Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Fastighetsbyrån Umeå

Fastighetsbyrån Umeå

Till kontorets webbsida

Mäklare

Mäklarkontorets försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 jan. 2026

Östermalmsgatan 44

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

55 m²

2 rum

4 098 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

30 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Mariehemsvägen 31D, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 19 jan. 2026

Mariehemsvägen 31D

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

85 m²

3 rum

6 175 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 970 000 kr-8 %

11 412 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 jan. 2026

Skogsfruvägen 17E

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

59,8 m²

3 rum

5 746 kr/mån

Slutpris 1 295 000 kr+4 %

21 656 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
J A Linders väg 84, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 14 jan. 2026

J A Linders väg 84

Lägenhet
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

76,5 m²

2,5 rum

5 417 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 922 500 kr+7 %

25 131 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 jan. 2026

Haddingen 90

Tomt
Haddingen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

1 642 m²

Slutpris 1 045 000 kr+17 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Södra Obbolavägen 22, Obbola, Umeå kommun
  • Såld 12 jan. 2026

Södra Obbolavägen 22

Villa
Obbola, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

96+96 m²

4 rum

975 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 100 000 kr+15 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Flurkmark 31, Flurkmark, Umeå kommun
  • Såld 11 jan. 2026

Flurkmark 31

Villa
Flurkmark, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

83+83 m²

3 rum

1 512 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 825 000 kr-9 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Astronomgatan 1c, Tavleliden, Umeå kommun
  • Såld 22 dec. 2025

Astronomgatan 1c

Radhus
Tavleliden, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

120 m²

5 rum

9 410 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr

23 333 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Djäkneboda 35, Bygdeå, Robertsfors kommun
  • Såld 19 dec. 2025

Djäkneboda 35

Villa
Bygdeå, Robertsfors kommun
Fastighetsbyrån Umeå

225+50 m²

6 rum

1 702 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 995 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Filgränd 163, Östra Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 12 dec. 2025

Filgränd 163

Lägenhet
Östra Ersboda, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

80 m²

3 rum

6 392 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 150 000 kr-4 %

14 375 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Sagovägen 63 Lgh 1105, Tomtebo, Umeå kommun
  • Såld 9 dec. 2025

Sagovägen 63 Lgh 1105

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

39,4 m²

2 rum

3 350 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 150 000 kr-8 %

29 188 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Mariehemsvägen 15C, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 30 nov. 2025

Mariehemsvägen 15C

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

64 m²

2 rum

3 214 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 535 000 kr-1 %

23 984 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Kålhagsvägen 29B, Tomtebo, Umeå kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Kålhagsvägen 29B

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

83 m²

4 rum

6 628 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 075 000 kr+4 %

37 048 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Kullavägen 61, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 18 nov. 2025

Kullavägen 61

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

112 m²

5 rum

258 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Rådhusesplanaden 18A, Centrala Umeå, Umeå kommun
  • Såld 17 nov. 2025

Rådhusesplanaden 18A

Lägenhet
Centrala Umeå, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

24,5 m²

1 rum

2 130 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 350 000 kr-10 %

55 102 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Krusbärsvägen 12, Böleäng, Umeå kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Krusbärsvägen 12

Villa
Böleäng, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

181+28 m²

7 rum

768 m²
  • Uteplats

Slutpris 6 400 000 kr-1 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Målargränd 3J, Teg, Umeå kommun
  • Såld 13 nov. 2025

Målargränd 3J

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

76,8 m²

3 rum

4 696 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 795 000 kr±0 %

36 393 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Köpmangatan 22, Nordmaling, Nordmalings kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Köpmangatan 22

Villa
Nordmaling, Nordmalings kommun
Fastighetsbyrån Umeå

143+100 m²

5 rum

918 m²
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr-15 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Mariehemsvägen 112, Mariestrand, Umeå kommun
  • Såld 10 nov. 2025

Mariehemsvägen 112

Lägenhet
Mariestrand, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

63,5 m²

2 rum

5 689 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 170 000 kr-2 %

18 425 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Ersbodavägen 54, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 6 nov. 2025

Ersbodavägen 54

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

112 m²

5 rum

7 541 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

13 348 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Ostvägen 57, Östra Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 4 nov. 2025

Ostvägen 57

Lägenhet
Östra Ersboda, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

101,5 m²

4 rum

6 713 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 730 000 kr+2 %

17 044 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Terrängvägen 3 A, Berghem, Umeå kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Terrängvägen 3 A

Lägenhet
Berghem, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

55,5 m²

2 rum

3 596 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

32 342 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
J A Linders väg 110, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 30 okt. 2025

J A Linders väg 110

Radhus
Umedalen, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

113 m²

6 rum

7 622 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-2 %

24 779 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Mariehemsvägen 132 , Mariestrand, Umeå kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Mariehemsvägen 132

Lägenhet
Mariestrand, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

69,9 m²

3 rum

5 762 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 680 000 kr-1 %

24 034 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 27 okt. 2025

Kolvaktargränd 3

Lägenhet
Gimonäs, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

50 m²

2 rum

4 908 kr/mån

Slutpris 995 000 kr±0 %

19 900 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå

Visar 51 - 75 av 197