Uddevalla, Uddevalla kommun

Uddevalla

Alla slutpriser för bostäder - Uddevalla, Uddevalla kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 698 sålda bostäder

Sålt i mars 2026

Äsperödsvägen 6B, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Äsperödsvägen 6B

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

69 m²

3 rum

4 897 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr-20 %

10 145 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Studievägen 48, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Studievägen 48

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

66 m²

3 rum

4 079 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 375 000 kr-5 %

35 985 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Morgonbrisvägen 1A, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Morgonbrisvägen 1A

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

57,8 m²

2 rum

4 496 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 695 000 kr±0 %

12 024 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Menuettvägen 8, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Menuettvägen 8

Villa
Hovhult, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

117+87 m²

6 rum

808 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-15 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Östbergsvägen 7, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Östbergsvägen 7

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

78 m²

3 rum

4 901 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 145 000 kr-10 %

27 500 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Blekevägen 4, Bleket, Uddevalla kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Blekevägen 4

Villa
Bleket, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

131+37 m²

6 rum

598 m²

Slutpris 3 200 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Motettvägen 7, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Motettvägen 7

Lägenhet
Hovhult, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

84 m²

3 rum

6 461 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 695 000 kr±0 %

8 274 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Middagsvägen 11, Kurveröd, Uddevalla kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Middagsvägen 11

Villa
Kurveröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

150 m²

6 rum

980 m²

Slutpris 4 210 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Färgaregatan 12B, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 23 mar. 2026

Färgaregatan 12B

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

76,5 m²

3 rum

4 055 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr-8 %

21 569 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Morgonbrisvägen 2A, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 20 mar. 2026

Morgonbrisvägen 2A

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

57,8 m²

2 rum

4 613 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr±0 %

8 564 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Mosstigen 9C, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Mosstigen 9C

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

59 m²

2 rum

3 383 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 225 000 kr-5 %

20 763 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Morgonbrisvägen 1C, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Morgonbrisvägen 1C

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

57,8 m²

2 rum

4 295 kr/mån

Slutpris 820 000 kr-3 %

14 187 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Lilla Torget 3, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 16 mar. 2026

Lilla Torget 3

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

132 m²

3 rum

6 998 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 475 000 kr-8 %

18 750 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026

Östanvindsvägen 6

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

77 m²

3 rum

4 999 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 750 000 kr-6 %

9 740 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Strömstadsvägen 4C, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 12 mar. 2026

Strömstadsvägen 4C

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

70 m²

3 rum

5 221 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 625 000 kr+20 %

23 214 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Österled 7A, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 12 mar. 2026

Österled 7A

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

56 m²

2 rum

3 808 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 915 000 kr-8 %

16 339 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Granstigen 6, Ramneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 10 mar. 2026

Granstigen 6

Övrigt
Ramneröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

197 m²

838 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 900 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Barkvägen 9, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 8 mar. 2026

Barkvägen 9

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

49,5 m²

2 rum

4 720 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 675 000 kr-3 %

13 636 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Karl Gustavsgatan 6A, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 7 mar. 2026

Karl Gustavsgatan 6A

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

56,5 m²

2 rum

3 713 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 135 000 kr-1 %

20 088 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 6A, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Skandiavägen 6A

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

37 m²

1 rum

2 835 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 690 000 kr-5 %

18 649 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Västgötavägen 29, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Västgötavägen 29

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

94,1 m²

4 rum

3 293 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

16 472 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Dykarevägen 10, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Dykarevägen 10

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

127+67 m²

6 rum

558 m²

Slutpris 3 395 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Östanvindsvägen 9A, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Östanvindsvägen 9A

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

93,5 m²

4 rum

6 158 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-5 %

13 904 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Äsperödsvägen 10 A Lgh 1102, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Äsperödsvägen 10 A Lgh 1102

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

53 m²

2 rum

3 887 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr±0 %

17 925 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Barkvägen 4, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 4 mar. 2026

Barkvägen 4

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

75 m²

3 rum

3 993 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 750 000 kr±0 %

23 333 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Safirvägen 12, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 2 mar. 2026

Safirvägen 12

Villa
Unneröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

188+190 m²

7 rum

1 083 m²

Slutpris 4 600 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla

Sålt i februari 2026

Valhallavägen 4, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Valhallavägen 4

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

348+111 m²

10 rum

570 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 200 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Österled 9A, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 26 feb. 2026

Österled 9A

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

73 m²

3 rum

4 567 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 895 000 kr±0 %

12 260 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Västgötavägen 18 A, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 24 feb. 2026

Västgötavägen 18 A

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

86+27 m²

4 rum

5 390 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 725 000 kr-12 %

20 058 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Lilla Torget 1, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Lilla Torget 1

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

24,6 m²

1 rum

2 082 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 490 000 kr-17 %

19 919 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Samnerödsvägen 8, Hönseberget, Uddevalla kommun
  • Såld 23 feb. 2026

Samnerödsvägen 8

Lägenhet
Hönseberget, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

74,5 m²

3 rum

4 721 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 430 000 kr-10 %

19 195 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 feb. 2026

Östanvindsvägen 2

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

69 m²

2 rum

4 683 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 770 000 kr-3 %

11 159 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Östanvindsvägen 8, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 20 feb. 2026

Östanvindsvägen 8

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

45,5 m²

1 rum

3 173 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 370 000 kr-33 %

8 132 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Fjärilsgatan 6, Fasseröd, Uddevalla kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Fjärilsgatan 6

Villa
Fasseröd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

119 m²

5 rum

660 m²

Slutpris 1 600 000 kr-11 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Östanvindsvägen 6, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 18 feb. 2026

Östanvindsvägen 6

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

74,5 m²

3 rum

5 037 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 800 000 kr-6 %

10 738 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Parkgatan 10A, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Parkgatan 10A

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

55,5 m²

2 rum

4 334 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 950 000 kr-2 %

17 117 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Vallgången 29, Fasseröd, Uddevalla kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Vallgången 29

Villa
Fasseröd, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

184+49 m²

7 rum

614 m²

Slutpris 3 875 000 kr-3 %
HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Edingsvägen 17, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 16 feb. 2026

Edingsvägen 17

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

115+65 m²

4 rum

578 m²

Slutpris 1 850 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Strömstadsvägen 6A, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Strömstadsvägen 6A

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

71 m²

3 rum

5 243 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 255 000 kr-3 %

17 676 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Lagerbergsgatan 3, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Lagerbergsgatan 3

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

98 m²

4 rum

6 942 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr±0 %

22 449 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Brattgatan 4C, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Brattgatan 4C

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

70,5 m²

3 rum

3 606 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 325 000 kr-9 %

18 794 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Södra Drottninggatan 22, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Södra Drottninggatan 22

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

65,5 m²

2 rum

4 791 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 810 000 kr-5 %

12 366 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Hjortvägen 3E, Bleket, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Hjortvägen 3E

Radhus
Bleket, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

90+25 m²

5 rum

4 800 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

19 944 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Hallbergsgatan 24, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Hallbergsgatan 24

Villa
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

110+43 m²

4 rum

511 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Blomgatan 4D, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 13 feb. 2026

Blomgatan 4D

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

95 m²

4 rum

7 679 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 375 000 kr-8 %

14 474 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Södertullsgatan 8, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Södertullsgatan 8

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

76 m²

3 rum

4 145 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

15 789 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Tövädersgränd 2C, Fasseröd, Uddevalla kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Tövädersgränd 2C

Lägenhet
Fasseröd, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

53 m²

2 rum

3 633 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 245 000 kr-4 %

23 491 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Rimnersgatan 12, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Rimnersgatan 12

Villa
Centrum, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

123+75 m²

6 rum

726 m²

Slutpris 2 765 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Kämpegatan 51, Hönseberget, Uddevalla kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Kämpegatan 51

Lägenhet
Hönseberget, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

79 m²

3 rum

5 084 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 180 000 kr-19 %

14 937 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Strömstadsvägen 2C, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Strömstadsvägen 2C

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

51 m²

2 rum

3 454 kr/mån

Slutpris 800 000 kr-27 %

15 686 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet