Täby kommun

Täby kommun

Alla slutpriser för bostäder - Täby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

16 291 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Stationsvägen 54, Täby/Roslags Näsby, Täby kommun
  • Såld 7 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EddyArnautovic

Stationsvägen 54

Lägenhet
Täby/Roslags Näsby, Täby kommun
Urban by ESNY

46 m²

2 rum

4 654 kr/mån

Slutpris 2 600 000 kr+5 %

56 522 kr/m²

Urban by ESNY
Urban by ESNY
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Löttingelundsvägen 90 A

Lägenhet
LÖTTINGELUND, Täby kommun
Mäklarringen Täby

75,2 m²

3 rum

5 335 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Uteplats

Slutpris 4 295 000 kr-9 %

57 114 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Parkallén 3

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

35 m²

1 rum

2 909 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 285 000 kr+4 %

65 286 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Näsbydalsvägen 6, 15tr, Näsbydal, Täby kommun
  • Såld 6 apr. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 6, 15tr

Lägenhet
Näsbydal, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

48,5 m²

1,5 rum

2 929 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-4 %

47 423 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2026

Stockholmsvägen 166C

Lägenhet
Ella Gård, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

96 m²

4 rum

6 046 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 795 000 kr-1 %

49 948 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Visningsanmälan - Viggby Ängar etapp 4

Radhus
Täby, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd
  • Nyproduktion

Slutpris 1 kr
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Starvägen 4A, Viggbyholm - Sjösidan, Täby kommun
  • Såld 3 apr. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Starvägen 4A

Lägenhet
Viggbyholm - Sjösidan, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

41 m²

2 rum

4 965 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 975 000 kr-1 %

48 171 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Radarvägen 20

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

77,5 m²

3 rum

5 308 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 650 000 kr

34 194 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 apr. 2026

Kaveldunsvägen 2E

Radhus
Löttingelund, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

110 m²

6 rum

6 624 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 900 000 kr-6 %

44 545 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Hangarvägen 1

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

97,9 m²

3 rum

6 822 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 750 000 kr-4 %

28 090 kr/m²

Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Klippvägen 35

Villa
Vallabrink, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

122+30 m²

4 rum

1 008 m²

Slutpris 8 700 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Näsbyvägen 14

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

90,5 m²

4 rum

6 448 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 225 000 kr

57 735 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Runmästarvägen 4

Villa
Täby Kyrkby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

146 m²

5 rum

1 258 m²

Slutpris 7 015 000 kr+1 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 apr. 2026

Holmes väg 10

Villa
Täby Kyrkby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

120 m²

5 rum

1 485 m²

Slutpris 7 350 000 kr+10 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Radarvägen 39 , Hägernäs, Täby kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Radarvägen 39

Lägenhet
Hägernäs, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

80 m²

3 rum

5 493 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 075 000 kr+4 %

25 938 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026
profilfoto på mäklare
DanielDanielsson

Grindtorpsvägen 41

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

29,5 m²

1 rum

2 944 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 925 000 kr-4 %

65 254 kr/m²

Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Danastigen 3

Radhus
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

129 m²

5 rum

Slutpris 6 100 000 kr
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Karlsholmsvägen 3G

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

79,3 m²

3 rum

5 375 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 650 000 kr-6 %

58 638 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Stora Marknadsvägen 9, 4tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

121 m²

5 rum

6 571 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 650 000 kr+2 %

54 959 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Kometvägen 25

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

119,5 m²

5 rum

7 760 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 900 000 kr-22 %

32 636 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
ÖRNSTIGEN 29, NÄSBYPARK, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

ÖRNSTIGEN 29

Lägenhet
NÄSBYPARK, Täby kommun
Mäklarringen Täby

20 m²

1 rum

1 176 kr/mån

Slutpris 1 460 000 kr+5 %

73 000 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
BebaKlinta

Häradsgränd 6

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

65,5 m²

2 rum

5 544 kr/mån

Slutpris 3 995 000 kr±0 %

60 992 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Kadettens gata 10, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Kadettens gata 10

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
MOHV Täby

84 m²

4 rum

6 078 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 7 495 000 kr-6 %

89 226 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 16,1tr

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

48,5 m²

1,5 rum

2 866 kr/mån

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

41 134 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026

Rallargränd 31

Villa
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

115 m²

5 rum

Slutpris 6 600 000 kr
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ConnyStrömbom

Näsbydalsvägen 12

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

83 m²

3 rum

Slutpris 2 900 000 kr

34 940 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Flintvägen 4, Vallabrink, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Flintvägen 4

Villa
Vallabrink, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

127+147 m²

6 rum

800 m²

Slutpris 9 400 000 kr-1 %
Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Kometvägen 31, Grindtorp, Täby kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Kometvägen 31

Lägenhet
Grindtorp, Täby kommun
Notar Mäklare Sundbyberg

81 m²

3 rum

5 589 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 800 000 kr+4 %

34 568 kr/m²

Notar Mäklare Sundbyberg
Notar Mäklare Sundbyberg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Ekoxegränd 34

Radhus
Skarpäng, Täby kommun
Mäklarhuset Täby & Danderyd

121+8 m²

4 rum

226 m²

Slutpris 7 700 000 kr+4 %
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Mäklarhuset Täby & Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026

Vretvägen 5A

Villa
Viggbyholm Sjösidan, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

244+30 m²

8 rum

1 230 m²

Slutpris 14 100 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Marknadsvägen 55

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

81 m²

3 rum

5 123 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr±0 %

33 951 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Näsbydalsvägen 6

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

62 m²

2 rum

3 933 kr/mån

Slutpris 2 700 000 kr±0 %

43 548 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 mar. 2026

Eskadervägen 30, 2tr

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

77,6 m²

3 rum

4 646 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

38 660 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Åkerbyvägen 350, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Åkerbyvägen 350

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

87 m²

4 rum

5 092 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 310 000 kr±0 %

38 046 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Näsbyvägen 2

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

35 m²

1 rum

3 952 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 810 000 kr+1 %

51 714 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Gamla Norrtäljevägen 128

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

36 m²

2 rum

3 779 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr-1 %

64 583 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 36, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Södervägen 36

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

80,5 m²

3 rum

5 616 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-8 %

36 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Södervägen 34, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
CelinaLangbråten

Södervägen 34

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg

84 m²

3 rum

5 852 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr+9 %

29 762 kr/m²

MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
Eskadervägen 32, 2TR, Näsby Park, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Eskadervägen 32, 2TR

Lägenhet
Näsby Park, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

42,5 m²

1,5 rum

2 716 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 370 000 kr+1 %

55 765 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Vinnarcirkeln 25, 5 av 5 tr

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Notar

41 m²

2 rum

2 876 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

62 195 kr/m²

Notar
Notar
Eskadervägen 30, Näsbypark, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
MarkoMilivojevic

Eskadervägen 30

Lägenhet
Näsbypark, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

91 m²

4 rum

5 291 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 350 000 kr+18 %

47 802 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Aprilvägen 20, Västra Vallabrink, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Aprilvägen 20

Villa
Västra Vallabrink, Täby kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

167+21 m²

6 rum

892 m²

Slutpris 9 640 000 kr+10 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Näsbyvägen 12, Roslags Näsby/Lahäll, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
KatarinaBrinkenberg Hallin

Näsbyvägen 12

Lägenhet
Roslags Näsby/Lahäll, Täby kommun
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB

72,5 m²

3 rum

5 166 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 450 000 kr+21 %

61 379 kr/m²

Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Adolf Lemons väg 22, Täby Kyrkby, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026

Adolf Lemons väg 22

Radhus
Täby Kyrkby, Täby kommun
MOHV Täby

128 m²

210 m²

Slutpris 5 900 000 kr-2 %
MOHV Täby
MOHV Täby
Stallvägen 12, Ella Gård, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
RogerThalén

Stallvägen 12

Radhus
Ella Gård, Täby kommun
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB

119 m²

6 rum

663 m²

Slutpris 9 050 000 kr+21 %
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Susanne Persson Fastighetsförmedling AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Mantalsvägen 29

Radhus
Ella Gård, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

118+59 m²

6 rum

163 m²

Slutpris 6 950 000 kr-5 %
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Alvägen 22A, Södra Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 26 mar. 2026
profilfoto på mäklare
SofiaHörle

Alvägen 22A

Villa
Södra Viggbyholm, Täby kommun
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB

213 m²

7 rum

900 m²

Slutpris 13 700 000 kr-5 %
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB
Berggren & Hörle Fastighetsmäklare AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Midgårdsvägen 20

Lägenhet
Täby Kyrkby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

77,4 m²

3 rum

6 678 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr-20 %

27 778 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 mar. 2026

Kadettens gata 1

Lägenhet
Näsbypark Sjösidan, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

141 m²

5 rum

9 094 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 11 200 000 kr-3 %

79 433 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Friggagränd 11, Täby Kyrkby, Täby kommun
  • Såld 25 mar. 2026

Friggagränd 11

Radhus
Täby Kyrkby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

120 m²

5 rum

313 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 145 000 kr+12 %
Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet