Växjö kommun

Växjö kommun

Alla slutpriser för bostäder - Växjö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 296 sålda bostäder

Sålt i januari 2026

Galtövägen 51, Växjö Hov, Växjö kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Galtövägen 51

Lägenhet
Växjö Hov, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

80 m²

4 rum

5 749 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 750 000 kr-5 %

21 875 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 jan. 2026

Musikvägen 9

Villa
Växjö Hov, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

92+115 m²

4 rum

717 m²

Slutpris 3 695 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 jan. 2026

Storgatan 82B

Lägenhet
Arenastaden, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

107 m²

5 rum

5 903 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 875 000 kr-4 %

26 869 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Högövägen 14E, Bredvik, Växjö kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Högövägen 14E

Lägenhet
Bredvik, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

60 m²

2 rum

4 301 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 260 000 kr-10 %

21 000 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Norrtullsgatan 10

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

75 m²

3 rum

5 796 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 920 000 kr-4 %

25 600 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Hovsgatan 14A

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

68 m²

3 rum

4 800 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr-7 %

27 206 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Anna Koskulls Gata 3K, Trummens Strand, Växjö kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Anna Koskulls Gata 3K

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

75 m²

3 rum

5 532 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 870 000 kr-4 %

24 933 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 jan. 2026

Nävervägen 6

Villa
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

117+115 m²

5 rum

548 m²

Slutpris 3 350 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026

Smedjegatan 12

Radhus
Braås, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

80+80 m²

3 rum

415 m²

Slutpris 760 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026

Liedbergsgatan 41A

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

54 m²

2 rum

1 592 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

33 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026

Sjövallavägen 8

Lägenhet
Vallen, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

62 m²

2 rum

5 264 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-20 %

25 806 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Plommonvägen 5, Växjö Hovshaga, Växjö kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Plommonvägen 5

Villa
Växjö Hovshaga, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

130 m²

525 m²

Slutpris 2 750 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jan. 2026

Södra Järnvägsgatan 4D

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

103 m²

4 rum

5 745 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr+10 %

32 039 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Ulla-Britt Söderlunds Väg 30, Vikaholm, Växjö kommun
  • Såld 18 jan. 2026

Ulla-Britt Söderlunds Väg 30

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

108 m²

4 rum

6 063 kr/mån

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

19 907 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 jan. 2026

Norra Ringvägen 15

Villa
Väster, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

265+163 m²

8 rum

965 m²

Slutpris 10 000 000 kr-5 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Tjädervägen 21, Högstorp, Växjö kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Tjädervägen 21

Villa
Högstorp, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

131 m²

7 rum

1 647 m²

Slutpris 4 150 000 kr-13 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Toftasjövägen 215, Växjö Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 17 jan. 2026

Toftasjövägen 215

Lägenhet
Växjö Sandsbro, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

95 m²

4 rum

4 838 kr/mån

Slutpris 2 450 000 kr±0 %

25 789 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Skiftesvägen 45

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

69 m²

2 rum

4 850 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 140 000 kr-5 %

16 522 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Birkagatan 38, Öster, Växjö kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Birkagatan 38

Villa
Öster, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

142+75 m²

5 rum

1 017 m²

Slutpris 3 900 000 kr-5 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 jan. 2026

Liedbergsgatan 37D

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

60 m²

2 rum

1 623 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 750 000 kr-5 %

29 167 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Axel Quidings gata 10E, Telestadshöjden, Växjö kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Axel Quidings gata 10E

Lägenhet
Telestadshöjden, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

55 m²

2 rum

4 034 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

20 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Gösta Edströms väg 5B, Välludden, Växjö kommun
  • Såld 15 jan. 2026
profilfoto på mäklare
HannaJönsson

Gösta Edströms väg 5B

Lägenhet
Välludden, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

81 m²

3 rum

5 887 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr-3 %

23 395 kr/m²

Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Norregårdsvägen 17B , Hov, Växjö kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Norregårdsvägen 17B

Lägenhet
Hov, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

80 m²

3 rum

5 415 kr/mån

Slutpris 1 230 000 kr-3 %

15 375 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Skogslyckevägen 44, Hov, Växjö kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Skogslyckevägen 44

Villa
Hov, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

151 m²

7 rum

610 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 850 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Pär Lagerkvists Väg 10D, Norr, Växjö kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Pär Lagerkvists Väg 10D

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

49,5 m²

2 rum

2 852 kr/mån

Slutpris 1 125 000 kr-19 %

22 727 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jan. 2026

Blåeldsvägen 6

Villa
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

135+135 m²

4 rum

981 m²

Slutpris 2 850 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jan. 2026

Östra Ringvägen 9

Villa
Öster, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

405 m²

949 m²

Slutpris 4 900 000 kr-25 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 jan. 2026

Lugnadalsvägen 15

Villa
Teleborg, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

87 m²

3 rum

631 m²

Slutpris 1 850 000 kr-7 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Växthusgatan 9, Biskopshagen/Söder, Växjö kommun
  • Såld 12 jan. 2026
profilfoto på mäklare
DavidPalmberg

Växthusgatan 9

Lägenhet
Biskopshagen/Söder, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

103,8 m²

4 rum

7 128 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-2 %

22 640 kr/m²

Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Eklövsgatan 31, Söder, Växjö kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Eklövsgatan 31

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

56,6 m²

2 rum

3 593 kr/mån

Slutpris 1 625 000 kr-4 %

28 710 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Bengt Reehns väg 7, Torparängen, Växjö kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Bengt Reehns väg 7

Lägenhet
Torparängen, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

132 m²

5 rum

6 760 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 950 000 kr-9 %

22 348 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Åkervägen 11B, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 7 jan. 2026

Åkervägen 11B

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

80,5 m²

3 rum

4 941 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 375 000 kr-8 %

17 081 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Liljedalsvägen 5, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 6 jan. 2026

Liljedalsvägen 5

Villa
Teleborg, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

149 m²

6 rum

688 m²

Slutpris 2 450 000 kr-8 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Ekebovägen 4, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 5 jan. 2026

Ekebovägen 4

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

60 m²

2 rum

4 275 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

23 333 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Sjösalavägen 2, Åryd, Växjö kommun
  • Såld 2 jan. 2026

Sjösalavägen 2

Villa
Åryd, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

92+51 m²

5 rum

1 148 m²

Slutpris 1 520 000 kr+2 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö

Sålt i december 2025

Bäckgatan 23B, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Bäckgatan 23B

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

72,3 m²

3 rum

5 372 kr/mån

Slutpris 1 590 000 kr-6 %

21 992 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Gamla Norrvägen 272, Gamla Norr, Växjö kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Gamla Norrvägen 272

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

116,5 m²

5 rum

8 791 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 900 000 kr-3 %

16 309 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 dec. 2025

Apotekare Reinholds väg 7A

Lägenhet
Telestad, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

81 m²

4 rum

6 268 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

19 753 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Pär Lagerkvists väg 4, Norr, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Pär Lagerkvists väg 4

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

52,5 m²

2 rum

3 290 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 440 000 kr-9 %

27 429 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Vintervägen 5B, Väster, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Vintervägen 5B

Lägenhet
Väster, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

69 m²

3 rum

3 209 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-4 %

23 913 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 dec. 2025

Ugglevägen 4

Villa
Lammhult, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

110 m²

4 rum

528 m²
  • Uteplats

Slutpris 910 000 kr-43 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Segerstadsvägen 32, Hovshaga, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Segerstadsvägen 32

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

41,5 m²

1 rum

3 016 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 725 000 kr-3 %

17 470 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Grimvägen 21, Växjö Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Grimvägen 21

Villa
Växjö Teleborg, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

126 m²

5 rum

586 m²

Slutpris 1 700 000 kr-15 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Alms väg 13, Rottne, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Alms väg 13

Radhus
Rottne, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

104+104 m²

7 rum

385 m²

Slutpris 1 200 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Storgatan 82B, Väster, Växjö kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Storgatan 82B

Lägenhet
Väster, Växjö kommun

80 m²

3 rum

5 295 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 810 000 kr-15 %

22 625 kr/m²

Croisette Växjö
Norra esplanaden 22E, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Norra esplanaden 22E

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

57 m²

2 rum

3 516 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr-5 %

35 000 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Segerstadsvägen 40, Hovshaga, Växjö kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Segerstadsvägen 40

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

71,5 m²

2 rum

4 922 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

16 084 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Stenslandavägen 5, Ingelstad, Växjö kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Stenslandavägen 5

Villa
Ingelstad, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

121+68 m²

6 rum

1 391 m²

Slutpris 1 075 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Billa Solhaga 1, Billa, Växjö kommun
  • Såld 20 dec. 2025

Billa Solhaga 1

Villa
Billa, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

120 m²

6 rum

2 675 m²

Slutpris 1 350 000 kr-20 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Bazargatan 1, Öster, Växjö kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Bazargatan 1

Villa
Öster, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

118+30 m²

4 rum

997 m²

Slutpris 3 050 000 kr-13 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet