Linköping, Linköpings kommun

Linköping; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Linköping, Linköpings kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

10 694 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Norrsvängen 3A, Gottfridsberg, Linköpings kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Norrsvängen 3A

Lägenhet
Gottfridsberg, Linköpings kommun

55 m²

2 rum

4 299 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 940 000 kr-1 %

35 273 kr/m²

Bjurfors Linköping
Hovetorpsgatan 72, Berga, Linköpings kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Hovetorpsgatan 72

Lägenhet
Berga, Linköpings kommun
Notar

44 m²

1 rum

2 696 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 080 000 kr+10 %

24 545 kr/m²

Notar
Notar
Syréngatan 12B, Valla, Linköpings kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Syréngatan 12B

Lägenhet
Valla, Linköpings kommun
HusmanHagberg Linköping

38 m²

1,5 rum

2 834 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 870 000 kr+4 %

49 211 kr/m²

HusmanHagberg Linköping
HusmanHagberg Linköping
Havregatan 1A, Tannefors, Linköpings kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Havregatan 1A

Lägenhet
Tannefors, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

44,5 m²

2 rum

3 467 kr/mån

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

28 090 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Tränggatan 5, Kanberget/Centralt, Linköpings kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Tränggatan 5

Lägenhet
Kanberget/Centralt, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

74 m²

3 rum

5 239 kr/mån

Slutpris 3 200 000 kr+14 %

43 243 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Hässlegatan 10, Vidingsjö, Linköpings kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Hässlegatan 10

Lägenhet
Vidingsjö, Linköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Linköping

79 m²

3 rum

5 177 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

27 215 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Linköping
LF Fastighetsförmedling Linköping
Gamla Tanneforsvägen 62, Tannefors, Linköpings kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Gamla Tanneforsvägen 62

Lägenhet
Tannefors, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

36 m²

1 rum

2 157 kr/mån

Slutpris 1 175 000 kr-2 %

32 639 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Hanekindsgatan 1

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

55 m²

2 rum

Slutpris 2 220 000 kr

40 364 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
S:t Larsgatan 31A, Centralt, Linköpings kommun
  • Såld 8 maj. 2026

S:t Larsgatan 31A

Lägenhet
Centralt, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

140 m²

4 rum

10 012 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 850 000 kr-12 %

34 643 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Nanna Svartz gata 9, Vallastaden, Linköpings kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Nanna Svartz gata 9

Lägenhet
Vallastaden, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

34 m²

1,5 rum

2 970 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

45 588 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Stallgatan 11B

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

59,5 m²

3 rum

Slutpris 2 450 000 kr

41 176 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Nordengatan 1C

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Notar

55 m²

2 rum

3 785 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr

42 727 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Snickaregatan 27

Lägenhet
Centrum, Linköpings kommun

54,4 m²

2 rum

4 896 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

36 765 kr/m²

Bjurfors Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Snickaregatan 29

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Fastighetsbyrån Linköping

54,4 m²

2 rum

Slutpris 1 950 000 kr

35 846 kr/m²

Fastighetsbyrån Linköping
Fastighetsbyrån Linköping
Klövergatan 2D, Tannefors, Linköpings kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Klövergatan 2D

Lägenhet
Tannefors, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

68 m²

2 rum

4 604 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-9 %

35 294 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Hertig Karlsgatan 10

Lägenhet
Centralt/Vasastaden, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

67,5 m²

2 rum

4 351 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr±0 %

33 333 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Drabantgatan 7

Lägenhet
T1, Linköpings kommun

63 m²

2 rum

3 706 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

33 254 kr/m²

Bjurfors Linköping
Skäggetorps centrum 32, Skäggetorp, Linköpings kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Skäggetorps centrum 32

Lägenhet
Skäggetorp, Linköpings kommun
HusmanHagberg Linköping

87 m²

4 rum

6 133 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 930 000 kr-7 %

10 690 kr/m²

HusmanHagberg Linköping
HusmanHagberg Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Djurgårdsgatan 29B

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Notar

91 m²

3 rum

4 346 kr/mån

Slutpris 3 675 000 kr-2 %

40 385 kr/m²

Notar
Notar
Repslagaregatan 15, Centralt, Linköpings kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Repslagaregatan 15

Lägenhet
Centralt, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

88 m²

3 rum

6 727 kr/mån

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

34 034 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Gustav Adolfsgatan 28

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

63 m²

2 rum

Slutpris 2 600 000 kr

41 270 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Sparregatan 3, Vasastaden, Linköpings kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Sparregatan 3

Lägenhet
Vasastaden, Linköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Linköping

101 m²

4 rum

7 210 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

29 703 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Linköping
LF Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Järdalavägen 6B

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Notar

85 m²

3 rum

4 273 kr/mån

Slutpris 1 750 000 kr

20 588 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Aftongatan 130

Lägenhet
Vidingsjö, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

105 m²

4 rum

7 343 kr/mån

Slutpris 2 880 000 kr

27 429 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Engelbrektsgatan 31

Lägenhet
Vasastaden, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

60 m²

2 rum

4 079 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 210 000 kr

36 833 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Lärdomsgatan 1, Vallastaden, Linköpings kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Lärdomsgatan 1

Lägenhet
Vallastaden, Linköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Linköping

39,2 m²

2 rum

3 591 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

50 893 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Linköping
LF Fastighetsförmedling Linköping
Linnégatan 7, Linköping, Linköpings kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Linnégatan 7

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Notar

66 m²

3 rum

4 954 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-5 %

26 515 kr/m²

Notar
Notar
Aspnäsvägen 39, Blästad, Linköpings kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Aspnäsvägen 39

Lägenhet
Blästad, Linköpings kommun
Notar

86,5 m²

3 rum

5 495 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 895 000 kr±0 %

21 908 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Arkitekturgränd 6

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

28 m²

1 rum

Slutpris 1 325 000 kr

47 321 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Skedagatan 1b

Lägenhet
Gottfridsberg, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

54 m²

2 rum

2 839 kr/mån

Slutpris 1 765 000 kr

32 685 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Klockaregården 5, Skäggetorp, Linköpings kommun
  • Såld 3 maj. 2026

Klockaregården 5

Lägenhet
Skäggetorp, Linköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Linköping

67 m²

2 rum

4 003 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-3 %

11 194 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Linköping
LF Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Hertig Karlsgatan 13A

Lägenhet
Vasastaden, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

59 m²

2 rum

2 979 kr/mån

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

35 508 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Hertig Karlsgatan 13A

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

59 m²

2 rum

Slutpris 2 095 000 kr

35 508 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Engelbrektsgatan 9

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

54,5 m²

2 rum

Slutpris 2 175 000 kr

39 908 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 maj. 2026

Skvadronsgatan 8

Lägenhet
Södra Ekkällan, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

55 m²

2 rum

4 368 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

32 636 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Plommongatan 19, T1/ Valla, Linköpings kommun
  • Såld 2 maj. 2026

Plommongatan 19

Lägenhet
T1/ Valla, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

86 m²

3 rum

5 342 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

30 174 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Syrengatan 10B

Lägenhet
Valla, Linköpings kommun
Fastighetsbyrån Linköping

72 m²

3 rum

4 894 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr+7 %

22 222 kr/m²

Fastighetsbyrån Linköping
Fastighetsbyrån Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Gullbergsgatan 18

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Fastighetsbyrån Linköping

60,6 m²

2 rum

Slutpris 2 300 000 kr

37 954 kr/m²

Fastighetsbyrån Linköping
Fastighetsbyrån Linköping
Strågatan 17, Markplan, Vidingsjö, Linköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Strågatan 17, Markplan

Lägenhet
Vidingsjö, Linköpings kommun
HusmanHagberg Linköping

106 m²

4 rum

6 258 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 130 000 kr-3 %

20 094 kr/m²

HusmanHagberg Linköping
HusmanHagberg Linköping
Linnégatan 10, Centrum, Linköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Linnégatan 10

Lägenhet
Centrum, Linköpings kommun

22 m²

1 rum

1 848 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 050 000 kr±0 %

47 727 kr/m²

Bjurfors Linköping
Ekholmsvägen 78A, Ekholmen, Linköpings kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Ekholmsvägen 78A

Lägenhet
Ekholmen, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

75 m²

3 rum

4 507 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 350 000 kr-3 %

18 000 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Nordengatan 1c

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Linköping

74 m²

3 rum

Slutpris 3 000 000 kr

40 541 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Bergdalsgatan 7

Lägenhet
Centrum, Linköpings kommun

110 m²

4 rum

7 145 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 645 000 kr±0 %

24 045 kr/m²

Bjurfors Linköping

Sålt i april 2026

Munkhagsgatan 90, Johannelund, Linköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Munkhagsgatan 90

Lägenhet
Johannelund, Linköpings kommun
Notar

52,5 m²

2 rum

3 270 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 145 000 kr-4 %

21 810 kr/m²

Notar
Notar
Timmermansgatan 1C, Övre Vasastaden, Linköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Timmermansgatan 1C

Lägenhet
Övre Vasastaden, Linköpings kommun
HusmanHagberg Linköping

75 m²

3 rum

5 946 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 700 000 kr-3 %

36 000 kr/m²

HusmanHagberg Linköping
HusmanHagberg Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Tuvgatan 37

Lägenhet
Linköping, Linköpings kommun
Fastighetsbyrån Linköping

100 m²

4 rum

Slutpris 2 550 000 kr

25 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Linköping
Fastighetsbyrån Linköping
Munkhagsgatan 88, Johannelund, Linköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Munkhagsgatan 88

Lägenhet
Johannelund, Linköpings kommun
Fastighetsbyrån Linköping

23,5 m²

1 rum

1 693 kr/mån

Slutpris 695 000 kr±0 %

29 574 kr/m²

Fastighetsbyrån Linköping
Fastighetsbyrån Linköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Ågatan 22B

Lägenhet
City, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

89,5 m²

3 rum

5 968 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-3 %

41 341 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Slöjdgatan 6, Övre Vasastaden, Linköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Slöjdgatan 6

Lägenhet
Övre Vasastaden, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

71,5 m²

3 rum

5 208 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 695 000 kr-4 %

37 692 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping
Batterigatan 9, Södra Ekkällan, Linköpings kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Batterigatan 9

Lägenhet
Södra Ekkällan, Linköpings kommun
SkandiaMäklarna Linköping

44 m²

2 rum

3 553 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 475 000 kr-8 %

33 523 kr/m²

SkandiaMäklarna Linköping
SkandiaMäklarna Linköping

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet