Ulricehamns kommun

Ulricehamns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Ulricehamns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 740 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Getared 130

Villa
Hökerum, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

175+36 m²

8 rum

2 825 m²

Slutpris 3 520 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Backliden 1B

Radhus
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

114+10 m²

302 m²

Slutpris 3 275 000 kr
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Mörkö 111, Grönahög, Ulricehamns kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Mörkö 111

Fritidshus
Grönahög, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

40 m²

2 rum

Slutpris 195 000 kr-19 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Stensätersgatan 11

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

150+34 m²

5 rum

777 m²

Slutpris 3 200 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Strandvägen 14

Villa
Vegby, Ulricehamns kommun
HusmanHagberg Borås

162+103 m²

6 rum

6 290 m²

Slutpris 3 150 000 kr+26 %
HusmanHagberg Borås
HusmanHagberg Borås

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Malmgrensgatan 2 A 1002

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

69 m²

3 rum

Slutpris 1 450 000 kr

21 014 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Bergstigen 6

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

156 m²

5 rum

Slutpris 1 750 000 kr
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Frölunda 104, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Frölunda 104

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

120+80 m²

8 rum

2 000 m²

Slutpris 2 100 000 kr+12 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Norra Strandgatan 3A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

65 m²

2,5 rum

Slutpris 2 200 000 kr

33 846 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Tegvägen 7

Villa
Timmele, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

120+110 m²

5 rum

1 242 m²

Slutpris 1 600 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Storgatan 53

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

49+9 m²

2 rum

Slutpris 1 240 000 kr

25 306 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Malmgrensgatan 12

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

139+139 m²

6 rum

1 974 m²

Slutpris 4 675 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Kvarter Skiffergården - tomt 20, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Kvarter Skiffergården - tomt 20

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

123 m²

6 rum

986 m²
  • Nyproduktion

Slutpris 800 000 kr-83 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Boråsvägen 43, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Boråsvägen 43

Villa
Gällstad, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

102+60 m²

5 rum

1 009 m²

Slutpris 695 000 kr±0 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Kyrkeberg 122

Fritidshus
Älmestad, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

43 m²

3 rum

Slutpris 270 000 kr
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Brunn 301

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

50 m²

2 rum

Slutpris 500 000 kr
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Skog vid sjön Lönnern i Kölingared, Kölingared, Ulricehamns kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Skog vid sjön Lönnern i Kölingared

Gård/Skog
Kölingared, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

5 m²

27,5 ha

Slutpris 5 200 000 kr+5 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Lundalmen 5 - Björkåsgatan 34

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

906 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 453 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Hemrydsgatan 6A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 12 apr. 2026

Hemrydsgatan 6A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

36 m²

1 rum

3 060 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 640 000 kr-8 %

17 778 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2026

Stenmursgatan 7A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

97,5 m²

4 rum

Slutpris 1 450 000 kr

14 872 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Sjöred 110, Fästeredssund, Ulricehamns kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Sjöred 110

Villa
Fästeredssund, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

189 m²

6 rum

992 m²

Slutpris 4 150 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Lundalmen 4 - Björkåsgatan 36

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

900 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 450 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Solbacksgatan 9

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

170+45 m²

6 rum

1 082 m²

Slutpris 5 700 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Fahlmansgatan 5B, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Fahlmansgatan 5B

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

75,5 m²

3 rum

6 694 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr+4 %

33 113 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Hemrydsgatan 10A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Hemrydsgatan 10A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
SkandiaMäklarna Borås

53,4 m²

2 rum

4 145 kr/mån

Slutpris 970 000 kr-1 %

18 165 kr/m²

SkandiaMäklarna Borås
SkandiaMäklarna Borås
Malmgrensgatan 6B, Söder, Ulricehamns kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Malmgrensgatan 6B

Lägenhet
Söder, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

71 m²

3 rum

4 290 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 550 000 kr±0 %

21 831 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Järnvägsgatan 6 , Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Järnvägsgatan 6

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

114,5 m²

4 rum

8 472 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 175 000 kr-5 %

27 729 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2026

Öndarpsvägen 49

Fritidshus
Hökerum, Ulricehamns kommun

75 m²

2 rum

Slutpris 1 290 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Sanatorievägen 18B

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

163+29 m²

6 rum

679 m²

Slutpris 3 000 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Fredriksbergsvägen 10

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

127+64 m²

5 rum

1 208 m²

Slutpris 5 600 000 kr
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Båtbyggargatan 7C

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

77 m²

3 rum

Slutpris 2 500 000 kr

32 468 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn

Sålt i mars 2026

Gråalsgatan 4A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 29 mar. 2026

Gråalsgatan 4A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

115 m²

5 rum

5 500 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 910 000 kr-4 %

16 609 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Sandängsvägen 10, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Sandängsvägen 10

Villa
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

115+99 m²

6 rum

872 m²

Slutpris 2 650 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Prästgårdsgatan 11, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Prästgårdsgatan 11

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

54 m²

2 rum

5 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

28 704 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Lobeliavägen 2, Fredriksberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Lobeliavägen 2

Villa
Fredriksberg, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

162 m²

7 rum

900 m²

Slutpris 2 900 000 kr-2 %
Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 mar. 2026

Skog mellan Gällstad och Limmared

Gård/Skog
Torsbo, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
63,1 ha

Slutpris 12 000 000 kr+21 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Rektorsvägen 3E, Skarpås, Ulricehamns kommun
  • Såld 16 mar. 2026

Rektorsvägen 3E

Lägenhet
Skarpås, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

47 m²

2 rum

4 062 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-11 %

25 532 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Villagatan 12, Trädet, Ulricehamns kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Villagatan 12

Villa
Trädet, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

123+78 m²

5 rum

881 m²

Slutpris 595 000 kr-12 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Alhammar 47, Tvärred, Ulricehamns kommun
  • Såld 10 mar. 2026

Alhammar 47

Fritidshus
Tvärred, Ulricehamns kommun

68 m²

3 rum

1 084 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 000 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Bergbackagatan 30, Blidsberg, Ulricehamns kommun
  • Såld 5 mar. 2026

Bergbackagatan 30

Villa
Blidsberg, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

130+80 m²

6 rum

1 449 m²

Slutpris 830 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 mar. 2026

Norra Strandgatan 3A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Fastighetsbyrån Ulricehamn

69+18 m²

3 rum

4 883 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 875 000 kr±0 %

27 174 kr/m²

Fastighetsbyrån Ulricehamn
Fastighetsbyrån Ulricehamn
Herrljungavägen 2, Timmele, Ulricehamns kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Herrljungavägen 2

Villa
Timmele, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

170+16 m²

6 rum

1 066 m²

Slutpris 975 000 kr-35 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Sålt i februari 2026

Hallevägen 1, Rånnaväg, Ulricehamns kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Hallevägen 1

Villa
Rånnaväg, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

135+27 m²

6 rum

1 788 m²

Slutpris 1 650 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Blomsterbigatan 6c - två parkeringar ingår!, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Blomsterbigatan 6c - två parkeringar ingår!

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun

81 m²

3 rum

7 266 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr-11 %

25 926 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2026

Björksaven 9 - Björklyckegatan 7

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

901 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 450 500 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Köhlerplatsen 4, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 10 feb. 2026

Köhlerplatsen 4

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
Bjurfors Ulricehamn

40,4 m²

1 rum

3 582 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 620 000 kr-17 %

15 347 kr/m²

Bjurfors Ulricehamn
Bjurfors Ulricehamn
Skolgatan 1A, Gällstad, Ulricehamns kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Skolgatan 1A

Lägenhet
Gällstad, Ulricehamns kommun

23,5 m²

1 rum

1 467 kr/mån

Slutpris 180 000 kr-14 %

7 660 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ulricehamn
Norra strandgatan 3A, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Norra strandgatan 3A

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

65 m²

2,5 rum

4 674 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-6 %

24 231 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Storgatan 55, Ulricehamn, Ulricehamns kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Storgatan 55

Lägenhet
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

60+18 m²

2 rum

4 322 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

21 583 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 feb. 2026

Asklönnen 5 - Björkåsgatan 44

Tomt
Ulricehamn, Ulricehamns kommun
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

906 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 453 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn
LF Fastighetsförmedling Ulricehamn

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet