Grängesberg, Ludvika kommun

Grängesberg; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Grängesberg, Ludvika kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

144 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Kyrkbacken 22A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

64,5 m²

2 rum

Slutpris 250 000 kr

3 876 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Kyrkbacken 50 C , Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Kyrkbacken 50 C

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

113 m²

4 rum

7 101 kr/mån

Slutpris 525 000 kr+11 %

4 646 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Örabergsvägen 16B

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

70,5 m²

3 rum

4 939 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 190 000 kr-22 %

2 695 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i april 2026

Lindvägen 24A, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Lindvägen 24A

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

42,5 m²

1 rum

3 206 kr/mån

Slutpris 80 000 kr-16 %

1 882 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika
Örabergsvägen 32, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 25 apr. 2026

Örabergsvägen 32

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

74 m²

3 rum

3 826 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 195 000 kr±0 %

2 635 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i mars 2026

Skolvägen 15, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Skolvägen 15

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

58 m²

2 rum

4 553 kr/mån

Slutpris 60 000 kr-25 %

1 034 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 27, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 13 mar. 2026

Örabergsvägen 27

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

59 m²

2 rum

3 095 kr/mån

Slutpris 130 000 kr-10 %

2 203 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika

Sålt i februari 2026

Kyrkbacken 48 C, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 25 feb. 2026

Kyrkbacken 48 C

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

75 m²

3 rum

5 307 kr/mån

Slutpris 345 000 kr+17 %

4 600 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 14 B Lgh 1201, Öraberget , Ludvika kommun
  • Såld 12 feb. 2026

Örabergsvägen 14 B Lgh 1201

Lägenhet
Öraberget , Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

58,5 m²

2 rum

3 574 kr/mån

Slutpris 150 000 kr±0 %

2 564 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Lindvägen 24B, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 8 feb. 2026

Lindvägen 24B

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

26 m²

1 rum

2 151 kr/mån

Slutpris 70 000 kr-7 %

2 692 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika

Sålt i januari 2026

Kyrkbacken 24 A , Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Kyrkbacken 24 A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

75 m²

3 rum

5 152 kr/mån

Slutpris 330 000 kr-12 %

4 400 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 14E, Grängesberg  Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 29 jan. 2026

Örabergsvägen 14E

Lägenhet
Grängesberg Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

58,5 m²

2 rum

3 574 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 130 000 kr-13 %

2 222 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Lindvägen 28D, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 22 jan. 2026

Lindvägen 28D

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

55,5 m²

2 rum

3 761 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 110 000 kr-24 %

1 982 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika

Sålt i december 2025

Örabergsvägen 31, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 25 dec. 2025

Örabergsvägen 31

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

74 m²

3 rum

3 826 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 185 000 kr±0 %

2 500 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Furuvägen 3 B, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 15 dec. 2025

Furuvägen 3 B

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

59,5 m²

2 rum

3 922 kr/mån

Slutpris 140 000 kr-7 %

2 353 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Lindvägen 24 D, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Lindvägen 24 D

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

57 m²

2 rum

3 826 kr/mån

Slutpris 125 000 kr-14 %

2 193 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i november 2025

Örabergsvägen 28 Lgh 1201, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Örabergsvägen 28 Lgh 1201

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

59 m²

2 rum

3 095 kr/mån

Slutpris 150 000 kr±0 %

2 542 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i oktober 2025

Kopparbergsvägen 40 A , Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Kopparbergsvägen 40 A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

47,7 m²

2 rum

4 607 kr/mån

Slutpris 25 000 kr-50 %

524 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 31 Lgh 1101, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Örabergsvägen 31 Lgh 1101

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

72 m²

3 rum

3 714 kr/mån

Slutpris 118 000 kr-21 %

1 639 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i september 2025

Furuvägen 3 A, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Furuvägen 3 A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

57,5 m²

2 rum

3 837 kr/mån

Slutpris 145 000 kr+45 %

2 522 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Lindvägen 24 B, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Lindvägen 24 B

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

26 m²

1 rum

2 151 kr/mån

Slutpris 71 000 kr+42 %

2 731 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 33, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Örabergsvägen 33

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

72 m²

3 rum

3 714 kr/mån

Slutpris 150 000 kr-14 %

2 083 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Kyrkbacken 52 B, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Kyrkbacken 52 B

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

90,5 m²

4 rum

6 074 kr/mån

Slutpris 300 000 kr+20 %

3 315 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i juli 2025

Örabergsvägen 14E, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 14 jul. 2025

Örabergsvägen 14E

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

74 m²

3 rum

4 221 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 280 000 kr+2 %

3 784 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika
Örabergsvägen 14B , Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 7 jul. 2025

Örabergsvägen 14B

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

58,5 m²

2 rum

3 574 kr/mån

Slutpris 150 000 kr±0 %

2 564 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Kyrkbacken 42B, Kyrkbacken, Ludvika kommun
  • Såld 3 jul. 2025

Kyrkbacken 42B

Lägenhet
Kyrkbacken, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

113 m²

4 rum

7 194 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 470 000 kr+6 %

4 159 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Örabergsvägen 31, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 2 jul. 2025

Örabergsvägen 31

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

74 m²

3 rum

3 714 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 162 000 kr-17 %

2 189 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i maj 2025

Lindvägen 28A, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 29 maj. 2025

Lindvägen 28A

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

55,5 m²

2 rum

3 617 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 150 000 kr-6 %

2 703 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika
Furuvägen 3 B lgh 1203, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 28 maj. 2025

Furuvägen 3 B lgh 1203

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

60 m²

2 rum

3 963 kr/mån

Slutpris 145 000 kr-3 %

2 417 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i april 2025

Örabergsvägen 28, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 10 apr. 2025

Örabergsvägen 28

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

59 m²

2 rum

3 002 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 150 000 kr-6 %

2 542 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika
Skolvägen 15, GRÄNGESBERG Väster, Ludvika kommun
  • Såld 2 apr. 2025

Skolvägen 15

Lägenhet
GRÄNGESBERG Väster, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

58 m²

2 rum

4 454 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 80 000 kr±0 %

1 379 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i mars 2025

Skolvägen 15, Grängesberg Västra, Ludvika kommun
  • Såld 28 mar. 2025

Skolvägen 15

Lägenhet
Grängesberg Västra, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

56 m²

2 rum

4 314 kr/mån

Slutpris 85 000 kr-32 %

1 518 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Furuvägen 3F, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 21 mar. 2025

Furuvägen 3F

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

66,5 m²

3 rum

4 311 kr/mån

Slutpris 180 000 kr+29 %

2 707 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i februari 2025

Örabergsvägen 32, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 18 feb. 2025

Örabergsvägen 32

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

74 m²

3 rum

3 720 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 140 000 kr-7 %

1 892 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika
Lindvägen 28C, Grängesberg  Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 18 feb. 2025

Lindvägen 28C

Lägenhet
Grängesberg Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

55,5 m²

2 rum

3 689 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 235 000 kr-6 %

4 234 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i januari 2025

Örabergsvägen 14 c, Öraberget , Ludvika kommun
  • Såld 24 jan. 2025

Örabergsvägen 14 c

Lägenhet
Öraberget , Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

66,5 m²

3 rum

3 864 kr/mån

Slutpris 185 000 kr±0 %

2 782 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i december 2024

Furuvägen 3A, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 22 dec. 2024

Furuvägen 3A

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

57,5 m²

2 rum

3 928 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 145 000 kr±0 %

2 522 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika
Kyrkbacken 38 A, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 5 dec. 2024

Kyrkbacken 38 A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

64,5 m²

2 rum

4 568 kr/mån

Slutpris 115 000 kr-8 %

1 783 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i november 2024

Örabergsvägen 30, GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 8 nov. 2024

Örabergsvägen 30

Lägenhet
GRÄNGESBERG Öraberget, Ludvika kommun
LF Fastighetsförmedling Ludvika

59 m²

2 rum

3 006 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 130 000 kr+4 %

2 203 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Ludvika
LF Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i oktober 2024

Kyrkbacken 24 B, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 16 okt. 2024

Kyrkbacken 24 B

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

75 m²

3 rum

4 954 kr/mån

Slutpris 445 000 kr+51 %

5 933 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Kyrkbacken 22A, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 15 okt. 2024

Kyrkbacken 22A

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

64,5 m²

2 rum

4 268 kr/mån

Slutpris 125 000 kr-17 %

1 938 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Örabergsvägen 14E, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 14 okt. 2024

Örabergsvägen 14E

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

74 m²

3 rum

4 221 kr/mån

Slutpris 210 000 kr-7 %

2 838 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika

Sålt i augusti 2024

Kyrkbacken 48C, Grängesberg Kyrkbacken, Ludvika kommun
  • Såld 23 aug. 2024

Kyrkbacken 48C

Lägenhet
Grängesberg Kyrkbacken, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

64,5 m²

2 rum

4 553 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 100 000 kr-9 %

1 550 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Lindvägen 28A, Öraberget , Ludvika kommun
  • Såld 22 aug. 2024

Lindvägen 28A

Lägenhet
Öraberget , Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

43,5 m²

1 rum

3 124 kr/mån

Slutpris 80 000 kr±0 %

1 839 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Lindvägen 24D, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 4 aug. 2024

Lindvägen 24D

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Mäklarhuset Ludvika

52 m²

2 rum

3 491 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 190 000 kr+6 %

3 654 kr/m²

Mäklarhuset Ludvika
Mäklarhuset Ludvika

Sålt i juli 2024

Örabergsvägen 14D, Grängesberg Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 17 jul. 2024

Örabergsvägen 14D

Lägenhet
Grängesberg Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

58,5 m²

2 rum

3 548 kr/mån

Slutpris 165 000 kr+10 %

2 821 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i juni 2024

Kyrkbacken 26 C, Grängesberg, Ludvika kommun
  • Såld 24 jun. 2024

Kyrkbacken 26 C

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

113 m²

4 rum

6 629 kr/mån

Slutpris 400 000 kr+1 %

3 540 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Sålt i maj 2024

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 maj. 2024

Furuvägen 3F

Lägenhet
Grängesberg, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

57,5 m²

2 rum

3 737 kr/mån

Slutpris 130 000 kr±0 %

2 261 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i april 2024

Lindvägen 28B, Öraberget, Ludvika kommun
  • Såld 5 apr. 2024

Lindvägen 28B

Lägenhet
Öraberget, Ludvika kommun
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

51,5 m²

2 rum

3 222 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 150 000 kr+15 %

2 913 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Ludvika
Svensk Fastighetsförmedling Ludvika

Sålt i mars 2024

Furuvägen 3C, Öraberget , Ludvika kommun
  • Såld 6 mar. 2024

Furuvägen 3C

Lägenhet
Öraberget , Ludvika kommun
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

57,5 m²

2 rum

3 762 kr/mån

Slutpris 70 000 kr±0 %

1 217 kr/m²

Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken
Fastighetsbyrån Ludvika/Smedjebacken

Visar 1 - 50 av 144

Artiklar från Hemnet