Centrala Stan, Umeå kommun

Centrala Stan

Alla slutpriser för bostäder - Centrala Stan, Umeå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 816 sålda bostäder

Sålt i juni 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jun. 2025

Skolgatan 134

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

109 m²

5 rum

7 812 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 100 000 kr±0 %

28 440 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Sålt i maj 2025

Rådhusesplanaden 16A, Centrum, Umeå kommun
  • Såld 23 maj. 2025

Rådhusesplanaden 16A

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
Boporten

114,5 m²

5 rum

6 098 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 395 000 kr±0 %

38 384 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Kvarnvägen 3B

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

49 m²

2 rum

3 207 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 250 000 kr-2 %

45 918 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Storgatan 110A, Öst På Stan, Umeå kommun
  • Såld 20 maj. 2025

Storgatan 110A

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

27 m²

1 rum

2 142 kr/mån

Slutpris 1 330 000 kr-8 %

49 259 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Dragongatan 10D, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 20 maj. 2025

Dragongatan 10D

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

41 m²

2 rum

4 220 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 580 000 kr-1 %

38 537 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2025

Rådhusesplanaden 18 B

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

39,5 m²

2 rum

2 617 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 815 000 kr±0 %

45 949 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Olof Palmes Gata 45, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 15 maj. 2025

Olof Palmes Gata 45

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

98,5 m²

3 rum

8 109 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 570 000 kr+32 %

36 244 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 maj. 2025

Västra brinkvägen 15

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

91 m²

4 rum

4 509 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

30 714 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Östermalmsgatan 32C, Öst På Stan, Umeå kommun
  • Såld 13 maj. 2025

Östermalmsgatan 32C

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

77 m²

3 rum

6 102 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr-6 %

29 805 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Västra Kyrkogatan 23, Centrum, Umeå kommun
  • Såld 13 maj. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Västra Kyrkogatan 23

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

137 m²

4 rum

6 744 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 300 000 kr+20 %

24 088 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2025

Kvarnvägen 11

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

79 m²

3 rum

5 621 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 195 000 kr±0 %

27 785 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2025

Kungsgatan 63D

Lägenhet
City, Umeå kommun
Properties & Partners

81,5 m²

2 rum

5 207 kr/mån

Slutpris 4 400 000 kr-2 %

53 988 kr/m²

Properties & Partners
Properties & Partners
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2025

Kungsgatan 112A

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
Boporten

64,3 m²

2 rum

4 190 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 080 000 kr+4 %

32 348 kr/m²

Boporten
Boporten
Brogatan 25, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 5 maj. 2025

Brogatan 25

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

57 m²

2 rum

5 059 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 990 000 kr±0 %

34 912 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå

Sålt i april 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2025

Götgatan 19

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

47,5 m²

2 rum

3 067 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 790 000 kr+6 %

37 684 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2025

Järnvägsallén 16A

Lägenhet
Centralt, Umeå kommun
Boporten

76 m²

3 rum

4 567 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 690 000 kr+4 %

35 395 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2025

Storgatan 110A

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

85 m²

3 rum

6 744 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 620 000 kr-6 %

30 824 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Ridhusgatan 12, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2025
profilfoto på mäklare
HansLundgren

Ridhusgatan 12

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

95,5 m²

4 rum

7 250 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 895 000 kr±0 %

30 314 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Olof Palmes gata 25, Väst På Stan, Umeå kommun
  • Såld 23 apr. 2025

Olof Palmes gata 25

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

84 m²

3 rum

6 319 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 100 000 kr-3 %

36 905 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2025

Rådhusesplanaden 15

Lägenhet
Centralt, Umeå kommun
Boporten

50,5 m²

2 rum

2 994 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-2 %

36 634 kr/m²

Boporten
Boporten
Hedlundavägen 3B, Hedlunda, Umeå kommun
  • Såld 11 apr. 2025

Hedlundavägen 3B

Lägenhet
Hedlunda, Umeå kommun
Boporten

93 m²

4 rum

4 994 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 195 000 kr±0 %

34 355 kr/m²

Boporten
Boporten
Kvarnvägen 8B, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 8 apr. 2025
profilfoto på mäklare
PärCarlsson

Kvarnvägen 8B

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

96 m²

4 rum

6 633 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 840 000 kr+3 %

29 583 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2025

Scharinsvägen 14

Villa
Öst på stan, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

170+80 m²

7 rum

1 268 m²

Slutpris 10 000 000 kr+2 %
Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 apr. 2025

Dragongatan 9

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

98 m²

4 rum

7 009 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 360 000 kr+12 %

44 490 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2025
profilfoto på mäklare
SusanneLindgren

Kvarnvägen 3 C

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

49 m²

2 rum

3 928 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

40 714 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2025

Västergatan 1B

Radhus
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

136+5 m²

4 rum

266 m²

Slutpris 5 100 000 kr-2 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå

Sålt i mars 2025

Dunkersgatan 10C, Umeå Centrum, Umeå kommun
  • Såld 26 mar. 2025
profilfoto på mäklare
VictoriaLindqvist

Dunkersgatan 10C

Radhus
Umeå Centrum, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

162 m²

5 rum

108 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 mar. 2025

Storgatan 110A

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

58 m²

2 rum

4 602 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

31 034 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 mar. 2025

Västra brinkvägen 17

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

79 m²

3 rum

3 874 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

32 848 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Häradshövdingegatan 4B, Östra staden, Umeå kommun
  • Såld 14 mar. 2025
profilfoto på mäklare
HansLundgren

Häradshövdingegatan 4B

Lägenhet
Östra staden, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

81 m²

3 rum

5 178 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 290 000 kr-8 %

40 617 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 mar. 2025

Rådhusesplanaden 15

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

53,5 m²

2 rum

3 360 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 345 000 kr±0 %

43 832 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Hedlundavägen 1A, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 11 mar. 2025

Hedlundavägen 1A

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
Boporten

46 m²

1,5 rum

2 895 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 775 000 kr-1 %

38 587 kr/m²

Boporten
Boporten
Ridhusgatan 8, Centrum - Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 11 mar. 2025
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Ridhusgatan 8

Lägenhet
Centrum - Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

78 m²

3 rum

6 038 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 110 000 kr-4 %

27 051 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2025

Brogatan 23

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

78 m²

3 rum

6 038 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr-5 %

24 295 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 mar. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Olof Palmes gata 31

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

59,5 m²

2 rum

5 718 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr-6 %

27 731 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Östermalmsgatan 28L, Öst på stan, Umeå kommun
  • Såld 7 mar. 2025
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Östermalmsgatan 28L

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

73 m²

3 rum

6 047 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr-4 %

33 562 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå

Sålt i februari 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 feb. 2025

Västra Kyrkogatan 23

Lägenhet
Umeå Centrum, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

108 m²

3 rum

5 294 kr/mån

Slutpris 3 150 000 kr-5 %

29 167 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Rothoffsvägen 6, Umeå, Umeå kommun
  • Såld 25 feb. 2025

Rothoffsvägen 6

Villa
Umeå, Umeå kommun
Boporten
873 m²

Slutpris 2 000 000 kr±0 %
Boporten
Boporten
Häradshövdingegatan 21, Öst på stan, Umeå kommun
  • Såld 25 feb. 2025

Häradshövdingegatan 21

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
Boporten

131,2+20 m²

4,5 rum

7 649 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 450 000 kr-1 %

33 918 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 feb. 2025

Smedsgatan 9C

Radhus
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

145+79 m²

6 rum

178 m²

Slutpris 5 195 000 kr±0 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 feb. 2025

Kvarnvägen 11

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
Boporten

85 m²

3 rum

5 768 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

30 000 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 feb. 2025
profilfoto på mäklare
JörgenIsacsson

Ridhusgatan 24

Lägenhet
Centrum - Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

85,7 m²

4 rum

6 516 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 575 000 kr-10 %

30 047 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 feb. 2025

Döbelnsgatan 7

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

88,6 m²

3 rum

4 815 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 095 000 kr±0 %

46 219 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Olof Palmes gata 25, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 18 feb. 2025

Olof Palmes gata 25

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Boporten

51 m²

2 rum

4 044 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-9 %

40 196 kr/m²

Boporten
Boporten
Kvarnvägen 3C, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 14 feb. 2025
profilfoto på mäklare
PärCarlsson

Kvarnvägen 3C

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

93 m²

3 rum

8 171 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 650 000 kr+8 %

50 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2025

Brogatan 4B

Lägenhet
Centralt, Umeå kommun
Boporten

61,4 m²

2 rum

3 693 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 530 000 kr+10 %

41 205 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 feb. 2025

Skolgatan 4A

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

52 m²

2 rum

3 027 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 895 000 kr±0 %

36 442 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 feb. 2025

Kvarnvägen 11

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

80 m²

3 rum

5 943 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 410 000 kr+1 %

30 125 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 feb. 2025

Östra brinkvägen 53

Lägenhet
Väst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

94 m²

4 rum

4 808 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 860 000 kr+6 %

41 064 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Döbelnsgatan 13, Öst på stan, Umeå kommun
  • Såld 6 feb. 2025
profilfoto på mäklare
RobertAndersson

Döbelnsgatan 13

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

67,5 m²

2 rum

4 921 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

34 815 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå

Visar 151 - 200 av 1816

Artiklar från Hemnet