Uppsala län

Uppsala län; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Uppsala län

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

23 049 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Knoppvägen 6, Morgongåva, Heby kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Knoppvägen 6

Villa
Morgongåva, Heby kommun
Riksmäklaren

74+66 m²

4 rum

1 373 m²

Slutpris 2 225 000 kr+18 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Vilanvägen 15

Villa
Vilan, Uppsala kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

125+90 m²

5 rum

751 m²

Slutpris 6 600 000 kr+5 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Simtuna Koby 5

Fritidshus
Fjärdhundra, Enköpings kommun
Fastighetsbyrån Enköping

40+30 m²

3 rum

2 907 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 675 000 kr+2 %
Fastighetsbyrån Enköping
Fastighetsbyrån Enköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Jordgubbsgatan 21

Villa
Årsta, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

96+97 m²

6 rum

947,9 m²

Slutpris 7 250 000 kr+6 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Äskelunda 13, Bälinge, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Äskelunda 13

Villa
Bälinge, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

145+96 m²

5 rum

1 257 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Tegelsmoravägen 58, Örbyhus, Tierps kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Tegelsmoravägen 58

Villa
Örbyhus, Tierps kommun
BoMäklarna

146+68 m²

5 rum

1 978 m²

Slutpris 3 350 000 kr+3 %
BoMäklarna
BoMäklarna
Sommarvägen 14, Skutskär, Älvkarleby kommun
  • Såld 5 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JohannaSiirtola

Sommarvägen 14

Villa
Skutskär, Älvkarleby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Skutskär

93+107 m²

3 rum

884 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Skutskär
Svensk Fastighetsförmedling Skutskär
Skäringby 100, Knutby, Uppsala kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Skäringby 100

Villa
Knutby, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

109 m²

4 rum

2 412 m²

Slutpris 3 125 000 kr+4 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Hasselvägen 9F

Radhus
Storvreta, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

112 m²

5 rum

6 350 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 250 000 kr+2 %

29 018 kr/m²

Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Tulpangatan 1

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

155 m²

5 rum

Slutpris 2 600 000 kr
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Mimersvägen 13

Villa
Gamla Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

122+216 m²

7 rum

743,1 m²

Slutpris 8 350 000 kr+13 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Viksta björkliden 284, Björklinge, Uppsala kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Viksta björkliden 284

Villa
Björklinge, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

100+76 m²

4 rum

3 661 m²

Slutpris 2 030 000 kr+2 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Betongvägen 5, Bålsta - Dalängen, Håbo kommun
  • Såld 4 maj. 2026
profilfoto på mäklare
TereseLindroth

Betongvägen 5

Villa
Bålsta - Dalängen, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

143 m²

5 rum

545 m²

Slutpris 4 290 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Långruddu 509, Vendel, Tierps kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Långruddu 509

Fritidshus
Vendel, Tierps kommun
LF Fastighetsförmedling Tierp

88 m²

3 rum

1 906 m²

Slutpris 1 850 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Tierp
LF Fastighetsförmedling Tierp
Kyrkvägen 7, Skärplinge, Tierps kommun
  • Såld 4 maj. 2026

Kyrkvägen 7

Villa
Skärplinge, Tierps kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

74+25 m²

4 rum

867 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 100 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Paulus väg 14, Bålsta - Prästberget, Håbo kommun
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KarolinTorstensson

Paulus väg 14

Villa
Bålsta - Prästberget, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

140+25 m²

6 rum

445 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 400 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Häggvägen 1, Bålsta - Fånäs, Håbo kommun
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
KarolinTorstensson

Häggvägen 1

Villa
Bålsta - Fånäs, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

151+20 m²

5 rum

754 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 210 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Kolarvägen 16

Villa
Huddungeby, Heby kommun
Notar Mäklare Uppsala

115 m²

5 rum

1 298 m²

Slutpris 1 595 000 kr±0 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
SandraKlang Carling

Korsbron 13

Villa
Gimo, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

64+64 m²

3 rum

Slutpris 1 395 000 kr
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Ravastbo 939, Huddunge/Ravastbo, Heby kommun
  • Såld 2 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ChristinaStigsdotter

Ravastbo 939

Fritidshus
Huddunge/Ravastbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

32 m²

2 rum

1 537 m²

Slutpris 725 000 kr±0 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Blomstervägen 12

Villa
Sunnersta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

109+109 m²

7 rum

646,4 m²

Slutpris 7 000 000 kr+2 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Kikvägen 8, Harbo, Heby kommun
  • Såld 1 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ChristinaStigsdotter

Kikvägen 8

Villa
Harbo, Heby kommun
Mäklarcentrum

188 m²

6 rum

3 648 m²

Slutpris 2 650 000 kr-10 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026
profilfoto på mäklare
ElinaBorgström

Nypongatan 28

Radhus
Öregrund, Östhammars kommun
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

108 m²

4 rum

Slutpris 1 550 000 kr

14 352 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Östhammar
Svensk Fastighetsförmedling Östhammar

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Sprintvägen 13

Radhus
Gunsta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

118 m²

5 rum

6 613 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 425 000 kr±0 %

29 025 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Linjevägen 1, Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Linjevägen 1

Villa
Lantligt Söder Om Tierp, Tierps kommun
Fastighetsbyrån Tierp

114+114 m²

4 rum

1 384 m²

Slutpris 1 900 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Tierp
Fastighetsbyrån Tierp
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Ekedalsvägen 14

Villa
Knivsta, Knivsta kommun
Fastighetsbyrån Knivsta

131 m²

5 rum

Slutpris 7 200 000 kr
Fastighetsbyrån Knivsta
Fastighetsbyrån Knivsta
Stengatan 10A, Skutskär, Älvkarleby kommun
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
DavidTöyrylä

Stengatan 10A

Radhus
Skutskär, Älvkarleby kommun
SkandiaMäklarna Gävle

109 m²

4 rum

5 500 kr/mån

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

10 046 kr/m²

SkandiaMäklarna Gävle
SkandiaMäklarna Gävle
Torngatan 1, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Torngatan 1

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

160+90 m²

6 rum

1 428 m²

Slutpris 2 700 000 kr-7 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Grönsångarvägen 4, Skokloster - Söderskogen, Håbo kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
KarolinTorstensson

Grönsångarvägen 4

Villa
Skokloster - Söderskogen, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

119 m²

4 rum

998 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 900 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Slagavägen 25, Bålsta - Åkerby, Håbo kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TereseLindroth

Slagavägen 25

Villa
Bålsta - Åkerby, Håbo kommun
Fastighetsbyrån Bålsta

150+32 m²

5 rum

545 m²

Slutpris 4 500 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Bålsta
Fastighetsbyrån Bålsta
Ed Nässelöt 258, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Ed Nässelöt 258

Gård/Skog
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

138 m²

3 rum

4,1 ha

Slutpris 3 495 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Östa 525, Tärnsjö, Heby kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Östa 525

Fritidshus
Tärnsjö, Heby kommun
Fastighetsbyrån Sala

65 m²

4 rum

1 841 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Sala
Fastighetsbyrån Sala
Citronvägen 15, Knivsta, Knivsta kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Citronvägen 15

Radhus
Knivsta, Knivsta kommun
Fastighetsbyrån Knivsta

129 m²

5 rum

326 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 900 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Knivsta
Fastighetsbyrån Knivsta
Rubanksvägen 22, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterLarsson

Rubanksvägen 22

Villa
Östervåla, Heby kommun
Mäklarcentrum

167+36 m²

6 rum

893 m²

Slutpris 2 050 000 kr-11 %
Mäklarcentrum
Mäklarcentrum
Ullevivägen 55, Bålsta Södra Ullevi, Håbo kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Ullevivägen 55

Villa
Bålsta Södra Ullevi, Håbo kommun
HusmanHagberg Håbo

124+124 m²

6 rum

1 458 m²

Slutpris 5 200 000 kr-5 %
HusmanHagberg Håbo
HusmanHagberg Håbo
Forsbyvägen 26, Knivsta, Knivsta kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Forsbyvägen 26

Villa
Knivsta, Knivsta kommun
Notar Mäklare Uppsala

100 m²

4 rum

480 m²

Slutpris 3 950 000 kr-1 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Svedbovägen 56

Radhus
Vänge, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

182+6 m²

6 rum

617 m²

Slutpris 4 200 000 kr
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Aprilvägen 10, Östhammar, Östhammars kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Aprilvägen 10

Villa
Östhammar, Östhammars kommun
Fastighetsbyrån Östhammar

114+114 m²

4 rum

870,1 m²

Slutpris 1 750 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Östhammar
Fastighetsbyrån Östhammar
Bladåker Fredriksberg 16, Knutby, Uppsala kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Bladåker Fredriksberg 16

Villa
Knutby, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

80+35 m²

3 rum

3 444 m²

Slutpris 1 250 000 kr-16 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Gustavsberg 44, Husby-långhundra, Knivsta kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Gustavsberg 44

Villa
Husby-långhundra, Knivsta kommun
Fastighetsbyrån Knivsta

158 m²

6 rum

3 502 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 490 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Knivsta
Fastighetsbyrån Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Timjansgatan 175

Villa
Uppsala, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

109+109 m²

7 rum

284 m²

Slutpris 5 330 000 kr+9 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Framtidsvägen 20A, Gunsta, Uppsala kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Framtidsvägen 20A

Villa
Gunsta, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

125 m²

4 rum

836 m²

Slutpris 2 800 000 kr-12 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Skediga 10

Villa
Uppsala, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

136+131 m²

3 267 m²

Slutpris 6 100 000 kr
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Hildvägen 1, Gamla Uppsala, Uppsala kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Hildvägen 1

Villa
Gamla Uppsala, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

94+94 m²

4 rum

853 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 900 000 kr+7 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Kolugnsvägen 88

Radhus
Knivsta, Knivsta kommun
Fastighetsbyrån Knivsta

107,7 m²

4 rum

Slutpris 2 775 000 kr

25 766 kr/m²

Fastighetsbyrån Knivsta
Fastighetsbyrån Knivsta
Östra Toften 216, Östervåla, Heby kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Östra Toften 216

Fritidshus
Östervåla, Heby kommun
Svensk Fastighetsförmedling Tierp

34 m²

2 rum

1 000 m²

Slutpris 300 000 kr-24 %
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Svensk Fastighetsförmedling Tierp
Ingenjörsvägen 4, Vänge, Uppsala kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Ingenjörsvägen 4

Villa
Vänge, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

124+98 m²

6 rum

998 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 450 000 kr+6 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Bärbyvägen, lott nr: 87, Husbyborgskoloni

Fritidshus
Uppsala, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

1 rum

400 m²

Slutpris 515 000 kr-6 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Solstrålevägen 157, Storvreta, Uppsala kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Solstrålevägen 157

Radhus
Storvreta, Uppsala kommun
Riksmäklaren

104,5 m²

4 rum

9 051 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

19 091 kr/m²

Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Bärbyvägen, lott nr: 87, Husbyborgskoloni

Fritidshus
Husbyborg, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

1 rum

400 m²
  • Uteplats

Slutpris 515 000 kr-6 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet