Växjö kommun

Växjö kommun

Alla slutpriser för bostäder - Växjö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 294 sålda bostäder

Sålt i november 2022

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Norra Esplanaden 27 C

Lägenhet
Centrum Växjö, Växjö kommun
Asira AB

48,5 m²

1,5 rum

2 370 kr/mån

Slutpris 1 410 000 kr-6 %

29 072 kr/m²

Asira AB
Asira AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Österleden 68B

Lägenhet
Norr/fagrabäck, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

85 m²

4 rum

4 228 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 395 000 kr-10 %

16 412 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Norregårdsvägen 15A

Lägenhet
Hov, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

63,5 m²

2 rum

3 757 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 125 000 kr-12 %

17 717 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Trädgårdsgatan 24C

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö

69 m²

2,5 rum

3 168 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 750 000 kr-5 %

25 362 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Liedbergsgatan 29A

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö

53 m²

2 rum

1 480 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 725 000 kr±0 %

32 547 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Allmogevägen 180

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

82 m²

3 rum

4 898 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr+4 %

20 122 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Toftasjövägen 7, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 25 nov. 2022

Toftasjövägen 7

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

73 m²

3 rum

4 292 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 675 000 kr-7 %

22 945 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 nov. 2022

Plutos Gränd 20

Lägenhet
Östra Lugnet, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

106 m²

4 rum

4 995 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr-7 %

23 585 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 nov. 2022

Ages Väg 5

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

68 m²

3 rum

3 335 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 675 000 kr-5 %

24 632 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Pär Lagerkvists Väg 12B, Norr, Växjö kommun
  • Såld 24 nov. 2022

Pär Lagerkvists Väg 12B

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

57 m²

2 rum

2 283 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr-4 %

29 825 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Trädgårdsgatan 20, Söder, Växjö kommun
  • Såld 24 nov. 2022

Trädgårdsgatan 20

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

39,5 m²

1 rum

2 243 kr/mån

Slutpris 1 145 000 kr-4 %

28 987 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 nov. 2022

Vingavägen 7C

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

90,5 m²

4 rum

4 609 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

30 884 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 nov. 2022

Apotekare Reinholds väg 9D

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

53 m²

2 rum

3 141 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 175 000 kr-16 %

22 170 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Emil lindells väg 28, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 23 nov. 2022

Emil lindells väg 28

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

78,1 m²

3 rum

3 554 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr+1 %

24 968 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Pär lagerkvists väg 6, Gamla Norr, Växjö kommun
  • Såld 22 nov. 2022

Pär lagerkvists väg 6

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

52,5 m²

2 rum

3 199 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

34 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 nov. 2022

Alpgatan 33

Villa
Öster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

218 m²

6 rum

1 045 m²

Slutpris 5 500 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 nov. 2022

Sjöbolsvägen 27

Villa
Ingelstad, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

141+16 m²

6 rum

900 m²

Slutpris 2 320 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Tycho Brahes väg 1, Östra Lugnet, Växjö kommun
  • Såld 21 nov. 2022
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Tycho Brahes väg 1

Villa
Östra Lugnet, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

210 m²

8 rum

872 m²

Slutpris 6 200 000 kr-5 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 nov. 2022

Lövsalsgatan 27

Lägenhet
Biskopshagen, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

93 m²

3 rum

5 213 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 850 000 kr-4 %

41 398 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2022

Södrabogränd 3

Lägenhet
Välludden, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

42,9 m²

1 rum

2 548 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-10 %

29 138 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2022

Näsbykulla Askenäs 1

Villa
Lenhovda, Växjö kommun

133+6 m²

2 435 m²

Slutpris 595 000 kr±0 %
Gårdshem Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2022

Södra Järnvägsgatan 4C

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

34 m²

1 rum

1 650 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 250 000 kr-16 %

36 765 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 nov. 2022

Västra Esplanaden 36

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

76,5 m²

3 rum

4 615 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 947 500 kr-2 %

25 458 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 nov. 2022

Sjövallavägen 8

Lägenhet
Vallen, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

67 m²

2 rum

4 124 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

29 776 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 nov. 2022

Odenslanda Källehult 1

Villa
Växjö Landsort, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

110 m²

5 rum

1,1 ha

Slutpris 1 500 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 nov. 2022

Högövägen 38C

Lägenhet
Bredvik, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

105 m²

5 rum

5 140 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 401 000 kr-14 %

22 867 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2022

Ärlevägen 7

Lägenhet
Högstorp, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

75 m²

3 rum

3 994 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-9 %

19 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2022

Hagaviksvägen

Tomt
Hagavik, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

1 202 m²

Slutpris 1 800 000 kr-14 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2022

Fornvägen 46

Villa
Öjaby - Räppe, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

104+33 m²

4 rum

874 m²

Slutpris 2 000 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Kaptensgatan 26, Söder, Växjö kommun
  • Såld 14 nov. 2022
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Kaptensgatan 26

Villa
Söder, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

161+8 m²

7 rum

867 m²

Slutpris 5 420 000 kr-3 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2022

Armborstvägen 2B

Lägenhet
Väster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86,6 m²

3 rum

4 081 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

20 785 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2022

Södra Esplanaden 14

Lägenhet
Söder, Växjö kommun

81+35 m²

3 rum

4 709 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 100 000 kr-14 %

38 272 kr/m²

Croisette Växjö
Kullavägen 9B, Gamla Hov/Centrum, Växjö kommun
  • Såld 11 nov. 2022
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Kullavägen 9B

Villa
Gamla Hov/Centrum, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

160+80 m²

6 rum

1 564 m²

Slutpris 6 800 000 kr+10 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Månadsvägen 3, Danneborg, Växjö kommun
  • Såld 11 nov. 2022
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Månadsvägen 3

Villa
Danneborg, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

197+153 m²

10 rum

708 m²

Slutpris 4 050 000 kr+16 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Bondevägen 104, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 11 nov. 2022

Bondevägen 104

Villa
Teleborg, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

136 m²

6 rum

294 m²

Slutpris 3 300 000 kr-3 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Industrigatan 11F, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 11 nov. 2022

Industrigatan 11F

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86 m²

3 rum

6 060 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

19 186 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2022

Ramnåsavägen 24

Villa
Braås, Växjö kommun

135+88 m²

5 rum

1 100 m²

Slutpris 935 000 kr+7 %
Gårdshem Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 nov. 2022

Lugnets väg 29A

Lägenhet
Lugnet, Växjö kommun

86 m²

3 rum

4 741 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-18 %

15 116 kr/m²

HusmanHagberg Växjö
Telestadsgatan 8, Söder, Växjö kommun
  • Såld 10 nov. 2022
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Telestadsgatan 8

Villa
Söder, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

207+19 m²

8 rum

625 m²

Slutpris 5 200 000 kr-5 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2022

Ekesåsvägen 47 - NYTT PRIS!

Lägenhet
Långarör, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

108 m²

4 rum

5 253 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 395 000 kr-8 %

22 176 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2022

Olsbergsvägen 15

Radhus
Östra Lugnet, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

104 m²

4 rum

4 750 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr-4 %

23 990 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 nov. 2022

Fägrevägen 16

Villa
Furuby, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

160 m²

6 rum

1 254 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 100 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Skärvavägen 23, Gemla, Växjö kommun
  • Såld 9 nov. 2022
profilfoto på mäklare
DavidPalmberg

Skärvavägen 23

Villa
Gemla, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

125+80 m²

5 rum

2 531 m²

Slutpris 2 350 000 kr-15 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 nov. 2022

Segerstadsvägen 40

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

64 m²

2 rum

3 918 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 380 000 kr-8 %

21 563 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Södra Järnvägsgatan 4S, Söder, Växjö kommun
  • Såld 7 nov. 2022

Södra Järnvägsgatan 4S

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

37 m²

1 rum

2 324 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

39 189 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 nov. 2022

Mjölnarvägen 1B

Lägenhet
Bergsnäs, Växjö kommun

70,2 m²

2 rum

3 954 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 900 000 kr-5 %

27 066 kr/m²

HusmanHagberg Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 nov. 2022

Pär Lagerkvists väg 28

Villa
Norr, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

160+90 m²

6 rum

852 m²

Slutpris 4 750 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Gamla Norrvägen 48, Norr, Växjö kommun
  • Såld 7 nov. 2022

Gamla Norrvägen 48

Villa
Norr, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

142+62 m²

5 rum

1 300 m²

Slutpris 5 175 000 kr+4 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 nov. 2022

Överfångsvägen 11

Villa
Teleborg, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

118+118 m²

7 rum

780 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 350 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 nov. 2022

Quistgaards väg 6

Villa
Braås, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö

112+112 m²

5 rum

1 099 m²

Slutpris 1 095 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Partner Växjö

Visar 2451 - 2500 av 2500

Artiklar från Hemnet