Ulricehamns kommun

Ulricehamns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Ulricehamns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 741 sålda bostäder

Sålt i juni 2025

Grönahögsvägen 31A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 15 jun. 2025

Grönahögsvägen 31A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

64 m²

3 rum

5 000 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 950 000 kr-13 %

14 844 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Varnum 160, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 jun. 2025

Varnum 160

Fritidshus
Hökerum, Ulricehamns kommun
Mäklarhuset Borås

44 m²

2 rum

1 039 m²

Slutpris 1 550 000 kr-10 %
Mäklarhuset Borås
Mäklarhuset Borås

Sålt i maj 2025

Alhammar 17, Alhammar, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Alhammar 17

Fritidshus
Alhammar, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

49 m²

4 rum

1 173 m²

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 maj. 2025

Fästered 131

Fritidshus
Vegby, Ulricehamns kommun

86 m²

5 rum

3 840 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Kölaby 125, Trädet, Ulricehamns kommun
  • Såld 22 maj. 2025

Kölaby 125

Fritidshus
Trädet, Ulricehamns kommun

50+25 m²

4 507 m²

Slutpris 1 200 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Mönevägen 8, Blidsberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 22 maj. 2025

Mönevägen 8

Villa
Blidsberg, Ulricehamns kommun

162+81 m²

5 rum

1 014 m²

Slutpris 700 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Liared Tuskan 108 och 109, Liared, Ulricehamns kommun
  • Såld 19 maj. 2025

Liared Tuskan 108 och 109

Villa
Liared, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

93 m²

3 rum

5 790 m²

Slutpris 1 250 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2025

Granvägen 1

Villa
Vegby, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

101+99 m²

5 rum

844 m²

Slutpris 385 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2025

Centralvägen 32

Villa
Dalum, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

125+65 m²

5 rum

1 065 m²

Slutpris 1 200 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Centralvägen 15, Dalum, Ulricehamns kommun
  • Såld 8 maj. 2025

Centralvägen 15

Villa
Dalum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

100+5 m²

6 rum

1 225 m²

Slutpris 1 250 000 kr-3 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Skolgatan 8, Trädet, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 maj. 2025

Skolgatan 8

Villa
Trädet, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

93+91 m²

4 rum

1 681 m²

Slutpris 600 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn

Sålt i april 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2025

Bangårdsgatan 4

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

70 m²

2 rum

5 277 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr-17 %

21 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Vasared 111, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 30 apr. 2025

Vasared 111

Fritidshus
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

33 m²

2 rum

1 033 m²
  • Uteplats

Slutpris 550 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2025

Frölunda 402

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

78+97 m²

5 rum

1 228 m²

Slutpris 850 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Folkes väg 3, Tvärred, Ulricehamns kommun
  • Såld 30 apr. 2025

Folkes väg 3

Villa
Tvärred, Ulricehamns kommun
SkandiaMäklarna Borås

137+137 m²

5 rum

1 064 m²

Slutpris 1 525 000 kr-4 %
SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Sjöbredared 106, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 apr. 2025

Sjöbredared 106

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
HusmanHagberg Borås

130 m²

4 rum

2 506 m²

Slutpris 4 050 000 kr-3 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås
Ågatan 6, Dalum, Ulricehamns kommun
  • Såld 27 apr. 2025

Ågatan 6

Villa
Dalum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

104+102 m²

4 rum

995 m²

Slutpris 850 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Tallgatan 9, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 23 apr. 2025

Tallgatan 9

Villa
Centrum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

91+53 m²

3 rum

788 m²

Slutpris 1 250 000 kr-7 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2025
profilfoto på mäklare
SebastianStojanovic

Blåsippevägen 5

Villa
Tvärred, Ulricehamns kommun
Ny vy Mäklare

70+34 m²

4 rum

1 288 m²

Slutpris 2 000 000 kr±0 %
Ny vy Mäklare
Ny vy Mäklare
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2025

Hössna Sandbäcken 103

Gård/Skog
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
3 ha

Slutpris 470 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Verktygsgatan 9H, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 7 apr. 2025

Verktygsgatan 9H

Övrigt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

Slutpris 1 000 000 kr-20 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2025

Smörsoppsgatan 13

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

1 124 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 1 150 000 kr-74 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Köhlerplatsen 3C, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 4 apr. 2025

Köhlerplatsen 3C

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

54,5 m²

2 rum

3 450 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 050 000 kr-4 %

19 266 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Vedåslavägen 3, Dalum, Ulricehamns kommun
  • Såld 3 apr. 2025

Vedåslavägen 3

Villa
Dalum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

110 m²

5 rum

2 118 m²

Slutpris 1 475 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i mars 2025

Varnum 209, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 31 mar. 2025

Varnum 209

Fritidshus
Hökerum, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

11 m²

1 rum

1 000 m²

Slutpris 85 000 kr-57 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Storgatan 51, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Storgatan 51

Lägenhet
Centrum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

55 m²

2 rum

3 703 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 350 000 kr±0 %

24 545 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Tåmarksgatan 10 C, Borgmästarhagen, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Tåmarksgatan 10 C

Lägenhet
Borgmästarhagen, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

115 m²

4 rum

6 306 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 675 000 kr-1 %

14 565 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Storgatan 51, Centrum, Ulricehamns kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Storgatan 51

Lägenhet
Centrum, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

70 m²

3 rum

4 712 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

28 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 mar. 2025

Smörsoppsgatan 11

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

1 252 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 1 150 000 kr-74 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Skansörvägen 28, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 18 mar. 2025

Skansörvägen 28

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

151+151 m²

7 rum

786 m²

Slutpris 2 300 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Villagatan 11, Trädet, Ulricehamns kommun
  • Såld 14 mar. 2025

Villagatan 11

Villa
Trädet, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

112+142 m²

5 rum

941 m²

Slutpris 750 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 mar. 2025

Hasselvägen 9

Villa
Vegby, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

104+109 m²

5 rum

778 m²

Slutpris 1 200 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 mar. 2025

Ringvägen 18

Radhus
Gällstad, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

102+18 m²

4 rum

394 m²

Slutpris 1 100 000 kr-15 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 mar. 2025

Kvarnvägen 3

Villa
Nitta, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

155+8 m²

7 rum

1 300 m²

Slutpris 1 650 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Arrehagsvägen 8, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 7 mar. 2025

Arrehagsvägen 8

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

78+53 m²

4 rum

747 m²
  • Balkong

Slutpris 1 875 000 kr-1 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i februari 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 feb. 2025

Norra strandgatan 1 A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

53 m²

2 rum

3 573 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

31 981 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Brunn 603, Brunn, Ulricehamns kommun
  • Såld 27 feb. 2025

Brunn 603

Gård/Skog
Brunn, Ulricehamns kommun
SkandiaMäklarna Borås

Slutpris 1 830 000 kr-20 %
SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Ängabo 104 och 105, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 25 feb. 2025

Ängabo 104 och 105

Gård/Skog
Gällstad, Ulricehamns kommun

147+81 m²

7 rum

12,6 ha
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 500 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Järnvägsgatan 5, Trädet, Ulricehamns kommun
  • Såld 22 feb. 2025

Järnvägsgatan 5

Villa
Trädet, Ulricehamns kommun

113+61 m²

5 rum

827 m²

Slutpris 700 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 feb. 2025

Brunnvägen 46B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

128 m²

4 rum

5 008 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr+11 %

12 109 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Stockahult 134, Brunn, Ulricehamns kommun
  • Såld 21 feb. 2025

Stockahult 134

Villa
Brunn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

119+115 m²

6 rum

1 764 m²

Slutpris 1 475 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Boråsvägen 42, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 19 feb. 2025
profilfoto på mäklare
PeterApelqvist

Boråsvägen 42

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Husbutiken i Borås AB

127+127 m²

4 rum

1 687 m²

Slutpris 700 000 kr-28 %
Husbutiken i Borås AB
Husbutiken i Borås AB
Storgatan 55, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 18 feb. 2025

Storgatan 55

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

51+32 m²

2 rum

3 711 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-3 %

30 392 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Skogvägen 8, Tvärred, Ulricehamns kommun
  • Såld 17 feb. 2025

Skogvägen 8

Villa
Tvärred, Ulricehamns kommun

82+75 m²

5 rum

1 046 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 095 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 feb. 2025

Bangårdsgatan 8

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

70 m²

3 rum

4 620 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr±0 %

34 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Härnavägen 14, Hökerum, Ulricehamns kommun
  • Såld 14 feb. 2025

Härnavägen 14

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Borås

155+110 m²

6 rum

1 831 m²

Slutpris 1 800 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Borås
LF Fastighetsförmedling Borås
Grönahögsvägen 31B, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 feb. 2025

Grönahögsvägen 31B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

64 m²

2 rum

5 000 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

17 969 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Hemrydsgatan 10C, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 feb. 2025

Hemrydsgatan 10C

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

53,4 m²

2 rum

4 145 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-5 %

17 790 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Järnvägsgatan 6, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 3 feb. 2025

Järnvägsgatan 6

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

56 m²

2 rum

3 932 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 735 000 kr-3 %

30 982 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Gunnarshagsgatan 12, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 3 feb. 2025

Gunnarshagsgatan 12

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

149+40 m²

4 rum

1 118 m²

Slutpris 3 600 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet