Logotyp av Listed
Logotyp av Listed

Bergängsvägen 9 F

Vallås, Halmstads kommun

Visa på karta

750 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    1 rum
    Boarea
    37 m²
    Avgift
    3 653 kr/mån
    Driftkostnad
    3 600 kr/år

Byggår
1972
Förening
Riksbyggen BRF Halmstadshus nr 6
Energiklass
E
Pris/m²
20 270 kr/m²
Premium
Uteplats
Här bor du i en kvadratsmart och välplanerad bostad om 37 kvm med en tydlig känsla av hus – helt utan trappor och med egen ingång direkt från utsidan. Ett lättillgängligt boende som passar alla åldrar, perfekt för dig som värdesätter ett smidigt boende i markplan, oavsett livssituation. Den generösa uteplatsen i eftermiddagssol blir sommartid ett extra vardagsrum. Här finns plats för både caféset och loungemöbler – idealiskt för middagar under bar himmel eller en avkopplande stund i solen. Den egna utgången är dessutom en stor fördel för dig med hund eller katt. Invändigt möts du av en ljus och trivsam bostad med öppna ytor och fint ljusinsläpp från flera fönster. Den effektiva planlösningen rymmer både soffgrupp och säng, med möjlighet att skapa en mer privat sovdel med exempelvis skärmvägg. Smarta sängskåp bidrar med extra flexibilitet och gör bostaden lätt att anpassa efter behov. Köket har uppdaterats 2025 med ny bänkskiva samt omgjorda skåpsluckor och lådor i en stilren, neutral färg. Matplatsen rymmer upp till fyra personer med hjälp av ett praktiskt klaffbord. Det stora, helkaklade badrummet, som renoverades 2025, erbjuder gott om utrymme samt plats för tvättmaskin, torktumlare och förvaringsskåp. För ytterligare bekvämlighet erbjuder föreningen flera uppskattade gemensamma utrymmen såsom en generös tvättstuga, gym, övernattningsbostad och festlokal – se mer under föreningsinformationen. En smart och bekväm bostad som förenar funktion, tillgänglighet och trivsel – med lägenhetens praktiska fördelar och en härlig känsla av att bo i eget hus.