Tjörns kommun

Tjörns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Tjörns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 304 sålda bostäder

Sålt i december 2025

Nordviksberg 16 C, Nordviksberg/Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 30 dec. 2025

Nordviksberg 16 C

Lägenhet
Nordviksberg/Skärhamn, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

74 m²

3 rum

5 313 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 005 000 kr-2 %

27 095 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Rösselviksvägen 131, /Rösselvik Fagerfjäll, Tjörns kommun
  • Såld 23 dec. 2025

Rösselviksvägen 131

Fritidshus
/Rösselvik Fagerfjäll, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

75+75 m²

4 rum

2 066 m²

Slutpris 3 000 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Nordviksberg 215 B, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 17 dec. 2025

Nordviksberg 215 B

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

75+13 m²

3 rum

8 124 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 190 000 kr±0 %

29 200 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 dec. 2025

Klevabergsvägen 3

Villa
Höviksnäs, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

105+170 m²

5 rum

1 001 m²

Slutpris 3 700 000 kr-3 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Bergavägen 36, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 8 dec. 2025

Bergavägen 36

Villa
Höviksnäs, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

58+3 m²

3 rum

1 459 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 595 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 dec. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Dösevägen

Tomt
Valla/Hanekullen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

2 267 m²

Slutpris 850 000 kr-26 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i november 2025

Rödvägen 21, Djupvik, Tjörns kommun
  • Såld 28 nov. 2025

Rödvägen 21

Villa
Djupvik, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

52+15 m²

3 rum

1 868 m²

Slutpris 3 100 000 kr-5 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Agatvägen 3, Myggenäs, Tjörns kommun
  • Såld 27 nov. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Agatvägen 3

Villa
Myggenäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

147+44 m²

6 rum

852 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 687 500 kr-10 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Kollungsvägen 23 A, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 26 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Kollungsvägen 23 A

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

68 m²

3 rum

5 725 kr/mån

Slutpris 2 250 000 kr-10 %

33 088 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Rödvägen 41, Djupvik, Tjörns kommun
  • Såld 22 nov. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Rödvägen 41

Fritidshus
Djupvik, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

140 m²

4 rum

1 374 m²

Slutpris 3 300 000 kr-13 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Övre Tådås 71, Övre Tådås, Tjörns kommun
  • Såld 22 nov. 2025

Övre Tådås 71

Villa
Övre Tådås, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

57+21 m²

3 rum

929 m²

Slutpris 2 375 000 kr±0 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 nov. 2025

Valsäng 375

Villa
Klövedal, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

71 m²

3 rum

1 404 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr-22 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Markärrsvägen 1, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Markärrsvägen 1

Lägenhet
Höviksnäs, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

72 m²

3 rum

8 102 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 700 000 kr-5 %

23 611 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 nov. 2025

Torvmyrevägen 1

Villa
Lilla Askerön, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

75+10 m²

4 rum

1 658 m²

Slutpris 3 500 000 kr±0 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Knarreviksvägen 179, Olsby, Tjörns kommun
  • Såld 6 nov. 2025

Knarreviksvägen 179

Villa
Olsby, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

60 m²

3 rum

1 403 m²

Slutpris 2 050 000 kr+4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän

Sålt i oktober 2025

Nygatan 1, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Nygatan 1

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

54 m²

2 rum

4 835 kr/mån

Slutpris 1 375 000 kr-5 %

25 463 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Fridhemsvägen 5D, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Fridhemsvägen 5D

Lägenhet
Höviksnäs, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

51,8 m²

2 rum

4 499 kr/mån

Slutpris 1 950 000 kr-1 %

37 645 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025
profilfoto på mäklare
UlfTorsein

Kleva skog 6

Fritidshus
Kleva skog, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

80+74 m²

3 rum

1 033 m²

Slutpris 3 300 000 kr-6 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Hagvägen 12, Dyrön, Tjörns kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Hagvägen 12

Villa
Dyrön, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

130+100 m²

5 rum

619 m²

Slutpris 4 650 000 kr-6 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025

Gamla Höviksnäs 2

Fritidshus
Höviksnäs, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

106+5 m²

5 rum

264 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 300 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Hästhoven 88, Bäckevik, Tjörns kommun
  • Såld 12 okt. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Hästhoven 88

Lägenhet
Bäckevik, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

81,7 m²

3 rum

5 867 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 375 000 kr±0 %

16 830 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 okt. 2025

Krokvägen 18

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

123+67 m²

4 rum

517 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 625 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Nordviksberg 24, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Nordviksberg 24

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

158 m²

5 rum

599 m²

Slutpris 5 580 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Mikaelsstrandsvägen 16, Lilla Askerön, Tjörns kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Mikaelsstrandsvägen 16

Villa
Lilla Askerön, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

68+8 m²

3 rum

1 305 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 850 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Långavägen 2, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Långavägen 2

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

117+20 m²

5 rum

714 m²

Slutpris 3 700 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Nordsjökajen 9, Klädesholmen, Tjörns kommun
  • Såld 3 okt. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Nordsjökajen 9

Lägenhet
Klädesholmen, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

56 m²

2 rum

5 639 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 3 395 000 kr±0 %

60 625 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i september 2025

Ormbergavägen 8, Toftenäs, Tjörns kommun
  • Såld 30 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Ormbergavägen 8

Villa
Toftenäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

133 m²

4 rum

754 m²

Slutpris 4 400 000 kr+1 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Vallvägen 13, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Vallvägen 13

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

127 m²

5 rum

940 m²

Slutpris 3 625 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Parkgatan 2, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Parkgatan 2

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

138+104 m²

7 rum

569 m²

Slutpris 3 600 000 kr-4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 sep. 2025

Skiffervägen 1

Villa
Myggenäs, Tjörns kommun

117+117 m²

7 rum

1 051 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 345 000 kr-8 %
Hemverket AB
Kyrkvägen 21, Rönnäng, Tjörns kommun
  • Såld 24 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Kyrkvägen 21

Fritidshus
Rönnäng, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

147+76 m²

7 rum

615 m²

Slutpris 6 200 000 kr-2 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 sep. 2025

Stordal 30

Gård/Skog
Kållekärr, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

134+4 m²

5 rum

Slutpris 6 500 000 kr±0 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Trolldalsvägen 20, Rönnäng, Tjörns kommun
  • Såld 23 sep. 2025
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Trolldalsvägen 20

Fritidshus
Rönnäng, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

65 m²

4 rum

2 673 m²

Slutpris 3 250 000 kr+9 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Fridhemsvägen 7D, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Fridhemsvägen 7D

Lägenhet
Höviksnäs, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

52 m²

2 rum

4 723 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr+1 %

38 462 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Gullfjäll 20, Gullfjäll, Tjörns kommun
  • Såld 21 sep. 2025

Gullfjäll 20

Fritidshus
Gullfjäll, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

77 m²

5 rum

1 126 m²

Slutpris 3 300 000 kr-2 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Djupviksvägen 14, Fagerfjäll, Tjörns kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Djupviksvägen 14

Villa
Fagerfjäll, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

72+70 m²

5 rum

1 343 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 290 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Dösevägen 122, Bräcke, Tjörns kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Dösevägen 122

Villa
Bräcke, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

129 m²

5 rum

1 164 m²

Slutpris 3 850 000 kr-8 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Nordviksberg 15C, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Nordviksberg 15C

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

63 m²

3 rum

4 523 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 950 000 kr-13 %

30 952 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Lärkvägen 3, Myggenäs, Tjörns kommun
  • Såld 13 sep. 2025

Lärkvägen 3

Villa
Myggenäs, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

118+92 m²

5 rum

912 m²

Slutpris 3 875 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Klemens väg 78, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 12 sep. 2025
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Klemens väg 78

Villa
Höviksnäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

86 m²

3 rum

529 m²

Slutpris 2 900 000 kr±0 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Gullfjäll 35, Gullfjäll/Kyrkesund, Tjörns kommun
  • Såld 11 sep. 2025

Gullfjäll 35

Villa
Gullfjäll/Kyrkesund, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

74 m²

4 rum

1 035 m²

Slutpris 2 200 000 kr+23 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 sep. 2025

Röra skogängsväg 4

Villa
Kållekärr, Tjörns kommun
HusmanHagberg Uddevalla

123+63 m²

6 rum

872 m²

Slutpris 2 350 000 kr±0 %
HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 sep. 2025

Dösevägen 117

Villa
Kållekärr, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

61+37 m²

3 rum

897 m²

Slutpris 1 450 000 kr-2 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Olovs Hage 19, Kållekärr, Tjörns kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Olovs Hage 19

Villa
Kållekärr, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

152 m²

8 rum

764 m²

Slutpris 4 250 000 kr-12 %
Bjurfors Södra Bohuslän