Uppsala kommun

Uppsala kommun

Alla slutpriser för bostäder - Uppsala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

39 779 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Lysmossvägen, Tomt 29:45

Tomt
Lindbacken, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

691 m²

Slutpris 2 200 000 kr-64 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Portalgatan 9, Kapellgärdet, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Portalgatan 9

Lägenhet
Kapellgärdet, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

101 m²

4 rum

6 827 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 350 000 kr+13 %

33 168 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Islandsgatan 12

Lägenhet
Kungsängen, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

76 m²

3 rum

4 824 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr+6 %

44 737 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Johannesbäcksgatan 99, Salabacke, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Johannesbäcksgatan 99

Lägenhet
Salabacke, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

54 m²

2 rum

3 906 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr±0 %

35 093 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Fyrisvallsgatan 12A

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

29 m²

1 rum

2 364 kr/mån

Slutpris 1 590 000 kr±0 %

54 828 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Torgny Segerstedts allé 26, Rosendal, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Torgny Segerstedts allé 26

Lägenhet
Rosendal, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

48 m²

2 rum

3 914 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 780 000 kr-4 %

37 083 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Gimogatan 3A

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

101 m²

4 rum

7 259 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 695 000 kr±0 %

36 584 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Blixtgatan 13, Gränby, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Blixtgatan 13

Lägenhet
Gränby, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

82,5 m²

3,5 rum

5 244 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 100 000 kr+5 %

25 455 kr/m²

Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Svartbäcksgatan 33A

Lägenhet
Centrum Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

73,5 m²

3 rum

5 322 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 800 000 kr+3 %

51 701 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Granitvägen 15B

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

74,9 m²

3 rum

Slutpris 2 370 000 kr

31 642 kr/m²

Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Storgatan 6, Höganäs, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Storgatan 6

Lägenhet
Höganäs, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

100,8 m²

3,5 rum

5 912 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 250 000 kr-7 %

32 242 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Bergslagsresan 2

Lägenhet
Sävja, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

67 m²

2 rum

4 861 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr+4 %

23 134 kr/m²

Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Gränby tvärgata 4, Salabacke, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
MikaelBlom

Gränby tvärgata 4

Lägenhet
Salabacke, Uppsala kommun
ROI Fastighetsmäkleri

75,3 m²

3 rum

4 989 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr+15 %

30 544 kr/m²

ROI Fastighetsmäkleri
ROI Fastighetsmäkleri
Såningsvägen 1, Norby, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Såningsvägen 1

Villa
Norby, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

234+63 m²

7 rum

1 275 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 9 750 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Eddagatan 10, Centrum, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Eddagatan 10

Lägenhet
Centrum, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

115,7 m²

4,5 rum

7 666 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 700 000 kr+5 %

40 622 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Lysmossvägen, Tomt 29:45

Tomt
Uppsala, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

691 m²

Slutpris 2 200 000 kr±0 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Svartbäcksgatan 35, CENTRUM, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Svartbäcksgatan 35

Lägenhet
CENTRUM, Uppsala kommun
Riksmäklaren

62,9 m²

2 rum

4 124 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 460 000 kr±0 %

39 110 kr/m²

Riksmäklaren
Riksmäklaren
Frodegatan 17B, Fålhagen, Uppsala kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Frodegatan 17B

Lägenhet
Fålhagen, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

77 m²

3,5 rum

5 086 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 720 000 kr+10 %

48 312 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Soldathemsvägen 1

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

94 m²

3 rum

5 485 kr/mån

Slutpris 4 350 000 kr+9 %

46 277 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Väderkvarnsgatan 11 C

Lägenhet
Höganäs, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

68 m²

2,5 rum

4 345 kr/mån

Slutpris 2 680 000 kr±0 %

39 412 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Blåklintsvägen 15, Storvreta, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Blåklintsvägen 15

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

136 m²

366 m²

Slutpris 4 350 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Gimogatan 11B, Norra Luthagen, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Gimogatan 11B

Lägenhet
Norra Luthagen, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

119,5 m²

5 rum

7 906 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 995 000 kr±0 %

33 431 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Kungsgatan 52C

Lägenhet
Centrum, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

66 m²

2 rum

4 844 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

39 318 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Svartbäcksgatan 105B, Svartbäcken, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Svartbäcksgatan 105B

Lägenhet
Svartbäcken, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

50,5 m²

2 rum

4 442 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 850 000 kr±0 %

36 634 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Årstagatan 15

Lägenhet
Salabacke, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

57 m²

2 rum

4 013 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

29 737 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Kummingatan 52C, BV

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

79,7 m²

3 rum

Slutpris 2 250 000 kr

28 231 kr/m²

Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Norbyvägen 57A

Villa
Sommarro, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

180 m²

6 rum

613 m²

Slutpris 6 850 000 kr+37 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Malma ringväg 68B, Norby, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Malma ringväg 68B

Radhus
Norby, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

179 m²

9 rum

253 m²

Slutpris 5 650 000 kr+13 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Sparrisgatan 7A

Lägenhet
Årsta, Uppsala kommun
Cohen Mäklarbyrå

39 m²

1 rum

1 765 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 410 000 kr+4 %

36 154 kr/m²

Cohen Mäklarbyrå
Cohen Mäklarbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Fyrisvallsgatan 8B

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

117 m²

5 rum

7 131 kr/mån

Slutpris 3 800 000 kr±0 %

32 479 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Göte Turessons väg 7B, Ultuna, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Göte Turessons väg 7B

Lägenhet
Ultuna, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

72 m²

3,5 rum

5 359 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

37 431 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Siktargatan

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

122 m²

5 rum

7 765 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Hiss

Slutpris 5 750 000 kr±0 %

47 131 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Dragarbrunnsgatan 63B, Dragarbrunn, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Dragarbrunnsgatan 63B

Lägenhet
Dragarbrunn, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

98 m²

3 rum

6 043 kr/mån

Slutpris 6 000 000 kr+20 %

61 224 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Torgny Segerstedts allé 27, Rosendal, Uppsala kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Torgny Segerstedts allé 27

Lägenhet
Rosendal, Uppsala kommun
Cohen Mäklarbyrå

27 m²

1 rum

1 788 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 720 000 kr+1 %

63 704 kr/m²

Cohen Mäklarbyrå
Cohen Mäklarbyrå
Stenhagsvägen 253, Stenhagen, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Stenhagsvägen 253

Lägenhet
Stenhagen, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

71 m²

2 rum

4 147 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 360 000 kr-3 %

19 155 kr/m²

Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Vilanvägen 15

Villa
Vilan, Uppsala kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

125+90 m²

5 rum

751 m²

Slutpris 6 600 000 kr+5 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Eksätravägen 132

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

90,3 m²

4 rum

8 309 kr/mån

Slutpris 2 200 000 kr+5 %

24 363 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Sysslomansgatan 24B

Lägenhet
Främre Luthagen, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

57 m²

2 rum

3 816 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 315 000 kr+5 %

40 614 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Jordgubbsgatan 21

Villa
Årsta, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

96+97 m²

6 rum

947,9 m²

Slutpris 7 250 000 kr+6 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Tiundagatan 43

Lägenhet
Luthagen, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

76 m²

3 rum

5 124 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 070 000 kr+24 %

40 395 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Gräslöksgatan 22

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

78 m²

3 rum

5 598 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr+20 %

35 256 kr/m²

Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Äskelunda 13, Bälinge, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Äskelunda 13

Villa
Bälinge, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

145+96 m²

5 rum

1 257 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Sturegatan 3

Lägenhet
Uppsala, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

40,1 m²

1 rum

4 757 kr/mån

Slutpris 1 975 000 kr±0 %

49 252 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Stabby allé 13C, Stabby, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Stabby allé 13C

Lägenhet
Stabby, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

37,7 m²

1 rum

3 360 kr/mån

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

46 419 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Valthornsvägen 22, Gottsunda, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Valthornsvägen 22

Lägenhet
Gottsunda, Uppsala kommun
BoMäklarna

64,5 m²

2 rum

4 912 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 100 000 kr-8 %

17 054 kr/m²

BoMäklarna
BoMäklarna
Årstagatan 31, Salabacke, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Årstagatan 31

Lägenhet
Salabacke, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

27 m²

1 rum

1 673 kr/mån

Slutpris 1 270 000 kr+6 %

47 037 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Skäringby 100, Knutby, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Skäringby 100

Villa
Knutby, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

109 m²

4 rum

2 412 m²

Slutpris 3 125 000 kr+4 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Fjäderbladsvägen 15, Gunsta, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Fjäderbladsvägen 15

Tomt
Gunsta, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

896 m²

Slutpris 1 850 000 kr-14 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Hasselvägen 9F

Radhus
Storvreta, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

112 m²

5 rum

6 350 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 250 000 kr+2 %

29 018 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Blixtgatan 9

Lägenhet
Gränby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

82,5 m²

3,5 rum

5 244 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 250 000 kr+7 %

27 273 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet