Backen, Umeå kommun

Backen

Alla slutpriser för bostäder - Backen, Umeå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 451 sålda bostäder

Sålt i juli 2025

Kronoskogsvägen 69, Västerhiske, Umeå kommun
  • Såld 15 jul. 2025

Kronoskogsvägen 69

Lägenhet
Västerhiske, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

41 m²

1 rum

3 172 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 075 000 kr-7 %

26 220 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jul. 2025

Sandhallavägen 8A

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

51,5 m²

2 rum

3 439 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

34 854 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Donners gränd 6, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Donners gränd 6

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

81,5 m²

3 rum

5 416 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 610 000 kr+3 %

44 294 kr/m²

Boporten
Boporten
Kullavägen 29, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 9 jul. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Kullavägen 29

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

112+8 m²

5 rum

181 m²

Slutpris 3 205 000 kr±0 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Honungsvägen 13, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 7 jul. 2025
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Honungsvägen 13

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

97 m²

4 rum

203 m²

Slutpris 3 095 000 kr-3 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jul. 2025
profilfoto på mäklare
JörgenIsacsson

Kungsgårdsvägen 43

Villa
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

142+16 m²

5 rum

1 010 m²

Slutpris 6 000 000 kr-8 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå

Sålt i juni 2025

Lievägen 7, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 30 jun. 2025
profilfoto på mäklare
HansLundgren

Lievägen 7

Övrigt
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

268 m²

839 m²

Slutpris 5 495 000 kr-8 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 jun. 2025

Grubbevägen 71A

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
MOHV Umeå

139 m²

6 rum

598 m²

Slutpris 4 300 000 kr-4 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Teaterallén 3 C, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 25 jun. 2025

Teaterallén 3 C

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

107 m²

4 rum

6 346 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 695 000 kr-4 %

25 187 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 jun. 2025

Murarvägen 42

Villa
Grubbe, Umeå kommun
MOHV Umeå

124+15 m²

4 rum

291 m²

Slutpris 4 800 000 kr+7 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2025

Tallparksvägen 17A

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

97 m²

4 rum

6 239 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 350 000 kr+7 %

24 227 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2025

Sandåkersgatan 8

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

48,5 m²

2 rum

4 084 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

34 021 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Hemmansvägen 10 I, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 12 jun. 2025

Hemmansvägen 10 I

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

138+32 m²

6 rum

323 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 550 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 jun. 2025

Solrosvägen 7D

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

107 m²

4 rum

328 m²

Slutpris 3 180 000 kr+6 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 jun. 2025

Donners gränd 6

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
MOHV Umeå

62 m²

2 rum

4 287 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

32 258 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kyrkhamnsvägen 32, Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 4 jun. 2025

Kyrkhamnsvägen 32

Lägenhet
Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

61 m²

3 rum

4 461 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 280 000 kr+9 %

37 377 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 jun. 2025

Kullavägen 105

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

112 m²

5 rum

149 m²

Slutpris 3 495 000 kr±0 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jun. 2025

Sandåkersgatan 7

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
MOHV Umeå

72 m²

3 rum

4 721 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 460 000 kr-5 %

34 167 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 jun. 2025
profilfoto på mäklare
JörgenIsacsson

Sandåkersgatan 4

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

66,5 m²

3 rum

5 441 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-4 %

37 594 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå

Sålt i maj 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2025

Lagmansgatan 14B

Radhus
Grisbacka, Umeå kommun
MOHV Umeå

106+16 m²

5 rum

1 748 m²

Slutpris 3 850 000 kr+1 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2025

Kavaljersvägen 12C

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

49,2 m²

2,5 rum

4 934 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 430 000 kr+3 %

29 065 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Lagmansgatan 2a, Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Lagmansgatan 2a

Lägenhet
Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

54 m²

2 rum

3 323 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-3 %

30 556 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 maj. 2025

Symfonivägen 9D

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

50 m²

2 rum

3 122 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr-1 %

31 500 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 maj. 2025

Tallparksvägen 15B

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

73,5 m²

3 rum

4 565 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 300 000 kr+5 %

31 293 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Godemansvägen 23E, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 26 maj. 2025
profilfoto på mäklare
HansLundgren

Godemansvägen 23E

Villa
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

149+19 m²

6 rum

440 m²

Slutpris 6 250 000 kr-4 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 maj. 2025

Paradisgränd 54

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

101 m²

4 rum

7 857 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 650 000 kr-5 %

26 238 kr/m²

Boporten
Boporten
Lagmansgatan 2B, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 23 maj. 2025
profilfoto på mäklare
HansLundgren

Lagmansgatan 2B

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

76,5 m²

3 rum

4 233 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

30 000 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2025

Glädjens gränd 45

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

90,5 m²

3 rum

7 095 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 450 000 kr+4 %

16 022 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2025

Sandåkersgatan 5

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

85 m²

4 rum

5 575 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 895 000 kr±0 %

34 059 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2025

Bryngelsvägen 16

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

127 m²

6 rum

344 m²

Slutpris 4 050 000 kr+1 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Sandåkersgatan 10, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 16 maj. 2025

Sandåkersgatan 10

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

79,5 m²

3 rum

4 880 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 850 000 kr-5 %

35 849 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 maj. 2025

Frida Åslunds gränd 1C

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

62 m²

2 rum

4 489 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 955 000 kr-2 %

31 532 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Backenvägen 91, Västerhiske, Umeå kommun
  • Såld 14 maj. 2025
profilfoto på mäklare
PärCarlsson

Backenvägen 91

Övrigt
Västerhiske, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

258 m²

1 837 m²

Slutpris 4 900 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Kavaljersvägen 2D, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 9 maj. 2025

Kavaljersvägen 2D

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

108 m²

4 rum

300 m²

Slutpris 3 650 000 kr-4 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 maj. 2025

Videvägen 10A

Villa
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

143 m²

6 rum

490 m²

Slutpris 5 095 000 kr±0 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Lagmansgatan 32, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 1 maj. 2025

Lagmansgatan 32

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
Boporten

97 m²

4 rum

6 432 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 295 000 kr-6 %

33 969 kr/m²

Boporten
Boporten

Sålt i april 2025

Skillingvägen 12, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 30 apr. 2025
profilfoto på mäklare
PeterLindeberg

Skillingvägen 12

Villa
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

192+125 m²

6 rum

1 469 m²

Slutpris 7 400 000 kr+6 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2025

Symfonivägen 9D

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

2 rum

3 122 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr+1 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2025

Sandåkersgatan 12

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

74 m²

3 rum

4 723 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 860 000 kr+10 %

38 649 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Kattfotsvägen 36, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2025

Kattfotsvägen 36

Villa
Umedalen, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

147+10 m²

6 rum

996 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 100 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Paradisgränd 24, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 16 apr. 2025

Paradisgränd 24

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

60 m²

2 rum

5 210 kr/mån

Slutpris 1 195 000 kr±0 %

19 917 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Vänskapsgränd 97

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

72 m²

3 rum

5 537 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 325 250 kr-5 %

18 406 kr/m²

Boporten
Boporten
Sandåkersgatan 1, Umeå, Umeå kommun
  • Såld 15 apr. 2025
profilfoto på mäklare
VictoriaLindqvist

Sandåkersgatan 1

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

55 m²

2 rum

3 607 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 755 000 kr+6 %

31 909 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2025

Kronoskogsvägen 97

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

59 m²

2 rum

4 393 kr/mån

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

25 424 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 apr. 2025

Kronoskogsvägen 45

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

75 m²

3 rum

5 057 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 980 000 kr-1 %

26 400 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2025

Sandåkersgatan 10

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
MOHV Umeå

58,5 m²

2 rum

3 808 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

36 752 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Sålt i mars 2025

Vänskapsgränd 45, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Vänskapsgränd 45

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

101 m²

4 rum

7 770 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 525 000 kr+5 %

25 000 kr/m²

Boporten
Boporten
Videvägen 36B, Umeå, Umeå kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Videvägen 36B

Villa
Umeå, Umeå kommun
Boporten

98+9 m²

4 rum

171 m²

Slutpris 3 600 000 kr-3 %
Boporten
Boporten
Kyrkhamnsvägen 28A, Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 25 mar. 2025

Kyrkhamnsvägen 28A

Lägenhet
Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

77 m²

4 rum

5 571 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr+31 %

49 351 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 mar. 2025

Sandåkersgatan 3F

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
MOHV Umeå

55 m²

2 rum

3 606 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 720 000 kr+8 %

31 273 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Visar 101 - 150 av 1451

Artiklar från Hemnet