Uddevalla, Uddevalla kommun

Uddevalla

Alla slutpriser för bostäder - Uddevalla, Uddevalla kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 697 sålda bostäder

Sålt i februari 2026

Kämpegatan 37, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Kämpegatan 37

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

87,5 m²

3 rum

5 483 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 775 000 kr-4 %

20 286 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Adlersborgsvägen 10, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Adlersborgsvägen 10

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

119+57 m²

6 rum

887 m²

Slutpris 3 000 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Nordostpassagen 18, Skogslyckan, Uddevalla kommun
  • Såld 11 feb. 2026

Nordostpassagen 18

Villa
Skogslyckan, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

128+20 m²

6 rum

536 m²

Slutpris 2 200 000 kr-8 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Motettvägen 17, Motettvägen, Uddevalla kommun
  • Såld 9 feb. 2026

Motettvägen 17

Lägenhet
Motettvägen, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

84 m²

3 rum

6 526 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 555 000 kr-3 %

6 607 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Fyrmästaregatan 20A, Håljuteberget, Uddevalla kommun
  • Såld 8 feb. 2026

Fyrmästaregatan 20A

Lägenhet
Håljuteberget, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

115 m²

5 rum

8 316 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

20 826 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Göteborgsvägen 54, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 7 feb. 2026

Göteborgsvägen 54

Villa
Bohusgården, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

130+76 m²

6 rum

4 000 m²

Slutpris 3 600 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Lilla torget 1, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 6 feb. 2026

Lilla torget 1

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

86,6 m²

4 rum

5 742 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

20 208 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Nordostpassagen 11, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Nordostpassagen 11

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

161+32 m²

6 rum

364 m²

Slutpris 3 125 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Södertullsgatan 11A, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 5 feb. 2026

Södertullsgatan 11A

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

60 m²

2 rum

4 738 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

28 333 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Skillinggränd 17, Helenedal, Uddevalla kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Skillinggränd 17

Villa
Helenedal, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

124+153 m²

7 rum

976 m²

Slutpris 3 100 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Österled 1B, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Österled 1B

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

56 m²

2 rum

4 061 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr-30 %

12 500 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Örtugsgränd 1, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 4 feb. 2026

Örtugsgränd 1

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling

235+84 m²

10 rum

1 079 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr-5 %
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling

Sålt i januari 2026

Exercisvägen 1A, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 31 jan. 2026

Exercisvägen 1A

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

47 m²

1 rum

4 356 kr/mån

Slutpris 900 000 kr-5 %

19 149 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Pianovägen 37, Boxhult, Uddevalla kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Pianovägen 37

Radhus
Boxhult, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

96 m²

4 rum

131 m²

Slutpris 1 800 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Fritjof Nansens väg 8, Sommarhemmet, Uddevalla kommun
  • Såld 28 jan. 2026

Fritjof Nansens väg 8

Lägenhet
Sommarhemmet, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

54 m²

2 rum

4 729 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 935 000 kr-2 %

17 315 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Tant Bruns väg 80, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 26 jan. 2026

Tant Bruns väg 80

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

69 m²

2 rum

4 543 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 550 000 kr-4 %

7 971 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Brattgatan 6B, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 25 jan. 2026

Brattgatan 6B

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

24 m²

1 rum

1 634 kr/mån

Slutpris 510 000 kr-14 %

21 250 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fritjof Nansens Väg 9, Sommarhemmet, Uddevalla kommun
  • Såld 24 jan. 2026

Fritjof Nansens Väg 9

Lägenhet
Sommarhemmet, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

54 m²

2 rum

4 399 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 935 000 kr-6 %

17 315 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Västgötavägen 27, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 24 jan. 2026

Västgötavägen 27

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling

87 m²

4 rum

2 936 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr-7 %

22 989 kr/m²

Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Fyrmästaregatan 16F, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Fyrmästaregatan 16F

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

25 m²

1 rum

2 326 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 680 000 kr-2 %

27 200 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Motettvägen 19, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 23 jan. 2026

Motettvägen 19

Lägenhet
Hovhult, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

84 m²

4 rum

6 684 kr/mån

Slutpris 750 000 kr±0 %

8 929 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Skandiavägen 6B

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

57,5 m²

2 rum

3 930 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 150 000 kr±0 %

20 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Motettvägen 4, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Motettvägen 4

Lägenhet
Hovhult, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

64,5 m²

2 rum

5 077 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 550 000 kr±0 %

8 527 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Tjärhovsgatan 4, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 21 jan. 2026

Tjärhovsgatan 4

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

96 m²

4 rum

6 640 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr+37 %

21 354 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Brattgatan 6 H, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 20 jan. 2026

Brattgatan 6 H

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

106,5 m²

3 rum

6 939 kr/mån

Slutpris 1 675 000 kr+6 %

15 728 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Resedavägen 6, Uddevalla Stad, Uddevalla kommun
  • Såld 20 jan. 2026

Resedavägen 6

Övrigt
Uddevalla Stad, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
783 m²

Slutpris 3 400 000 kr+31 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Kämpegatan 35, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Kämpegatan 35

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

44 m²

1 rum

2 914 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 950 000 kr-5 %

21 591 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 1A, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Skandiavägen 1A

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

64 m²

2 rum

4 815 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 800 000 kr-11 %

12 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 6A, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Skandiavägen 6A

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

58,5 m²

2 rum

4 161 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 135 000 kr-1 %

19 402 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 4B, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 18 jan. 2026

Skandiavägen 4B

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

70 m²

3 rum

4 618 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 395 000 kr-5 %

19 929 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Kaparegatan 2B, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 16 jan. 2026

Kaparegatan 2B

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

51 m²

2 rum

3 776 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 920 000 kr-3 %

18 039 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Sörkällegatan 25, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Sörkällegatan 25

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

131+62 m²

6 rum

654 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Äsperödsvägen 14C, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 15 jan. 2026

Äsperödsvägen 14C

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

70,5 m²

3,5 rum

4 870 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 250 000 kr±0 %

17 730 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jan. 2026

Österled 17A

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

52 m²

2 rum

3 699 kr/mån

Slutpris 875 000 kr-2 %

16 827 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Skolgatan 23, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Skolgatan 23

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

45 m²

2 rum

2 502 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 930 000 kr-2 %

20 667 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Ridhusgatan 20, Centrum-Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 14 jan. 2026

Ridhusgatan 20

Lägenhet
Centrum-Söder, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

54 m²

2 rum

4 077 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 680 000 kr-14 %

12 593 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Skolgatan 8, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Skolgatan 8

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

82 m²

3 rum

4 459 kr/mån

Slutpris 2 000 000 kr±0 %

24 390 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Södra Drottninggatan 12b, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 13 jan. 2026

Södra Drottninggatan 12b

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

62,5 m²

2 rum

3 551 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 060 000 kr-4 %

16 960 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Carl Roséns Gränd 4, Dalaberg, Uddevalla kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Carl Roséns Gränd 4

Lägenhet
Dalaberg, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

85,5 m²

4 rum

5 235 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 800 000 kr-1 %

9 357 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Tallmätargatan 1, Fasseröd, Uddevalla kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Tallmätargatan 1

Villa
Fasseröd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

109 m²

5 rum

977 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr-10 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Lilla Torget 3, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 9 jan. 2026

Lilla Torget 3

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

64 m²

2 rum

4 437 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

23 438 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Silvermyntsgränd 38, Helenedal, Uddevalla kommun
  • Såld 7 jan. 2026

Silvermyntsgränd 38

Villa
Helenedal, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

107 m²

4 rum

147 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 800 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 1 B, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 6 jan. 2026

Skandiavägen 1 B

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

72 m²

3 rum

5 192 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr-7 %

16 667 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

Sålt i december 2025

Studievägen 3, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 31 dec. 2025

Studievägen 3

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

83,5 m²

3 rum

5 754 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-7 %

32 934 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Ridhusgatan 3, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Ridhusgatan 3

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

113 m²

4 rum

6 754 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-8 %

24 336 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Södertullsgatan 2, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Södertullsgatan 2

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

93,5 m²

4 rum

4 925 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

21 390 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Kungsgatan 16 C, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 29 dec. 2025

Kungsgatan 16 C

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

85 m²

3,5 rum

4 785 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 575 000 kr-6 %

30 294 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Tövädersgränd 2 D, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 29 dec. 2025

Tövädersgränd 2 D

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

81 m²

4 rum

5 555 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 575 000 kr-7 %

19 444 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 dec. 2025

Taborsvägen 7

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

119+37 m²

4 rum

639 m²

Slutpris 2 600 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Östanvindsvägen 6, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Östanvindsvägen 6

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

75,5 m²

3 rum

4 995 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 850 000 kr-4 %

11 258 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet