Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Falun

Sockenvägen 28

Övre Haraldsbo, Falu kommun

Visa på karta

1 350 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    58,5 m²
    Avgift
    4 792 kr/mån
    Driftkostnad
    7 092 kr/år

Byggår
1991
Förening
HSB BRF Konstapeln i Falun
Energiklass
D
Pris/m²
23 077 kr/m²
Premium
Balkong
BO BEKVÄMT I MARKPLAN MED INGLASAD BALKONG! Välkommen till ett mycket hemtrevligt och väldisponerat hem i markplan – bara ca 3 km från centrala Falun och med närhet till både sjön Runn och vacker natur. Här bor du med direkt tillgång till både friluftsliv och stadens utbud. Bostaden erbjuder en ljus och luftig känsla tack vare generösa fönsterpartier och öppen planlösning mellan kök och vardagsrum – perfekt för både vardag och sociala tillställningar. Köket är funktionellt utformat med gott om arbetsyta och plats för matbord. Vardagsrummet bjuder in till avkoppling och har utgång till en stor inglasad balkong i soligt läge. Det rymliga sovrummet har en hel garderobsvägg med bra förvaring och det fräscha badrummet är utrustat med tvättmaskin. Dessutom ingår ett stort vindsförråd med utmärkta förvaringsmöjligheter. Du bor i en välskött och stabil bostadsrättsförening med trevlig innergård, gemensam grillplats och en fin samlingslokal. Carport med eluttag för motorvärmare finns att hyra för ca 200 kr/månad. I anslutning till huset finns även en gemensam tvättstuga. Populära Haraldsbo erbjuder ett perfekt läge – nära motionsspår med elljus, småbåtshamn, vinteris för skridskoåkning och badmöjligheter under sommarhalvåret. Här finns också skola, förskola, mataffär och vårdcentral på bekvämt avstånd. Resecentrum, Falu lasarett och stadens kärna nås enkelt på några minuter. Varmt välkommen att uppleva detta trivsamma hem på plats!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider