Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Karl Gustavsgatan 13

Vasastaden, Göteborgs kommun

Visa på karta

8 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    3 rum
    Boarea
    132,1 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns
    Avgift
    10 957 kr/mån
    Driftkostnad
    8 160 kr/år

Byggår
1880
Förening
BRF Wasa Allé
Energiklass
E
Pris/m²
61 696 kr/m²
Premium
Hiss
Lyxigt renoverad Vasatrea med tre eldstäder och välbevarade, unika originaldetaljer som ger bostaden en särskild karaktär. Här möts klassisk charm och modern funktion i en social, öppen planlösning mellan det mycket påkostade köket från Binova och en generös matplats med fint ljusinsläpp. Bostaden erbjuder två rofyllda sovrum med goda förvaringsmöjligheter samt ett stilrent, helkaklat badrum. Den rymliga hallen är både möblerbar och inbjudande, med ytterligare en stämningsfull eldstad. Attraktivt läge mitt i Vasastaden med stadens bästa utbud runt hörnet. Gångavstånd till Slottsskogen, Chalmers, Handelshögskolan, restauranger, kaféer och Avenyn. Nära även Haga, Saluhallen och citys shopping, samt grönområden som Vasaparken. Kontakta ansvarig mäklare Christian Lindberg för mer information!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Wasa Allé

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling