Eskilstuna kommun

Eskilstuna kommun

Alla slutpriser för bostäder - Eskilstuna kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

8 851 sålda bostäder

Sålt i maj 2026

Lagmansgatan 11E, Stenby, Eskilstuna kommun
  • Såld 11 maj. 2026

Lagmansgatan 11E

Lägenhet
Stenby, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

63 m²

3 rum

4 744 kr/mån

Slutpris 1 095 000 kr-5 %

17 381 kr/m²

SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 10 maj. 2026
profilfoto på mäklare
FilipResare

Tegelbruksgatan 10C

Lägenhet
Övre Nyfors, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

50 m²

2 rum

2 986 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr-3 %

19 000 kr/m²

Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Apelsinvägen 39

Radhus
Slagsta, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

122+30 m²

5 rum

648 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 825 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Tomtebogatan 10C, Måsta, Eskilstuna kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Tomtebogatan 10C

Lägenhet
Måsta, Eskilstuna kommun
Mälardalens Bostadsbyrå

96 m²

4 rum

5 722 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

20 781 kr/m²

Mälardalens Bostadsbyrå
Mälardalens Bostadsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Solrosgatan 3F

Radhus
Torshälla, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

95,5 m²

4 rum

Slutpris 1 795 000 kr

18 796 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Solvik 10, Solvik, Eskilstuna kommun
  • Såld 8 maj. 2026

Solvik 10

Fritidshus
Solvik, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

60 m²

2 rum

1 033 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 800 000 kr-10 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Munkhammar Torpet

Villa
Kvicksund, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

62 m²

2 rum

2 708 m²

Slutpris 1 500 000 kr+26 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 maj. 2026

Kvarnvägen 16

Villa
Kjula, Eskilstuna kommun
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna

125+11 m²

5 rum

1 166 m²

Slutpris 2 950 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026

Fornminnesvägen 6

Villa
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

118 m²

4 rum

Slutpris 1 345 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
FilipResare

Kyrkvägen 48

Villa
Kjula / Jäder, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

110+82 m²

5 rum

1 560 m²

Slutpris 3 095 000 kr±0 %
Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Alforsgatan 21B, Lundby, Eskilstuna kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Alforsgatan 21B

Radhus
Lundby, Eskilstuna kommun
Mälardalens Bostadsbyrå

78 m²

3 rum

4 849 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr+12 %

30 128 kr/m²

Mälardalens Bostadsbyrå
Mälardalens Bostadsbyrå
Älunda Almhagen 1, Hållsta, Eskilstuna kommun
  • Såld 7 maj. 2026

Älunda Almhagen 1

Villa
Hållsta, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

145+15 m²

5 rum

2 202 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 200 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 7 maj. 2026
profilfoto på mäklare
IdaHörnell

Bryggaregatan 11B

Lägenhet
Norr, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

58,5 m²

2 rum

4 400 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr±0 %

20 513 kr/m²

Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

NATTSLÄNDEVÄGEN 20

Radhus
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

112 m²

4 rum

Slutpris 2 700 000 kr

24 107 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026
profilfoto på mäklare
FilipResare

Grankvistgatan 10

Lägenhet
Tunavallen, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

55 m²

2 rum

3 454 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 545 000 kr+3 %

28 091 kr/m²

Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Snopptorpsgatan 29

Radhus
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

147 m²

5 rum

Slutpris 5 240 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Tunavallsgränden 8, Tunavallen, Eskilstuna kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Tunavallsgränden 8

Lägenhet
Tunavallen, Eskilstuna kommun
Mälardalens Bostadsbyrå

73,5 m²

3 rum

5 339 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

28 503 kr/m²

Mälardalens Bostadsbyrå
Mälardalens Bostadsbyrå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 6 maj. 2026

Bryggartorpsgatan 4

Lägenhet
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

76 m²

3 rum

Slutpris 1 775 000 kr

23 355 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Krokvägen 8A, Skogstorp, Eskilstuna kommun
  • Såld 6 maj. 2026

Krokvägen 8A

Tomt
Skogstorp, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

1 059 m²

Slutpris 895 000 kr-15 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Borsöknavägen 70, Borsökna, Eskilstuna kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Borsöknavägen 70

Villa
Borsökna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

120 m²

4 rum

1 921 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 5 500 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026
profilfoto på mäklare
JulianValkov

Sundtorp 1

Villa
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

224+86 m²

5 rum

7 121 m²

Slutpris 5 750 000 kr±0 %
Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Öknavägen 247, Hällby, Eskilstuna kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Öknavägen 247

Radhus
Hällby, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

78 m²

3 rum

373 m²

Slutpris 1 850 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 maj. 2026

Stenuddsvägen 6

Villa
Hällby, Eskilstuna kommun
Husrum Fastighetsmäkleri

114+50 m²

4 rum

1 200 m²

Slutpris 1 495 000 kr±0 %
Husrum Fastighetsmäkleri
Husrum Fastighetsmäkleri
Sjöhammarvägen 1, Kvicksund, Eskilstuna kommun
  • Såld 5 maj. 2026

Sjöhammarvägen 1

Villa
Kvicksund, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

124+55 m²

5 rum

1 442 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026

Vasbergsgatan 12A

Lägenhet
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

57,7 m²

2 rum

Slutpris 1 395 000 kr

24 177 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 4 maj. 2026
profilfoto på mäklare
IdaHörnell

Thermaeniusgatan 35A

Lägenhet
Torshälla, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

78 m²

3 rum

6 118 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

19 167 kr/m²

Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Julingatan 6C

Lägenhet
Torshälla, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

59,5 m²

2 rum

Slutpris 895 000 kr

15 042 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026

Eskilstunavägen 29

Villa
Torshälla, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

56 m²

4 rum

Slutpris 2 100 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 maj. 2026
profilfoto på mäklare
SirosRahnamafar

Intagsgatan 9A

Lägenhet
Djurgården, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

43 m²

2 rum

2 559 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 055 000 kr-4 %

24 535 kr/m²

Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 1 maj. 2026

Olofslundsvägen 22

Villa
Slagsta, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

150+28 m²

5 rum

1 907 m²
  • Uteplats

Slutpris 5 000 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Kaskärsstigen 4, Eskilstuna, Eskilstuna kommun
  • Såld 1 maj. 2026

Kaskärsstigen 4

Villa
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Husrum Fastighetsmäkleri

175+15 m²

4 rum

2 227 m²

Slutpris 8 100 000 kr-7 %
Husrum Fastighetsmäkleri
Husrum Fastighetsmäkleri

Sålt i april 2026

Bergsbovägen 12, Hagnestahill, Eskilstuna kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Bergsbovägen 12

Villa
Hagnestahill, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

130+94 m²

5 rum

1 272 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 250 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Germundsgatan 48

Villa
Torshälla, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

83+113 m²

5 rum

721 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 925 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026

Ekorrstigen 4

Villa
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

100 m²

4 rum

Slutpris 3 050 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JulianValkov

Västeråsvägen 134

Villa
Flacksta, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

123+63 m²

5 rum

1 202 m²

Slutpris 3 395 000 kr±0 %
Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Linbanan 2, Stora Sundby, Eskilstuna kommun
  • Såld 30 apr. 2026

Linbanan 2

Villa
Stora Sundby, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

90+109 m²

5 rum

2 597 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-3 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Heljestrandsgatan 3A

Lägenhet
Norr, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

72,7 m²

3 rum

4 390 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 275 000 kr-2 %

17 538 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Arrendatorvägen 16

Radhus
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

130 m²

5 rum

Slutpris 2 900 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Uttermarksgatan 64, Östermalm, Eskilstuna kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Uttermarksgatan 64

Villa
Östermalm, Eskilstuna kommun
Mäklarringen Eskilstuna

88+84 m²

5 rum

790 m²

Slutpris 2 395 000 kr-4 %
Mäklarringen Eskilstuna
Mäklarringen Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Snopptorpsgatan 10

Lägenhet
Snopptorp, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

53 m²

2 rum

2 579 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 000 000 kr+1 %

18 868 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Stuga nr 34 i Vilsta koloniförening

Fritidshus
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

35 m²

3 rum

Slutpris 525 000 kr
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fristadsgatan 14E, Norr, Eskilstuna kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Fristadsgatan 14E

Lägenhet
Norr, Eskilstuna kommun
Mäklarringen Eskilstuna

60,4 m²

2 rum

3 330 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr±0 %

8 195 kr/m²

Mäklarringen Eskilstuna
Mäklarringen Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
JulianValkov

Klintvägen

Tomt
Ostra / Sundbyholm, Eskilstuna kommun
Eskils Fastighetsförmedling

844 m²

Slutpris 750 000 kr-25 %
Eskils Fastighetsförmedling
Eskils Fastighetsförmedling
Svanäsvägen 18, Ärla, Eskilstuna kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Svanäsvägen 18

Villa
Ärla, Eskilstuna kommun
SkandiaMäklarna Eskilstuna

103+11 m²

4 rum

2 160 m²

Slutpris 1 425 000 kr-5 %
SkandiaMäklarna Eskilstuna
SkandiaMäklarna Eskilstuna
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Tomtebogatan 18B

Lägenhet
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna

50 m²

2 rum

Slutpris 650 000 kr

13 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Gränsgatan 15, Norr, Eskilstuna kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Gränsgatan 15

Lägenhet
Norr, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

59,3 m²

2 rum

3 382 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 265 000 kr-2 %

21 332 kr/m²

Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Norrskogsvägen 4, Helgestahill, Eskilstuna kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Norrskogsvägen 4

Villa
Helgestahill, Eskilstuna kommun
Fastighetsbyrån Eskilstuna

129+123 m²

5 rum

1 389 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Fastighetsbyrån Eskilstuna
Kristin Ribbings väg 67, Sundbyholm, Eskilstuna kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Kristin Ribbings väg 67

Villa
Sundbyholm, Eskilstuna kommun
Husrum Fastighetsmäkleri

145 m²

5 rum

886 m²

Slutpris 3 750 000 kr-4 %
Husrum Fastighetsmäkleri
Husrum Fastighetsmäkleri
Lindgärdesvägen 7, Slagsta, Eskilstuna kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Lindgärdesvägen 7

Villa
Slagsta, Eskilstuna kommun
Husrum Fastighetsmäkleri

136+39 m²

5 rum

1 254 m²

Slutpris 3 200 000 kr-8 %
Husrum Fastighetsmäkleri
Husrum Fastighetsmäkleri
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Dvärgsångarvägen 12

Radhus
Eskilstuna, Eskilstuna kommun
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna

87 m²

3 rum

Slutpris 2 300 000 kr

26 437 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna
Svensk Fastighetsförmedling Eskilstuna

Visar 1 - 50 av 2500

Artiklar från Hemnet