Vasastaden, Göteborgs kommun

Vasastaden; Lägenheter

Lägenheter till salu - Vasastaden, Göteborgs kommun

Sortera på

22 bostäder till salu

Idag

3 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Mån 18 maj kl 18:30

Föreningsgatan 16C

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
4 990 000 kr
78 m²
3 rum
vån 5/6
5 520 kr/mån
63 974 kr/m²

Flexibelt tillträde - Kontakta fastighetsmäklare Christian Lindberg, 0733-131000 för visningstid. Högt upp i huset, ljust och insynsskyddat genomgångsläge med fantastisk utsikt över stadens takåsar. Stor sydvästbalkong och totalrenoverat badrum. Högst belägna balkongen i huset, helt utan grannar ovanför, ger ett fritt och privat läge med sol från lunch till kväll. Möjlighet att ta över…

Premium
Balkong
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
2 rum lägenhet på Storgatan 7 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Storgatan 7 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Storgatan 7 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Storgatan 7 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Storgatan 7 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 24 maj kl 15:00

Storgatan 7

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Centrum
3 490 000 kr
51 m²
2 rum
vån 1/4
3 450 kr/mån
68 431 kr/m²

Mitt i populära Vasastaden ligger denna sociala och luftiga tvårummare. På 51 kvadratmeter har man fått till en optimal planlösning med ett öppet kök och vardagsrum som ger plats för socialt umgänge. Längst in i lägenheten ligger det avskilda sovrummet. Med ljusa kulörer och charmiga trägolv som genomsyrar hela bostaden får man en exklusiv känsla, som verkligen speglar att man bor i Göteborgs…

Premium
Uteplats
Hiss
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Centrum
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Centrum

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 13:00

Karl Gustavsgatan 13

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
8 150 000 kr
132,1 m²
3 rum
vån 2/4
10 957 kr/mån
61 696 kr/m²

Lyxigt renoverad Vasatrea med tre eldstäder och välbevarade, unika originaldetaljer som ger bostaden en särskild karaktär. Här möts klassisk charm och modern funktion i en social, öppen planlösning mellan det mycket påkostade köket från Binova och en generös matplats med fint ljusinsläpp. Bostaden erbjuder två rofyllda sovrum med goda förvaringsmöjligheter samt ett stilrent, helkaklat badrum. Den…

Premium
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Igår

3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 11A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 11A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 11A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 11A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 11A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Mån 25 maj kl 18:00

Karl Gustavsgatan 11A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Entrance Fastighetsmäkleri
7 850 000 kr
75 m²
3 rum
vån 5/5
5 533 kr/mån
104 667 kr/m²

Högst upp i huset väntar ett boende utöver det vanliga, där arkitektur, teknik och materialval samspelar i en sällsynt genomtänkt helhet. Detta är en bostad för den som söker något mer än bara kvadratmeter, här bor du i ett hem där varje detalj är ritad, utvald och utförd med precision. Lägenheten präglas av ett fantastiskt ljusinsläpp från takfönster, takkupor och glaspartier, vilket…

Premium
Entrance Fastighetsmäkleri
Entrance Fastighetsmäkleri

5 dagar

2 rum lägenhet på Haga kyrkogata 26 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Haga kyrkogata 26 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Haga kyrkogata 26 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Haga kyrkogata 26 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Haga kyrkogata 26 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 11:30

Haga kyrkogata 26

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
HusmanHagberg Göteborg Centrum
3 750 000 kr
55 m²
2 rum
vån 2/4
1 676 kr/mån
68 182 kr/m²

I ett av Göteborgs vackraste hus uppfört 1903, ges nu en sällsynt möjlighet att skapa ditt drömboende. Bostaden om 55 kvm är fördelad på två rum och kök och erbjuder stor potential efter egen smak. Här bor du med en känsla av exklusivitet och mycket låg belånad BRF med en låg avgift. Trappan bakom den vackert smidda porten leder dig upp genom fyra halvtrappor till denna unika bostad! Här finns…

Premium
HusmanHagberg Göteborg Centrum
HusmanHagberg Göteborg Centrum
2,5 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 50 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2,5 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 50 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2,5 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 50 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2,5 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 50 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2,5 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 50 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 11:00

Erik Dahlbergsgatan 50

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Entrance Fastighetsmäkleri
4 650 000 kr
67 m²
2,5 rum
vån 1/3
4 413 kr/mån
69 403 kr/m²

Det finns hem som direkt får en att sänka axlarna. Där känslan infinner sig redan innan man klivit över tröskeln, i den lugna portiken, de vackra originaldetaljerna och ljuset som faller mjukt över trägolven. Den här lägenheten är precis ett sådant hem. I ett charmigt landshövdingehus i Vasastaden väntar en varsamt totalrenoverad tvåa med en atmosfär som är både varm, rofylld och själfull. Här…

Premium
Balkong
Entrance Fastighetsmäkleri
Entrance Fastighetsmäkleri
Vasastaden, Göteborgs kommun
Sön 17 maj kl 15:00

Västergatan 4A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
5 890 000 kr
92 m²
3 rum
vån 2,5/7
5 089 kr/mån
64 022 kr/m²
Balkong
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

7 dagar

2 rum lägenhet på Parkgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Parkgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Parkgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Parkgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Parkgatan 13 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 13:00

Parkgatan 13

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Alvhem
4 300 000 kr
56 m²
2 rum
vån 2/5
2 593 kr/mån
76 786 kr/m²

Svårslaget vacker genomgångstvåa med stark sekelskifteskaraktär, ett stenkast från Avenyn. I en av Vasastadens ståtliga hörnfastigheter Erik Dahlbergsgatan/Parkgatan/Storgatan hittar vi dessa välplanerade kvadratmetrar som på ett stilfullt sätt möter en mängd vackra originaldetaljer. Tillsammans med den enorma takhöjden om cirka 3,34 meter, den yteffektiva planlösningen och det insynsskyddade…

Premium
Alvhem
Alvhem
1,5 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 33 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
1,5 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 33 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
1,5 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 33 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
1,5 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 33 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
1,5 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 33 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Sön 17 maj kl 14:00

Karl Gustavsgatan 33

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling
2 590 000 kr
42 m²
1,5 rum
vån 2/6
3 381 kr/mån
61 667 kr/m²

Perfekt 1,5:a med karaktär & avskilt sovrum med industriglas! Här möts en smart planlösning, där industriväggen skapar en tydlig sovdel utan att ta bort den öppna och sociala känslan. Bostaden erbjuder generösa förvaringsmöjligheter, charmigt kök samt ett helkaklat badrum. Föreningen är stabil och välskött med stark ekonomi, goda lokalintäkter och kvarvarande hyresrätter som på sikt ger ett…

Premium
Hiss
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

12 dagar

2 rum lägenhet på Aschebergsgatan 13 B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Aschebergsgatan 13 B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Aschebergsgatan 13 B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Aschebergsgatan 13 B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Aschebergsgatan 13 B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Budgivning pågår

Aschebergsgatan 13 B

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Entrance Fastighetsmäkleri
4 995 000 kr
56 m²
2 rum
vån 4/4
3 706 kr/mån
89 196 kr/m²

Det är något med ljuset här. Hur det faller in genom de höga fönstren, rör sig stilla genom rummen och får hela bostaden att kännas levande, från morgonens första strålar över takåsarna till det mjuka kvällsljuset från gården. Högst upp i huset har man låtit allt få ta sin plats. Rymden, tystnaden, detaljerna. Lägenheten är minutiöst renoverad med en självklar känsla för material och…

Premium
Entrance Fastighetsmäkleri
Entrance Fastighetsmäkleri

15 dagar

2 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Föreningsgatan 16C Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5

Föreningsgatan 16C

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
2 990 000 kr
48 m²
2 rum
vån 2/6
3 696 kr/mån
62 292 kr/m²

I Vasastadens mysiga kvarter ligger denna ljusa och charmiga 2:a med promenadavstånd till universiteten. Socialt vardagsrum med öppen planlösning mot det smakfullt renoverade köket och rofyllt sovrum samt riktigt bra förvaringsmöjligheter. Välplanerade kvadratmeter och ett fint ljusinsläpp tack vare stora fönsterpartier. Läget är enastående i mycket populära kvarter med innerstadens rikliga…

Premium
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

16 dagar

2 rum lägenhet på Vasagatan 33B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Vasagatan 33B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Vasagatan 33B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 3

Vasagatan 33B

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Ahre Villor & Våningar
5 990 000 kr
71 m²
2 rum
vån 3/7
4 179 kr/mån
84 366 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
Ahre Villor & Våningar
Ahre Villor & Våningar

21 dagar

2 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 31 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 31 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 31 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 31 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 31 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5

Karl Gustavsgatan 31

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
3 300 000 kr
52 m²
2 rum
vån 4/6
4 258 kr/mån
63 462 kr/m²

Högt upp på gaveln av huset mitt i Vasastaden ligger denna välplanerade tvåa som fullkomligt badar i ljus. Hemmet stoltserar med stora fönsterpartier och fin utsikt över omgivningarna med grönska och vacker arkitektur. Social öppen planlösning i kombination med ett rymligt sovrum och helkaklat badrum med kombimaskin gör detta till det perfekta boendet! Trevlig och populär bostadsrättsförening med…

Premium
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

26 dagar

1,5 rum lägenhet på Storgatan 21B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
1,5 rum lägenhet på Storgatan 21B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
1,5 rum lägenhet på Storgatan 21B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
1,5 rum lägenhet på Storgatan 21B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
1,5 rum lägenhet på Storgatan 21B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5

Storgatan 21B

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
HusmanHagberg Göteborg Centrum
3 495 000 kr
44 m²
1,5 rum
vån 3/5
3 624 kr/mån
79 432 kr/m²

Nu kan vi presentera en optimal 1,5a med generöst tilltaget kök i öppen planlösning. Bostaden är belägen i en vacker fastighet anno 1892 där känslan från förra sekelskiftet är påtaglig! Lägenheten som är 44 kvadratmeter har en takhöjd på hela 2,95 meter och i kombination med de stora fönsterna skapas ett rikligt ljusinsläpp. Rummets storlek och disposition gör att stora sällskap är välkomna och…

Premium
Balkong
HusmanHagberg Göteborg Centrum
HusmanHagberg Göteborg Centrum
1,5 rum lägenhet på Storgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
1,5 rum lägenhet på Storgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
1,5 rum lägenhet på Storgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
1,5 rum lägenhet på Storgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
1,5 rum lägenhet på Storgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Budgivning pågår

Storgatan 7A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg Centrum
2 995 000 kr
31 m²
1,5 rum
vån 2/3
2 769 kr/mån
96 613 kr/m²

Välkommen till denna stilfulla och välplanerade 1,5:a om 31 kvm på Storgatan 7A. Bostaden är belägen näst högst upp med hiss i en vacker fastighet från 1870-talet. Här kombineras vackra tidstypiska sekelskiftesdetaljer så som stuckaturer, takrosetter och höga lister med moderna lösningar i en balanserad och smakfull helhet. Den generösa takhöjden på 3 meter tillsammans med stora fönster och ljusa…

Premium
Hiss
Fastighetsbyrån Göteborg Centrum
Fastighetsbyrån Göteborg Centrum
3 rum lägenhet på Chalmersgatan 27B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Chalmersgatan 27B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Chalmersgatan 27B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Chalmersgatan 27B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Chalmersgatan 27B Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 5

Chalmersgatan 27B

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
7 700 000 kr
100 m²
3 rum
vån 3/5
4 659 kr/mån
77 000 kr/m²

Välkomna till denna underbara sekelskiftestrea i hjärtat av Lorensberg. Lägenheten stoltserar bland annat med två rum i fil med tidstypiska pardörrar emellan, vacker smidesbalkong, generös takhöjd, höga fotlister och fiskbensparkett. Kök och badrum är båda stilfullt och klassiskt renoverade med påkostade materialval. Hiss från gården ända upp till lägenheten ger många pluspoäng. Chalmersgatan är…

Premium
Balkong
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Karl Gustavsgatan 7A Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Budgivning pågår

Karl Gustavsgatan 7A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
6 875 000 kr
87 + 13 m²
3 rum
vån 6/6
6 526 kr/mån
79 023 kr/m²

Högst upp i huset väntar en unik vindsvåning där karaktärsfull arkitektur möter modern komfort. Synliga takbjälkar, generös takhöjd och flera takfönster skapar en ljus och luftig atmosfär där rymd och ljus samspelar i en harmonisk helhet. De sociala ytorna präglas av en öppen planlösning där kök och vardagsrum bildar en naturlig samlingspunkt, kompletterad av en stämningsfull eldstad. Från…

Premium
Balkong
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

27 dagar

2 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 12B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 12B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 12B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 12B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Erik Dahlbergsgatan 12B Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Budgivning pågår

Erik Dahlbergsgatan 12B

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Alvhem
3 950 000 kr
47 m²
2 rum
vån 1/5
2 168 kr/mån
84 043 kr/m²

Nationalromantisk sekelskiftestvåa och mängder av vackra originaldetaljer från 1887. Helt belåningsfri, stark förening vilket ger låg månadsavgift där bland annat bredband ingår. Två rum i fil med ca 3,10 meter i takhöjd. Kakelugn finns bevarad! Knäpptyst ljust gårdsläge med fönster i sydväst. Boendeparkering och stort parkeringsgarage mitt emot byggnaden. Välkommen till Erik Dahlbergsgatan 12B,…

Premium
Alvhem
Alvhem

Februari 2026

Vasastaden, Göteborgs kommun

Karl Gustavsgatan 18A

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Stadshem Fastighetsmäkleri
9 300 000 kr
143 m²
5 rum
vån 4/4
9 429 kr/mån
65 035 kr/m²
Balkong
Stadshem Fastighetsmäkleri
Stadshem Fastighetsmäkleri

Oktober 2025

2 rum lägenhet på Övre Fogelbergsgatan 4 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Övre Fogelbergsgatan 4 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Övre Fogelbergsgatan 4 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Övre Fogelbergsgatan 4 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Övre Fogelbergsgatan 4 Vasastaden, Göteborgs kommun - bild 5
Mån 18 maj kl 15:30

Övre Fogelbergsgatan 4

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå
3 975 000 kr
67,5 m²
2 rum
vån 2/6
4 680 kr/mån
58 889 kr/m²

Rymlig tvårummare med härlig balkong i en mycket populär förening med garage och hiss. Här bor ni i en bostad med rymligt vardagsrum som lämpar sig perfekt för mysiga hemmakvällar och trevliga middagar, trevligt kök med plats för matplats intill fönstret, mysigt sovrum och goda förvaringsmöjligheter i form utav en stor klädkammare i hallen. Övre Fogelbergsgatan 4 ligger i ett eftertraktat och…

Premium
Balkong
Hiss
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå

Artiklar från Hemnet

September 2025

6 rum lägenhet på Götabergsgatan 22 Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 1
6 rum lägenhet på Götabergsgatan 22 Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 2
6 rum lägenhet på Götabergsgatan 22 Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 3
6 rum lägenhet på Götabergsgatan 22 Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 4
6 rum lägenhet på Götabergsgatan 22 Lorensberg, Göteborgs kommun - bild 5

Götabergsgatan 22

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City
13 900 000 kr
195 m²
6 rum
7 446 kr/mån
71 282 kr/m²

Den stora cityvåningen om 195 kvm och sex rum genomgick under drygt 1,5 år med start 2013 en lika omfattande som exklusiv renovering med totalt fokus på att återskapa den ursprungliga sekelskiftesatmosfären. Exempelvis ersattes äldre stuckatur med ny med hjälp av experter för att återskapa dessa till sin ursprungliga form. Salongen kompletterades med ny eldningsbar kakelugn samt vackra listverk.…

Premium
Balkong
Hiss
Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City

Augusti 2025

Vasastaden, Göteborgs kommun

Föreningsgatan 16E

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City
3 100 000 kr
41 m²
2 rum
vån 2/7
3 239 kr/mån
75 610 kr/m²
Hiss
Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City

Visar alla 22

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet