Uppsala kommun

Uppsala kommun; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Uppsala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

7 904 sålda bostäder

Sålt i maj 2023

Sanders väg 3, Starbo, Uppsala kommun
  • Såld 31 maj. 2023

Sanders väg 3

Villa
Starbo, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

215+30 m²

7 rum

2 298 m²

Slutpris 7 500 000 kr+8 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 maj. 2023

Ängsstigen 7

Villa
Ytternäs/Vreta, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

160+20 m²

4 rum

2 330 m²

Slutpris 8 325 000 kr+7 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 31 maj. 2023

Vilanvägen 55B

Villa
Nåntuna - Vilan, Uppsala kommun
ROI Fastighetsmäkleri

126 m²

6 rum

764 m²

Slutpris 6 000 000 kr+4 %
ROI Fastighetsmäkleri
ROI Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2023

Vallmovägen 137

Fritidshus
Tunabergskolonin, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

40 m²

2 rum

405 m²

Slutpris 1 350 000 kr+51 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2023

Målstavägen 10 C

Radhus
Bälinge, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

82 m²

4 rum

185 m²

Slutpris 2 500 000 kr+9 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 maj. 2023

Fibyvägen 6 i

Radhus
Vänge, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

96,6 m²

4 rum

6 300 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr+6 %

21 739 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Spanargatan 3

Villa
Bärby Hage, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

100+100 m²

5 rum

727 m²

Slutpris 5 930 000 kr+8 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Rallarvägen 32

Villa
Vänge, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

128 m²

6 rum

403 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 350 000 kr+2 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Brattbacksvägen 117

Villa
LINDBACKEN, Uppsala kommun
Riksmäklaren

163 m²

5 rum

943 m²

Slutpris 7 000 000 kr-7 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Klarbärsgatan 41

Villa
Slavsta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

120 m²

4 rum

339 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 910 000 kr+2 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Vikingagatan 24

Radhus
Främre Svartbäcken, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

160+67,5 m²

6 rum

267 m²

Slutpris 9 400 000 kr+11 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 maj. 2023

Jupitervägen 10

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

108 m²

4 rum

458 m²

Slutpris 2 935 000 kr+2 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 maj. 2023

Nya Valsätravägen 22A

Villa
Norby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

157+18 m²

7 rum

770 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 150 000 kr±0 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Vissgärde 20, Vänge, Uppsala kommun
  • Såld 26 maj. 2023

Vissgärde 20

Fritidshus
Vänge, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

50 m²

3 057 m²

Slutpris 1 470 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2023

Ramsta-Bärby Ekbacken 29

Fritidshus
Ramsta, Uppsala kommun
Stad&Land

40 m²

3 rum

3 000 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 270 000 kr+23 %
Stad&Land
Stad&Land
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2023

Geres väg 10

Villa
Gamla Uppsala, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

199+34 m²

7 rum

1 023 m²

Slutpris 5 350 000 kr-3 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 26 maj. 2023

Kiselvägen 14

Radhus
Herrhagen, Uppsala kommun
Riksmäklaren

104+7 m²

4 rum

381 m²

Slutpris 4 300 000 kr-4 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Norrhällby Haga 27, Skölsta, Uppsala kommun
  • Såld 24 maj. 2023

Norrhällby Haga 27

Villa
Skölsta, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

168 m²

6 rum

1 434 m²

Slutpris 6 300 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Stavby-Nyby 121, Stavby, Uppsala kommun
  • Såld 24 maj. 2023

Stavby-Nyby 121

Villa
Stavby, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

115+125 m²

5 rum

2 385 m²

Slutpris 3 300 000 kr+43 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2023

Österbyggeby 11

Villa
Knutby, Uppsala kommun
Riksmäklaren

93 m²

4 rum

2 777 m²

Slutpris 1 000 000 kr-16 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2023

Stenrösvägen 103

Radhus
Stenhagen, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

108 m²

4 rum

8 459 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 740 000 kr+25 %

16 111 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2023

Åskmolnsvägen 15

Radhus
Storvreta, Uppsala kommun
Riksmäklaren

101 m²

4 rum

210 m²

Slutpris 3 000 000 kr±0 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2023

Vattgårdsvägen 22

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
Svenska Mäklarhuset Uppsala

122+130 m²

8 rum

1 728 m²

Slutpris 4 800 000 kr-4 %
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Svenska Mäklarhuset Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 maj. 2023

Citrinvägen 4

Radhus
Herrhagen, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

81 m²

4 rum

5 379 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 360 000 kr+8 %

29 136 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 maj. 2023

Läbygatan 21

Villa
Kungsgärdet, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

66+66 m²

3 rum

472 m²

Slutpris 5 150 000 kr+18 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 maj. 2023

Faxan 5 - 7 - 9

Fritidshus
GAMLA UPPSALA, Uppsala kommun
Riksmäklaren

90 m²

2,5 rum

1,2 ha

Slutpris 4 750 000 kr+6 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 maj. 2023

Adolfsbergsvägen 36

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

190+35 m²

7 rum

766 m²

Slutpris 5 650 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 maj. 2023

Smörkätten Haga 4

Villa
Rasbo, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

143+36 m²

4 rum

2 097 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 920 000 kr-4 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 maj. 2023

Henry Säldes väg 11

Radhus
Ulleråker, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

122+7 m²

4 rum

729 m²

Slutpris 6 725 000 kr+12 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 maj. 2023

Tunnlandsvägen 12

Villa
Storvreta, Uppsala kommun

117+137 m²

9 rum

1 234 m²

Slutpris 3 800 000 kr-9 %
Properties & Partners
Almunge-Gränby 325, Almunge-Gränby, Uppsala kommun
  • Såld 18 maj. 2023

Almunge-Gränby 325

Villa
Almunge-Gränby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

163+63 m²

6 rum

2 736 m²

Slutpris 2 750 000 kr±0 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 maj. 2023

Finnsta 43

Fritidshus
Vänge, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

67 m²

3 rum

1 615 m²

Slutpris 1 750 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 maj. 2023

Flottiljgatan 11

Villa
Bärby Hage, Uppsala kommun

85+85 m²

4 rum

724,4 m²

Slutpris 4 200 000 kr+15 %
Mäklarringen Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 maj. 2023

Reykjaviksgatan 5

Radhus
Uppsala, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

145 m²

5 rum

163 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 000 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 maj. 2023

Skånska vägen 1

Villa
Järlåsa, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

109+109 m²

8 rum

1 246 m²

Slutpris 2 700 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Tingsslätten 3, Gamla Uppsala, Uppsala kommun
  • Såld 15 maj. 2023

Tingsslätten 3

Villa
Gamla Uppsala, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

147 m²

4 rum

1 190 m²

Slutpris 8 500 000 kr±0 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Folkdansvägen 4, Björklinge, Uppsala kommun
  • Såld 15 maj. 2023

Folkdansvägen 4

Villa
Björklinge, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

106+106 m²

934 m²

Slutpris 2 750 000 kr-8 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 maj. 2023

Hemmansvägen 7

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
HusmanHagberg Uppsala

129 m²

4 rum

440 m²

Slutpris 2 995 000 kr-6 %
HusmanHagberg Uppsala
HusmanHagberg Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 maj. 2023

Gärdesvägen 18 A

Villa
Sunnersta, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

66+70 m²

3 rum

776 m²

Slutpris 5 020 000 kr+20 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 maj. 2023

Parisvägen 35

Villa
Vänge, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

172 m²

7 rum

1 609 m²

Slutpris 2 775 000 kr+23 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Nåsten Nyborg 22, Uppsala, Uppsala kommun
  • Såld 12 maj. 2023

Nåsten Nyborg 22

Villa
Uppsala, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

120+15 m²

3 rum

1 080 m²

Slutpris 4 250 000 kr+6 %
Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2023

Vångdalskroken 5A

Radhus
Näs Focksta, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

135 m²

6 rum

5 150 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 400 000 kr+2 %

32 593 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2023

Övernäs Lugnet 49

Villa
Uppsala Näs, Uppsala kommun
SkandiaMäklarna Uppsala

196+100 m²

8 rum

3 068 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 200 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Uppsala
SkandiaMäklarna Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2023

Skärfältens 59

Villa
Uppsala-Näs, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

156+61 m²

5 rum

2 439 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 650 000 kr+26 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 maj. 2023

Morkullevägen 35

Villa
Sunnersta, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

170+18 m²

7 rum

  • Uteplats

Slutpris 5 700 000 kr+4 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2023

Torpsvängen 43

Radhus
Lindbacken, Uppsala kommun
Fastighetsbyrån Uppsala

170 m²

6 rum

5 284 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 200 000 kr+4 %

30 588 kr/m²

Fastighetsbyrån Uppsala
Fastighetsbyrån Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2023

Skuttunge Djurhalsen 129

Fritidshus
Björklinge, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

40 m²

2 rum

1,1 ha
  • Uteplats

Slutpris 890 000 kr+19 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Hembygdsvägen 16, Bälinge, Uppsala kommun
  • Såld 11 maj. 2023

Hembygdsvägen 16

Villa
Bälinge, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

147+88 m²

6 rum

692 m²

Slutpris 5 400 000 kr+4 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2023

Björkgatan 1 E

Radhus
Fålhagen, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

118 m²

4 rum

103 m²

Slutpris 4 800 000 kr±0 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 maj. 2023

Ramsjö backe 110

Villa
Björklinge, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

110+30 m²

5 rum

558 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 715 000 kr+3 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

Visar 2351 - 2400 av 2500

Artiklar från Hemnet