Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Herrhagsvägen 15A

Herrhagen, Falu kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    63,5 m²
    Våning
    3, hiss finns ej
    Avgift
    4 552 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1969
Förening
Riksbyggen BRF Falunhus nr 11
Energiklass
D
Pris/m²
19 685 kr/m²
Premium
HEMTREVLIG TVÅA I NATURSKÖNA OCH CENTRUMNÄRA HERRHAGEN! Välplanerade tvårummare om 63,5 m² med genomtänkt planlösning. Här finns ett trivsamt kök med plats för matbord, ett rymligt vardagsrum med utgång till en balkong med vidsträckt utsikt, samt ett sovrum i bra storlek. Bostaden erbjuder dessutom en praktisk klädkammare och ett fräscht badrum med fönster och tvättmaskin. I direkt anslutning till lägenheten finns förråd som ger extra förvaringsmöjligheter. Här bor du bekvämt med det mesta du kan önska – nära både stadspuls och natur. Centrum nås på cirka 20 minuters promenad, samtidigt som du har sjö, skog och fina strövområden alldeles inpå knuten. Bo lugnt och trivsamt i en populär och välskött förening med närhet till all service. Föreningen uppskattas av alla åldrar och erbjuder en grön och inbjudande innergård med sittplatser, grillplats, boulebana, lekplats och fotbollsplan. I området finns även livsmedelsbutik, pizzeria och gym. För den som gillar friluftsliv ligger elljusspår, löpslingor och skidspår mot Stångtjärn alldeles i närheten. Under sommaren bjuder Stångtjärn på fina bad- och fiskemöjligheter. Här får du det bästa av två världar – bekvämt avstånd till stadens utbud och bussförbindelser men ändå med naturen runt hörnet.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

Riksbyggen BRF Falunhus nr 11

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling