Täby kommun

Täby kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Täby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

10 992 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

ÖRNSTIGEN 29, NÄSBYPARK, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

ÖRNSTIGEN 29

Lägenhet
NÄSBYPARK, Täby kommun
Mäklarringen Täby

20 m²

1 rum

1 176 kr/mån

Slutpris 1 460 000 kr+5 %

73 000 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
BebaKlinta

Häradsgränd 6

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

65,5 m²

2 rum

5 544 kr/mån

Slutpris 3 995 000 kr±0 %

60 992 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Kadettens gata 10, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Kadettens gata 10

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
MOHV Täby

84 m²

4 rum

6 078 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 495 000 kr-6 %

89 226 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 16,1tr

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

48,5 m²

1,5 rum

2 866 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

41 134 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ConnyStrömbom

Näsbydalsvägen 12

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

83 m²

3 rum

Slutpris 2 900 000 kr

34 940 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Kometvägen 31, Grindtorp, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Kometvägen 31

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Notar Mäklare Sundbyberg

81 m²

3 rum

5 589 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 800 000 kr+4 %

34 568 kr/m²

Notar Mäklare Sundbyberg
Notar Mäklare Sundbyberg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Marknadsvägen 55

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

81 m²

3 rum

5 123 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr±0 %

33 951 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 6

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

62 m²

2 rum

3 933 kr/mån

Slutpris 2 700 000 kr±0 %

43 548 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 mar. 2026

Eskadervägen 30, 2tr

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

77,6 m²

3 rum

4 646 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

38 660 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Åkerbyvägen 350, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Åkerbyvägen 350

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

87 m²

4 rum

5 092 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 310 000 kr±0 %

38 046 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Näsbyvägen 2

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

35 m²

1 rum

3 952 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 810 000 kr+1 %

51 714 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Gamla Norrtäljevägen 128

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

36 m²

2 rum

3 779 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr-1 %

64 583 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 36, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Södervägen 36

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

80,5 m²

3 rum

5 616 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-8 %

36 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Södervägen 34, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
CelinaLangbråten

Södervägen 34

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg

84 m²

3 rum

5 852 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr+9 %

29 762 kr/m²

MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
Eskadervägen 32, 2TR, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Eskadervägen 32, 2TR

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

42,5 m²

1,5 rum

2 716 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 370 000 kr+1 %

55 765 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Vinnarcirkeln 25, 5 av 5 tr

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Notar

41 m²

2 rum

2 876 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

62 195 kr/m²

Notar
Notar
Eskadervägen 30, Näsbypark, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MarkoMilivojevic

Eskadervägen 30

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

91 m²

4 rum

5 291 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 350 000 kr+18 %

47 802 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Näsbyvägen 12, Roslags Näsby/Lahäll, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
KatarinaBrinkenberg Hallin

Näsbyvägen 12

Lägenhet
Roslags Näsby/Lahäll, Täby kommun
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB

72,5 m²

3 rum

5 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 450 000 kr+21 %

61 379 kr/m²

Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Midgårdsvägen 20

Lägenhet
Täby Kyrkby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

77,4 m²

3 rum

6 678 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr-20 %

27 778 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Kadettens gata 1

Lägenhet
Näsbypark Sjösidan, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

141 m²

5 rum

9 094 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 11 200 000 kr-3 %

79 433 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Midgårdsvägen 16, Täby Kyrkby, Täby kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Midgårdsvägen 16

Lägenhet
Täby Kyrkby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

51,2 m²

2 rum

4 285 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 210 000 kr+11 %

43 164 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Kometvägen 21, 8tr

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

45 m²

2 rum

4 080 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

52 222 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Hägerneholmsvägen 7A vån 5 , Hägerneholm, Arninge-ullna, Täby kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Hägerneholmsvägen 7A vån 5

Lägenhet
Hägerneholm, Arninge-ullna, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

35 m²

1 rum

2 996 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr-3 %

37 143 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ConnyStrömbom

Näsbylundsvägen 18

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

90,5 m²

4 rum

6 787 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 170 000 kr+4 %

57 127 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2026

Starvägen 4a

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

41 m²

2 rum

4 965 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 025 000 kr+7 %

49 390 kr/m²

Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
PARKALLÉN 46, VÅN 4/6, Täby Park, Täby kommun
  • Såld 24 mar. 2026

PARKALLÉN 46, VÅN 4/6

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Mäklarringen Täby

49 m²

2 rum

3 449 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 975 000 kr-1 %

60 714 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2026
profilfoto på mäklare
DanielDanielsson

Kometvägen 19

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

45 m²

2 rum

4 052 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-2 %

51 111 kr/m²

Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Bergtorpsvägen 54M, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Bergtorpsvägen 54M

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
Notar

53,5 m²

2 rum

4 178 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 650 000 kr±0 %

49 533 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 mar. 2026
profilfoto på mäklare
JoelSandberg

Vintergaloppsgatan 11

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

96 m²

4 rum

6 972 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 595 000 kr-4 %

47 865 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Kometvägen 11, Grindtorp, Täby kommun
  • Såld 23 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Kometvägen 11

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

59,5 m²

2 rum

4 846 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-2 %

46 218 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Åkerbyvägen 96, 6 tr, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 23 mar. 2026
profilfoto på mäklare
UlrikaKällström

Åkerbyvägen 96, 6 tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

111 m²

4 rum

7 255 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 5 565 000 kr+16 %

50 135 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 mar. 2026

Kometvägen 21

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

83 m²

3 rum

6 359 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 890 000 kr-4 %

34 819 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Eskadervägen 44, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 20 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Eskadervägen 44

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

75 m²

3 rum

4 061 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 415 000 kr-2 %

45 533 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Kadettens gata 12, Näsbypark, Täby kommun
  • Såld 20 mar. 2026

Kadettens gata 12

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

84 m²

4 rum

6 078 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 200 000 kr-4 %

85 714 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Karlsholmsvägen 3C, Täby Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Karlsholmsvägen 3C

Lägenhet
Täby Viggbyholm, Täby kommun
Notar

79,3 m²

4 rum

5 375 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 950 000 kr±0 %

62 421 kr/m²

Notar
Notar
Flygkårsvägen 11, Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Flygkårsvägen 11

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
MOHV Täby

84 m²

4 rum

6 806 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr-3 %

38 095 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 mar. 2026

Näsbydalsvägen 2

Lägenhet
Näsbydal, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

62 m²

2 rum

3 933 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr±0 %

42 742 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
FLYGVILLEVÄGEN 5, HÄGERNÄS STRAND, Täby kommun
  • Såld 18 mar. 2026

FLYGVILLEVÄGEN 5

Lägenhet
HÄGERNÄS STRAND, Täby kommun
Mäklarringen Täby

74 m²

3 rum

5 586 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 050 000 kr

54 730 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Åkerbyvägen 334, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 18 mar. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Åkerbyvägen 334

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

82 m²

3 rum

4 928 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

36 585 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 mar. 2026

Parkallén 22

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

40 m²

1,5 rum

2 695 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-6 %

62 500 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 mar. 2026

Hägerneholmsvägen 6A

Lägenhet
Hägerneholm, Täby kommun

26 m²

1 rum

2 826 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 280 000 kr+7 %

49 231 kr/m²

Edgrens Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2026

Vintergaloppsgatan 32

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

132 m²

5 rum

8 996 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 8 300 000 kr-2 %

62 879 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2026

Eskadervägen 46, 3tr

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

85 m²

4 rum

4 803 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 525 000 kr-5 %

41 471 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2026

Skördevägen 49, 4tr

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

64 m²

2 rum

4 639 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr-2 %

60 938 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 mar. 2026

Sadelgatan 9, vån 2

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Notar Mäklare Sollentuna

33,5 m²

1,5 rum

2 671 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

53 582 kr/m²

Notar Mäklare Sollentuna
Notar Mäklare Sollentuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 mar. 2026

Grindtorps skolgränd 44

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

34 m²

1 rum

3 189 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-7 %

60 294 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Eskadervägen 42, Täby, Sverige, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 15 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MalinBank

Eskadervägen 42, Täby, Sverige

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

60 m²

2 rum

4 254 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr+2 %

41 667 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Perrongvägen 31, Roslags Näsby, Täby kommun
  • Såld 15 mar. 2026

Perrongvägen 31

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

33 m²

2 rum

2 318 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 390 000 kr+4 %

72 424 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026

Grindtorpsvägen 7

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

79 m²

3 rum

5 898 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 200 000 kr+7 %

40 506 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026

Radarvägen 16

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Properties & Partners Täby

78 m²

3 rum

5 474 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr-8 %

29 423 kr/m²

Properties & Partners Täby
Properties & Partners Täby

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet