Jönköpings län

Jönköpings län

Alla slutpriser för bostäder - Jönköpings län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

32 903 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PierreYousif

Lovisagatan 211

Lägenhet
Tokarp, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

77 m²

3 rum

3 837 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 150 000 kr

27 922 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Lingonstigen 8, Vaggeryd - Västra Strand, Vaggeryds kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Lingonstigen 8

Villa
Vaggeryd - Västra Strand, Vaggeryds kommun
HusmanHagberg Vaggeryd

143+15 m²

6 rum

1 008 m²

Slutpris 3 845 000 kr-7 %
HusmanHagberg Vaggeryd
HusmanHagberg Vaggeryd
Mulseryd 35, Mulseryd, Jönköpings kommun
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MariusTunaru

Mulseryd 35

Fritidshus
Mulseryd, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

40 m²

3 rum

500 m²

Slutpris 225 000 kr-10 %
LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Snöbollsvägen 4

Villa
Bankeryd, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

112+112 m²

5 rum

800 m²

Slutpris 3 400 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Gröna Gatan 10, Jönköping, Jönköpings kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Gröna Gatan 10

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

44,5 m²

1 rum

3 181 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 675 000 kr-1 %

37 640 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Smålandsgatan 2, Centralt/Öster, Värnamo kommun
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Smålandsgatan 2

Lägenhet
Centralt/Öster, Värnamo kommun
Mäklarteamet

102 m²

3 rum

9 461 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 375 000 kr±0 %

23 284 kr/m²

Mäklarteamet
Mäklarteamet
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Pylongatan 1

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

142,5 m²

5 rum

Slutpris 6 100 000 kr

42 807 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Östra Bergsgatan 7B

Lägenhet
Tranås, Tranås kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tranås

88 m²

3 rum

Slutpris 995 000 kr

11 307 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Tranås
Svensk Fastighetsförmedling Tranås
Kungsgatan 21, Söder/Torpa, Jönköpings kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Kungsgatan 21

Lägenhet
Söder/Torpa, Jönköpings kommun
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri

67 m²

3 rum

4 597 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr+15 %

34 328 kr/m²

Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Ceylan Sandberg Fastighetsmäkleri
Gjuterigatan 18, Malmen, Värnamo kommun
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Gjuterigatan 18

Lägenhet
Malmen, Värnamo kommun
Mäklarteamet

56,5 m²

2 rum

4 082 kr/mån

Slutpris 1 190 000 kr±0 %

21 062 kr/m²

Mäklarteamet
Mäklarteamet
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JennyEriksson

Cementgatan 3

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

100 m²

4 rum

Slutpris 5 300 000 kr

53 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Emils gata 11

Villa
Samset, Jönköpings kommun
Notar

131 m²

5 rum

332 m²

Slutpris 5 000 000 kr-2 %
Notar
Notar
Plantagegränd 15, Liljeholmen, Jönköpings kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TinaHögstedt

Plantagegränd 15

Lägenhet
Liljeholmen, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

122 m²

4 rum

8 090 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 4 500 000 kr-10 %

36 885 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Gröna gatan 16, Söder, Jönköpings kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarinSpåre

Gröna gatan 16

Lägenhet
Söder, Jönköpings kommun
Fastighetsbyrån Jönköping

62 m²

2 rum

4 081 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 900 000 kr-5 %

30 645 kr/m²

Fastighetsbyrån Jönköping
Fastighetsbyrån Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Björsgårdsvägen 9

Villa
Värnamo, Värnamo kommun
HusmanHagberg Värnamo

83+82 m²

4 rum

1 042 m²

Slutpris 1 450 000 kr-3 %
HusmanHagberg Värnamo
HusmanHagberg Värnamo
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Malmgatan 23

Lägenhet
Centralt, Habo kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

57,6 m²

2 rum

3 203 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr±0 %

22 569 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Hagagatan 9

Villa
Bankeryd, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

119+81 m²

7 rum

1 519 m²

Slutpris 5 000 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Pilgatan 10, Anderstorp, Gislaveds kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Pilgatan 10

Villa
Anderstorp, Gislaveds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved

145+42 m²

5 rum

851 m²

Slutpris 2 110 000 kr+14 %
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Hagagatan 12

Villa
Bankeryd, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

205+128 m²

8 rum

2 074 m²

Slutpris 5 100 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Västra Holmgatan 26A

Lägenhet
Kålgården, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

88 m²

3 rum

5 595 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr

37 500 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Drömminge 1, Bor, Värnamo kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Drömminge 1

Villa
Bor, Värnamo kommun
Mäklarteamet

262+22 m²

6 rum

2 000 m²

Slutpris 2 400 000 kr-7 %
Mäklarteamet
Mäklarteamet
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Sjöåkravägen 115

Lägenhet
Bankeryd, Jönköpings kommun
Bjurfors Jönköping

80,5 m²

3 rum

3 212 kr/mån

Slutpris 2 525 000 kr

31 366 kr/m²

Bjurfors Jönköping
Bjurfors Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Poppelvägen 16

Villa
Huskvarna, Jönköpings kommun
HusmanHagberg Jönköping

127+153 m²

5 rum

945 m²

Slutpris 4 850 000 kr+8 %
HusmanHagberg Jönköping
HusmanHagberg Jönköping
 Skolan 1, Tofteryd, Vaggeryds kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Skolan 1

Övrigt
Tofteryd, Vaggeryds kommun
HusmanHagberg Vaggeryd

325 m²

5 097 m²

Slutpris 3 200 000 kr-3 %
HusmanHagberg Vaggeryd
HusmanHagberg Vaggeryd
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Tofteryd Skolan 1

Villa
Skillingaryd, Vaggeryds kommun
HusmanHagberg Vaggeryd

280 m²

10 rum

5 097 m²

Slutpris 3 200 000 kr-3 %
HusmanHagberg Vaggeryd
HusmanHagberg Vaggeryd
Vildrosvägen 20, Ekenässjön, Vetlanda kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Vildrosvägen 20

Villa
Ekenässjön, Vetlanda kommun
Mäklarhuset Vetlanda

162+24 m²

7 rum

1 051 m²

Slutpris 2 500 000 kr-7 %
Mäklarhuset Vetlanda
Mäklarhuset Vetlanda
Egnahemsvägen 15, Centralt/Mossle, Värnamo kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Egnahemsvägen 15

Villa
Centralt/Mossle, Värnamo kommun
Mäklarteamet

301+90 m²

12 rum

1 877 m²

Slutpris 4 500 000 kr-10 %
Mäklarteamet
Mäklarteamet
Källgränd 3, Värnamo, Värnamo kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Källgränd 3

Villa
Värnamo, Värnamo kommun
Mäklarteamet

141+16 m²

4 rum

335 m²

Slutpris 2 625 000 kr+2 %
Mäklarteamet
Mäklarteamet
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Bofinksvägen 5

Radhus
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

137+28 m²

7 rum

Slutpris 4 600 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Pengabergsvägen 45

Lägenhet
Taberg, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

115 m²

5 rum

6 576 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 400 000 kr

20 870 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Pilgatan 6

Villa
Bränninge, Habo kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

109+35 m²

4 rum

931 m²

Slutpris 2 400 000 kr-4 %
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Krassevägen 5, Gröndal, Värnamo kommun
  • Såld 20 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AndersEnglund

Krassevägen 5

Villa
Gröndal, Värnamo kommun
Mäklarteamet

152+38 m²

5 rum

1 092 m²

Slutpris 5 975 000 kr±0 %
Mäklarteamet
Mäklarteamet
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Bofinksvägen 5

Radhus
Grästorp, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

137+28 m²

7 rum

328 m²

Slutpris 4 600 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Kålgårdsgatan 8A

Lägenhet
Jönköping, Jönköpings kommun
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping

99,5 m²

4 rum

Slutpris 3 900 000 kr

39 196 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Svensk Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Karlslundsvägen 5

Villa
Grimstorp, Nässjö kommun
Fastighetsbyrån Nässjö

92 m²

4 rum

Slutpris 1 000 000 kr
Fastighetsbyrån Nässjö
Fastighetsbyrån Nässjö
Odengatan 14, Torestorp, Mullsjö kommun
  • Såld 19 apr. 2026

Odengatan 14

Villa
Torestorp, Mullsjö kommun
HusmanHagberg Mullsjö/Habo

146+18 m²

7 rum

986 m²

Slutpris 2 200 000 kr-3 %
HusmanHagberg Mullsjö/Habo
HusmanHagberg Mullsjö/Habo
Mossebo Sjötorp, Hestra, Gislaveds kommun
  • Såld 19 apr. 2026

Mossebo Sjötorp

Fritidshus
Hestra, Gislaveds kommun
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved

72+48 m²

3 rum

2 725 m²

Slutpris 1 050 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved
Svensk Fastighetsförmedling Gislaved
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Lilla Västansjö 32

Villa
Västansjö, Jönköpings kommun
SkandiaMäklarna Jönköping

129 m²

5 rum

2 673 m²

Slutpris 5 975 000 kr+4 %
SkandiaMäklarna Jönköping
SkandiaMäklarna Jönköping
Erik Dahlbergsgatan 9C, Torpa, Jönköpings kommun
  • Såld 18 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EvelineAhx

Erik Dahlbergsgatan 9C

Lägenhet
Torpa, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

65 m²

2 rum

2 347 kr/mån

Slutpris 2 500 000 kr-2 %

38 462 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Solberga 5

Villa
Habo, Habo kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

120+9 m²

1 235 m²

Slutpris 4 700 000 kr-6 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
EricaDahl

Stenvägen 3

Fritidshus
Mullsjö, Mullsjö kommun
Fastighetsbyrån Habo

27 m²

2 rum

Slutpris 505 000 kr
Fastighetsbyrån Habo
Fastighetsbyrån Habo
Skatgatan 3A, Bymarken, Jönköpings kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MariusTunaru

Skatgatan 3A

Lägenhet
Bymarken, Jönköpings kommun
LF Fastighetsförmedling Jönköping

49,5 m²

2 rum

3 446 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 575 000 kr-7 %

31 818 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Jönköping
LF Fastighetsförmedling Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
FredrikAndersson

Trollehöjdsvägen 52

Villa
Mullsjö, Mullsjö kommun
Fastighetsbyrån Habo

153 m²

5 rum

Slutpris 2 200 000 kr
Fastighetsbyrån Habo
Fastighetsbyrån Habo
Liljevägen 6, Bäckseda, Vetlanda kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Liljevägen 6

Villa
Bäckseda, Vetlanda kommun
Mäklarhuset Vetlanda

156 m²

5 rum

1 008 m²

Slutpris 2 200 000 kr-8 %
Mäklarhuset Vetlanda
Mäklarhuset Vetlanda
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Kråkebo 15

Villa
Lovsjön - Kråkebo, Jönköpings kommun
Bjurfors Jönköping

97+20 m²

5 rum

1 756 m²

Slutpris 2 700 000 kr-10 %
Bjurfors Jönköping
Bjurfors Jönköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Östra Holmgatan 4

Lägenhet
Kålgården, Jönköpings kommun
Notar

33 m²

1 rum

2 284 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 690 000 kr-3 %

51 212 kr/m²

Notar
Notar
Sandbacksgatan 2, Bymarken, Jönköpings kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Sandbacksgatan 2

Lägenhet
Bymarken, Jönköpings kommun
Västanhem

88 m²

3 rum

4 725 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 550 000 kr-3 %

40 341 kr/m²

Västanhem
Västanhem
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Berghällsvägen 30

Villa
Holsbybrunn, Vetlanda kommun
SkandiaMäklarna Eksjö

142 m²

5 rum

Slutpris 1 650 000 kr
SkandiaMäklarna Eksjö
SkandiaMäklarna Eksjö
Kumminvägen 17, Gröndal, Värnamo kommun
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethChristensen

Kumminvägen 17

Villa
Gröndal, Värnamo kommun
Mäklarteamet

129+8 m²

6 rum

900 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 425 000 kr-4 %
Mäklarteamet
Mäklarteamet
Olofsgatan 28, Mariannelund, Eksjö kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Olofsgatan 28

Villa
Mariannelund, Eksjö kommun
SkandiaMäklarna Eksjö

102+100 m²

5 rum

1 074 m²

Slutpris 970 000 kr+22 %
SkandiaMäklarna Eksjö
SkandiaMäklarna Eksjö

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet