Växjö kommun

Växjö kommun

Alla slutpriser för bostäder - Växjö kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 294 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Isa Thornells gata 28D

Radhus
Telestadshöjden, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

105 m²

5 rum

4 921 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 550 000 kr-4 %

24 286 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Vikensved Rosendahl 1, Växjö, Växjö kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Vikensved Rosendahl 1

Villa
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

45 m²

2 rum

1 586 m²

Slutpris 1 350 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Storgatan 82D

Lägenhet
Väster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

32 m²

1 rum

2 860 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 095 000 kr-19 %

34 219 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026

Förmaksvägen 13

Villa
Växjö, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

122 m²

4 rum

Slutpris 4 200 000 kr
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Skiftesvägen 95, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Skiftesvägen 95

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

109 m²

4 rum

7 188 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

14 220 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Anna Koskulls Gata 3n, Trummens Strand, Växjö kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Anna Koskulls Gata 3n

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

42 m²

2 rum

3 017 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr-13 %

30 952 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2026

Törnsångarevägen 17

Villa
Högstorp, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

149+23 m²

6 rum

519 m²

Slutpris 2 350 000 kr-6 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Gransholmsvägen 6, Gemla, Växjö kommun
  • Såld 12 apr. 2026

Gransholmsvägen 6

Villa
Gemla, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

142+99 m²

5 rum

1 169 m²

Slutpris 2 450 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Norra esplanaden 26

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

59 m²

2 rum

4 996 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 325 000 kr-5 %

22 458 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026

Ängsvägen 8

Villa
Ingelstad, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

128 m²

5 rum

Slutpris 2 100 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Gustavsbergsvägen 4, Gamla Norr, Växjö kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Gustavsbergsvägen 4

Lägenhet
Gamla Norr, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

74,5 m²

3 rum

3 878 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr-6 %

26 510 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Adelas väg 28F, Växjö Bredvik, Växjö kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Adelas väg 28F

Lägenhet
Växjö Bredvik, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

54 m²

2 rum

2 759 kr/mån

Slutpris 1 450 000 kr-3 %

26 852 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2026

Tallvägen 22

Villa
Ingelstad, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

115+144 m²

903 m²

Slutpris 2 295 000 kr±0 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Allmogevägen 114, Teleborg, Växjö kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Allmogevägen 114

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

75,5 m²

3 rum

4 866 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-7 %

17 881 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Vildgåsvägen 20, Högstorp, Växjö kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Vildgåsvägen 20

Villa
Högstorp, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

116+112 m²

5 rum

891 m²

Slutpris 4 550 000 kr+10 %
Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Bastövägen 29

Radhus
Hov, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

147+43 m²

6 rum

420 m²

Slutpris 2 750 000 kr-2 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Lärkvägen 12

Villa
Lammhult, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

99+99 m²

4 rum

391 m²

Slutpris 1 100 000 kr-15 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Ör Geboda 1, Ör, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterÅkesson

Ör Geboda 1

Villa
Ör, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

246 m²

9 rum

1,7 ha

Slutpris 4 500 000 kr±0 %
Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 apr. 2026

Norregårdsvägen 13C

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Croisette Fastighetsförmedling

80 m²

3 rum

5 261 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-23 %

9 375 kr/m²

Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling
Fyllerydsvägen 46C, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Fyllerydsvägen 46C

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

40,5 m²

1 rum

2 742 kr/mån

Slutpris 850 000 kr-3 %

20 988 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Anna Koskulls gata 6A, Välle Broar, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Anna Koskulls gata 6A

Lägenhet
Välle Broar, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

75,4 m²

3 rum

5 072 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 075 000 kr-3 %

27 520 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Rottne Rydet Solhaga 1, Rottne, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Rottne Rydet Solhaga 1

Villa
Rottne, Växjö kommun

151+61 m²

6 rum

2 579 m²

Slutpris 1 800 000 kr+13 %
Gårdshem Fastighetsförmedling
Sjöbågen 2A, Växjö, Växjö kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Sjöbågen 2A

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

62 m²

2 rum

3 810 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr+6 %

29 839 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Smålandsgatan 1A, Söder, Växjö kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Smålandsgatan 1A

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86 m²

4 rum

5 783 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr-9 %

23 256 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Östregårdsgatan 32F

Lägenhet
Öster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

88 m²

4 rum

5 391 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr-5 %

21 023 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2026

Sjövallavägen 6

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

79 m²

3 rum

Slutpris 2 500 000 kr

31 646 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Norrtullsgatan 12

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

61 m²

2 rum

4 436 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-6 %

25 820 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Ängsvägen 13

Villa
Gemla, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

157 m²

5 rum

Slutpris 2 800 000 kr
Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Startvägen 30

Villa
Teleborg, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

113 m²

4 rum

474 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Paradvägen 19

Lägenhet
Hovshaga, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

74,5 m²

3 rum

4 501 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

22 819 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Birkagatan 23

Villa
Öster, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

178+106 m²

9 rum

1 683 m²

Slutpris 4 750 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Sjöbågen 4B

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

82 m²

3 rum

Slutpris 2 780 000 kr

33 902 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Diskusvägen 5

Villa
Teleborg, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

212+18 m²

7 rum

843 m²

Slutpris 3 600 000 kr±0 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Wieselgrensgatan 1A

Lägenhet
Växjö, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

113,5 m²

4 rum

8 082 kr/mån

Slutpris 3 510 000 kr+8 %

30 925 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Apotekare Reinholds väg 23

Lägenhet
Teleborg, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

108 m²

4 rum

5 398 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 210 000 kr-4 %

20 463 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Drottninggatan 4

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

86,6 m²

3 rum

7 217 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-5 %

29 446 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Södra Järnvägsgatan 4L, Söder, Växjö kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Södra Järnvägsgatan 4L

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

42,4 m²

1 rum

3 611 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 260 000 kr-2 %

29 717 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Gamla norrvägen 13B, Norr, Växjö kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Gamla norrvägen 13B

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

55,5 m²

2 rum

3 917 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

28 829 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Gavottvägen 33

Villa
Hov, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

91+40 m²

3 rum

596 m²

Slutpris 4 005 000 kr-2 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 mar. 2026

Södra Esplanaden 14

Lägenhet
Söder, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

80,9 m²

3 rum

5 974 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 575 000 kr-2 %

44 190 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Lancastervägen 9C, Sandsbro, Växjö kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Lancastervägen 9C

Lägenhet
Sandsbro, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

57,5 m²

2 rum

5 502 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 040 000 kr-1 %

18 087 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Ringerikegränd 3

Villa
Sandsbro, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

154+38 m²

6 rum

899 m²

Slutpris 4 600 000 kr-3 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Ejdervägen 16

Villa
Växjö, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

100+100 m²

4 rum

946 m²

Slutpris 2 800 000 kr-3 %
Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Hovsgatan 8B, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 25 mar. 2026
profilfoto på mäklare
HannaJönsson

Hovsgatan 8B

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Åkesson Mäklarbyrå

111 m²

4 rum

6 347 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 550 000 kr-1 %

31 982 kr/m²

Åkesson Mäklarbyrå
Åkesson Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 mar. 2026

Ellen Pohls väg 6C

Lägenhet
Vikaholm, Växjö kommun
Bjurfors Växjö

105 m²

5 rum

5 800 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr-7 %

20 000 kr/m²

Bjurfors Växjö
Bjurfors Växjö
Bovägen 2, Växjö Hovshaga, Växjö kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Bovägen 2

Lägenhet
Växjö Hovshaga, Växjö kommun
Svensk Fastighetsförmedling Växjö

85 m²

3 rum

5 513 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 300 000 kr-7 %

15 294 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Vintervägen 3E, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Vintervägen 3E

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
LF Fastighetsförmedling Växjö

63 m²

2 rum

2 795 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-11 %

18 254 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Växjö
LF Fastighetsförmedling Växjö
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 mar. 2026

Serafimervägen 9

Lägenhet
Trummens Strand, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

77,5 m²

3 rum

5 264 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 850 000 kr-2 %

36 774 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö
Pär lagerkvists väg 12E, Norr, Växjö kommun
  • Såld 22 mar. 2026

Pär lagerkvists väg 12E

Lägenhet
Norr, Växjö kommun
Mäklare Bergstrand AB

73,5 m²

3 rum

3 700 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 880 000 kr-6 %

25 578 kr/m²

Mäklare Bergstrand AB
Mäklare Bergstrand AB
Liedbergsgatan 29C, Centrum, Växjö kommun
  • Såld 22 mar. 2026

Liedbergsgatan 29C

Lägenhet
Centrum, Växjö kommun
Fastighetsbyrån Växjö

42 m²

1 rum

1 195 kr/mån

Slutpris 1 437 500 kr-2 %

34 226 kr/m²

Fastighetsbyrån Växjö
Fastighetsbyrån Växjö

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet