Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Lodjursstråket 1, lght 7001 - SKYLEVEL

Karlastaden, Göteborgs kommun

Visa på karta

11 975 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    4 rum
    Boarea
    105,5 m²
    Våning
    60 av 73, hiss finns
    Avgift
    7 628 kr/mån
    Driftkostnad
    13 900 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Karlatornet 1:4
Energiklass
D
Pris/m²
113 507 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Här på de exklusiva våningarna 59 till 66 erbjuds ett boende i en klass för sig, med generösa ytor, genomgående hög kvalitet och en servicenivå utöver det vanliga. Denna hörnlägenhet på våning 60 bjuder på en vidsträckt utsikt över staden, Älvsborgsbron och det vackra hamninloppet – en vy som ständigt förändras med dagens ljus. Den generösa takhöjden skapar en rymlig och ljus atmosfär, medan noggrant utvalda material i dova och harmoniska toner som mörklaserad ek ger interiören en sofistikerad känsla. Väggar och tak är genomgående målade i varm Soothing Beige, med dörrfoder och lister ton-i-ton för en exklusiv helhet. Det eleganta köket från italienska Binova är ett stilrent mästerverk, utrustat med bänkskiva i kvartskomposit och exklusiva vitvaror från Gaggenau. En plats där matlagning blir till ren njutning. Badrummen imponerar med ljusa materialval, stora spegelpartier och mattsvarta detaljer som ger ett modernt uttryck med klass. Som boende i Karlatornet får du även tillgång till ett brett serviceutbud från det angränsande hotellet. Njut av room service (mot avgift) direkt till din lägenhet – perfekt för en romantisk middag eller en avslappnande brunch efter en lång natt. Dessutom erbjuds städning och tvättservice för maximal bekvämlighet. Du har även tillgång till exklusiva faciliteter, såsom hotellets gym och spa med relaxavdelning, pool och bastu. Ta hissen ner till garaget eller besök den gemensamma terrassen på våning 15. Här kan du också hämta livsmedel som du beställt online i kylrummet på entréplan. Och för våra fyrbenta vänner finns till och med ett hundspa! I den ståtliga entrén finns en mängd gemensamma faciliteter, inklusive lounge, bio, spel- och aktivitetsrum, samt mötesrum och kontorsplatser – perfekt för dig som arbetar hemifrån. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare Simon Petkovski för mer information!