Ulricehamns kommun

Ulricehamns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Ulricehamns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 741 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 feb. 2026

Asklönnen 5 - Björkåsgatan 44

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

906 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 453 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 feb. 2026

Asklönnen 4 - Björkåsgatan 46

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

920 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 460 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 feb. 2026

Asklönnen 1 - Björkåsgatan 52

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

1 004 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 550 000 kr+10 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 feb. 2026

Lönnen 6 - Björkåsgatan 45

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

1 052 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 526 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 feb. 2026

Lundalmen 1 - Björkåsgatan 42

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

902 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 451 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 feb. 2026

Dunbjörken 1 - Björkåsgatan 23

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

980 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 490 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i januari 2026

Lindängsvägen 39 B, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Lindängsvägen 39 B

Lägenhet
Centrum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

70 m²

3 rum

4 929 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

20 714 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Lärkgatan 1B, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 24 jan. 2026

Lärkgatan 1B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

40 m²

1 rum

3 081 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 820 000 kr-3 %

20 500 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 jan. 2026

Björksaven 4 - Björkåsgatan 35

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

926 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 463 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jan. 2026

Sockerlönnen 1 - Björklyckegatan 9

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

1 166 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 870 000 kr+49 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Storgatan 55, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Storgatan 55

Lägenhet
Centrum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

69 m²

3 rum

4 746 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

21 667 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Glimmergatan 21A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Glimmergatan 21A

Radhus
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

116 m²

5 rum

6 000 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 075 000 kr-22 %

9 267 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Blidsbergs Alarp 112, Blidsberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Blidsbergs Alarp 112

Villa
Blidsberg, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

81+15 m²

4 rum

2 213 m²

Slutpris 1 046 300 kr-12 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Jönköpingsvägen 9, lgh 411, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Jönköpingsvägen 9, lgh 411

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

82 m²

3 rum

6 438 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr-13 %

26 220 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Prästgårdsgatan 11, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Prästgårdsgatan 11

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

94 m²

3 rum

7 784 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr+19 %

34 043 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 dec. 2025

Smörsoppsgatan 28 - Tomt 24

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

2 018 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 800 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Hemrydsgatan 10 A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Hemrydsgatan 10 A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

53,4 m²

2 rum

4 145 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 975 000 kr-2 %

18 258 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Ågården 132, Varnum, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Ågården 132

Villa
Varnum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

113+87 m²

5 rum

2 540 m²

Slutpris 1 500 000 kr+25 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Kyrkvägen 3, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Kyrkvägen 3

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

111+56 m²

4 rum

815 m²

Slutpris 1 550 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Utsiktsgatan 3, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 dec. 2025

Utsiktsgatan 3

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

140+85 m²

6 rum

886 m²

Slutpris 2 850 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Skottek 108, Skottek, Ulricehamns kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Skottek 108

Villa
Skottek, Ulricehamns kommun
Bjurfors Borås

452 m²

8 rum

1,3 ha

Slutpris 16 000 000 kr-6 %
Bjurfors Borås
Bjurfors Borås

Sålt i november 2025

Hössna Smedjeliden 8, Hössna, Ulricehamns kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Hössna Smedjeliden 8

Villa
Hössna, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

180+30 m²

6 rum

1 369 m²

Slutpris 1 695 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Slättängsvägen 1, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Slättängsvägen 1

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

170 m²

7 rum

1 013 m²

Slutpris 1 700 000 kr-10 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Storgatan 53, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Storgatan 53

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

69 m²

3 rum

5 130 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-7 %

28 986 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Hemrydsgatan 6A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Hemrydsgatan 6A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

55 m²

2 rum

3 999 kr/mån

Slutpris 1 008 000 kr-4 %

18 327 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 nov. 2025

Smörsoppsgatan 30 - Tomt 25

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

2 343 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 800 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Falkgatan 1, Blidsberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 24 nov. 2025

Falkgatan 1

Villa
Blidsberg, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

85+85 m²

4 rum

796 m²

Slutpris 980 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Granvägen 16, Vegby, Ulricehamns kommun
  • Såld 21 nov. 2025

Granvägen 16

Villa
Vegby, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

174+44 m²

6 rum

974 m²

Slutpris 1 100 000 kr-12 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Ågården 134, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Ågården 134

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

130+75 m²

6 rum

1 561 m²

Slutpris 2 050 000 kr+4 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Fästeredssund Lillhamra 203, Fästeredssund, Ulricehamns kommun
  • Såld 14 nov. 2025

Fästeredssund Lillhamra 203

Villa
Fästeredssund, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

116+74 m²

5 rum

1 421 m²

Slutpris 1 400 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Ringvägen 28, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 11 nov. 2025

Ringvägen 28

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

153+76 m²

5 rum

1 404 m²

Slutpris 1 650 000 kr-3 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Tåmarksgatan 12D, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Tåmarksgatan 12D

Radhus
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

115 m²

4 rum

6 406 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-14 %

10 870 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Djäknevägen 15, Skarpås, Ulricehamns kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Djäknevägen 15

Villa
Skarpås, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

120+117 m²

4 rum

767 m²

Slutpris 1 900 000 kr-5 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Malmgrensgatan 2 A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 6 nov. 2025

Malmgrensgatan 2 A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

69 m²

3 rum

4 626 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 475 000 kr-1 %

21 377 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Ryttarevägen 8, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 6 nov. 2025

Ryttarevägen 8

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
BostadsForm

100+60 m²

4 rum

608 m²

Slutpris 1 100 000 kr-21 %
BostadsForm
BostadsForm
Nygatan 12B, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Nygatan 12B

Lägenhet
Centrum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

69 m²

2 rum

4 726 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 750 000 kr-16 %

10 870 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Nygatan 9, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Nygatan 9

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

73 m²

3 rum

5 328 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-16 %

25 342 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i oktober 2025

Växthusgatan 22D, Villastaden, Ulricehamns kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Växthusgatan 22D

Lägenhet
Villastaden, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

91,4 m²

4 350 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 675 000 kr-7 %

18 326 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Vings Hästhagen 102-103

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

357+80 m²

11 rum

1,2 ha

Slutpris 5 530 000 kr-31 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Arrehagsvägen 24, Gunnarshill, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Arrehagsvägen 24

Villa
Gunnarshill, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

64+64 m²

4 rum

891 m²

Slutpris 2 195 000 kr±0 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Höjdgatan 26L, Skarpås, Ulricehamns kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Höjdgatan 26L

Lägenhet
Skarpås, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

74 m²

3 rum

  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-2 %

25 000 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Ryttarevägen 14, Gunnarshill, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Ryttarevägen 14

Villa
Gunnarshill, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

72+106 m²

7 rum

693 m²

Slutpris 2 400 000 kr-4 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Furustigen 37, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Furustigen 37

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

80 m²

4 rum

309 m²

Slutpris 1 700 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 okt. 2025

Granhöjdsgatan 4

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

190+36 m²

6 rum

1 466 m²

Slutpris 6 450 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i september 2025

Strängsered 160, Strängsered, Ulricehamns kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Strängsered 160

Fritidshus
Strängsered, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

100 m²

4 rum

1 487 m²

Slutpris 1 150 000 kr+18 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Boråsvägen 17B, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Boråsvägen 17B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

70 m²

3 rum

4 932 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-5 %

27 143 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Solhem 144, Vegby, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 sep. 2025

Solhem 144

Fritidshus
Vegby, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

55 m²

2 rum

800 m²

Slutpris 1 200 000 kr-4 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Vasared 231, Kaptensviken, Ulricehamns kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Vasared 231

Fritidshus
Kaptensviken, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

67 m²

4 rum

2 454 m²

Slutpris 2 700 000 kr-7 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 sep. 2025

Lärkgatan 1B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

67,2 m²

2 rum

4 590 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 360 000 kr-8 %

20 238 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Falkgatan 10, Blidsberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 20 sep. 2025

Falkgatan 10

Villa
Blidsberg, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

144+92 m²

6 rum

861 m²

Slutpris 695 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet