Lidingö kommun

Lidingö kommun

Bostäder till salu - Lidingö kommun

Sortera på

172 bostäder till salu

Mars 2026

Rudboda, Lidingö kommun

Lojovägen 88

Lägenhet
Rudboda, Lidingö kommun
Peab Bostad AB
4 100 000 kr
50 m²
2 rum
vån 2/4
3 432 kr/mån
82 000 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
Larsberg, Lidingö kommun

Agavägen 2, 3 tr

Lägenhet
Larsberg, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
2 400 000 kr
50 m²
3 rum
vån 3/6
5 209 kr/mån
48 000 kr/m²
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen
Torsvik, Lidingö kommun
Sön 17 maj

Torsvikssvängen 25

Lägenhet
Torsvik, Lidingö kommun
HusmanHagberg Lidingö
1 850 000 kr
19 m²
1 rum
vån 2/3
1 381 kr/mån
97 368 kr/m²
HusmanHagberg Lidingö
HusmanHagberg Lidingö
1 rum lägenhet på Tivedsvägen 9 Killinge, Lidingö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Tivedsvägen 9 Killinge, Lidingö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Tivedsvägen 9 Killinge, Lidingö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Tivedsvägen 9 Killinge, Lidingö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Tivedsvägen 9 Killinge, Lidingö kommun - bild 5
Sön 24 maj

Tivedsvägen 9

Lägenhet
Killinge, Lidingö kommun
Mäklarringen Lidingö
1 795 000 kr
39 m²
1 rum
3 030 kr/mån
46 026 kr/m²

Välkommen till en smart disponerad etta om 39 kvm belägen på stillsamma Tivedsvägen – ett hem som präglas av både karaktär, funktion och utvecklingsmöjligheter. Lägenheten har en enhetlig ekparkett, ljusa väggar och erbjuder utmärkta förvaringslösningar i en rymlig klädkammare i anslutning till hallen. Det helkaklade och stambytta badrummet ger en trygg och fräsch känsla, medan köket är tidlöst…

Premium
Mäklarringen Lidingö
Mäklarringen Lidingö

Februari 2026

3 rum lägenhet på Kolmårdsvägen 63 Käppala, Lidingö kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Kolmårdsvägen 63 Käppala, Lidingö kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Kolmårdsvägen 63 Käppala, Lidingö kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Kolmårdsvägen 63 Käppala, Lidingö kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Kolmårdsvägen 63 Käppala, Lidingö kommun - bild 5

Kolmårdsvägen 63

Lägenhet
Käppala, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
3 395 000 kr
75,6 m²
3 rum
vån 2/3
4 909 kr/mån
44 907 kr/m²

Välkommen till denna trivsamma och välplanerade trea med ett av områdets mest eftertraktade lägen! Här bor du i en ljus och genomgående gavellägenhet med stilrena ytskikt och en mysig balkong där du kan njuta av utsikten över grönskande omgivningar. Bostaden erbjuder en smart och väldisponerad planlösning med två rymliga sovrum, ett luftigt vardagsrum med stora fönsterpartier som släpper in…

Premium
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö
Torsvik, Lidingö kommun

Torsvikssvängen 41, 5 tr

Lägenhet
Torsvik, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
3 795 000 kr
54 m²
2 rum
vån 5/5
3 623 kr/mån
70 278 kr/m²
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö
2 rum lägenhet på Stenkilsvägen 2 Brevik, Lidingö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Stenkilsvägen 2 Brevik, Lidingö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Stenkilsvägen 2 Brevik, Lidingö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Stenkilsvägen 2 Brevik, Lidingö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Stenkilsvägen 2 Brevik, Lidingö kommun - bild 5
Mån 18 maj kl 18:15

Stenkilsvägen 2

Lägenhet
Brevik, Lidingö kommun
Fastighetsbyrån Lidingö
2 550 000 kr
48 m²
2 rum
vån 1/4
4 203 kr/mån
53 125 kr/m²

Välkommen till ett hem med ett svårslaget läge i hjärtat av Brevik på Lidingö – här bor du bara 30 sekunder från tåget, vilket gör pendlingen in till stan enkel och bekväm och inom 30 minuter är du inne i centrala Stockholm. Precis i byggnaden finns dessutom den omtyckta kvarterskrogen, där boende i föreningen får rabatt – en uppskattad vardagslyx som sätter guldkant på tillvaron. I populära och…

Premium
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Lidingö
Fastighetsbyrån Lidingö
2 rum lägenhet på Agavägen 12 Larsberg, Lidingö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Agavägen 12 Larsberg, Lidingö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Agavägen 12 Larsberg, Lidingö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Agavägen 12 Larsberg, Lidingö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Agavägen 12 Larsberg, Lidingö kommun - bild 5

Agavägen 12

Lägenhet
Larsberg, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
2 450 000 kr
59 m²
2 rum
vån 1/6
3 508 kr/mån
41 525 kr/m²

Välkommen till en rymlig tvåa med studiokänsla. Modern öppen planlösning mellan vardagsrum och kök, genomgående ljusa golv och vitmålade väggar. Stort sovrum, klädkammare samt ett modernt badrum utrustat med tvättmaskin och torktumlare sätter tonen för denna fina lägenhet som kan bli ditt nya drömboende! Mycket bra kommunikationer i form av Lidingöbanan samt bussar som ligger i direkt…

Premium
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö
Lidingö, Lidingö kommun

Slottsstigen 7

Villa
Lidingö, Lidingö kommun
6 900 000 kr
53 + 53 m²
4 rum
1 119 m² tomt
Dalénum, Lidingö kommun

Optikvägen 13

Lägenhet
Dalénum, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
4 495 000 kr
55 m²
2 rum
vån 1/6
4 112 kr/mån
81 727 kr/m²
Uteplats
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö

Januari 2026

Hersby, Lidingö kommun

Frimurarevägen 18

Lägenhet
Hersby, Lidingö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
5 300 000 kr
89,2 m²
3 rum
vån 2/2
6 583 kr/mån
59 417 kr/m²
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
Torsvik, Lidingö kommun

Torsvikssvängen 1

Lägenhet
Torsvik, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
4 200 000 kr
52,9 m²
3 rum
vån 3/3
3 134 kr/mån
79 395 kr/m²
Balkong
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö
1 rum lägenhet på Mosstorpsvägen 13 Mosstorp, Lidingö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Mosstorpsvägen 13 Mosstorp, Lidingö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Mosstorpsvägen 13 Mosstorp, Lidingö kommun - bild 3
Sön 17 maj kl 16:00

Mosstorpsvägen 13

Lägenhet
Mosstorp, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
1 900 000 kr
28 m²
1 rum
vån 2/2
2 279 kr/mån
67 857 kr/m²
Plus
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö
1 rum lägenhet på Larsbergsvägen 7, 5 tr Larsberg, Lidingö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Larsbergsvägen 7, 5 tr Larsberg, Lidingö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Larsbergsvägen 7, 5 tr Larsberg, Lidingö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Larsbergsvägen 7, 5 tr Larsberg, Lidingö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Larsbergsvägen 7, 5 tr Larsberg, Lidingö kommun - bild 5

Larsbergsvägen 7, 5 tr

Lägenhet
Larsberg, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
1 450 000 kr
19 m²
1 rum
vån 5/6
1 980 kr/mån
76 316 kr/m²

Välkomna till denna charmiga och välplanerade etta om 19 kvm i populära Larsberg, Lidingö! Här erbjuds en fantastisk möjlighet att förvärva en bostad som är idealisk som första lägenhet, övernattningsbostad eller för den som söker en smart investering. Föreningen tillåter även juridisk person som köpare, vilket öppnar upp för ytterligare flexibilitet. Lägenheten är genomtänkt med ett rymligt…

Premium
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö

Oktober 2025

Skärsätra, Lidingö kommun

Pyrolavägen 43

Lägenhet
Skärsätra, Lidingö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
2 295 000 kr
39,5 m²
1 rum
vån 1/3
2 257 kr/mån
58 101 kr/m²
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
Svensk Fastighetsförmedling Lidingö
8 rum villa på Capellavägen 5 Hersby, Lidingö kommun - bild 1
8 rum villa på Capellavägen 5 Hersby, Lidingö kommun - bild 2
8 rum villa på Capellavägen 5 Hersby, Lidingö kommun - bild 3
8 rum villa på Capellavägen 5 Hersby, Lidingö kommun - bild 4
8 rum villa på Capellavägen 5 Hersby, Lidingö kommun - bild 5

Capellavägen 5

Villa
Hersby, Lidingö kommun
Gadelius Fastighetsbyrå
30 000 000 kr
300 + 44 m²
8 rum
1 336 m² tomt

Välkommen till Capellavägen 5 – ett stilfullt putsat sekelskifteshus från 1909 som på ett smakfullt sätt förenar klassisk charm med modern elegans. Nyligen helrenoverat med genomgående exklusiva materialval erbjuds totalt ca 350 kvm fördelat över två plan samt ett mindre källarplan. Entréplanet präglas av en luftig öppen planlösning, vackra fönsterpartier med fantastiskt ljusinsläpp och en…

Premium
Gadelius Fastighetsbyrå
Gadelius Fastighetsbyrå

Augusti 2025

Ekholmsnäs, Lidingö kommun

Ekholmsnäsvägen 109A

Villa
Ekholmsnäs, Lidingö kommun
Gadelius Fastighetsbyrå
19 750 000 kr
200 + 10 m²
6 rum
952 m² tomt
Gadelius Fastighetsbyrå
Gadelius Fastighetsbyrå
Larsberg, Lidingö kommun

Agavägen 2, 6 tr

Lägenhet
Larsberg, Lidingö kommun
LF Fastighetsförmedling Lidingö
2 150 000 kr
42 m²
2 rum
vån 6/6
4 375 kr/mån
51 190 kr/m²
Hiss
LF Fastighetsförmedling Lidingö
LF Fastighetsförmedling Lidingö

Juni 2025

tomt på Ringvägen 30 Lidingö, Lidingö kommun - bild 1
tomt på Ringvägen 30 Lidingö, Lidingö kommun - bild 2
tomt på Ringvägen 30 Lidingö, Lidingö kommun - bild 3
tomt på Ringvägen 30 Lidingö, Lidingö kommun - bild 4
tomt på Ringvägen 30 Lidingö, Lidingö kommun - bild 5

Ringvägen 30

Tomt
Lidingö, Lidingö kommun
Anna Ski Mäkleri
21 500 000 kr
1 159 m²

Mycket sällsynt möjlighet att förvärva en byggklar tomt i hjärtat av Herserud – ett av Lidingös mest attraktiva och kulturhistoriskt skyddade villaområden. Detta är den enda obebyggda tomten i Herserud med gällande och generös byggrätt, vilket gör erbjudandet unikt. Rivningslov beviljades den 22 mars 2022 och tidigare byggnad har redan rivits , en ovanlighet i området där rivningslov sällan…

Premium
Anna Ski Mäkleri
Anna Ski Mäkleri
6 rum övrig på Stora Höggarn 8 Lidingö, Lidingö kommun - bild 1
6 rum övrig på Stora Höggarn 8 Lidingö, Lidingö kommun - bild 2
6 rum övrig på Stora Höggarn 8 Lidingö, Lidingö kommun - bild 3
6 rum övrig på Stora Höggarn 8 Lidingö, Lidingö kommun - bild 4
6 rum övrig på Stora Höggarn 8 Lidingö, Lidingö kommun - bild 5

Stora Höggarn 8

Övrigt
Lidingö, Lidingö kommun
3 988 000 kr
170 m²
6 rum

Hannahanna. Denna ombyggda och inredda pråm har tidigare legat förtöjd vid en kaj i Klara Sjö nära Sankt Eriksbron i Stockholm. Där användes den som kombinerad bostad och utställningslokal för ljussättnings- och belysningssystem, utformade av Ljus i Hus AB. För närvarande har den en tillfällig kajplats på Stora Höggarn, mellan Lidingö, Nacka och Vaxholm. Visning sker endast efter tidsbokning med…

Premium
Uteplats

Artiklar från Hemnet

Februari 2025

Herserud, Lidingö kommun
Budgivning pågår

Solstigen 4 A

Lägenhet
Herserud, Lidingö kommun
Gadelius Fastighetsbyrå
5 900 000 kr
75 m²
3 rum
5 475 kr/mån
78 667 kr/m²
Uteplats
Gadelius Fastighetsbyrå
Gadelius Fastighetsbyrå

Oktober 2021

Rudboda, Lidingö kommun

Lojovägen 80

Lägenhet
Rudboda, Lidingö kommun
Gadelius Fastighetsbyrå
4 150 000 kr
58 m²
2 rum
vån 3/5
4 113 kr/mån
71 552 kr/m²
Balkong
Hiss
Gadelius Fastighetsbyrå
Gadelius Fastighetsbyrå

Visar 151 - 172 av 172

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet