Härnösands kommun

Härnösands kommun

Alla slutpriser för bostäder - Härnösands kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 554 sålda bostäder

Sålt i december 2025

Storgatan 45, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Storgatan 45

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

61 m²

2 rum

3 881 kr/mån

Slutpris 585 000 kr±0 %

9 590 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Furuvägen 124, Hälletorp/Bondsjöstaden, Härnösands kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Furuvägen 124

Radhus
Hälletorp/Bondsjöstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

125+27 m²

4 rum

163 m²

Slutpris 1 300 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Murbergsvägen 21, Murberget/Änget, Härnösands kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Murbergsvägen 21

Lägenhet
Murberget/Änget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

62,1 m²

2 rum

3 161 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 335 000 kr-3 %

5 395 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Slåttervägen 17, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 20 dec. 2025

Slåttervägen 17

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

91+92 m²

4 rum

1 145 m²
  • Balkong

Slutpris 775 000 kr-18 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hospitalsgatan 13, Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Hospitalsgatan 13

Lägenhet
Härnösand, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

76 m²

3 rum

5 313 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 675 000 kr±0 %

8 882 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Johan Nybergs Väg 8, Härnön - Johan Nybergs Väg, Härnösands kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Johan Nybergs Väg 8

Lägenhet
Härnön - Johan Nybergs Väg, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

60 m²

2 rum

5 442 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 210 000 kr-29 %

3 500 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Huggning 118, Älandsbro, Härnösands kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Huggning 118

Villa
Älandsbro, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

134+37 m²

7 rum

1 557 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 850 000 kr-5 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Uland 425, Gussjö, Härnösands kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Uland 425

Villa
Gussjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

170 m²

5 rum

2 825 m²

Slutpris 1 200 000 kr-7 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brunnshusgatan 23A, Norrstaden, Härnösands kommun
  • Såld 18 dec. 2025

Brunnshusgatan 23A

Lägenhet
Norrstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

58,4 m²

2 rum

3 355 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 435 000 kr-12 %

7 449 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Västra Ringvägen 92, Kullen, Härnösands kommun
  • Såld 16 dec. 2025

Västra Ringvägen 92

Lägenhet
Kullen, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

38,3 m²

1 rum

1 867 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 235 000 kr-6 %

6 136 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 dec. 2025

Lägergatan 4

Lägenhet
Gådeåstaden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

64 m²

2 rum

4 182 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 398 000 kr+1 %

6 219 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Theodor Hellmans väg 37, Murberget, Härnösands kommun
  • Såld 14 dec. 2025

Theodor Hellmans väg 37

Radhus
Murberget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

135+75 m²

7 rum

338 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 050 000 kr-18 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Uland 105, Gussjö, Härnösands kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Uland 105

Villa
Gussjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

115 m²

5 rum

2 910 m²
  • Uteplats

Slutpris 400 000 kr-14 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Norra Kyrkogatan 21 B, Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 10 dec. 2025

Norra Kyrkogatan 21 B

Lägenhet
Härnösand, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

75,2 m²

3 rum

5 041 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 580 000 kr+5 %

7 713 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brunnshusgatan 12 B, Härnön, Härnösands kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Brunnshusgatan 12 B

Lägenhet
Härnön, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

58,3 m²

2 rum

3 718 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 275 000 kr-31 %

4 717 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Krokvägen 9A, Södra Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Krokvägen 9A

Lägenhet
Södra Brännan, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

72 m²

3 rum

5 219 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 450 000 kr±0 %

6 250 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Sehlstedtsvägen 33, Murberget/Änget, Härnösands kommun
  • Såld 4 dec. 2025

Sehlstedtsvägen 33

Lägenhet
Murberget/Änget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

38,5 m²

1 rum

3 083 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 295 000 kr±0 %

7 662 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Hovsgatan 9B, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 2 dec. 2025

Hovsgatan 9B

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

53 m²

2 rum

3 744 kr/mån

Slutpris 460 000 kr±0 %

8 679 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Västra Ringvägen 100, Kullen, Härnösands kommun
  • Såld 2 dec. 2025

Västra Ringvägen 100

Lägenhet
Kullen, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

64 m²

2 rum

2 909 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 440 000 kr-4 %

6 875 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Aspnäs 212, Aspnäs, Härnösands kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Aspnäs 212

Fritidshus
Aspnäs, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

48+24 m²

3 rum

Slutpris 820 000 kr-6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Skogsgränd 3, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 1 dec. 2025

Skogsgränd 3

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

140+83 m²

6 rum

968 m²

Slutpris 1 380 000 kr-4 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand

Sålt i november 2025

Södra vägen 67, Lövudden, Härnösands kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Södra vägen 67

Villa
Lövudden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

70+70 m²

3 rum

733 m²

Slutpris 695 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Grönkullavägen 1 F, Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 29 nov. 2025

Grönkullavägen 1 F

Radhus
Brännan, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

93 m²

4 rum

6 047 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

15 000 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Rosenbäcksallén 26, Geresta, Härnösands kommun
  • Såld 27 nov. 2025

Rosenbäcksallén 26

Villa
Geresta, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

143+182 m²

5 rum

1 026 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 995 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hjortronstigen 20, Eriksdal, Härnösands kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Hjortronstigen 20

Villa
Eriksdal, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

151 m²

5 rum

599 m²

Slutpris 2 300 000 kr-16 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Fyrvägen 35, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Fyrvägen 35

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

108+43 m²

5 rum

995 m²

Slutpris 1 200 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Ulvvik 235, Älandsbro, Härnösands kommun
  • Såld 25 nov. 2025

Ulvvik 235

Villa
Älandsbro, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

140+25 m²

5 rum

2 605 m²

Slutpris 695 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Brunnshusgatan 12 B, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 21 nov. 2025

Brunnshusgatan 12 B

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

58,3 m²

2 rum

3 718 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 200 000 kr-11 %

3 431 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Gamla Ådalsvägen 135, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Gamla Ådalsvägen 135

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

140+80 m²

6 rum

1 234 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 275 000 kr-2 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hanaberg 139, Stigsjö, Härnösands kommun
  • Såld 18 nov. 2025

Hanaberg 139

Villa
Stigsjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

135 m²

4 rum

2 655 m²

Slutpris 2 300 000 kr-4 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Västra Ringvägen 114, Kullen, Härnösands kommun
  • Såld 14 nov. 2025

Västra Ringvägen 114

Lägenhet
Kullen, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

63 m²

2 rum

2 846 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 450 000 kr+1 %

7 143 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Ramsåsvägen 9 B, Älandsbro, Härnösands kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Ramsåsvägen 9 B

Lägenhet
Älandsbro, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

58 m²

2 rum

4 445 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 255 000 kr-7 %

4 397 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Västra Ringvägen 92, Gådeåberget, Härnösands kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Västra Ringvägen 92

Lägenhet
Gådeåberget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

38,3 m²

1 rum

1 867 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 245 000 kr-11 %

6 397 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Johan Nybergs Väg 2, Härnön - Johan Nybergs Väg, Härnösands kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Johan Nybergs Väg 2

Lägenhet
Härnön - Johan Nybergs Väg, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

98,5 m²

5 rum

8 666 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-3 %

12 690 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hagagatan 30, Haga, Härnösands kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Hagagatan 30

Villa
Haga, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

126+63 m²

5 rum

1 392 m²

Slutpris 950 000 kr+23 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Seminariegatan 9 A, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Seminariegatan 9 A

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

78,2 m²

3 rum

4 420 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 765 000 kr+7 %

9 783 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Långgatan 32, Härnön, Härnösands kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Långgatan 32

Lägenhet
Härnön, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

74 m²

3 rum

5 346 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 675 000 kr±0 %

9 122 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brännavägen 30, Geresta, Härnösands kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Brännavägen 30

Radhus
Geresta, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

116+18 m²

5 rum

151 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 450 000 kr-6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Västra Ringvägen 140, Gådeåberget, Härnösands kommun
  • Såld 7 nov. 2025

Västra Ringvägen 140

Lägenhet
Gådeåberget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

64 m²

2 rum

2 882 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 395 000 kr±0 %

6 172 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Västra Ringvägen 136, Kullen, Härnösands kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Västra Ringvägen 136

Lägenhet
Kullen, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

48 m²

1 rum

2 241 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 325 000 kr±0 %

6 771 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Dalen 120, Viksjö, Härnösands kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Dalen 120

Villa
Viksjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

103+27 m²

4 rum

  • Uteplats

Slutpris 950 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Norra Kyrkogatan 36B, Norrstaden, Härnösands kommun
  • Såld 5 nov. 2025

Norra Kyrkogatan 36B

Lägenhet
Norrstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

75,2 m²

3 rum

4 567 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 480 000 kr-3 %

6 383 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Betesvägen 35, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Betesvägen 35

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

118+144 m²

6 rum

810 m²

Slutpris 1 950 000 kr-2 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Brännavägen 114, Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Brännavägen 114

Lägenhet
Härnösand, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

77,5 m²

3 rum

4 230 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 710 000 kr+2 %

9 161 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Bryggvägen 1C, Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Bryggvägen 1C

Lägenhet
Härnösand, Härnösands kommun

51 m²

1,5 rum

4 151 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 890 000 kr-11 %

17 451 kr/m²

Erik Olsson Fastighetsförmedling
Hagagatan 24, Haga, Härnösands kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Hagagatan 24

Villa
Haga, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

108+100 m²

5 rum

1 590 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr-6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Jensenvägen 7, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 3 nov. 2025

Jensenvägen 7

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

130+66 m²

7 rum

1 370 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 250 000 kr-21 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand

Sålt i oktober 2025

Vallvägen 10, Utansjö, Härnösands kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Vallvägen 10

Radhus
Utansjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

118 m²

4 rum

180 m²
  • Uteplats

Slutpris 665 000 kr+34 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Prästgränd 1, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Prästgränd 1

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

79 m²

2 rum

6 273 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 880 000 kr-17 %

23 797 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Uland 620, Härnösand - Uland, Härnösands kommun
  • Såld 18 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JessicaLiv

Uland 620

Fritidshus
Härnösand - Uland, Härnösands kommun
Norrlandsmäklarna

120 m²

4 rum

4 480 m²

Slutpris 150 000 kr±0 %
Norrlandsmäklarna
Norrlandsmäklarna

Visar 101 - 150 av 2500

Artiklar från Hemnet