Ensta, Täby kommun

Ensta; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Ensta, Täby kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 232 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JohanReuterling

Gästgivargränd 7

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Bjurfors Täby Danderyd

87,7 m²

3 rum

7 028 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 130 000 kr-7 %

35 690 kr/m²

Bjurfors Täby Danderyd
Bjurfors Täby Danderyd
Södervägen 4A, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Södervägen 4A

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
MOHV Täby

56 m²

2 rum

4 225 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 430 000 kr-3 %

43 393 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Södervägen 28, Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Södervägen 28

Lägenhet
Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

110 m²

4 rum

7 394 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 850 000 kr+1 %

35 000 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Grindtorps skolgränd 20

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
MOHV Täby

43 m²

2 rum

3 420 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr-2 %

59 302 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Marknadsvägen 205

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

80 m²

3 rum

5 088 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 350 000 kr+3 %

41 875 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 66, Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Södervägen 66

Lägenhet
Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

46,5 m²

2 rum

3 575 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-4 %

45 161 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Biblioteksgången 4

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

47 m²

1 rum

3 296 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 425 000 kr-3 %

51 596 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Åkerbyvägen 98 vån 8, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Åkerbyvägen 98 vån 8

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

54 m²

2 rum

3 526 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

38 796 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Göran Elgfelts Gata 1A

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

37 m²

2 rum

3 327 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 100 000 kr-2 %

56 757 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Klövervallsvägen 15A

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

62,7 m²

3 rum

Slutpris 2 800 000 kr

44 657 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Tiundagränd 1, 2tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

85 m²

3 rum

4 875 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 700 000 kr

55 294 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Grindtorps skolgränd 28, 2tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

82 m²

3 rum

5 311 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 640 000 kr+10 %

56 585 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Attundavägen 12, 2tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

100 m²

4 rum

5 745 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 800 000 kr

58 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
BIBLIOTEKSGÅNGEN 2 VÅN 8/8, TÄBY CENTRUM, Täby kommun
  • Såld 28 apr. 2026

BIBLIOTEKSGÅNGEN 2 VÅN 8/8

Lägenhet
TÄBY CENTRUM, Täby kommun
Mäklarringen Täby

30 m²

1 rum

1 960 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 350 000 kr±0 %

78 333 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 apr. 2026

Åkerbyvägen 276

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

86,5 m²

3 rum

Slutpris 3 500 000 kr

40 462 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
STORA MARKNADSVÄGEN 13A, TÄBY CENTRUM - MARKNADSVÄGEN, Täby kommun
  • Såld 24 apr. 2026

STORA MARKNADSVÄGEN 13A

Lägenhet
TÄBY CENTRUM - MARKNADSVÄGEN, Täby kommun
Mäklarringen Täby

53,5 m²

2 rum

3 900 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr-7 %

46 729 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Södervägen 40

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

108,5 m²

4 rum

7 330 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 000 000 kr+5 %

36 866 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Biblioteksgången 4, 5tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

47 m²

1 rum

3 296 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 200 000 kr-4 %

46 809 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Stockholmsvägen 164E

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

69 m²

3 rum

4 796 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 700 000 kr-7 %

53 623 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 48, Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Södervägen 48

Lägenhet
Viggbygärdet / Viggbyholm, Täby kommun
Jägholm Norrortsmäklarna

85,5 m²

3 rum

6 058 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 500 000 kr±0 %

40 936 kr/m²

Jägholm Norrortsmäklarna
Jägholm Norrortsmäklarna
Marknadsvägen 151, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Marknadsvägen 151

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

123 m²

5 rum

7 211 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 5 295 000 kr±0 %

43 049 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Åkerbyvägen 188, 1tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

82 m²

3 rum

4 985 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 600 000 kr+6 %

43 902 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Karlsholmsvägen 3E

Lägenhet
Täby, Täby kommun
MOHV Täby

79,3 m²

3 rum

5 375 kr/mån

Slutpris 4 650 000 kr-3 %

58 638 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Åkerbyvägen 98

Lägenhet
Storstugan, Täby kommun
MOHV Täby

111 m²

4 rum

6 651 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 195 000 kr±0 %

55 811 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Marknadsvägen 183, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Marknadsvägen 183

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

86 m²

3 rum

5 451 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 400 000 kr±0 %

39 535 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Åkerbyvägen 96, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AdamSimpson

Åkerbyvägen 96

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

54 m²

2 rum

3 526 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

38 796 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Grindtorps Skolgränd 30

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Notar

75 m²

3 rum

4 792 kr/mån

Slutpris 4 450 000 kr

59 333 kr/m²

Notar
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Marknadsvägen 189

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

86 m²

3 rum

5 316 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 350 000 kr

38 953 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Åkerbyvägen 90, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Åkerbyvägen 90

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
MOHV Täby

54 m²

2 rum

3 526 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 310 000 kr-7 %

42 778 kr/m²

MOHV Täby
MOHV Täby
Häradsgränd 2, Täby centrum, Täby kommun
  • Såld 15 apr. 2026
profilfoto på mäklare
RobinJusélius

Häradsgränd 2

Lägenhet
Täby centrum, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

99 m²

4 rum

7 409 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 900 000 kr+3 %

59 596 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Grindtorps skolgränd 26, 4 tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

55 m²

2 rum

3 953 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 150 000 kr+2 %

57 273 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Centralvägen 103

Lägenhet
Täby, Täby kommun
Widerlöv Nyproduktion

66 m²

3 rum

5 295 kr/mån

Slutpris 5 800 000 kr-3 %

87 879 kr/m²

Widerlöv Nyproduktion
Widerlöv Nyproduktion
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 apr. 2026

Viggbyholmsvägen 58B

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

56,5 m²

2 rum

4 175 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 495 000 kr±0 %

44 159 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 apr. 2026
profilfoto på mäklare
LindaTingvall

Åkerbyvägen 352

Lägenhet
Täby centrum, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

83 m²

3 rum

4 520 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 400 000 kr+2 %

40 964 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 apr. 2026

ÅKERBYVÄGEN 300

Lägenhet
Täby Centrum - Åkerbyvägen, Täby kommun
Mäklarringen Täby

83 m²

3 rum

4 581 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 020 000 kr+1 %

36 386 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 apr. 2026

Grindtorps skolgränd 20

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

43 m²

2 rum

3 420 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 450 000 kr-2 %

56 977 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 apr. 2026

Stockholmsvägen 166C

Lägenhet
Ella Gård, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

96 m²

4 rum

6 046 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 795 000 kr-1 %

49 948 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Karlsholmsvägen 3G

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

79,3 m²

3 rum

5 375 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 650 000 kr-6 %

58 638 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 apr. 2026

Stora Marknadsvägen 9, 4tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

121 m²

5 rum

6 571 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 650 000 kr+2 %

54 959 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

Sålt i mars 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 mar. 2026
profilfoto på mäklare
BebaKlinta

Häradsgränd 6

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

65,5 m²

2 rum

5 544 kr/mån

Slutpris 3 995 000 kr±0 %

60 992 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 mar. 2026
profilfoto på mäklare
Victor Isaksson

Marknadsvägen 55

Lägenhet
Täby, Täby kommun
HusmanHagberg Täby

81 m²

3 rum

5 123 kr/mån

Slutpris 2 750 000 kr±0 %

33 951 kr/m²

HusmanHagberg Täby
HusmanHagberg Täby
Åkerbyvägen 350, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Åkerbyvägen 350

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

87 m²

4 rum

5 092 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 310 000 kr±0 %

38 046 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 mar. 2026

Gamla Norrtäljevägen 128

Lägenhet
Roslags Näsby, Täby kommun
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd

36 m²

2 rum

3 779 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 325 000 kr-1 %

64 583 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
LF Fastighetsförmedling Täby-Danderyd
Södervägen 36, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026

Södervägen 36

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
Fastighetsbyrån Täby

80,5 m²

3 rum

5 616 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr-8 %

36 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Täby
Fastighetsbyrån Täby
Södervägen 34, Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 27 mar. 2026
profilfoto på mäklare
CelinaLangbråten

Södervägen 34

Lägenhet
Viggbyholm, Täby kommun
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg

84 m²

3 rum

5 852 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 500 000 kr+9 %

29 762 kr/m²

MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
MOHV Bromma/Solna/Sundbyberg
PARKALLÉN 46, VÅN 4/6, Täby Park, Täby kommun
  • Såld 24 mar. 2026

PARKALLÉN 46, VÅN 4/6

Lägenhet
Täby Park, Täby kommun
Mäklarringen Täby

49 m²

2 rum

3 449 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 975 000 kr-1 %

60 714 kr/m²

Mäklarringen Täby
Mäklarringen Täby
Åkerbyvägen 96, 6 tr, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 23 mar. 2026
profilfoto på mäklare
UlrikaKällström

Åkerbyvägen 96, 6 tr

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Magnusson Mäkleri Täby AB

111 m²

4 rum

7 255 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 5 565 000 kr+16 %

50 135 kr/m²

Magnusson Mäkleri Täby AB
Magnusson Mäkleri Täby AB
Karlsholmsvägen 3C, Täby Viggbyholm, Täby kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Karlsholmsvägen 3C

Lägenhet
Täby Viggbyholm, Täby kommun
Notar

79,3 m²

4 rum

5 375 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 950 000 kr±0 %

62 421 kr/m²

Notar
Notar
Åkerbyvägen 334, Täby Centrum, Täby kommun
  • Såld 18 mar. 2026
profilfoto på mäklare
OscarMeirens

Åkerbyvägen 334

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svenska Mäklarhuset Täby

82 m²

3 rum

4 928 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 000 000 kr±0 %

36 585 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Täby
Svenska Mäklarhuset Täby
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ConnyStrömbom

Esplanaden 30

Lägenhet
Täby Centrum, Täby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Täby

113 m²

4 rum

6 015 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 6 925 000 kr+7 %

61 283 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Täby
Svensk Fastighetsförmedling Täby

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet