Hoppa till huvudinnehåll
Guldhemmets logotyp

Finalist

Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Mäklare Elisabeth Strandenborg

Elisabeth Strandenborg

Om mig

Elisabeth har varit verksam som fastighetsmäklare sedan 2013 och är sedan flera år en av Fastighetsbyråns mest säljande och rekommenderade mäklare. Hon är idag franchisetagare på Fastighetsbyrån Enskede men är också en av Enskedes mest anlitade villamäklare! Mäklaryrket är något hon brinner starkt för och för henne är det extremt viktigt att både säljare och köpare känner sig trygga men också vet om att hon gör det lilla extra som krävs i varje given affär!
Mäklarens försäljningar

Här visas försäljningar rapporterade till Hemnet.

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 30 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Kajsa Wargs Väg 26

Villa
Enskededalen, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

138 m²

8 rum

Slutpris 18 600 000 kr
Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Lidköpingsvägen 19, Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
  • Såld 22 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Lidköpingsvägen 19

Lägenhet
Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

27 m²

1 rum

2 203 kr/mån

Slutpris 1 425 000 kr-16 %

52 778 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Kalmgatan 21, Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Kalmgatan 21

Lägenhet
Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

45 m²

2 rum

3 697 kr/mån

Slutpris 2 790 000 kr+8 %

62 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 apr. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Bergsrådsvägen 28

Lägenhet
Bagarmossen, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

68 m²

3 rum

Slutpris 4 200 000 kr

61 765 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Slåttervägen 3, Enskededalen, Stockholms kommun
  • Såld 15 mar. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Slåttervägen 3

Lägenhet
Enskededalen, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

73 m²

3 rum

7 365 kr/mån

Slutpris 5 100 000 kr+2 %

69 863 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Boxergränd 47, Norra Sköndal, Stockholms kommun
  • Såld 24 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Boxergränd 47

Radhus
Norra Sköndal, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

195+42 m²

7 rum

282 m²
  • Uteplats

Slutpris 7 500 000 kr+1 %
Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Bastuhagsvägen 6, Stureby, Stockholms kommun
  • Såld 17 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Bastuhagsvägen 6

Lägenhet
Stureby, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

57 m²

2 rum

4 562 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 920 000 kr+8 %

51 228 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Kalmgatan 13B, Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
  • Såld 2 feb. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Kalmgatan 13B

Lägenhet
Hammarbyhöjden, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

35 m²

1 rum

4 018 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 500 000 kr+4 %

71 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Cirkelvägen 20, Gubbängen - Enskede, Stockholms kommun
  • Såld 23 jan. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Cirkelvägen 20

Lägenhet
Gubbängen - Enskede, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

62 m²

2 rum

6 639 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 275 000 kr+14 %

36 694 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Emågatan 18, Bagarmossen, Stockholms kommun
  • Såld 20 jan. 2026
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Emågatan 18

Lägenhet
Bagarmossen, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

66 m²

3 rum

5 871 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 3 100 000 kr+4 %

46 970 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Sofielundsvägen 15, Blåsut, Stockholms kommun
  • Såld 10 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Sofielundsvägen 15

Lägenhet
Blåsut, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

62,5 m²

2 rum

4 880 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 4 100 000 kr+21 %

65 600 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Lindevägen 46, Enskede Gård, Stockholms kommun
  • Såld 2 dec. 2025
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Lindevägen 46

Lägenhet
Enskede Gård, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

54 m²

2 rum

3 807 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

55 463 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Nynäsvägen 316

Lägenhet
Gamla Enskede, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

40 m²

1 rum

4 057 kr/mån

Slutpris 2 400 000 kr+9 %

60 000 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede
Selebovägen 9, Svedmyra, Stockholms kommun
  • Såld 8 maj. 2025
profilfoto på mäklare
ElisabethStrandenborg

Selebovägen 9

Lägenhet
Svedmyra, Stockholms kommun
Fastighetsbyrån Enskede

58 m²

2 rum

3 512 kr/mån

Slutpris 2 690 000 kr-4 %

46 379 kr/m²

Fastighetsbyrån Enskede
Fastighetsbyrån Enskede

Visar alla 14