Backen, Umeå kommun

Backen

Alla slutpriser för bostäder - Backen, Umeå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 451 sålda bostäder

Sålt i november 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 nov. 2025

Skiftesvägen 9

Villa
Grisbacka, Umeå kommun
MOHV Umeå

150+158 m²

7 rum

847 m²

Slutpris 6 375 000 kr-2 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 nov. 2025

Donners gränd 2

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

62 m²

2 rum

4 534 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr+3 %

28 226 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 nov. 2025

Lagmansgatan 42C

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

84 m²

3 rum

4 598 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 420 000 kr+1 %

28 810 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 nov. 2025

Sandåkersgatan 3E

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

55 m²

2 rum

3 607 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 835 000 kr-3 %

33 364 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 nov. 2025

Lagmansgatan 34B

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

54 m²

2 rum

3 566 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr+2 %

38 889 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 nov. 2025

Sandåkersgatan 12

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
MOHV Umeå

58,5 m²

2 rum

3 335 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 215 000 kr+3 %

37 863 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Sålt i oktober 2025

Lagmansgatan 34B, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Lagmansgatan 34B

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
Boporten

90 m²

3 rum

6 570 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 650 000 kr+12 %

40 556 kr/m²

Boporten
Boporten
J A Linders väg 110, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 30 okt. 2025

J A Linders väg 110

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

113 m²

6 rum

7 622 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

24 779 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Yxvägen 22B, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Yxvägen 22B

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
Boporten

137 m²

5 rum

544 m²

Slutpris 4 295 000 kr-2 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Vänskapsgränd 19

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

72 m²

3 rum

4 793 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 562 500 kr-5 %

21 701 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Sandåsvägen 2F

Villa
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

230+122 m²

8 rum

1 448 m²

Slutpris 7 300 000 kr-3 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Lagmansgatan 50C, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 28 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Lagmansgatan 50C

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

76 m²

3 rum

4 328 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

26 250 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2025

Östra Tingsvägen 8C

Radhus
Backen, Umeå kommun
MOHV Umeå

123 m²

5 rum

365 m²

Slutpris 4 450 000 kr±0 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JesperKnutsson

Paradisgränd 10

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

59,5 m²

2 rum

5 205 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 030 000 kr-14 %

17 311 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025

Backenvägen 134

Villa
Backen, Umeå kommun
MOHV Umeå

80+102 m²

4 rum

1 773 m²

Slutpris 3 075 000 kr+3 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Tallparksvägen 9 C, Grisbacka/sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Tallparksvägen 9 C

Lägenhet
Grisbacka/sandåkern, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

67,5 m²

3 rum

3 631 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

28 889 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 okt. 2025

Glädjens gränd 21

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

86 m²

3 rum

6 875 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-4 %

13 953 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Kavaljersvägen 10E, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Kavaljersvägen 10E

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

52,3 m²

2 rum

5 179 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 365 000 kr-2 %

26 099 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 okt. 2025

Lagmansgatan 46B

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
MOHV Umeå

94 m²

4 rum

5 355 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 515 000 kr+15 %

26 755 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kullavägen 49, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Kullavägen 49

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

112 m²

4 rum

7 233 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr±0 %

18 750 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Kyrkvägen 1M, Backen, Umeå kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Kyrkvägen 1M

Radhus
Backen, Umeå kommun
Boporten

142,3 m²

6 rum

273 m²

Slutpris 5 495 000 kr±0 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 okt. 2025

Sandhallavägen 8B

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
Boporten

58 m²

2 rum

3 832 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 725 000 kr-1 %

29 741 kr/m²

Boporten
Boporten
Bryngelsvägen 44G, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Bryngelsvägen 44G

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
Boporten

118 m²

5 rum

372 m²

Slutpris 5 400 000 kr+2 %
Boporten
Boporten
Rutbergsvägen 5, Grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 4 okt. 2025
profilfoto på mäklare
PärCarlsson

Rutbergsvägen 5

Villa
Grisbacka, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

190+22 m²

9 rum

850 m²

Slutpris 6 650 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Bollplansgatan 2B, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 2 okt. 2025

Bollplansgatan 2B

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

58 m²

2 rum

4 192 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr±0 %

39 655 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 sep. 2025

Paradisgränd 50

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

47,5 m²

2 rum

4 224 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

23 053 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 sep. 2025

Sandåkersgatan 11B

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

56 m²

2 rum

3 695 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-2 %

36 607 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Sandåkersgatan 1, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Sandåkersgatan 1

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

72 m²

3 rum

4 721 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 345 000 kr±0 %

32 569 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Västra Tingsvägen 7

Villa
Backen, Umeå kommun
MOHV Umeå

142+107 m²

7 rum

742 m²

Slutpris 5 250 000 kr-1 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Symfonivägen 3A, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 24 sep. 2025

Symfonivägen 3A

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
MOHV Umeå

107 m²

4 rum

7 329 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

22 897 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2025

Bryngelsvägen 20

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
MOHV Umeå

155+10 m²

5 rum

240 m²

Slutpris 3 900 000 kr-2 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Sockenvägen 39, Backen, Umeå kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Sockenvägen 39

Villa
Backen, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

103+148 m²

4 rum

2 419 m²

Slutpris 5 400 000 kr+13 %
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Spinnvägen 13S, Rödäng, Umeå kommun
  • Såld 19 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PärCarlsson

Spinnvägen 13S

Övrigt
Rödäng, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå
125 m²

Slutpris 1 725 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Lagmansgatan 2A, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Lagmansgatan 2A

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
Boporten

81,5 m²

2 rum

7 352 kr/mån

Slutpris 500 000 kr-16 %

6 135 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 sep. 2025

Älvtået 1G

Radhus
Backen, Umeå kommun
MOHV Umeå

132 m²

5 rum

148 m²

Slutpris 5 570 000 kr+5 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Tallparksvägen 7B, Grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Tallparksvägen 7B

Radhus
Grisbacka, Umeå kommun
Boporten

136+26 m²

6 rum

565 m²

Slutpris 5 600 000 kr-2 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Frida Åslunds gränd 3

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

81,5 m²

3 rum

5 416 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr+2 %

40 491 kr/m²

Boporten
Boporten
Kullavägen 97, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 10 sep. 2025
profilfoto på mäklare
LukasSelberg

Kullavägen 97

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

87,5 m²

3 rum

5 766 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 025 000 kr+13 %

23 143 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Sandåkersgatan 2, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 10 sep. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Sandåkersgatan 2

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

66,5 m²

3 rum

5 441 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr-6 %

35 338 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Lagmansgatan 30C, Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Lagmansgatan 30C

Lägenhet
Grubbe/grisbacka, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

66 m²

2 rum

4 387 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 895 000 kr±0 %

28 712 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Monteringsvägen 13, Grubbe, Umeå kommun
  • Såld 9 sep. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Monteringsvägen 13

Radhus
Grubbe, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

95+95 m²

4 rum

464 m²

Slutpris 3 215 000 kr+8 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå

Sålt i augusti 2025

Tallparksvägen 13 B, Grisbacka/sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 26 aug. 2025

Tallparksvägen 13 B

Lägenhet
Grisbacka/sandåkern, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

58,5 m²

2 rum

3 832 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

27 350 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Sandhallavägen 5C, Grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 21 aug. 2025
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Sandhallavägen 5C

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

46 m²

1 rum

2 926 kr/mån

Slutpris 1 275 000 kr±0 %

27 717 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Sandåkersgatan 2, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 12 aug. 2025

Sandåkersgatan 2

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

66,5 m²

3 rum

5 361 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 295 000 kr-2 %

34 511 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 aug. 2025

Rutbergsvägen 4

Villa
Grisbacka, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

127+77 m²

9 rum

1 044 m²

Slutpris 6 295 000 kr-2 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 aug. 2025

Lagmansgatan 30B

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

33 m²

1 rum

2 159 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr+2 %

39 394 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 aug. 2025

Lagmansgatan 2 C

Lägenhet
Grubbe, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

28 m²

1 rum

2 075 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr+6 %

41 071 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 aug. 2025

Grubbevägen 95-97

Villa
Västerhiske, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

188+79 m²

7 rum

1 683 m²

Slutpris 7 760 000 kr+4 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå

Sålt i juli 2025

Backenvägen 42B, Grisbacka, Umeå kommun
  • Såld 26 jul. 2025
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Backenvägen 42B

Villa
Grisbacka, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

143 m²

5 rum

281 m²

Slutpris 4 650 000 kr-7 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jul. 2025

Frida Åslunds gränd 1B

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

80,5 m²

3 rum

5 589 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 350 000 kr-4 %

41 615 kr/m²

Boporten
Boporten

Visar 51 - 100 av 1451

Artiklar från Hemnet