Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Lodjursstråket 1, Vån 27

Lindholmen, Göteborgs kommun

Visa på karta

5 590 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    79 m²
    Våning
    27 av 74, hiss finns
    Avgift
    5 685 kr/mån
    Driftkostnad
    12 840 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Karlatornet 1:1
Energiklass
D
Pris/m²
70 751 kr/m²
Premium
Hiss
Passa på att flytta in i en av Karlatornets hörnlägenheter som är perfekt placerad med en av byggnadens bästa utsikter! Lägenheten erbjuder exklusiva materialval som tagits fram särskilt för Karlatornet med en luftig planlösning och nyproduktionsstandard på högsta nivå. De generösa fönstrena som går från golv till tak skapar ett fantastiskt ljusflöde och låter den imponerande utsikten ta plats. Här bor ni med ett elegant HTH-kök med integrerade vitvaror, vitlaserad ekparkett genom hela bostaden, två sovrum, en walk-in closet och ett helkaklat badrum med spa-inspirerad känsla. Karlatornet är med sina 246 meter och 74 våningar Nordens högsta byggnad. I framväxande Karlastaden kommer ni att leva i en ny och spännande stadsdel med restauranggator, spännande butiker, kulturscener och smidig service. Fastigheten är ansluten till öppen fiber och i månadsavgiften ingår bland annat medlemskap i bilpool och gym. Som boende i Karlatornet har ni även tillgång till hotellets spa med relax, pool och bastu. Högt över Göteborg, med utsikt över hav och land, ligger Karlatornets skybar. Med restaurang, lounge och utsiktsplats på våning 69 blir detta en unik miljö för speciella tillfällen och en självklar attraktion för alla som besöker staden. På Lindholmen bor ni i ett av Göteborgs mest expansiva områden, intill ett av Sveriges mest innovativa centrum, Lindholmen Science Park. Närhet till kajpromenaden och alla mysiga restauranger, caféer och butiker på Lindholmen, Sannegården samt Eriksberg. Matbutik, Hagabadet, flertalet gym och annan service ligger på behagligt gångavstånd. Möjlighet till båtplats finns i området och ger det lilla extra med närheten till klippor och bad. Goda kommunikationsmöjligheter med både färja och flera busslinjer finns vid Lindholmens knutpunkt och båthållplats. Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare Filip Scepanovic för mer information om bostaden!