Östergård, Halmstads kommun

Östergård

Bostäder till salu - Östergård, Halmstads kommun

Sortera på

17 bostäder till salu

4 dagar

3 rum lägenhet på Österängsgatan 34 Östergård, Halmstads kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Österängsgatan 34 Östergård, Halmstads kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Österängsgatan 34 Östergård, Halmstads kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Österängsgatan 34 Östergård, Halmstads kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Österängsgatan 34 Östergård, Halmstads kommun - bild 5
Tor 21 maj kl 16:00

Österängsgatan 34

Lägenhet
Östergård, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
1 995 000 kr
82,5 m²
3 rum
vån 2/5
5 881 kr/mån
24 182 kr/m²

Flytta direkt in i helfräscha tre rum och kök. Bo med hiss från markplan och närhet till allt från högskola, förskola och skola till centrum, stormarknad och havet. Varmt välkommen på visning!

Premium
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad
Östergård, Halmstads kommun
Ons 20 maj kl 16:45

Österängsgatan 30

Lägenhet
Östergård, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
1 150 000 kr
49,5 m²
1 rum
vån 1
3 444 kr/mån
23 232 kr/m²
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen

6 dagar

1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91C Öster/Högskolan, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91C Öster/Högskolan, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91C Öster/Högskolan, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91C Öster/Högskolan, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91C Öster/Högskolan, Halmstads kommun - bild 5

Snöstorpsvägen 91C

Lägenhet
Öster/Högskolan, Halmstads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Halmstad
1 450 000 kr
35,5 m²
1 rum
vån 2/2
3 193 kr/mån
40 845 kr/m²

Välkommen till ett hem utöver det vanliga – färdigställt så sent som 2021 och präglat av genomgående hög standard, smart planlösning och en fantastisk takhöjd om ca 4 meter som skapar rymd, ljus och karaktär. Här möts design och funktion i perfekt harmoni. Det stilrena kvalitetsköket från Ballingslöv är fullt utrustat och erbjuder generösa arbetsytor – en självklar samlingspunkt för både vardag…

Premium
Balkong
Svensk Fastighetsförmedling Halmstad
Svensk Fastighetsförmedling Halmstad

8 dagar

2 rum lägenhet på Österängsgatan 8 Östergård, Halmstads kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Österängsgatan 8 Östergård, Halmstads kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Österängsgatan 8 Östergård, Halmstads kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Österängsgatan 8 Östergård, Halmstads kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Österängsgatan 8 Östergård, Halmstads kommun - bild 5

Österängsgatan 8

Lägenhet
Östergård, Halmstads kommun
Renghammar Mäklarkonsult AB
1 450 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 5/5
5 147 kr/mån
22 835 kr/m²

Varmt välkommen till Österängsgatan 8 och översta våningen. Här har man fin utsikt och soligt läge att njuta av. Lägenheten är en välplanerad och rymlig (63,5 kvm) 2:a med goda förvaringsmöjligheter. Både kök (2023) och badrum (2020) har totalrenoverats vilket skapar ett modernt och bekvämt lägenhetsboende. Den stora inglasade balkongen är en värdefull bonus. Bostadsrättsföreningen är…

Premium
Balkong
Hiss
Renghammar Mäklarkonsult AB
Renghammar Mäklarkonsult AB
3 rum lägenhet på Österängsgatan 26 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Österängsgatan 26 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Österängsgatan 26 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Österängsgatan 26 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Österängsgatan 26 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 5
Tor 14 maj kl 16:20

Österängsgatan 26

Lägenhet
Centralt / Öster, Halmstads kommun
Mäklarhuset Halmstad
1 250 000 kr
80,5 m²
3 rum
vån 5/5
6 350 kr/mån
15 528 kr/m²

Här har vi en väldigt bra start för stora drömmar! Kan det vara här Österängsgatan är som allra soligast? Högst upp på 5:e våning nås denna trerummare med en mycket trivsam planlösning om 80,5 kvm. Från vardagsrummet nås den inglasade balkongen med vy över den fina innergården och ger extra kvadrat under stora delar av året. Rejält kök med ljus matplats intill fönster, två sovrum samt badrum…

Premium
Balkong
Hiss
Mäklarhuset Halmstad
Mäklarhuset Halmstad

15 dagar

1 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 5
Ons 20 maj kl 17:30

Österängsgatan 30

Lägenhet
Centralt - Öster, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
1 395 000 kr
49,5 m²
1 rum
3 444 kr/mån
28 182 kr/m²

Helt klart en riktig pangbostad! Njut av det nyrenoverade köket i stilrena och genomtänkta materialval, ett grönt-är-skönt badrum, fina ytskikt och en otroligt trivsam uteplats där man kan skapa sin egen trädgård om så önskas. Här bor man tryggt och bra, gammal som ung i en stabil och välrenommerad förening. Visst känns det intressant? Boka din visningstid redan nu!

Premium
Uteplats
Hiss
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad

18 dagar

1 rum lägenhet på Österängsgatan 20 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Österängsgatan 20 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Österängsgatan 20 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Österängsgatan 20 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Österängsgatan 20 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 5
Tis 19 maj kl 17:15

Österängsgatan 20

Lägenhet
Centrum/öster, Halmstads kommun
MOHV Halmstad
1 195 000 kr
44,5 m²
1 rum
vån 5/5
4 046 kr/mån
26 854 kr/m²

Högst upp i huset hittar vi denna rymliga 1:a med stort separat kök samt med matplatsdel. En perfekt lägenhet som första boende eller studentlägenhet dessutom med närhet till Halmstad Högskola samt Halmstad city. En låg avgift där värme, vatten, bostadsrättstillägg, TV (grundutbud) samt internet 1000/1000Mbit/s ingår i avgiften. Brf HSB Östergård är en bra och stabil förening. Välkommen att…

Premium
Balkong
Hiss
MOHV Halmstad
MOHV Halmstad

21 dagar

2 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 5
Mån 1 jun kl 16:30

Österängsgatan 4

Lägenhet
Centrum/öster, Halmstads kommun
MOHV Halmstad
1 495 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 3/5
5 075 kr/mån
23 543 kr/m²

Med ett högt läge i välskötta HSB:s brf Östergård söker nu denna renoverade tvåa ny ägare. Här har både kök (2021) och badrum (2019) renoverats med stilrena och moderna materialval. Förutom detta erbjuds rymligt sovrum och vardagsrum. Pricken över i:et är den stora och inglasade balkongen med förmiddagssol. Föreningen är mycket välskött, många stora underhåll bakom sig, samt erbjuder låga…

Premium
Balkong
Hiss
MOHV Halmstad
MOHV Halmstad

25 dagar

1 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Österängsgatan 4 Centrum/öster, Halmstads kommun - bild 5

Österängsgatan 4

Lägenhet
Centrum/öster, Halmstads kommun
MOHV Halmstad
1 350 000 kr
50 m²
1 rum
vån 1/6
3 491 kr/mån
27 000 kr/m²

Söker du ett inflyttningsklart och trivsamt boende i markplan, med egen insynsskyddad uteplats, då är det dags att slå till! Här trivs du på välplanerade 50m2 med fräscht kök, helkaklat badrum samt renoverade ytskikt. Självklart finns disk- och tvättmaskin. Här bor du i en välskött HSB-förening med låg avgift på endast 3491 kr/mån inkl. värme, vatten, TV (grundutbud), internet (1000/1000 mbits)…

Premium
Uteplats
Hiss
MOHV Halmstad
MOHV Halmstad

26 dagar

Centralt Öster, Halmstads kommun

Snöstorpsvägen 91C

Lägenhet
Centralt Öster, Halmstads kommun
HusmanHagberg Halmstad
1 495 000 kr
35,5 m²
1,5 rum
vån 2/2
3 193 kr/mån
42 113 kr/m²
Balkong
HusmanHagberg Halmstad
HusmanHagberg Halmstad

28 dagar

1 rum lägenhet på Österängsgatan 36 Öster, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Österängsgatan 36 Öster, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Österängsgatan 36 Öster, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Österängsgatan 36 Öster, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Österängsgatan 36 Öster, Halmstads kommun - bild 5
Tor 21 maj kl 16:30

Österängsgatan 36

Lägenhet
Öster, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
1 395 000 kr
44 m²
1 rum
vån 4/5
3 737 kr/mån
31 705 kr/m²

Välkommen till en ljus och rymlig bostad med smart planlösning, generösa ytor och gott om förvaring. Här bor du bekvämt med helkaklat badrum, funktionellt kök med diskmaskin och ett stort rum som rymmer både vardagsrum och sovdel. Den inglasade balkongen blir ett extra rum att njuta av året runt!

Premium
Balkong
Hiss
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad

April 2026

1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91 D Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91 D Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91 D Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91 D Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Snöstorpsvägen 91 D Centralt - Öster, Halmstads kommun - bild 5
Mån 25 maj kl 17:00

Snöstorpsvägen 91 D

Lägenhet
Centralt - Öster, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
1 450 000 kr
35,5 m²
1 rum
3 193 kr/mån
40 845 kr/m²

På Snöstorpsvägen 91 D har den nuvarande ägaren älskat att bo, men nu har hon bestämt sig för nya äventyr! Här möter lyx funktionalitet. Bostaden har smakfull inredning och platsbyggda förvaringslösningar. Vad sägs om ett exklusivt kök från Ballingslöv som dessutom bjuder på diskmaskin, helkaklat marmorliknande badrum med tvättmöjligheter, golvvärme i hela bostaden och ett entresolplan med full…

Premium
Uteplats
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad

Mars 2026

2 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Österängsgatan 30 Centralt / Öster, Halmstads kommun - bild 5

Österängsgatan 30

Lägenhet
Centralt / Öster, Halmstads kommun
Mäklarhuset Halmstad
1 395 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 3/5
4 731 kr/mån
21 969 kr/m²

Vi kan med nöje presentera denna fina tvåa på våning tre med stor inglasad balkong i härligt västerläge! Lägenheten om 63,5 kvm har ett fint renoverat kök och helkaklat badrum. Här väntar en mycket trivsam boendemiljö med goda förvaringsmöjligheter i garderober och klädkammare. Extra lyxigt är det med en stor inglasad balkong i västerläge, PLEJD installerat samt bekvämt med hiss i huset. HSB:s…

Premium
Balkong
Hiss
Mäklarhuset Halmstad
Mäklarhuset Halmstad

Januari 2026

2 rum lägenhet på Österängsgatan 48 Öster, Halmstads kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Österängsgatan 48 Öster, Halmstads kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Österängsgatan 48 Öster, Halmstads kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Österängsgatan 48 Öster, Halmstads kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Österängsgatan 48 Öster, Halmstads kommun - bild 5

Österängsgatan 48

Lägenhet
Öster, Halmstads kommun
Svensk Fastighetsförmedling Halmstad
1 195 000 kr
63,5 m²
2 rum
vån 5/5
5 182 kr/mån
18 819 kr/m²

Välkommen till denna välplanerade tvårummare på ett av föreningens, förmodligen, bästa lägen. Här har vi ett boende i välbevarat skick med gott om ljusinsläpp. Vi bjuds på tidlösa material med ett helkaklat badrum och parkett i samtliga rum samt nyare inslag av integrerad ugn, mikro och kyl/frys. Hiss finns! Vi bjuds även på smarta förvaringsmöjligheter och en mindre klädkammare som kan…

Österängsgatan 34

Lägenhet
Östergård, Halmstads kommun
LF Fastighetsförmedling Halmstad
1 695 000 kr
82,5 m²
3 rum
vån 2/5
6 495 kr/mån
20 545 kr/m²
Plus
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Halmstad
LF Fastighetsförmedling Halmstad

December 2024

Centralt - Öster, Halmstads kommun

Österängsgatan 6

Lägenhet
Centralt - Öster, Halmstads kommun
Fastighetsbyrån Halmstad
2 100 000 kr
96,5 m²
4 rum
vån 4/5
6 895 kr/mån
21 762 kr/m²
Hiss
Fastighetsbyrån Halmstad
Fastighetsbyrån Halmstad

Januari 2024

Östergård, Halmstads kommun

Österängsgatan 44

Lägenhet
Östergård, Halmstads kommun
LF Fastighetsförmedling Halmstad
1 995 000 kr
81,5 m²
3 rum
vån 5/5
6 419 kr/mån
24 479 kr/m²
Balkong
Hiss
LF Fastighetsförmedling Halmstad
LF Fastighetsförmedling Halmstad

Visar alla 17

I närheten av din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet