Österåkers kommun

Österåkers kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Österåkers kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 150 sålda bostäder

Sålt i september 2025

Svartgarnsvägen 3b, Svinninge, Österåkers kommun
  • Såld 10 sep. 2025

Svartgarnsvägen 3b

Lägenhet
Svinninge, Österåkers kommun
Mäklarhuset Österåker

20+13 m²

1 rum

3 758 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

75 000 kr/m²

Mäklarhuset Österåker
Mäklarhuset Österåker
SÅGVÄGEN 33, Lokal 4, Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 10 sep. 2025

SÅGVÄGEN 33, Lokal 4

Lägenhet
Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

190+45 m²

2 906 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr±0 %

17 368 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
STORÄNGSTORGET 22, Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
  • Såld 9 sep. 2025

STORÄNGSTORGET 22

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

57 m²

2 rum

4 282 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 825 000 kr-6 %

32 018 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
SKOLVÄGEN 7C, Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 9 sep. 2025

SKOLVÄGEN 7C

Lägenhet
Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

88 m²

4 rum

5 744 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr+4 %

28 409 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Bergavägen 8J, 2tr, Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
  • Såld 8 sep. 2025
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Bergavägen 8J, 2tr

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
MOHV Österåker

47 m²

2 rum

3 646 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr±0 %

31 915 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 sep. 2025

Hackstavägen 10B

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

71,5 m²

3 rum

5 803 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

32 098 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 sep. 2025
profilfoto på mäklare
EmmaKellermalm

Ebjörns väg 5

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

60 m²

2 rum

4 599 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr±0 %

49 167 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 aug. 2025

Skolvägen 13D

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

37,8 m²

1 rum

2 332 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 725 000 kr-4 %

45 635 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Slussbrovägen 53, Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Slussbrovägen 53

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

52,5 m²

1,5 rum

3 775 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 945 000 kr-3 %

37 048 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Storängsvägen 19A, Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
  • Såld 30 aug. 2025
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Storängsvägen 19A

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
MOHV Österåker

34 m²

1 rum

2 798 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

41 029 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Margretelundsvägen 81, BV (Etagelägenhet), Margretelund, Österåkers kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Margretelundsvägen 81, BV (Etagelägenhet)

Lägenhet
Margretelund, Österåkers kommun
Unika Hem Fastighetsmäkleri

59+72,5 m²

3 rum

4 788 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 290 000 kr±0 %

72 712 kr/m²

Unika Hem Fastighetsmäkleri
Unika Hem Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2025

Storängsvägen 19D

Lägenhet
Åkersberga C, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

65,5 m²

3 rum

4 639 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr+8 %

32 824 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Bergavägen 12B, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Bergavägen 12B

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

100 m²

3 rum

6 746 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr-4 %

45 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
MYNTBACKEN 17, Täljöviken, Österåkers kommun
  • Såld 27 aug. 2025

MYNTBACKEN 17

Lägenhet
Täljöviken, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

45 m²

2 rum

4 576 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr±0 %

54 444 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Bergaparksvägen 52, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 26 aug. 2025

Bergaparksvägen 52

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

80 m²

2,5 rum

5 019 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-11 %

30 625 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
LUFFARBACKEN 4, Söra, Österåkers kommun
  • Såld 26 aug. 2025

LUFFARBACKEN 4

Lägenhet
Söra, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

62 m²

2 rum

4 851 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 885 000 kr-1 %

30 403 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 aug. 2025

Dansbanevägen 7

Lägenhet
Söra, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

86 m²

3 rum

5 804 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 895 000 kr±0 %

33 663 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 aug. 2025
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Luffarbacken 12

Lägenhet
Söra, Österåkers kommun
MOHV Österåker

50 m²

2 rum

4 152 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 925 000 kr-1 %

38 500 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Myntbacken 9 , Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 21 aug. 2025

Myntbacken 9

Lägenhet
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

82 m²

4 rum

5 957 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 990 000 kr±0 %

36 463 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
DANSBANEVÄGEN 11, Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 20 aug. 2025

DANSBANEVÄGEN 11

Lägenhet
Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

43 m²

1,5 rum

2 979 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 840 000 kr

42 791 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Österskärsvägen 16A, Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
  • Såld 19 aug. 2025

Österskärsvägen 16A

Lägenhet
Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

95 m²

4 rum

5 087 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 950 000 kr-1 %

41 579 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 aug. 2025
profilfoto på mäklare
AdamFormgren

Bergaparksvägen 54

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

49 m²

1 rum

3 066 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

35 714 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Stensnäsvägen 56, Lervik, Österåkers kommun
  • Såld 17 aug. 2025
profilfoto på mäklare
EmmaRosenholm

Stensnäsvägen 56

Lägenhet
Lervik, Österåkers kommun
MOHV Österåker

79 m²

3 rum

6 472 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 495 000 kr±0 %

56 899 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 aug. 2025

Dansbanevägen 7

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

96 m²

3 rum

6 479 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 750 000 kr±0 %

39 063 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
STORÖVÄGEN 1, Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
  • Såld 15 aug. 2025

STORÖVÄGEN 1

Lägenhet
Östra Kanalstaden, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

50 m²

2 rum

3 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr-6 %

49 000 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Bergaparksvägen 40

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

77,4 m²

3 rum

5 409 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 400 000 kr-4 %

31 008 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Dansbanevägen 1, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 13 aug. 2025

Dansbanevägen 1

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

66 m²

3 rum

5 657 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

42 424 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 aug. 2025

Rydbovägen 94

Lägenhet
Rydbo, Österåkers kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

62 m²

2 rum

5 563 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

36 290 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 aug. 2025
profilfoto på mäklare
PatrikLinnros

Kanalvägen 28

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

45,8 m²

2 rum

3 673 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 875 000 kr-1 %

40 939 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Myntbacken 5, Täljö, Österåkers kommun
  • Såld 1 aug. 2025

Myntbacken 5

Lägenhet
Täljö, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

82 m²

4 rum

6 374 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 800 000 kr-7 %

34 146 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 aug. 2025

Luffarbacken 10

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

62 m²

2 rum

4 852 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 825 000 kr+2 %

29 435 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

Sålt i juli 2025

Myntbacken 15, Täljöviken, Österåkers kommun
  • Såld 31 jul. 2025

Myntbacken 15

Lägenhet
Täljöviken, Österåkers kommun
Mäklarhuset Österåker

84 m²

4 rum

6 758 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-2 %

35 119 kr/m²

Mäklarhuset Österåker
Mäklarhuset Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jul. 2025

Slussbrovägen 6

Lägenhet
Runö, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

69 m²

2 rum

4 555 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 195 000 kr±0 %

31 812 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 jul. 2025

Runvägen 11

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
HusmanHagberg Österåker

79 m²

3 rum

5 919 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr-3 %

43 038 kr/m²

HusmanHagberg Österåker
HusmanHagberg Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 jul. 2025

Margretelundsvägen 81, vån 2

Lägenhet
Åkersberga - Margretelund, Österåkers kommun
Unika Hem Fastighetsmäkleri

68+18 m²

2 rum

3 724 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 600 000 kr-4 %

52 941 kr/m²

Unika Hem Fastighetsmäkleri
Unika Hem Fastighetsmäkleri
Dansbanevägen 3, Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 22 jul. 2025

Dansbanevägen 3

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarhuset Österåker

81 m²

4 rum

6 899 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr-1 %

40 123 kr/m²

Mäklarhuset Österåker
Mäklarhuset Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 jul. 2025

Skolvägen 20A

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

59 m²

2 rum

4 050 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 537 500 kr-4 %

26 059 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Luffarbacken 2

Lägenhet
Söra, Österåkers kommun
MOHV Österåker

50 m²

2 rum

4 059 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 680 000 kr-4 %

33 600 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jul. 2025

Aspövägen 7

Lägenhet
Kanalstaden, Österåkers kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

109 m²

5 rum

6 407 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 4 500 000 kr±0 %

41 284 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jul. 2025
profilfoto på mäklare
DanielRodriguez

Slussbrovägen 10

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

65 m²

2 rum

4 252 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 125 000 kr+1 %

32 692 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
SKOLVÄGEN 24A, Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
  • Såld 15 jul. 2025

SKOLVÄGEN 24A

Lägenhet
Centrala Åkersberga, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

65 m²

2,5 rum

4 408 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 825 000 kr-1 %

28 077 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
RUNVÄGEN 3, Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
  • Såld 7 jul. 2025

RUNVÄGEN 3

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
Mäklarringen Österåker

60 m²

2 rum

4 935 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 980 000 kr-1 %

33 000 kr/m²

Mäklarringen Österåker
Mäklarringen Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 jul. 2025

Luffarbacken 12

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

93 m²

3 rum

6 145 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-1 %

26 882 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Centralvägen 25A

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
MOHV Österåker

76 m²

3 rum

5 140 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 720 000 kr+5 %

62 105 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 jul. 2025

Skolvägen 9 A

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

26,5 m²

1 rum

2 052 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

60 189 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga

Sålt i juni 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 jun. 2025
profilfoto på mäklare
DanielRodriguez

Slussbrovägen 51

Lägenhet
Centralt, Österåkers kommun
LF Fastighetsförmedling Österåker

62,5 m²

3 rum

4 385 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 695 000 kr-6 %

27 120 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Österåker
LF Fastighetsförmedling Österåker
Skolvägen 14 B, Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
  • Såld 27 jun. 2025

Skolvägen 14 B

Lägenhet
Åkersberga Centralt, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

76 m²

3 rum

5 004 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

32 895 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 jun. 2025

Storängstorget 32

Lägenhet
Åkersberga, Österåkers kommun
Fastighetsbyrån Åkersberga

57 m²

2 rum

4 200 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-11 %

28 070 kr/m²

Fastighetsbyrån Åkersberga
Fastighetsbyrån Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 jun. 2025

Danebovägen 9e

Lägenhet
Ljusterö, Österåkers kommun
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga

90,2 m²

3 rum

4 119 kr/mån

Slutpris 3 400 000 kr-10 %

37 694 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Svensk Fastighetsförmedling Åkersberga
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jun. 2025
profilfoto på mäklare
MonikaSöderström

Kajutan 32

Lägenhet
Åkersberga Centrum, Österåkers kommun
MOHV Österåker

74 m²

3 rum

6 132 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr-6 %

30 405 kr/m²

MOHV Österåker
MOHV Österåker

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet