Täby kommun

Täby kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Täby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

10 982 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Åkerbyvägen 276

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

86,5 m²

3 rum

Slutpris 3 500 000 kr

40 462 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
TREFALDIGHETSVÄGEN 18D, GRIBBYLUND, Täby kommun
  • Såld 27 apr. 2026

TREFALDIGHETSVÄGEN 18D

Lägenhet
GRIBBYLUND, Täby kommun
Mäklarringen Täby

54,2 m²

2 rum

4 966 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr+7 %

29 520 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Radarvägen 33, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Radarvägen 33

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
MOHV Österåker

105,5 m²

4 rum

7 518 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr+7 %

30 332 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Radarvägen 13, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Radarvägen 13

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

41,5 m²

1 rum

3 367 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-1 %

37 952 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Näsbyvägen 12, Roslags Näsby, Täby kommun
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Näsbyvägen 12

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

72,5 m²

3 rum

5 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr-4 %

56 552 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Kryssarvägen 4, NÄSBYPARK, Täby kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Kryssarvägen 4

Lägenhet
NÄSBYPARK, Täby kommun
Mäklarringen Täby

74,6 m²

3 rum

4 387 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 425 000 kr+7 %

45 912 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Gribbylundsvägen 66A, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 25 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Gribbylundsvägen 66A

Lägenhet
Gribbylund, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

60,1 m²

3 rum

5 431 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 075 000 kr-3 %

34 526 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Stationsvägen 12, Roslags Näsby, Täby kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Stationsvägen 12

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
MOHV Täby

31 m²

1 rum

2 826 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 970 000 kr-1 %

63 548 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
STORA MARKNADSVÄGEN 13A, TÄBY CENTRUM - MARKNADSVÄGEN, Täby kommun
  • Såld 24 apr. 2026

STORA MARKNADSVÄGEN 13A

Lägenhet
TÄBY CENTRUM - MARKNADSVÄGEN, Täby kommun
Mäklarringen Täby

53,5 m²

2 rum

3 900 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-7 %

46 729 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
RikardSölling

Södra Catalinagränd 9, 2tr

Lägenhet
Hägernäs Strand, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

67 m²

2 rum

5 020 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 850 000 kr

72 388 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
HÄGERNEHOLMSVÄGEN 7B, HÄGERNEHOLM, Täby kommun
  • Såld 24 apr. 2026

HÄGERNEHOLMSVÄGEN 7B

Lägenhet
HÄGERNEHOLM, Täby kommun
Mäklarringen Täby

60 m²

3 rum

4 601 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr±0 %

41 667 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Näsbydalsvägen 14, Näsbydal, Täby kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AdamSimpson

Näsbydalsvägen 14

Lägenhet
Näsbydal, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

48,5 m²

1 rum

3 033 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 195 000 kr-4 %

45 258 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Radarvägen 7

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

66 m²

3 rum

5 017 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr±0 %

31 818 kr/m²

Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Flygkårsvägen 17, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Flygkårsvägen 17

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

56,5 m²

2 rum

4 900 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-3 %

37 168 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Radarvägen 9

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
MOHV Täby

25,5 m²

1 rum

2 103 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 350 000 kr±0 %

52 941 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Södervägen 40

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

108,5 m²

4 rum

7 330 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 000 000 kr+5 %

36 866 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Reduttvägen 12F

Lägenhet
Gribbylund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

59,4 m²

2 rum

4 256 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 300 000 kr-4 %

38 721 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Midgårdsvägen 18, Täby Kyrkby, Täby kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Midgårdsvägen 18

Lägenhet
Täby Kyrkby, Täby kommun
MOHV Täby

59,6 m²

2 rum

4 986 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 100 000 kr-3 %

35 235 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Flyghamnsvägen 18, 5tr, Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 23 apr. 2026

Flyghamnsvägen 18, 5tr

Lägenhet
Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

151 m²

6 rum

9 702 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 400 000 kr-2 %

35 762 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Biblioteksgången 4, 5tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

47 m²

1 rum

3 296 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

46 809 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Stockholmsvägen 164E

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

69 m²

3 rum

4 796 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-7 %

53 623 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Grindtorpsvägen 21

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

80 m²

3 rum

6 157 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr

46 250 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 48, Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Södervägen 48

Lägenhet
Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

85,5 m²

3 rum

6 058 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr±0 %

40 936 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Bergtorpsvägen 56M, Täby Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Bergtorpsvägen 56M

Lägenhet
Täby Viggbyholm, Täby kommun
Notar

53,5 m²

2 rum

4 178 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

46 636 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Grindtorpsvägen 5

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

61 m²

2 rum

4 570 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 690 000 kr

44 098 kr/m²

Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Kabeluddsvägen 2, Gribbylund, Täby kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Kabeluddsvägen 2

Lägenhet
Gribbylund, Täby kommun
MOHV Täby

104,1 m²

3 rum

4 458 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 200 000 kr-2 %

40 346 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Radarvägen 7, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Radarvägen 7

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Properties & Partners Täby

80,5 m²

3 rum

5 918 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 515 000 kr+1 %

31 242 kr/m²

Properties & Partners Täby
Properties & Partners Täby
Parkallén 31, Täby Park, Täby kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Parkallén 31

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
MOHV Täby

72 m²

3 rum

5 391 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 750 000 kr-5 %

65 972 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
RikardSölling

Catalinavägen 8

Lägenhet
Hägernäs Strand, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

67 m²

2 rum

2 802 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr

55 224 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Parkallén 24, 2tr

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

81,5 m²

3 rum

4 841 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 750 000 kr-4 %

58 282 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Örnstigen 23, Näsbypark, Täby kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AdamSimpson

Örnstigen 23

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

19 m²

1 rum

1 038 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr±0 %

73 684 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Marknadsvägen 151, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Marknadsvägen 151

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

123 m²

5 rum

7 211 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 5 295 000 kr±0 %

43 049 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Boulevarden 81, Täby Park, Täby kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Boulevarden 81

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

32,5 m²

1 rum

2 264 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 195 000 kr±0 %

67 538 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Boulevarden 54, 5tr

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

78 m²

3 rum

4 822 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 000 000 kr±0 %

64 103 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Parkallén 13

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

55 m²

2 rum

3 623 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr±0 %

63 636 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Åkerbyvägen 188, 1tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

82 m²

3 rum

4 985 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 600 000 kr+6 %

43 902 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Kuttervägen 4, Näsbypark, Täby kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
LindaNuhma

Kuttervägen 4

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

77 m²

3 rum

4 809 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 400 000 kr+1 %

57 143 kr/m²

Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Karlsholmsvägen 3E

Lägenhet
Täby, Täby kommun
MOHV Täby

79,3 m²

3 rum

5 375 kr/mån

Slutpris 4 650 000 kr-3 %

58 638 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 4

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

97,5 m²

4 rum

5 797 kr/mån

Slutpris 4 325 000 kr-1 %

44 359 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
VINTERGALOPPSGATAN 24, Täby Park, Täby kommun
  • Såld 19 apr. 2026

VINTERGALOPPSGATAN 24

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Mäklarringen Täby

55 m²

2 rum

3 290 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 075 000 kr+3 %

55 909 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Meteorvägen 44, 3 tr

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

81 m²

3 rum

5 948 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr-9 %

30 864 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Grindtorpsvägen 45, 4tr

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

29,5 m²

1 rum

2 755 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr-3 %

61 017 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Åkerbyvägen 98

Lägenhet
Storstugan, Täby kommun
MOHV Täby

111 m²

4 rum

6 651 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 195 000 kr±0 %

55 811 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Hägernäsvägen 2, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Hägernäsvägen 2

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

28 m²

1 rum

1 920 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-7 %

42 857 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Marknadsvägen 183, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Marknadsvägen 183

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

86 m²

3 rum

5 451 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 400 000 kr±0 %

39 535 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Kuttervägen 4, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Kuttervägen 4

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
MOHV Täby

66 m²

3 rum

4 267 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 850 000 kr+1 %

58 333 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Eskadervägen 14, 7 tr

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

80,5 m²

3 rum

4 572 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 850 000 kr+8 %

47 826 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Kometvägen 5, 4tr

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

59,5 m²

2 rum

4 795 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr-2 %

44 538 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Näsbydalsvägen 16 1 trappa, Näsbydal, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Näsbydalsvägen 16 1 trappa

Lägenhet
Näsbydal, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

35 m²

1 rum

2 418 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

51 286 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Åkerbyvägen 96, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AdamSimpson

Åkerbyvägen 96

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

54 m²

2 rum

3 526 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

38 796 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet