Härnösands kommun

Härnösands kommun

Alla slutpriser för bostäder - Härnösands kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

3 554 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Brunnshusgatan 31C, Härnön, Härnösands kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Brunnshusgatan 31C

Lägenhet
Härnön, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

90 m²

4 rum

5 331 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 820 000 kr+3 %

9 111 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Stafettvägen 9, Änget, Härnösands kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Stafettvägen 9

Villa
Änget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

84+45 m²

3 rum

838 m²

Slutpris 1 875 000 kr+25 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Johan Nybergs väg 14, Norrstaden, Härnösands kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Johan Nybergs väg 14

Lägenhet
Norrstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

61 m²

2 rum

5 791 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 275 000 kr-7 %

4 508 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Institutsgatan 31, Gådeåstaden, Härnösands kommun
  • Såld 9 maj. 2026

Institutsgatan 31

Villa
Gådeåstaden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

144 m²

6 rum

779,6 m²

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Fällöviken 107, Fällöviken, Härnösands kommun
  • Såld 9 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JoacimLind

Fällöviken 107

Fritidshus
Fällöviken, Härnösands kommun
Erik Olsson Fastighetsförmedling

60 m²

3 rum

400 m²

Slutpris 495 000 kr-18 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Solumshamn 124, Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Solumshamn 124

Fritidshus
Härnösand, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

76+20 m²

4 rum

1 422 m²

Slutpris 1 675 000 kr-7 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Tullportsgatan 1, Centralt Härnösand, Härnösands kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Tullportsgatan 1

Lägenhet
Centralt Härnösand, Härnösands kommun
Fastighetsbyrån Höga Kusten

78 m²

3 rum

5 623 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 485 000 kr-12 %

6 218 kr/m²

Fastighetsbyrån Höga Kusten
Fastighetsbyrån Höga Kusten
Fagottgatan 36, Gånsvik, Härnösands kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Fagottgatan 36

Radhus
Gånsvik, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

115 m²

4 rum

159 m²

Slutpris 1 100 000 kr-7 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brunnshusgatan 29 A, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Brunnshusgatan 29 A

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

56,1 m²

2 rum

3 528 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 395 000 kr±0 %

7 041 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brunnshusgatan 31 C, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Brunnshusgatan 31 C

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

34,2 m²

1 rum

2 634 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 250 000 kr±0 %

7 310 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Svartvik 230, Svartvik, Härnösands kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Svartvik 230

Fritidshus
Svartvik, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

50 m²

3 083 m²

Slutpris 1 550 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Brunnshusgatan 9B

Lägenhet
Härnösand, Härnösands kommun
Fastighetsbyrån Höga Kusten

64 m²

2 rum

Slutpris 480 000 kr

7 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Höga Kusten
Fastighetsbyrån Höga Kusten
Theodor Hellmans väg 58, Murberget/Änget, Härnösands kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Theodor Hellmans väg 58

Lägenhet
Murberget/Änget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

51,1 m²

2 rum

3 084 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 250 000 kr±0 %

4 892 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Betesvägen 7, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Betesvägen 7

Villa
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

162+31 m²

6 rum

1 035 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 625 000 kr+2 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hjortronstigen 37, Härnön, Härnösands kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Hjortronstigen 37

Villa
Härnön, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

151 m²

5 rum

572 m²

Slutpris 2 175 000 kr-3 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Brunnshusgatan 27, Norrstaden, Härnösands kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Brunnshusgatan 27

Lägenhet
Norrstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

86,4 m²

4 rum

4 881 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 940 000 kr-6 %

10 880 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Murbergsvägen 17, Murberget/Änget, Härnösands kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Murbergsvägen 17

Lägenhet
Murberget/Änget, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

62,1 m²

2 rum

3 161 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 325 000 kr-6 %

5 233 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Långgatan 24, Norrstaden, Härnösands kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Långgatan 24

Lägenhet
Norrstaden, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

69,5 m²

2,5 rum

4 294 kr/mån

Slutpris 675 000 kr-3 %

9 712 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Frideborgsgatan 28, Södra Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Frideborgsgatan 28

Radhus
Södra Brännan, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

75,5 m²

3 rum

4 981 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 100 000 kr+13 %

14 570 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Sehlstedtsvägen 5, Murberget, Härnösands kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Sehlstedtsvägen 5

Lägenhet
Murberget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

38,5 m²

1 rum

3 377 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 200 000 kr±0 %

5 195 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Nyhemmanet 116, Viksjö, Härnösands kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Nyhemmanet 116

Villa
Viksjö, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

82+80 m²

4 rum

1 608 m²

Slutpris 520 000 kr+35 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Seminariegatan 2C, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Seminariegatan 2C

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

26,8 m²

1 rum

1 656 kr/mån

Slutpris 165 000 kr-6 %

6 157 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Rö 174, Rö/Vålånger, Härnösands kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Rö 174

Villa
Rö/Vålånger, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

180+50 m²

5 rum

1,2 ha
  • Uteplats

Slutpris 595 000 kr-25 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Sallygränd 12, Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Sallygränd 12

Lägenhet
Bondsjöhöjden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

58 m²

3 rum

3 056 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 205 000 kr-9 %

3 534 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Krokvägen 9B, Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Krokvägen 9B

Lägenhet
Brännan, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

72 m²

3 rum

5 220 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 300 000 kr-14 %

4 167 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 apr. 2026

Roten 288

Fritidshus
Härnösand, Härnösands kommun
Fastighetsbyrån Sundsvall

62 m²

4 rum

Slutpris 1 000 000 kr
Fastighetsbyrån Sundsvall
Fastighetsbyrån Sundsvall
Furuvägen 30, Hälletorp, Härnösands kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Furuvägen 30

Radhus
Hälletorp, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

129+10 m²

5 rum

154 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 540 000 kr+10 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Sälstensgränd 95, Norra Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Sälstensgränd 95

Radhus
Norra Brännan, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

126 m²

4 rum

160 m²

Slutpris 1 000 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Spillkråkevägen 12, Stenhammar, Härnösands kommun
  • Såld 14 apr. 2026

Spillkråkevägen 12

Villa
Stenhammar, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

110+154 m²

4 rum

875 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 700 000 kr+6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Krokvägen 10, Södra Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 13 apr. 2026

Krokvägen 10

Lägenhet
Södra Brännan, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

54 m²

2 rum

4 659 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 325 000 kr±0 %

6 019 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Diskusvägen 12, Änget, Härnösands kommun
  • Såld 10 apr. 2026

Diskusvägen 12

Villa
Änget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

93+10 m²

4 rum

818 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 560 000 kr+4 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Sehlstedtsvägen 23, Murberget, Härnösands kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Sehlstedtsvägen 23

Lägenhet
Murberget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

87,5 m²

3 rum

7 051 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 365 000 kr-9 %

4 171 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Västra Ringvägen 98, Kullen, Härnösands kommun
  • Såld 9 apr. 2026

Västra Ringvägen 98

Lägenhet
Kullen, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

64 m²

2 rum

2 992 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 450 000 kr+2 %

7 031 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Mörtsal 329, Utansjö, Härnösands kommun
  • Såld 8 apr. 2026

Mörtsal 329

Villa
Utansjö, Härnösands kommun

146+2 m²

4 rum

1 240 m²

Slutpris 355 000 kr-21 %
Erik Olsson Fastighetsförmedling
Rönngatan 10, Hälletorp, Härnösands kommun
  • Såld 7 apr. 2026

Rönngatan 10

Villa
Hälletorp, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

105+78 m²

5 rum

912,4 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 350 000 kr-3 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Ängsvägen 24 B, Änget, Härnösands kommun
  • Såld 6 apr. 2026

Ängsvägen 24 B

Lägenhet
Änget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

39,8 m²

1,5 rum

4 972 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 60 000 kr-60 %

1 508 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Östbyvägen 4, Ramvik, Härnösands kommun
  • Såld 2 apr. 2026

Östbyvägen 4

Villa
Ramvik, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

126+103 m²

6 rum

1 633 m²

Slutpris 510 000 kr-6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Krokvägen 12B, Södra Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 2 apr. 2026

Krokvägen 12B

Lägenhet
Södra Brännan, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

56,5 m²

2 rum

4 633 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 285 000 kr-3 %

5 044 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Hellzéngatan 52, Geresta, Härnösands kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Hellzéngatan 52

Radhus
Geresta, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

130 m²

4 rum

166 m²

Slutpris 1 645 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hellzéngatan 44, Geresta, Härnösands kommun
  • Såld 1 apr. 2026

Hellzéngatan 44

Övrigt
Geresta, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

130 m²

4 rum

166 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand

Sålt i mars 2026

Murbergsvägen 7, Murberget, Härnösands kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Murbergsvägen 7

Lägenhet
Murberget, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

59,7 m²

2 rum

3 085 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 275 000 kr±0 %

4 606 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Gådeåvägen 20, Gådeåstaden, Härnösands kommun
  • Såld 31 mar. 2026

Gådeåvägen 20

Lägenhet
Gådeåstaden, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

77 m²

3 rum

4 876 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 480 000 kr-1 %

6 234 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Tullportsgatan 7, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Tullportsgatan 7

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

89,9 m²

4 rum

6 650 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 530 000 kr-23 %

5 895 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Furuvägen 19, Hälletorp, Härnösands kommun
  • Såld 30 mar. 2026

Furuvägen 19

Radhus
Hälletorp, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

114+25 m²

4 rum

148 m²

Slutpris 990 000 kr+2 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Flöjtgatan 16, Gånsviksdalen, Härnösands kommun
  • Såld 29 mar. 2026

Flöjtgatan 16

Radhus
Gånsviksdalen, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

96 m²

4 rum

139 m²

Slutpris 1 200 000 kr+4 %
LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Magnus Huss väg 14, Geresta, Härnösands kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Magnus Huss väg 14

Villa
Geresta, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

110+56 m²

5 rum

789 m²

Slutpris 2 300 000 kr-6 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Gamla Karlebyvägen 17 C, Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Gamla Karlebyvägen 17 C

Lägenhet
Brännan, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

57 m²

2 rum

4 400 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 400 000 kr-14 %

7 018 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Hovsgatan 5A, Centrum, Härnösands kommun
  • Såld 19 mar. 2026

Hovsgatan 5A

Lägenhet
Centrum, Härnösands kommun
LF Fastighetsförmedling Härnösand

68,5 m²

3 rum

4 770 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 700 000 kr+18 %

10 219 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Härnösand
LF Fastighetsförmedling Härnösand
Söderstig 127, Säbrå, Härnösands kommun
  • Såld 18 mar. 2026

Söderstig 127

Villa
Säbrå, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

141+176 m²

7 rum

2 871 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr-11 %
Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand
Krokvägen 11, Brännan, Härnösands kommun
  • Såld 17 mar. 2026

Krokvägen 11

Lägenhet
Brännan, Härnösands kommun
Mäklarhuset Härnösand

59,5 m²

2 rum

5 310 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 400 000 kr-6 %

6 723 kr/m²

Mäklarhuset Härnösand
Mäklarhuset Härnösand

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet