Göteborgs kommun

Göteborgs kommun; Lägenheter

Alla slutpriser för lägenheter - Göteborgs kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

70 628 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Bruksgatan 54, Majorna / Fixfabriken, Göteborgs kommun
  • Såld 12 maj. 2026

Bruksgatan 54

Lägenhet
Majorna / Fixfabriken, Göteborgs kommun
Erik Olsson Nyproduktion

115,9 m²

5 rum

8 394 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Hiss

Slutpris 7 275 000 kr+4 %

62 770 kr/m²

Erik Olsson Nyproduktion
Erik Olsson Nyproduktion
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Paradisgatan 19

Lägenhet
Masthugget, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

77,2 m²

3 rum

7 241 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 045 000 kr+1 %

52 396 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Sjömilsgatan 19

Lägenhet
Flatås, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

61,5 m²

2 rum

3 656 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 705 000 kr+1 %

27 724 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Lorensbergsgatan 5

Lägenhet
Lorensberg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

44 m²

1,5 rum

1 968 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr±0 %

75 000 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Arvesgärde 32, Tuve, Göteborgs kommun
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
Anna-MariaKhouri

Arvesgärde 32

Lägenhet
Tuve, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

65,5 m²

2 rum

4 288 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 580 000 kr+6 %

24 122 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Nordostpassagen 45C

Lägenhet
Linnéstaden, Göteborgs kommun
HusmanHagberg Göteborg Centrum

71 m²

2 rum

5 612 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

40 845 kr/m²

HusmanHagberg Göteborg Centrum
HusmanHagberg Göteborg Centrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
AmandaRabogliatti

Storhöjdsgatan 11

Lägenhet
Strömmensberg, Göteborgs kommun
Agency by A

54 m²

2 rum

3 934 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 770 000 kr-1 %

51 296 kr/m²

Agency by A
Agency by A
Herman Anderssons Väg 7, Tuve, Göteborgs kommun
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
PojanBagheri

Herman Anderssons Väg 7

Lägenhet
Tuve, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

54,6 m²

2 rum

3 529 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 375 000 kr+3 %

43 498 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Smögengatan 21

Lägenhet
Björkekärr, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

98 m²

4 rum

7 976 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 5 500 000 kr±0 %

56 122 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Bratteråsbacken 22

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Nya Kvadrat Mäkleri - Hisingen

63 m²

2 rum

4 588 kr/mån

Slutpris 3 825 000 kr

60 714 kr/m²

Nya Kvadrat Mäkleri - Hisingen
Nya Kvadrat Mäkleri - Hisingen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Kabelgatan 41A

Lägenhet
Majorna, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

42,5 m²

1 rum

4 372 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr±0 %

50 588 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JesperAndersson

Litteraturgatan 218

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

27,9 m²

1 rum

1 990 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 300 000 kr-4 %

46 595 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Majorsgatan 1

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

107 m²

2 rum

6 307 kr/mån

Slutpris 7 625 000 kr+4 %

71 262 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Lodjursstråket 1, Vån 22

Lägenhet
Karlastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

77 m²

3 rum

6 066 kr/mån
  • Nyproduktion
  • Hiss

Slutpris 5 595 000 kr±0 %

72 662 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2026

Tegnérsgatan 9A

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

73 m²

3 rum

4 606 kr/mån

Slutpris 5 225 000 kr+5 %

71 575 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Fredbergsgatan 3B, Majorna, Göteborgs kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Fredbergsgatan 3B

Lägenhet
Majorna, Göteborgs kommun
HusmanHagberg Göteborg Centrum

28 m²

1 rum

2 627 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 275 000 kr+4 %

81 250 kr/m²

HusmanHagberg Göteborg Centrum
HusmanHagberg Göteborg Centrum
Regementsvägen 4, Kviberg, Göteborgs kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Regementsvägen 4

Lägenhet
Kviberg, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost

76 m²

3,5 rum

6 796 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 690 000 kr±0 %

35 395 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
LF Fastighetsförmedling Göteborg Nordost
Jupitergatan 21, Bergsjön, Göteborgs kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Jupitergatan 21

Lägenhet
Bergsjön, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost

69 m²

3 rum

4 189 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 725 000 kr-4 %

25 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost
Fastighetsbyrån Göteborg - Nordost
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Hälleflundregatan 46

Lägenhet
Västra Frölunda, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

83 m²

3 rum

5 295 kr/mån

Slutpris 6 900 000 kr±0 %

83 133 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Lilla Marconigatan 1

Lägenhet
Västra Frölunda, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

106 m²

4 rum

5 789 kr/mån

Slutpris 3 600 000 kr

33 962 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Bergkristallsgatan 40

Lägenhet
Norra Tynnered, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

41 m²

1,5 rum

3 579 kr/mån

Slutpris 1 350 000 kr-3 %

32 927 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Fiolgatan 8, Ruddalen, Göteborgs kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Fiolgatan 8

Lägenhet
Ruddalen, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

37,8 m²

1,5 rum

3 308 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-6 %

42 328 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Kärralundsgatan 52B

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

84 m²

4 rum

4 916 kr/mån

Slutpris 5 600 000 kr

66 667 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Stekastigen 14

Lägenhet
Agnesberg, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

93,5 m²

4 rum

8 622 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 300 000 kr±0 %

13 904 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Föreningsgatan 1A

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå

43 m²

2 rum

3 466 kr/mån

Slutpris 3 300 000 kr

76 744 kr/m²

Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026

Mölndalsvägen 87B

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

35 m²

1 rum

2 996 kr/mån

Slutpris 2 175 000 kr-1 %

62 143 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Erik Dahlbergsgatan 20B, Vasastaden, Göteborgs kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Erik Dahlbergsgatan 20B

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

54 m²

2 rum

3 820 kr/mån

Slutpris 4 000 000 kr-4 %

74 074 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Kapplandsgatan 40, Göteborg, Göteborgs kommun
  • Såld 10 maj. 2026

Kapplandsgatan 40

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
SkandiaMäklarna Göteborg Väster

66 m²

3 rum

4 410 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 525 000 kr-3 %

38 258 kr/m²

SkandiaMäklarna Göteborg Väster
SkandiaMäklarna Göteborg Väster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026
profilfoto på mäklare
EllaWangler

Ingebäckslyckan 92

Lägenhet
Hisings Kärra, Göteborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen

62 m²

2 rum

Slutpris 1 805 000 kr

29 113 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Hisingen
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Kadettgatan 1

Lägenhet
Kviberg, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Gamlestaden

77,5 m²

3 rum

4 884 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 400 000 kr+3 %

43 871 kr/m²

Fastighetsbyrån Gamlestaden
Fastighetsbyrån Gamlestaden
Banérsgatan 14D, Gamlestaden, Göteborgs kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Banérsgatan 14D

Lägenhet
Gamlestaden, Göteborgs kommun
Stadshem Fastighetsmäkleri

51 m²

2 rum

4 611 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 150 000 kr-2 %

42 157 kr/m²

Stadshem Fastighetsmäkleri
Stadshem Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 maj. 2026

Storhöjdsgatan 6D

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

56 m²

2 rum

5 517 kr/mån

Slutpris 2 400 000 kr±0 %

42 857 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Thorburnsgatan 1, Göteborg, Göteborgs kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Thorburnsgatan 1

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Centrum

42 m²

1,5 rum

3 375 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr+2 %

55 952 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Centrum
Svensk Fastighetsförmedling Göteborg Centrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Sörgårdsvägen 8

Lägenhet
Bohus, Göteborgs kommun

69 m²

2 rum

5 774 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 830 000 kr+19 %

12 029 kr/m²

Mäklarhuset Lerum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Distansgatan 59

Lägenhet
Flatås, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

109 m²

5 rum

6 303 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 325 000 kr-5 %

30 505 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Rubingatan 16

Lägenhet
Tynnered, Göteborgs kommun
Bjurfors Västra Göteborg

52,5 m²

2 rum

2 947 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 375 000 kr+8 %

26 190 kr/m²

Bjurfors Västra Göteborg
Bjurfors Västra Göteborg
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Svanebäcksgatan 28C

Lägenhet
Kungsladugård, Göteborgs kommun
Lundin Fastighetsbyrå

38 m²

1 rum

3 460 kr/mån

Slutpris 2 390 000 kr±0 %

62 895 kr/m²

Lundin Fastighetsbyrå
Lundin Fastighetsbyrå
Bratteråsbacken 35, ERIKSBERG, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Bratteråsbacken 35

Lägenhet
ERIKSBERG, Göteborgs kommun
Västsvenska Fastighetsbyrån

61 m²

2 rum

5 334 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

47 541 kr/m²

Västsvenska Fastighetsbyrån
Västsvenska Fastighetsbyrån
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Guldringen 36

Lägenhet
Norra Tynnered, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster

97,5 m²

4 rum

7 045 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 200 000 kr+2 %

32 821 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Väster
Bangatan 10D, Majorna, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Bangatan 10D

Lägenhet
Majorna, Göteborgs kommun
Alvhem

82 m²

2,5 rum

4 450 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 850 000 kr-4 %

46 951 kr/m²

Alvhem
Alvhem
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Walter Bengtssons Gata 24

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

35,5 m²

1 rum

2 930 kr/mån

Slutpris 2 350 000 kr-2 %

66 197 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JesperAndersson

Ekebygatan 17

Lägenhet
Hisings Backa, Göteborgs kommun
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

62,5 m²

2 rum

4 988 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 185 000 kr-1 %

18 960 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Birkagatan 20B, Örgryte, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Birkagatan 20B

Lägenhet
Örgryte, Göteborgs kommun
Stadshem Fastighetsmäkleri

65,3 m²

3 rum

4 245 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 100 000 kr+5 %

62 787 kr/m²

Stadshem Fastighetsmäkleri
Stadshem Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Linnégatan 55

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

67 m²

2 rum

4 223 kr/mån

Slutpris 4 525 000 kr+1 %

67 537 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Resedagatan 1A, Kålltorp, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Resedagatan 1A

Lägenhet
Kålltorp, Göteborgs kommun
Stadshem Fastighetsmäkleri

74 m²

3 rum

4 245 kr/mån

Slutpris 4 400 000 kr+2 %

59 459 kr/m²

Stadshem Fastighetsmäkleri
Stadshem Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Aschebergsgatan 35B

Lägenhet
Vasastaden, Göteborgs kommun
Fastighetsbyrån Göteborg Centrum

60 m²

3 rum

2 250 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 800 000 kr-16 %

63 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Göteborg Centrum
Fastighetsbyrån Göteborg Centrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Banérsgatan 14D

Lägenhet
Göteborg, Göteborgs kommun
Bjurfors Göteborg City

54 m²

2 rum

4 755 kr/mån

Slutpris 2 450 000 kr

45 370 kr/m²

Bjurfors Göteborg City
Bjurfors Göteborg City
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Lemansgatan 8

Lägenhet
Johanneberg, Göteborgs kommun

36 m²

1 rum

3 200 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 610 000 kr+5 %

72 500 kr/m²

Nya Kvadrat Mäkleri - City
Andra Långgatan 8 A, Linnéstaden, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Andra Långgatan 8 A

Lägenhet
Linnéstaden, Göteborgs kommun
Entrance Fastighetsmäkleri

91 m²

3 rum

7 127 kr/mån

Slutpris 5 100 000 kr+2 %

56 044 kr/m²

Entrance Fastighetsmäkleri
Entrance Fastighetsmäkleri
Övre Husargatan 39, Linné, Göteborgs kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Övre Husargatan 39

Lägenhet
Linné, Göteborgs kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

63,9 m²

2 rum

4 785 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 150 000 kr-3 %

64 945 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet