Uppsala kommun

Uppsala kommun; Villor; Par/Kedje/Radhus; Fritidshus

Alla slutpriser för hus - Uppsala kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

7 904 sålda bostäder

Sålt i juni 2023

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jun. 2023

Västeråkers-björk 86

Fritidshus
Dalby / Västeråker, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

84 m²

3 rum

1 455 m²

Slutpris 2 500 000 kr+10 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jun. 2023

Tingsslätten 6

Villa
Gamla Uppsala, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

184+94 m²

6 rum

1 758 m²

Slutpris 9 500 000 kr+6 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jun. 2023

Johannesbäcksgatan 39 B

Radhus
Östra Salabacke, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

140,2 m²

4 rum

7 231 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 4 775 000 kr+4 %

34 058 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 jun. 2023

Sunnerstavägen 25B

Villa
Sunnersta, Uppsala kommun
Notar Mäklare Uppsala

143+29 m²

8 rum

588 m²

Slutpris 6 500 000 kr+14 %
Notar Mäklare Uppsala
Notar Mäklare Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jun. 2023

Vikstavägen 9

Villa
Skyttorp, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

94+94 m²

4 rum

1 242 m²

Slutpris 1 825 000 kr+22 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jun. 2023

Blå vägen 44

Villa
Björklinge, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

140 m²

5 rum

1 470 m²

Slutpris 3 700 000 kr+16 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 jun. 2023

Snömolnsvägen 18

Radhus
Fullerö, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

113 m²

5 rum

5 097 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 295 000 kr-30 %

20 310 kr/m²

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Stolpbacksvägen 8, Länna/Uppsala, Uppsala kommun
  • Såld 14 jun. 2023

Stolpbacksvägen 8

Villa
Länna/Uppsala, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

117+114 m²

5 rum

900 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 795 000 kr-12 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Skogsbergsvägen 3

Villa
Eriksberg, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

129+123 m²

5 rum

924 m²

Slutpris 9 250 000 kr+16 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Nämndemansvägen 38

Radhus
Nåntuna, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

126+65 m²

5 rum

641 m²

Slutpris 4 960 000 kr+16 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Kvarnbo 22

Villa
Kvarnbo, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

175+45 m²

6 rum

2 371 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 308 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Klippvägen 13, Uppsala, Uppsala kommun
  • Såld 13 jun. 2023

Klippvägen 13

Villa
Uppsala, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

128+125 m²

7 rum

1 031 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 545 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Vitkålsgatan 70

Radhus
Uppsala, Uppsala kommun
Properties & Partners Uppsala

110+133 m²

9 rum

290 m²

Slutpris 5 720 000 kr+15 %
Properties & Partners Uppsala
Properties & Partners Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Tallens väg 16

Fritidshus
Burvik Golfresort, Uppsala kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta

70+25 m²

3 rum

2 319 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 900 000 kr+30 %
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Svensk Fastighetsförmedling Uppsala, Enköping & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jun. 2023

Skogstorpsvägen 68

Radhus
Lindbacken, Uppsala kommun

134 m²

5 rum

5 746 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 4 200 000 kr±0 %

31 343 kr/m²

MOHV Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jun. 2023

Näs-Bärsta 32

Radhus
Uppsala Näs, Uppsala kommun
SkandiaMäklarna Uppsala

134,2 m²

6 rum

590 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 695 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Uppsala
SkandiaMäklarna Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 jun. 2023

Jönninge 178

Villa
Jönninge/Skoby, Uppsala kommun
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

218+21 m²

7 rum

1 669 m²

Slutpris 4 015 000 kr+15 %
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jun. 2023

Motionsvägen 48

Villa
Storvreta, Uppsala kommun
LF Fastighetsförmedling Uppsala

208+71 m²

6 rum

1 138 m²

Slutpris 7 500 000 kr-6 %
LF Fastighetsförmedling Uppsala
LF Fastighetsförmedling Uppsala
Nyodlarvägen 47, Bälinge, Uppsala kommun
  • Såld 9 jun. 2023

Nyodlarvägen 47

Radhus
Bälinge, Uppsala kommun
Bjurfors Uppsala

136+17 m²

5 rum

255 m²

Slutpris 3 350 000 kr+2 %
Bjurfors Uppsala
Bjurfors Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jun. 2023

Lövängsvägen 1

Villa
VÅRDSÄTRA, Uppsala kommun
Riksmäklaren

185+115 m²

8 rum

9 170 m²

Slutpris 8 800 000 kr-12 %
Riksmäklaren
Riksmäklaren
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jun. 2023

Skölsta Rönnväg 4

Villa
Skölsta, Uppsala kommun
Widerlöv Uppsala

138 m²

7 rum

1 773 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Widerlöv Uppsala
Widerlöv Uppsala
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 9 jun. 2023