Tierps kommun

Tierps kommun

Alla slutpriser för bostäder - Tierps kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 378 sålda bostäder

Sålt i september 2025

Gärdselvallen 201, Västland, Tierps kommun
  • Såld 1 sep. 2025

Gärdselvallen 201

Villa
Västland, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

100+100 m²

4 rum

2 156 m²

Slutpris 1 662 000 kr+11 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp

Sålt i augusti 2025

Vallby 252 , Tierp, Tierps kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Vallby 252

Fritidshus
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

50 m²

4 rum

2 224 m²

Slutpris 630 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Vargvägen 10, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Vargvägen 10

Villa
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

140+37 m²

7 rum

850 m²

Slutpris 1 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Edvalla Klockarvägen 8, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 31 aug. 2025

Edvalla Klockarvägen 8

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

106+76 m²

5 rum

1 122 m²

Slutpris 950 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Gryttjom 209, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Gryttjom 209

Villa
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

80 m²

3 rum

3 357 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr+26 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Lugnet 131, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 29 aug. 2025

Lugnet 131

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

70 m²

3 rum

2 090 m²

Slutpris 1 570 000 kr+13 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Lamyra 142, Lantligt söder om Tierp, Tierps kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Lamyra 142

Villa
Lantligt söder om Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

75+8 m²

3 rum

1 660 m²

Slutpris 2 300 000 kr+7 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Tamms väg 32, Söderfors, Tierps kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Tamms väg 32

Villa
Söderfors, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

101+50 m²

4 rum

1 015 m²

Slutpris 1 095 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Bolstan 118, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 28 aug. 2025

Bolstan 118

Gård/Skog
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

157+78 m²

7 rum

1,6 ha

Slutpris 2 800 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 aug. 2025

Gävlevägen 21

Villa
Söderfors, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

143 m²

4 rum

1 748 m²

Slutpris 1 750 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 aug. 2025

Tegelbruksgatan 122B

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

55 m²

2 rum

3 788 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

23 545 kr/m²

Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Mänstavägen 12, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 26 aug. 2025

Mänstavägen 12

Villa
Örbyhus, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

110 m²

4 rum

1 237 m²

Slutpris 1 650 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Korsbo 324, Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
  • Såld 25 aug. 2025

Korsbo 324

Fritidshus
Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

41+12 m²

2 rum

2 050 m²

Slutpris 500 000 kr-23 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Karins gränd 18, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 23 aug. 2025

Karins gränd 18

Villa
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

95 m²

4 rum

810 m²

Slutpris 1 865 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Torggatan 9A, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 22 aug. 2025

Torggatan 9A

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

40,9 m²

1 rum

3 613 kr/mån

Slutpris 740 000 kr±0 %

18 093 kr/m²

Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Furugatan 8, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 22 aug. 2025

Furugatan 8

Villa
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

159+130 m²

6 rum

1 214 m²

Slutpris 2 600 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Vavdstorpen 101, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 22 aug. 2025

Vavdstorpen 101

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

41 m²

3 rum

3 994 m²

Slutpris 1 095 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Gudinge 339, Gudinge, Tierps kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Gudinge 339

Fritidshus
Gudinge, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

76+14 m²

2 rum

1 552 m²

Slutpris 2 250 000 kr-10 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Rävnäs 103, Karlholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Rävnäs 103

Fritidshus
Karlholmsbruk, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

34 m²

1 rum

1,6 ha

Slutpris 760 000 kr+9 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Storgatan 11, Söderfors, Tierps kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Storgatan 11

Övrigt
Söderfors, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

551 m²

13 rum

6 051 m²

Slutpris 4 500 000 kr-9 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Västra Vad 352, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 20 aug. 2025

Västra Vad 352

Gård/Skog
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

140+7 m²

5 rum

7,4 ha

Slutpris 1 200 000 kr+10 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Storsandskroken 13, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 15 aug. 2025

Storsandskroken 13

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

60 m²

2 rum

1 483 m²

Slutpris 1 250 000 kr-15 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Kvarnvägen 4, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 14 aug. 2025

Kvarnvägen 4

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

107+5 m²

2 rum

1 098 m²

Slutpris 1 100 000 kr-15 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 aug. 2025

Sandbo 109

Villa
Vendel, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

125+5 m²

6 548 m²

Slutpris 2 200 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Rocknö 105, Strömsberg, Tierps kommun
  • Såld 12 aug. 2025

Rocknö 105

Villa
Strömsberg, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

166 m²

5 rum

1,7 ha

Slutpris 3 300 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 aug. 2025

Håkansbo 207

Fritidshus
Håkansbo (Gåvastbo), Tierps kommun

80 m²

3 rum

Slutpris 825 000 kr+6 %
Edgrens Fastighetsförmedling
Tibyvägen 1A, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 7 aug. 2025

Tibyvägen 1A

Lägenhet
Örbyhus, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

158 m²

7 rum

8 049 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 325 000 kr-7 %

8 386 kr/m²

Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Tegelbruksgatan 150, Tierp - Centralt, Tierps kommun
  • Såld 6 aug. 2025

Tegelbruksgatan 150

Lägenhet
Tierp - Centralt, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

87 m²

3 rum

6 021 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 195 000 kr±0 %

25 230 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Vallongatan 4, Karlholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 6 aug. 2025

Vallongatan 4

Villa
Karlholmsbruk, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

71+71 m²

4 rum

Slutpris 800 000 kr-15 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Elinge 149, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 5 aug. 2025

Elinge 149

Fritidshus
Skärplinge, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

82+50 m²

3 rum

3 194 m²

Slutpris 415 000 kr+5 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Öringsvägen 5, Karlholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 4 aug. 2025

Öringsvägen 5

Fritidshus
Karlholmsbruk, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

35 m²

2 rum

1 288 m²

Slutpris 1 810 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svanbygatan 28, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 1 aug. 2025

Svanbygatan 28

Villa
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

111+98 m²

5 rum

827 m²

Slutpris 1 875 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

Sålt i juli 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 jul. 2025
profilfoto på mäklare
WilliamWiman

Tierp Hållen 8:125

Tomt
Hållnäs, Tierps kommun
SkandiaMäklarna Gävle

1 644 m²

Slutpris 425 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Rådhusallén 4, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 30 jul. 2025

Rådhusallén 4

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

86,6 m²

4 rum

5 514 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

13 279 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Håkansbo 123, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 29 jul. 2025

Håkansbo 123

Fritidshus
Tierp, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

60 m²

4 rum

2 035 m²

Slutpris 1 100 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Svanboms väg 10, Söderfors, Tierps kommun
  • Såld 28 jul. 2025

Svanboms väg 10

Villa
Söderfors, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

151 m²

5 rum

838 m²

Slutpris 1 595 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Nöttövägen 88, Karlholm, Tierps kommun
  • Såld 24 jul. 2025

Nöttövägen 88

Villa
Karlholm, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

111+70 m²

4 rum

1 910 m²

Slutpris 1 075 000 kr-26 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Månkarbovägen 21, Månkarbo, Tierps kommun
  • Såld 24 jul. 2025

Månkarbovägen 21

Villa
Månkarbo, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

89+20 m²

5 rum

Slutpris 1 395 000 kr-7 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Ringvägen 5, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 22 jul. 2025

Ringvägen 5

Villa
Örbyhus, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

160+75 m²

6 rum

1 869 m²
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-25 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Tegelbruksgatan 136, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 22 jul. 2025

Tegelbruksgatan 136

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

86 m²

3 rum

5 961 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 275 000 kr+1 %

26 453 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Åkerby 212, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 15 jul. 2025

Åkerby 212

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

258+57 m²

6 rum

4 437 m²

Slutpris 3 700 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Edsätra 171, Fagerviken, Tierps kommun
  • Såld 14 jul. 2025

Edsätra 171

Fritidshus
Fagerviken, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

82 m²

4 rum

4 382 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Ängskär Lugna vägen 6, Ängskär Samt Rundskär, Tierps kommun
  • Såld 14 jul. 2025

Ängskär Lugna vägen 6

Fritidshus
Ängskär Samt Rundskär, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

65 m²

5 rum

1 747 m²

Slutpris 1 700 000 kr+17 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Granskär 112, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Granskär 112

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

163+20 m²

6 rum

2 860 m²

Slutpris 1 650 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Simpvägen 6, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Simpvägen 6

Villa
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

103 m²

4 rum

861 m²

Slutpris 2 150 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Vitsippsvägen 2, Söderfors, Tierps kommun
  • Såld 11 jul. 2025

Vitsippsvägen 2

Villa
Söderfors, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

90+18 m²

3 rum

868 m²

Slutpris 895 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 jul. 2025

Nektarvägen 9

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

135 m²

5 rum

987 m²

Slutpris 2 050 000 kr+8 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Gripenbergsvägen 7B, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Gripenbergsvägen 7B

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

69 m²

3 rum

5 108 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

17 391 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Rocknö 103, Rocknö, Tierps kommun
  • Såld 5 jul. 2025

Rocknö 103

Gård/Skog
Rocknö, Tierps kommun
BoMäklarna

220 m²

6 rum

4,2 ha

Slutpris 5 100 000 kr+19 %
BoMäklarna
BoMäklarna
Barknåre 385, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 4 jul. 2025

Barknåre 385

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

107+48 m²

5 rum

9 050 m²

Slutpris 1 445 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet