Tierps kommun

Tierps kommun

Alla slutpriser för bostäder - Tierps kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 378 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Åkra 208, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Åkra 208

Villa
Örbyhus, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

80 m²

5 rum

993 m²

Slutpris 2 700 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Ekvägen 8, Karlholm, Tierps kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Ekvägen 8

Villa
Karlholm, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

132+38 m²

6 rum

784 m²

Slutpris 1 350 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Lönnö 215, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Lönnö 215

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

113+87 m²

6 rum

1,1 ha

Slutpris 1 650 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Liljevägen 5, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Liljevägen 5

Villa
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

83+118 m²

4 rum

793 m²

Slutpris 1 400 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Villavägen 17, Tobo, Tierps kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Villavägen 17

Villa
Tobo, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

147+45 m²

7 rum

1 146 m²

Slutpris 1 855 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Rundbergsvägen 9, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Rundbergsvägen 9

Villa
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

130+83 m²

5 rum

1 468 m²

Slutpris 2 550 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Fälandbo 104, Lövstabruk, Tierps kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Fälandbo 104

Gård/Skog
Lövstabruk, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

300+99 m²

7 rum

4,1 ha

Slutpris 3 100 000 kr-11 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Åkra 201, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 17 okt. 2025

Åkra 201

Gård/Skog
Örbyhus, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

190+95 m²

7 rum

7 ha

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Snatra 311, Karholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Snatra 311

Villa
Karholmsbruk, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

105+35 m²

4 rum

5 459 m²

Slutpris 575 000 kr-18 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Nöttö sjöbodar 194, Karholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Nöttö sjöbodar 194

Fritidshus
Karholmsbruk, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

100 m²

4 rum

1 500 m²

Slutpris 720 000 kr-28 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Bangårdsgatan 4, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Bangårdsgatan 4

Villa
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

297+55 m²

8 rum

1 298 m²

Slutpris 2 550 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Slada hamn 310, 312, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Slada hamn 310, 312

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

60 m²

3 rum

3 058 m²

Slutpris 1 125 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Götby 140, Tobo, Tierps kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Götby 140

Gård/Skog
Tobo, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

200 m²

6 rum

19,8 ha

Slutpris 4 300 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Västra Vad 307, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 11 okt. 2025

Västra Vad 307

Villa
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

210+42 m²

5 rum

4 346 m²

Slutpris 1 900 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Adamsvägen 5, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Adamsvägen 5

Villa
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

92+92 m²

5 rum

961 m²

Slutpris 2 450 000 kr+7 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Försäter 116, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Försäter 116

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

116+110 m²

5 rum

3 119 m²

Slutpris 1 900 000 kr-3 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Centralgatan 20B, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Centralgatan 20B

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Cohen Mäklarbyrå

101,8 m²

4 rum

2 077 kr/mån

Slutpris 1 275 000 kr-9 %

12 525 kr/m²

Cohen Mäklarbyrå
Cohen Mäklarbyrå
Degerbo 109, Månkarbo, Tierps kommun
  • Såld 7 okt. 2025

Degerbo 109

Villa
Månkarbo, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

200+10 m²

5 rum

1,9 ha

Slutpris 2 700 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Grimsarbo 114, Mehedeby, Tierps kommun
  • Såld 6 okt. 2025

Grimsarbo 114

Villa
Mehedeby, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

88+15 m²

3 rum

1 637 m²

Slutpris 1 800 000 kr+3 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Ringgatan 4, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 5 okt. 2025

Ringgatan 4

Villa
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

117+89 m²

4 rum

1 187 m²

Slutpris 3 050 000 kr+11 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Romsmaren 93, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 2 okt. 2025

Romsmaren 93

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

49+5 m²

2 rum

2 074 m²

Slutpris 829 000 kr-16 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Elinge 173, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Elinge 173

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

123+15 m²

4 rum

7 510 m²

Slutpris 1 750 000 kr+1 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp

Sålt i september 2025

Skogsbogatan 8, Karlholm, Tierps kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Skogsbogatan 8

Villa
Karlholm, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

115+92 m²

5 rum

1 060 m²

Slutpris 1 095 000 kr-22 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Salbergavägen 1, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Salbergavägen 1

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

159+69 m²

8 rum

1 580 m²

Slutpris 2 395 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Myrbyn 124, Mehedeby, Tierps kommun
  • Såld 27 sep. 2025

Myrbyn 124

Villa
Mehedeby, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

46+22 m²

3 rum

2 000 m²

Slutpris 975 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 sep. 2025

Romsmaren 118

Villa
Fågelsundet/ Romsmaren, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Gävle

127 m²

5 rum

1 806 m²

Slutpris 1 650 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Gävle
Fastighetsbyrån Gävle
Fagerviken Bergstigen 10, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Fagerviken Bergstigen 10

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

85 m²

4 rum

1 592 m²

Slutpris 1 695 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Edvalla 123, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Edvalla 123

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

85 m²

3 rum

7 100 m²

Slutpris 995 000 kr-5 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 sep. 2025

Iggelbo 217

Gård/Skog
Månkarbo, Tierps kommun
Eklund Fastighetsmäkleri

135+23 m²

3 rum

2,4 ha

Slutpris 4 200 000 kr±0 %
Eklund Fastighetsmäkleri
Eklund Fastighetsmäkleri
Raklösen 103, Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Raklösen 103

Villa
Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

50 m²

2 rum

689 m²

Slutpris 1 125 000 kr+13 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Skälsjön 121, Lövstabruk, Tierps kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Skälsjön 121

Fritidshus
Lövstabruk, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

3 rum

1 978 m²

Slutpris 675 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Bergsgatan 2B, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Bergsgatan 2B

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

68 m²

2 rum

6 692 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 875 000 kr+3 %

12 868 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Sandgatan 12, Karlholmsbruk, Tierps kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Sandgatan 12

Villa
Karlholmsbruk, Tierps kommun
Notar Mäklare Uppsala

96+93 m²

5 rum

1 135 m²

Slutpris 1 080 000 kr-10 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Kyrkogatan 3B, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Kyrkogatan 3B

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

70,5 m²

3 rum

5 097 kr/mån

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

18 369 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Österänge 267, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 17 sep. 2025

Österänge 267

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

115 m²

4 rum

7 416 m²

Slutpris 1 300 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Järnvägsesplanaden 5D, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Järnvägsesplanaden 5D

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

80 m²

3 rum

5 706 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 425 000 kr-3 %

17 813 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Stationsgatan 10 C, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 15 sep. 2025

Stationsgatan 10 C

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

38,5 m²

1 rum

3 713 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 695 000 kr-12 %

18 052 kr/m²

Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 sep. 2025

Mittgränd 2

Villa
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

130+123 m²

6 rum

860 m²

Slutpris 3 150 000 kr+9 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Romsmaren 110, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Romsmaren 110

Villa
Hållnäs, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

55 m²

3 rum

1 659 m²

Slutpris 1 195 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Mellanbovägen 1, Månkarbo, Tierps kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Mellanbovägen 1

Villa
Månkarbo, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

96+133 m²

3 rum

7 900 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 450 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Rådhusallén 14C, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Rådhusallén 14C

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

67,1 m²

3 rum

4 644 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-4 %

19 374 kr/m²

Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Spjutbo 121, Lövstabruk, Tierps kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Spjutbo 121

Villa
Lövstabruk, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

94+45 m²

5 rum

1 124 m²

Slutpris 350 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 sep. 2025

Västra Tämnarvägen 9Q

Lägenhet
Tierp - Centralt, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

78,5 m²

3 rum

7 598 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 550 000 kr-15 %

7 006 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Nosekomsvägen 5, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Nosekomsvägen 5

Villa
Örbyhus, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

102+102 m²

4 rum

1 120 m²

Slutpris 2 800 000 kr+13 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Lövåsvägen 18, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Lövåsvägen 18

Villa
Tierp, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

70+70 m²

2 rum

564 m²

Slutpris 1 015 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Sikhjälma 402, Hållnäs, Tierps kommun
  • Såld 7 sep. 2025

Sikhjälma 402

Fritidshus
Hållnäs, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

115 m²

4 rum

3 383 m²

Slutpris 1 895 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Bohagen 6, Lövstabruk, Tierps kommun
  • Såld 7 sep. 2025

Bohagen 6

Villa
Lövstabruk, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

224 m²

8 rum

1 344 m²

Slutpris 1 650 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Kilgatan 5, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Kilgatan 5

Villa
Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

150 m²

5 rum

340 m²

Slutpris 2 420 000 kr+10 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Åkervägen 40, Tierp, Tierps kommun
  • Såld 5 sep. 2025

Åkervägen 40

Lägenhet
Tierp, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

95 m²

4 rum

5 339 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-3 %

17 895 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Roslagsvägen 41 A, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Roslagsvägen 41 A

Radhus
Örbyhus, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

98,7 m²

4 rum

5 536 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr±0 %

15 704 kr/m²

Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet