Tjörns kommun

Tjörns kommun

Alla slutpriser för bostäder - Tjörns kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

2 304 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Halsbäck 22

Fritidshus
Klövedal, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

45 m²

2 rum

1 211 m²

Slutpris 2 325 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Rönnäng 1:721

Tomt
Rönnäng, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

928 m²

  • Nyproduktion

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Ängslyckan 19, Ängslyckan, Tjörns kommun
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Ängslyckan 19

Fritidshus
Ängslyckan, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

105 m²

7 rum

1 029 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 600 000 kr+2 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Östergärde 3, Rönnäng, Tjörns kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Östergärde 3

Villa
Rönnäng, Tjörns kommun
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn

98+20 m²

3 rum

777 m²

Slutpris 3 250 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Svensk Fastighetsförmedling Stenungsund/Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Berga 25

Villa
Hakenäset, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

117+81 m²

4 rum

4,4 ha

Slutpris 4 680 000 kr+20 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Klevavägen 34

Fritidshus
Höviksnäs, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

60 m²

3 rum

920 m²

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Källstången 31, Havsporten, Tjörns kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Källstången 31

Villa
Havsporten, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

143 m²

5 rum

308 m²

Slutpris 7 750 000 kr+4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Knöde 162, Knöde, Tjörns kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Knöde 162

Villa
Knöde, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

54 m²

3 rum

1 281 m²

Slutpris 1 325 000 kr+43 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Säbyvägen 193, Säby, Tjörns kommun
  • Såld 6 maj. 2026
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Säbyvägen 193

Fritidshus
Säby, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

69+23 m²

6 rum

1 676 m²

Slutpris 1 700 000 kr+7 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Klevavägen 61, Kleva/Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Klevavägen 61

Fritidshus
Kleva/Höviksnäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

90+18 m²

5 rum

1 400 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr+1 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Klevavägen 61

Fritidshus
Höviksnäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

90+18 m²

5 rum

1 400 m²

Slutpris 3 800 000 kr±0 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i april 2026

Nordsjökajen 9, Mossholmen, Tjörns kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Nordsjökajen 9

Lägenhet
Mossholmen, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

93,5 m²

3 rum

8 297 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 300 000 kr±0 %

56 684 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Brok 12, Brok, Tjörns kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Brok 12

Villa
Brok, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

160+90 m²

8 rum

5 070 m²

Slutpris 2 650 000 kr±0 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Kollungsvägen 15B, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Kollungsvägen 15B

Lägenhet
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

72 m²

3 rum

6 244 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 375 000 kr-4 %

32 986 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Adress saknas

Gård/Skog
Hjälteby, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

Slutpris 450 000 kr±0 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Huseberg 205, Huseberg, Tjörns kommun
  • Såld 26 apr. 2026

Huseberg 205

Fritidshus
Huseberg, Tjörns kommun

86 m²

4 rum

1 906 m²

Slutpris 2 600 000 kr-6 %
Privatmäklaren
Dösevägen 97, Gälov, Tjörns kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
UlfTorsein

Dösevägen 97

Villa
Gälov, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

160 m²

7 rum

940 m²

Slutpris 3 475 000 kr-3 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Vrakvägen 5

Villa
Skärhamn, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

138+5 m²

5 rum

624 m²

Slutpris 5 075 000 kr+2 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Basteröd 40

Fritidshus
Tjörn, Tjörns kommun
Lundin Fastighetsbyrå

53+2 m²

4 rum

1 624 m²

Slutpris 1 450 000 kr
Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå
Hällristningsvägen 5, Lilldal, Tjörns kommun
  • Såld 18 apr. 2026

Hällristningsvägen 5

Villa
Lilldal, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

155+61 m²

5 rum

1 026 m²

Slutpris 3 625 000 kr+4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Gärdesbergen 168, Gärdesbergen/Kyrkesund, Tjörns kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Gärdesbergen 168

Fritidshus
Gärdesbergen/Kyrkesund, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

60+5 m²

3 rum

1 727 m²

Slutpris 3 725 000 kr+20 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Nordvik 36, Nordvik, Tjörns kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Nordvik 36

Villa
Nordvik, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

202 m²

7 rum

3 801 m²
  • Uteplats

Slutpris 10 500 000 kr+3 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Gullfjäll 32B, Kyrkesund, Tjörns kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Gullfjäll 32B

Villa
Kyrkesund, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

80+10 m²

5 rum

1 157 m²

Slutpris 3 300 000 kr-14 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Rödbergsvägen 29

Lägenhet
Bäckevik/Rönnäng, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

61,2 m²

2 rum

4 091 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

22 794 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Knöde 122, Köleröd, Tjörns kommun
  • Såld 15 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Knöde 122

Villa
Köleröd, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

65+65 m²

5 rum

1 513 m²

Slutpris 3 100 000 kr-6 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Guldsmedsviken 4

Villa
Klädesholmen, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

73+85 m²

7 rum

334 m²

Slutpris 5 000 000 kr+1 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Limhall 63, Limhall, Tjörns kommun
  • Såld 12 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Limhall 63

Fritidshus
Limhall, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

100 m²

4 rum

1 062 m²

Slutpris 4 250 000 kr±0 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Mellanbergsvägen 7, Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 12 apr. 2026

Mellanbergsvägen 7

Radhus
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

140+40 m²

4 rum

209 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 675 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Sjötången 42, Sjötången, Tjörns kommun
  • Såld 12 apr. 2026

Sjötången 42

Villa
Sjötången, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

109+6 m²

5 rum

7 530 m²

Slutpris 14 000 000 kr-10 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Prosteviken 22 lgh 1201, Skärhamn Kajen, Tjörns kommun
  • Såld 6 apr. 2026

Prosteviken 22 lgh 1201

Lägenhet
Skärhamn Kajen, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

64 m²

2 rum

5 183 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 675 000 kr-3 %

41 797 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Hvitfeldtsvägen 8, Skärhamn centralt, Tjörns kommun
  • Såld 4 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Hvitfeldtsvägen 8

Lägenhet
Skärhamn centralt, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

64 m²

2 rum

6 800 kr/mån

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

18 750 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Skogslöckevägen 7, Lilla Askerön, Tjörns kommun
  • Såld 3 apr. 2026

Skogslöckevägen 7

Fritidshus
Lilla Askerön, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

59+11 m²

4 rum

1 829 m²

Slutpris 3 100 000 kr+15 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Kvarnkullen 9, Fagerfjäll, Tjörns kommun
  • Såld 2 apr. 2026

Kvarnkullen 9

Fritidshus
Fagerfjäll, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

64 m²

3 rum

893 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 600 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Olovs Hage 15, Kållekärr, Tjörns kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Olovs Hage 15

Villa
Kållekärr, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

135+15 m²

5 rum

736 m²

Slutpris 4 300 000 kr-4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän

Sålt i mars 2026

Bergavägen 52, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Bergavägen 52

Fritidshus
Höviksnäs, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

53 m²

2 rum

2 095 m²

Slutpris 2 990 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Hästhoven 86, Bäckevik, Tjörns kommun
  • Såld 24 mar. 2026

Hästhoven 86

Lägenhet
Bäckevik, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

60,5 m²

2 rum

4 378 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 950 000 kr+3 %

15 702 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Berga strand 55, Berga, Tjörns kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Berga strand 55

Villa
Berga, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

55 m²

3 rum

1 971 m²

Slutpris 3 700 000 kr+26 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Kuballe 105, Kuballe, Tjörns kommun
  • Såld 17 mar. 2026

Kuballe 105

Villa
Kuballe, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

103+34 m²

4 rum

1 428 m²

Slutpris 5 500 000 kr-4 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Hästhoven 88, Bäckevik/Rönnäng, Tjörns kommun
  • Såld 6 mar. 2026

Hästhoven 88

Lägenhet
Bäckevik/Rönnäng, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

81,7 m²

3 rum

6 043 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 550 000 kr+7 %

18 972 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Gnejsvägen 6, Myggenäs, Tjörns kommun
  • Såld 3 mar. 2026
profilfoto på mäklare
PeterKarlsson

Gnejsvägen 6

Villa
Myggenäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

114+57 m²

5 rum

715 m²

Slutpris 3 620 000 kr-5 %
Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå

Sålt i februari 2026

Sörkroken 101 B, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 27 feb. 2026
profilfoto på mäklare
KentOlsson

Sörkroken 101 B

Lägenhet
Höviksnäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

70 m²

3 rum

6 486 kr/mån

Slutpris 2 270 000 kr-1 %

32 429 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Trollyckan 6 C, Myggenäs, Tjörns kommun
  • Såld 7 feb. 2026

Trollyckan 6 C

Lägenhet
Myggenäs, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

80 m²

3 rum

5 102 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr-3 %

31 250 kr/m²

Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Österängsvägen 31, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 3 feb. 2026

Österängsvägen 31

Fritidshus
Höviksnäs, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

68+6 m²

3 rum

2 260 m²

Slutpris 3 350 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

Sålt i januari 2026

Peder Brems väg 2, Toftenäs, Tjörns kommun
  • Såld 31 jan. 2026
profilfoto på mäklare
MarkusBerg

Peder Brems väg 2

Lägenhet
Toftenäs, Tjörns kommun
Gofab Fastighetsbyrå

95 m²

3 rum

6 591 kr/mån

Slutpris 1 475 000 kr-6 %

15 526 kr/m²

Gofab Fastighetsbyrå
Gofab Fastighetsbyrå
Korsvägen 6A, Skärhamn Centralt, Tjörns kommun
  • Såld 30 jan. 2026

Korsvägen 6A

Villa
Skärhamn Centralt, Tjörns kommun
Bjurfors Södra Bohuslän

139+80 m²

7 rum

596 m²

Slutpris 4 850 000 kr-2 %
Bjurfors Södra Bohuslän
Bjurfors Södra Bohuslän
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 jan. 2026

Kyrkvägen 22, lgh 410

Lägenhet
Rönnäng, Tjörns kommun
HusmanHagberg Uddevalla

58 m²

2 rum

7 240 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 325 000 kr-26 %

22 845 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 jan. 2026

Hästhoven 20

Lägenhet
Rönnäng, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

81,7 m²

3 rum

4 425 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 620 000 kr+2 %

19 829 kr/m²

Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 jan. 2026

Mellanbergsvägen 1

Radhus
Skärhamn, Tjörns kommun
Fastighetsbyrån Tjörn

151+40 m²

5 rum

333 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 350 000 kr+7 %
Fastighetsbyrån Tjörn
Fastighetsbyrån Tjörn
Fågelkärrsvägen 65, Höviksnäs, Tjörns kommun
  • Såld 24 jan. 2026

Fågelkärrsvägen 65

Lägenhet
Höviksnäs, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

108 m²

4 rum

8 208 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-7 %

12 500 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Lönneberget 16, Lönneberget/Skärhamn, Tjörns kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Lönneberget 16

Villa
Lönneberget/Skärhamn, Tjörns kommun
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

137+82 m²

7 rum

847 m²

Slutpris 5 675 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Stenungsund
LF Fastighetsförmedling Stenungsund

Visar 1 - 50 av 2304

Artiklar från Hemnet