Hoppa till huvudinnehåll
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Svensk Fastighetsförmedling Falun

Till kontorets webbsida

Mäklare

Mäklarkontorets försäljningar
2 rum lägenhet på Sockenvägen 28 Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Sockenvägen 28 Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Sockenvägen 28 Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Sockenvägen 28 Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Sockenvägen 28 Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 5
Tis 19 maj kl 15:00

Sockenvägen 28

Lägenhet
Övre Haraldsbo, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 350 000 kr
58,5 m²
2 rum
4 792 kr/mån
23 077 kr/m²

BO BEKVÄMT I MARKPLAN MED INGLASAD BALKONG! Välkommen till ett mycket hemtrevligt och väldisponerat hem i markplan – bara ca 3 km från centrala Falun och med närhet till både sjön Runn och vacker natur. Här bor du med direkt tillgång till både friluftsliv och stadens utbud. Bostaden erbjuder en ljus och luftig känsla tack vare generösa fönsterpartier och öppen planlösning mellan kök och…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 rum lägenhet på Blindgatan 4 Centralt, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Blindgatan 4 Centralt, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Blindgatan 4 Centralt, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Blindgatan 4 Centralt, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Blindgatan 4 Centralt, Falu kommun - bild 5

Blindgatan 4

Lägenhet
Centralt, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 495 000 kr
52 m²
2 rum
vån 2
5 116 kr/mån
28 750 kr/m²

TVÅRUMMARE MED CHARM MITT I KULTURKVARTERET! Här möts Ni av en smakfullt renoverad bostad belägen i Faluns kulturbevarande område Östanfors. Ett väldisponerat hem med fin atmosfär och karaktär där nytt och modernt möter den äldre charmen - vacker stämningsgivande öppen spis och fina golv med fiskbensparkett. Generöst vardagsrum där den öppna spisen fint pryder rummet. Fin bevarad skjutdörr in mot…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 rum lägenhet på Promenaden 19 Centralt, Falu kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Promenaden 19 Centralt, Falu kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Promenaden 19 Centralt, Falu kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Promenaden 19 Centralt, Falu kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Promenaden 19 Centralt, Falu kommun - bild 5

Promenaden 19

Lägenhet
Centralt, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 150 000 kr
33 m²
1 rum
vån 3
2 629 kr/mån
34 848 kr/m²

Eftertraktad bostad med bra läge på Promenaden - bara några få steg från centrum, lasarettet, högskolan och resecentrum. Bostaden är mycket välplanerad med ett rymligt vardagsrum, ett praktiskt arbetskök samt ett nyrenoverat och helkaklat badrum. Fin lägenhet med bra månadsavgift om 2 629 kr som inkluderar värme, vatten, bredband, tv-utbud, och br-tillägg. Brf Promenaden är en välskött och…

Premium
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 rum lägenhet på Pionjärvägen 2a Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Pionjärvägen 2a Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Pionjärvägen 2a Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Pionjärvägen 2a Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Pionjärvägen 2a Övre Haraldsbo, Falu kommun - bild 5

Pionjärvägen 2a

Lägenhet
Övre Haraldsbo, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
950 000 kr
48 m²
2 rum
vån 2/2
3 805 kr/mån
19 792 kr/m²

VÄLPLANERAD OCH TRIVSAM VÅUMMARE MED BALKONG Nu säljer vi en trivsam och mysig tvårummare belägen i Övre Haraldsbo! Två trappor upp i huset ligger lägenheten som kan komma att bli ditt nya drömboende. Här får du ett vackert fiskbensparkettgolv i vardagsrummet, stor klädkammare och tilltagen balkong med bra solläge. Som boende här har du goda kommunikationer in till stan med busshållplats…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
tomt på Musseronvägen/Stensoppsvägen  Tallskogen, Falu kommun - bild 1
tomt på Musseronvägen/Stensoppsvägen  Tallskogen, Falu kommun - bild 2
tomt på Musseronvägen/Stensoppsvägen  Tallskogen, Falu kommun - bild 3
tomt på Musseronvägen/Stensoppsvägen  Tallskogen, Falu kommun - bild 4
tomt på Musseronvägen/Stensoppsvägen  Tallskogen, Falu kommun - bild 5

Musseronvägen/Stensoppsvägen

Tomt
Tallskogen, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 295 000 kr

TALLSKOGEN 2 I ÖVRE GRUVRISET! Välkommen till Tallskogen 2 i Övre Gruvriset – ett attraktivt och barnvänligt tomtområde där det naturnära lugnet möter stadens närhet. Här bor du med vidsträckt utsikt och direkt anslutning till skog och mark, samtidigt som Faluns centrum nås på cirka 3,5 km och Borlänge enkelt via motorvägen. I närområdet finns sjön Vällan med badplats, förskola och skola…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
5 rum lägenhet på Bergmästaregatan 3A Centralt, Falu kommun - bild 1
5 rum lägenhet på Bergmästaregatan 3A Centralt, Falu kommun - bild 2
5 rum lägenhet på Bergmästaregatan 3A Centralt, Falu kommun - bild 3
5 rum lägenhet på Bergmästaregatan 3A Centralt, Falu kommun - bild 4
5 rum lägenhet på Bergmästaregatan 3A Centralt, Falu kommun - bild 5

Bergmästaregatan 3A

Lägenhet
Centralt, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
5 300 000 kr
178 m²
5 rum
vån 4/5
9 048 kr/mån
29 775 kr/m²

Charmig femrummare med karaktär och ljus i hjärtat av staden Välkommen till denna representativa och rymliga femrummare på fjärde våningen – ett hem som kombinerar sekelskiftescharm med modern komfort. Här bor du i ett vackert 1900-talshus med perfekt läge, bara en kort promenad från både stationshuset och stora torget. Bostaden präglas av tidstypiska detaljer som spegeldörrar, höga golvsocklar…

Premium
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 rum lägenhet på Trotzgatan 47 Centralt, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Trotzgatan 47 Centralt, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Trotzgatan 47 Centralt, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Trotzgatan 47 Centralt, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Trotzgatan 47 Centralt, Falu kommun - bild 5

Trotzgatan 47

Lägenhet
Centralt, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 950 000 kr
74,5 m²
2 rum
vån 2
5 027 kr/mån
26 174 kr/m²

GENERÖS TVÅRUMMARE MED LJUS, ATMOSFÄR OCH BALKONG – HISS & LUGNT FRITT LÄGE På ett lugnt men centralt läge, i hus med hiss, finner du denna tilltalande och generösa 2:a med stor och mysig balkong. Här erbjuds ett smakfullt renoverat hem med härlig rymd, fint ljusinsläpp och en takhöjd som ger en extra luftig känsla. Planlösningen är både genomtänkt och inbjudande – redan från hallen får du en…

Premium
Uteplats
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Herrhagen, Falu kommun

Herrhagsvägen 7B

Lägenhet
Herrhagen, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
950 000 kr
43 m²
1 rum
vån 1/8
3 482 kr/mån
22 093 kr/m²
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 rum lägenhet på Herrhagsvägen 15A Herrhagen, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Herrhagsvägen 15A Herrhagen, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Herrhagsvägen 15A Herrhagen, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Herrhagsvägen 15A Herrhagen, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Herrhagsvägen 15A Herrhagen, Falu kommun - bild 5

Herrhagsvägen 15A

Lägenhet
Herrhagen, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 250 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 3
4 552 kr/mån
19 685 kr/m²

HEMTREVLIG TVÅA I NATURSKÖNA OCH CENTRUMNÄRA HERRHAGEN! Välplanerade tvårummare om 63,5 m² med genomtänkt planlösning. Här finns ett trivsamt kök med plats för matbord, ett rymligt vardagsrum med utgång till en balkong med vidsträckt utsikt, samt ett sovrum i bra storlek. Bostaden erbjuder dessutom en praktisk klädkammare och ett fräscht badrum med fönster och tvättmaskin. I direkt anslutning…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
tomt på Blåklocksvägen 20 Stennäset, Falu kommun - bild 1
tomt på Blåklocksvägen 20 Stennäset, Falu kommun - bild 2
tomt på Blåklocksvägen 20 Stennäset, Falu kommun - bild 3
tomt på Blåklocksvägen 20 Stennäset, Falu kommun - bild 4
tomt på Blåklocksvägen 20 Stennäset, Falu kommun - bild 5

Blåklocksvägen 20

Tomt
Stennäset, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 695 000 kr
1 360 m²

SKAPA DITT DRÖMBOENDE I STENNÄSET MED NÄRHET TILL SJÖN VARPAN! Bo fantastiskt trevligt och sjönära på en lugn återvändsgata, endast ca 4 km från Faluns centrum. Kommunalt vatten och avlopp, el och Falu Stadsnät framdraget till tomtgräns. Läget är oslagbart – bara en kort promenad (ca 100 meter) till morgondoppet i sjön Varpan. Sommartid lockar Gullnäsgården med badplats, café och…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
3 rum lägenhet på Torkils väg 3D Östra Främby, Falu kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Torkils väg 3D Östra Främby, Falu kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Torkils väg 3D Östra Främby, Falu kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Torkils väg 3D Östra Främby, Falu kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Torkils väg 3D Östra Främby, Falu kommun - bild 5

Torkils väg 3D

Lägenhet
Östra Främby, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 395 000 kr
96,5 m²
3 rum
4 922 kr/mån
24 819 kr/m²

DITT NYA DRÖMHEM? Upptäck denna nyrenoverade, moderna trerummare – redo för inflyttning! Detta smakfulla hem helrenoverades 2025/2026 och erbjuder ett nytt, stilrent kök, ett lyxigt badrum och genomgående renoverade ytskikt. Här har inget lämnats åt slumpen! Hemmet har en ljus planlösning med stora nya fönsterpartier i två olika väderstreck, vilket ger ett fantastiskt ljusinsläpp. På balkongen…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
övrig på Rissgårdsvägen 13I Ingarvet, Falu kommun - bild 1
övrig på Rissgårdsvägen 13I Ingarvet, Falu kommun - bild 2
övrig på Rissgårdsvägen 13I Ingarvet, Falu kommun - bild 3
övrig på Rissgårdsvägen 13I Ingarvet, Falu kommun - bild 4
övrig på Rissgårdsvägen 13I Ingarvet, Falu kommun - bild 5

Rissgårdsvägen 13I

Övrigt
Ingarvet, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 450 000 kr
73,2 m² tomt

LOKAL PÅ INGARVET MED MÅNGA ANVÄNDNINGSMÖJLIGHETER! Friköpt industriradhus där du som företagare eller privatperson har möjligheten att köpa en kostnadseffektiv lokal på Ingarvets industriområdet i Falun. Ett lättillgängligt läge med närhet till centrum läge och i området finns flertal stora företag etablerad. Att äga sin lokal ger dig som företagare eller privatperson möjligheten att sänka…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
7 rum lägenhet på Bergmästaregatan 5 Centralt, Falu kommun - bild 1
7 rum lägenhet på Bergmästaregatan 5 Centralt, Falu kommun - bild 2
7 rum lägenhet på Bergmästaregatan 5 Centralt, Falu kommun - bild 3
7 rum lägenhet på Bergmästaregatan 5 Centralt, Falu kommun - bild 4
7 rum lägenhet på Bergmästaregatan 5 Centralt, Falu kommun - bild 5

Bergmästaregatan 5

Lägenhet
Centralt, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
5 950 000 kr
246 m²
7 rum
vån 3/3
13 120 kr/mån
24 187 kr/m²

Sekelskiftesdröm i hjärtat av Falun – exklusiv paradvåning på 246 m² Välkommen till Bergmästaregatan 5 – en extraordinär sekelskiftesvåning med ett av Faluns mest eftertraktade lägen, mitt i stadens grönskande och historiska kärna. Denna storslagna våning om hela 246 m² är en representativ paradvåning i ett vackert hus från sekelskiftet, där varje kvadratmeter andas stil, historia och omsorg.…

Premium
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
4 rum villa på Vordingborgsvägen 2 Övre Norslund, Falu kommun - bild 1
4 rum villa på Vordingborgsvägen 2 Övre Norslund, Falu kommun - bild 2
4 rum villa på Vordingborgsvägen 2 Övre Norslund, Falu kommun - bild 3
4 rum villa på Vordingborgsvägen 2 Övre Norslund, Falu kommun - bild 4
4 rum villa på Vordingborgsvägen 2 Övre Norslund, Falu kommun - bild 5

Vordingborgsvägen 2

Villa
Övre Norslund, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
4 295 000 kr
129 + 80 m²
4 rum
759 m² tomt

FIN VILLA MED FRITT LÄGE! Mycket bra läge på hörntomt angränsade mot stort grönområde. Entréplan med genomgående fina enhetliga parkettgolv och smakfull färgsättning. Ljust kök med med öppen lösning mot stor matplats. Rejält vardagsrum med utgång till altan. Nyrenoverat, mycket fint badrum med klinker och kakel. Sovrum med två garderober. På övre plan ses två sovrum, allrum, wc och klädkammare.…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
tomt på KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1  Hökviken, Falu kommun - bild 1
tomt på KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1  Hökviken, Falu kommun - bild 2
tomt på KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1  Hökviken, Falu kommun - bild 3
tomt på KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1  Hökviken, Falu kommun - bild 4
tomt på KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1  Hökviken, Falu kommun - bild 5

KOPPARBERGS-HÖKVIKEN 179:1

Tomt
Hökviken, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 200 000 kr
1 970 m²

ETT LIV VID SJÖN VARPANS SOLSIDA – BYGG DITT EGNA DRÖMBOENDE Två fina tomter är till försäljning i Hökviken. Kopparbergs-Hökviken 179:1 samt Kopparbergs-Hökviken 180:1. Tomterna säljs för 1 200 000 kronor per tomt. Ring gärna ansvarig fastighetsmäklare för vidare information. Välkommen till Hökviken – en plats vid sjön Varpans solsida, där stillheten möter utsikten och där varje årstid lämnar…

Premium
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
3 rum fritidsboende på Främby udde 20/ Stuga 33 Främby, Falu kommun - bild 1
3 rum fritidsboende på Främby udde 20/ Stuga 33 Främby, Falu kommun - bild 2
3 rum fritidsboende på Främby udde 20/ Stuga 33 Främby, Falu kommun - bild 3
3 rum fritidsboende på Främby udde 20/ Stuga 33 Främby, Falu kommun - bild 4
3 rum fritidsboende på Främby udde 20/ Stuga 33 Främby, Falu kommun - bild 5

Främby udde 20/ Stuga 33

Fritidshus
Främby, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 375 000 kr
30 m²
3 rum
2 800 kr/mån

MED BÖLJAN BLÅ I BLICK - PANORAMAVY ÖVER SJÖN RUNN! Fritidshus med ett unikt strandläge och fantastisk sjövy över Faluns "Skärgårdssjö" Runn! Här är det lätt att bli tilltalad av miljön och det unika, härliga läget - en plats som ger en upplevelse året om! För Er som drömmer om att äga ett fritidshus med med direkt närhet till strand och sjö. Passar för den som uppskattar närheten till vatten…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
2 rum lägenhet på Östra Tvillingvägen 2 Daglöstäkten, Falu kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Östra Tvillingvägen 2 Daglöstäkten, Falu kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Östra Tvillingvägen 2 Daglöstäkten, Falu kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Östra Tvillingvägen 2 Daglöstäkten, Falu kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Östra Tvillingvägen 2 Daglöstäkten, Falu kommun - bild 5

Östra Tvillingvägen 2

Lägenhet
Daglöstäkten, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
795 000 kr
44 m²
2 rum
vån 2/2
4 743 kr/mån
18 068 kr/m²

MINITVÅA NÄRA CENTRUM MED BALKONG! Hemtrevlig tvårumslägenhet som trots sina få kvadrat om ca 44 m² har en härlig rymd och upplevs större än så! Genomgående ljus lägenhet med stora fönster i två väderstreck samt hög takhöjd är detta ett hem som gjort för att trivas i. Vardagsrummet är ett riktigt sällskapsrum med plats för både soffgrupp och matplatsdel för det större sällskapet. Renoverat kök…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
4 rum villa på Sturegatan 34 Elsborg, Falu kommun - bild 1
4 rum villa på Sturegatan 34 Elsborg, Falu kommun - bild 2
4 rum villa på Sturegatan 34 Elsborg, Falu kommun - bild 3

Sturegatan 34

Villa
Elsborg, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
3 595 000 kr
101 + 28 m²
4 rum
231 m² tomt
Plus
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
3 rum lägenhet på Främby Udde 20 (Stuga 10) Främby Udde, Falu kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Främby Udde 20 (Stuga 10) Främby Udde, Falu kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Främby Udde 20 (Stuga 10) Främby Udde, Falu kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Främby Udde 20 (Stuga 10) Främby Udde, Falu kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Främby Udde 20 (Stuga 10) Främby Udde, Falu kommun - bild 5

Främby Udde 20 (Stuga 10)

Lägenhet
Främby Udde, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 200 000 kr
24,5 m²
3 rum
2 550 kr/mån
48 980 kr/m²

BR-STUGA MED FANTASTISKT LÄGE VID FALUNS POPULÄRA "SKÄRGÅRDSSJÖ" RUNN! Kontakta ansvarig mäklare Sandra Daniels 070-279 83 53 för visning! Här är det lätt att bli tilltalad av miljön och det unika, härliga läget - en plats som ger en upplevelse året om! För er som drömmer om att äga en stuga med direkt närhet till strand och sjö. Passar för den som uppskattar närheten till vatten med dess…

Premium
Uteplats
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
3 rum lägenhet på Hälsinggårdsvägen 31 Hälsinggården, Falu kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Hälsinggårdsvägen 31 Hälsinggården, Falu kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Hälsinggårdsvägen 31 Hälsinggården, Falu kommun - bild 3

Hälsinggårdsvägen 31

Lägenhet
Hälsinggården, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 795 000 kr
72 m²
3 rum
vån 3/4
6 568 kr/mån
24 931 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
tomt på Lövänget 14:7  Sundborn, Falu kommun - bild 1
tomt på Lövänget 14:7  Sundborn, Falu kommun - bild 2
tomt på Lövänget 14:7  Sundborn, Falu kommun - bild 3

Lövänget 14:7

Tomt
Sundborn, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
650 000 kr
1 475 m²
Plus
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svärdsjö, Falu kommun

BORGÄRDET 5:5

Tomt
Svärdsjö, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
495 000 kr
2 466 m²
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Vika, Falu kommun

VIKA KYRKBY 1:46

Tomt
Vika, Falu kommun
Svensk Fastighetsförmedling Falun
1 975 000 kr
659 m²
Svensk Fastighetsförmedling Falun
Svensk Fastighetsförmedling Falun

Visar 51 - 73 av 73