Malmö Centrum/Hamnen, Malmö kommun

Malmö Centrum/Hamnen; Visa endast nyproduktion

Nyproduktion till salu - Malmö Centrum/Hamnen, Malmö kommun

Sortera på

25 bostäder till salu

2 dagar

1-5 rum lägenhet på Amarell Centrum, Malmö kommun - bild 1
1-5 rum lägenhet på Amarell Centrum, Malmö kommun - bild 2
1-5 rum lägenhet på Amarell Centrum, Malmö kommun - bild 3
1-5 rum lägenhet på Amarell Centrum, Malmö kommun - bild 4
1-5 rum lägenhet på Amarell Centrum, Malmö kommun - bild 5
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Conny Knutsson

HSB ProjektPartner AB

Objektsbild
48 lediga bostäder

Amarell

Lägenhet
Centrum, Malmö kommun
HSB ProjektPartner AB
fr. 1 695 000 kr
42-107 m²
1-5 rum
fr. 3 666 kr/mån
fr. 33 497 kr/m²

Här planerar vi ett boende för dig som önskar en bekvämare vardag i en trivsam, trygg förening med moderna lösningar och spännande arkitektur.

Nybyggnadsprojekt
Conny Knutsson
Conny KnutssonHSB ProjektPartner AB
HSB ProjektPartner AB

4 dagar

1-2 rum lägenhet på Skimra Malmö, Malmö kommun - bild 1
1-2 rum lägenhet på Skimra Malmö, Malmö kommun - bild 2
1-2 rum lägenhet på Skimra Malmö, Malmö kommun - bild 3
1-2 rum lägenhet på Skimra Malmö, Malmö kommun - bild 4
1-2 rum lägenhet på Skimra Malmö, Malmö kommun - bild 5
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Conny Knutsson

Nordr Sverige AB, Region Malmö

Objektsbild
4 lediga bostäder

Skimra

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Nordr Sverige AB, Region Malmö
fr. 2 795 000 kr
35-63 m²
1-2 rum
fr. 2 979 kr/mån
fr. 68 851 kr/m²

Det är sällsynt att våga kliva ut i rampljuset. Finalisten. Sist ut. När Skimra börjar växa fram kommer det vara något utöver det vanliga som tar plats på den sista tomten utmed Citadellskajen. Eleganta och spektakulära lägenheter med stora kvaliteter. Som ogenerat kräver sin plats och för dig som trivs i Malmöscenens strålkastarljus i händelsernas mitt. Passande nog ligger Kungsparken och…

Nybyggnadsprojekt
Conny Knutsson
Conny KnutssonNordr Sverige AB, Region Malmö
Nordr Sverige AB, Region Malmö

Spara din sökning

... och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka sökning

Återvänder du ofta till samma sökning?

Spara din sökning och få notiser eller mail när nya bostäder dyker upp!

Bevaka den här sökningen

5 dagar

2 rum lägenhet på Skeppsgatan 6C Varvsstaden, Malmö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 6C Varvsstaden, Malmö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 6C Varvsstaden, Malmö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 6C Varvsstaden, Malmö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 6C Varvsstaden, Malmö kommun - bild 5
Idag kl 16:00

Skeppsgatan 6C

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
3 400 000 kr
66 m²
2 rum
vån 2/7
4 007 kr/mån
51 515 kr/m²

Generösa tvåan, för dig som söker den spatiösa känslan. Kök och vardagsrum i öppen planlösning, hela 34 kvm att möblera för vardagslivet. Här kan du ha middagsgäster, familj och vänner på besök. Generös balkong mot lugnt gårdsläge. Ett bra val för den som vuxit ur sin lilla tvåa och compact living-känsla eller för paret som flyttar ihop! Inredning i stilen Nordic White som ger en stilren och…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
3 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 36 Dockan, Malmö kommun - bild 1
3 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 36 Dockan, Malmö kommun - bild 2
3 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 36 Dockan, Malmö kommun - bild 3
3 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 36 Dockan, Malmö kommun - bild 4
3 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 36 Dockan, Malmö kommun - bild 5
Sön 24 maj kl 11:00

Lilla Varvsgatan 36

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
4 000 000 kr
71 m²
3 rum
vån 1
4 530 kr/mån
56 338 kr/m²

På våning ett hittar du denna trea på 71 kvm som är planerad för att ge en bra balans mellan privata rum och generösa sällskapsytor. Hjärtat i bostaden är den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum som skapar en naturlig samlingspunkt för både middagar och vardagskvällar. Härifrån når du balkongen som ger extra utrymme och en plats att njuta av både avkoppling och umgänge. Två sovrum gör…

Premium
Nyproduktion
Hösten 2027
Hiss
JM AB
JM AB

8 dagar

2 rum lägenhet på Skeppsgatan 2A Varvsstaden, Malmö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 2A Varvsstaden, Malmö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 2A Varvsstaden, Malmö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 2A Varvsstaden, Malmö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Skeppsgatan 2A Varvsstaden, Malmö kommun - bild 5
Idag kl 16:00

Skeppsgatan 2A

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
3 000 000 kr
60 m²
2 rum
vån 4/10
3 728 kr/mån
50 000 kr/m²

Genomgående spännande tvåa kök och vardagsrum placerat mot söder, gårdsläge och härifrån kliver du ut på balkongen och njuter av solen. Sovrummet hittar du mot norr, behagligt svalt och utan att väckas av besvärande solstrålar genom rullgardinen. Generösa ytor för umgänge och i sovrummet kan du ha skrivbord/arbetshörna och ändå möblera med dubbelsäng. Den händige har en utmärkt nisch för en DIY,…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
4 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 44 Dockan, Malmö kommun - bild 1
4 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 44 Dockan, Malmö kommun - bild 2
4 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 44 Dockan, Malmö kommun - bild 3
4 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 44 Dockan, Malmö kommun - bild 4
4 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 44 Dockan, Malmö kommun - bild 5
Sön 24 maj kl 11:00

Lilla Varvsgatan 44

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
5 400 000 kr
99 m²
4 rum
vån 0
5 720 kr/mån
54 545 kr/m²

Här bor du i en fyrarummare på 98 kvm i ett attraktivt hörnläge som ger bostaden både rymd och fint ljusinsläpp. Planlösningen är öppen mellan kök och vardagsrum och skapar en generös yta där middagar, vardagsliv och umgänge får ta plats. Från vardagsrummet kliver du ut på uteplatsen som ramar in hemmet och ger en trivsam utemiljö med plats för både matbord och sittgrupp. Tre sovrum gör bostaden…

Premium
Nyproduktion
Hösten 2027
Hiss
JM AB
JM AB

10 dagar

Malmö, Malmö kommun
3 lediga bostäder

Majorsgatan

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
fr. 1 195 000 kr
35-52 m²
2 rum
fr. 4 886 kr/mån
fr. 33 558 kr/m²
Nybyggnadsprojekt

13 dagar

Varvsstaden, Malmö kommun
Idag kl 16:00

Skeppsgatan 2A

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
3 400 000 kr
60 m²
2 rum
vån 8/10
3 728 kr/mån
56 667 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
Varvsstaden, Malmö kommun
Idag kl 16:00

Skeppsgatan 2A

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
3 300 000 kr
60 m²
2 rum
vån 6/10
3 728 kr/mån
55 000 kr/m²
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
Varvsstaden, Malmö kommun
Idag kl 16:00

Skeppsgatan 6A

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
1 800 000 kr
35 m²
1 rum
vån 1/7
2 423 kr/mån
51 429 kr/m²
Nyproduktion
Hiss
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB
Varvsstaden, Malmö kommun
5 lediga bostäder

Västra Vakten

Lägenhet
Varvsstaden, Malmö kommun
Peab Bostad AB
fr. 1 800 000 kr
35-66 m²
1-2 rum
fr. 2 423 kr/mån
fr. 50 000 kr/m²
Nybyggnadsprojekt
Peab Bostad AB
Peab Bostad AB

15 dagar

1 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 5

Citadellskajen 2

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Nordr Sverige AB, Region Malmö
2 995 000 kr
43,5 m²
1 rum
3 298 kr/mån
68 851 kr/m²

Stig in på Malmös allra bästa läge vid Citadellskajen, där denna etta om 43,5 rymliga kvadratmeter ger dig möjlighet att dela av en egen sovrumsdel. Här möts du av din privata och generösa balkong om 12 kvm, njuter av hög materialstandard och ett härligt och rymligt badrum med tvättmaskin/torktumlare i kombination och med möjlighet till badkar. Här hemma lagar du mat och umgås i ett lyxigt kök…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Nordr Sverige AB, Region Malmö
Nordr Sverige AB, Region Malmö

16 dagar

1 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 5
Sön 24 maj kl 11:00

Dockgatan 2 A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
1 600 000 kr
29 m²
1 rum
vån 0
2 640 kr/mån
55 172 kr/m²

Här kliver du in i en välplanerad etta på 29 kvm där varje kvadratmeter har fått en genomtänkt funktion. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum gör bostaden social och luftig, medan sovdelen enkelt kan avskiljas för en mer privat känsla. Badrummet är fräscht och fullt utrustat med kombimaskin, och förvaringslösningarna i skjutdörrsgarderober gör vardagen smidig. Detta är en bostad som…

Premium
Nyproduktion
Vintern -27/28
Hiss
JM AB
JM AB

19 dagar

1-5 rum lägenhet på Fartyget Dockan, Malmö kommun - bild 1
Mäklare
Kontakta mig vid intresse!

Anna Helsing

JM AB

Objektsbild
37 lediga bostäder

Fartyget

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
fr. 1 600 000 kr
29-115 m²
1-5 rum
fr. 2 640 kr/mån
fr. 44 828 kr/m²

I attraktiva Dockan har JM fått möjlighet att utveckla 89 nya bostadsrätter i kvarteret Fartyget. Fartyget lägger till bara ett stenkast från kajkanten, intill Ubåtshallen i hörnet Lilla Varvsgatan–Dockgatan. Här bor du med gångavstånd till trendiga restauranger, kaféer och butiker, samtidigt som du har bekvämt nära till Malmö Centralstation och shopping och nöje i city. I Fartyget planerar vi…

Nybyggnadsprojekt
Anna Helsing
Anna HelsingJM AB
JM AB

21 dagar

2 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Dockgatan 2 A Dockan, Malmö kommun - bild 5
Sön 24 maj kl 11:00

Dockgatan 2 A

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
3 000 000 kr
58 m²
2 rum
vån 2
3 940 kr/mån
51 724 kr/m²

Välkommen till en tvåa på 58 kvm som verkligen bjuder in till både vardag och gemenskap. När du kliver in möts du av en ljus och välkomnande hall som leder vidare till bostadens hjärta – det öppna vardagsrummet och köket. Här finns plats för allt från mysiga hemmakvällar till middagar med vänner. Ljuset flödar in och rummet känns både luftigt och inbjudande. Sovrummet är väl tilltaget med gott…

Premium
Nyproduktion
Vintern -27/28
Balkong
Hiss
JM AB
JM AB

30 dagar

Sön 24 maj kl 11:00

Lilla Varvsgatan 44

Lägenhet
Dockan, Malmö kommun
JM AB
6 500 000 kr
104 m²
4 rum
vån 1
5 910 kr/mån
62 500 kr/m²

Här bor du i en fyrarummare på 104 kvm i ett attraktivt hörnläge som ger bostaden både rymd och fint ljusinsläpp. Planlösningen är öppen mellan kök och vardagsrum och skapar en generös yta där middagar, vardagsliv och umgänge får ta plats. Från vardagsrummet kliver du ut på den balkong i vinkel som ramar in hemmet och ger en trivsam utemiljö med plats för både matbord och sittgrupp. Tre sovrum…

Premium
Nyproduktion
Hösten 2027
Balkong
Hiss
JM AB
JM AB

April 2026

2 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 5

Citadellskajen 1

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Nordr Sverige AB, Region Malmö
4 295 000 kr
61 m²
2 rum
4 299 kr/mån
70 410 kr/m²

En terrass om 10 kvm i västläge mot den glittrande kanalen det är bara ett av attributen som gör denna tvårummare om 61 kvm längs Citadellskajen riktigt svårslagen. Vill du höra några fler? Ja, till exempel kan du njuta av öppna och sociala ytor, ett härligt kök i vinkel och en västvänd köksö riktad ut mot terrassen och kanalen. Detta kompletteras med ett generöst badrum med kombimaskin och…

Premium
Nyproduktion
Uteplats
Hiss
Nordr Sverige AB, Region Malmö
Nordr Sverige AB, Region Malmö
1 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 21C Västra Hamnen, Malmö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 21C Västra Hamnen, Malmö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 21C Västra Hamnen, Malmö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 21C Västra Hamnen, Malmö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Lilla Varvsgatan 21C Västra Hamnen, Malmö kommun - bild 5

Lilla Varvsgatan 21C

Lägenhet
Västra Hamnen, Malmö kommun
Kenson & Ljung
1 895 000 kr
39 m²
1 rum
vån 4/5
2 978 kr/mån
48 590 kr/m²

Välkommen till denna kvadratsmarta bostad med en perfekt balans mellan stil, funktion och komfort. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en social och inbjudande miljö, där de stora fönsterpartierna släpper in generöst med ljus och erbjuder en fin utsikt över innergården. Lägenheten har en smart sovalkov som ger en avskild och rofylld sovplats samt en rymlig…

Centrum, Malmö kommun

Majorsgatan 16B 1005

Lägenhet
Centrum, Malmö kommun
1 745 000 kr
52 m²
2 rum
vån 1/6
6 789 kr/mån
33 558 kr/m²
Nyproduktion
Hiss
Centrum, Malmö kommun

Majorsgatan 16 1004

Lägenhet
Centrum, Malmö kommun
1 545 000 kr
46 m²
1,5 rum
vån 1/6
6 160 kr/mån
33 587 kr/m²
Nyproduktion
Hiss

Artiklar från Hemnet

Centrum, Malmö kommun

Majorsgatan 16 1001

Lägenhet
Centrum, Malmö kommun
1 195 000 kr
35 m²
1,5 rum
vån 1/6
4 886 kr/mån
34 143 kr/m²
Nyproduktion
Hiss

Mars 2026

1 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 1
1 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 2
1 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 3
1 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 4
1 rum lägenhet på Citadellskajen 1 Malmö, Malmö kommun - bild 5

Citadellskajen 1

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Nordr Sverige AB, Region Malmö
2 795 000 kr
35 m²
1 rum
2 979 kr/mån
79 857 kr/m²

Välkommen till en etta med terrass om 7 kvm i söderläge mot vänd mot kanalen och Malmöhus Slott. Det här är en av få ettor i Skimra, och en svårslagen sådan. Här bor du på 36 kvm och med nästan 3 meter i takhöjd på ett av Malmös allra bästa lägen. Ett stenkast från stadskärnan promenerar du i parkmiljö längs det bilfria kajpromenadstråket och här vaknar du till glittrande vatten och kluckande…

Premium
Nyproduktion
Uteplats
Hiss
Nordr Sverige AB, Region Malmö
Nordr Sverige AB, Region Malmö

Februari 2026

2 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 1
2 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 2
2 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 3
2 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 4
2 rum lägenhet på Citadellskajen 2 Malmö, Malmö kommun - bild 5

Citadellskajen 2

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Nordr Sverige AB, Region Malmö
5 795 000 kr
63 m²
2 rum
4 384 kr/mån
91 984 kr/m²

Penthouse-tvåa med terrass och två balkonger ja, du hörde rätt. Nästan högst upp i Skimra-huset finns denna pärla till tvårummare på 63 kvadrat, med fönster i tre väderstreck och en terrass på 13 kvadrat. Dessutom finns två spanska balkonger med utgång från vardagsrummet respektive sovrummet. Som bonus kommer lägenheten med en garanterad garageplats på hissavstånd, genomgående golvvärme, en…

Premium
Nyproduktion
Balkong
Hiss
Nordr Sverige AB, Region Malmö
Nordr Sverige AB, Region Malmö

November 2025

4 rum lägenhet på Regementsgatan 52C Malmö, Malmö kommun - bild 1
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52C Malmö, Malmö kommun - bild 2
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52C Malmö, Malmö kommun - bild 3
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52C Malmö, Malmö kommun - bild 4
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52C Malmö, Malmö kommun - bild 5

Regementsgatan 52C

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling
13 995 000 kr
117 m²
4 rum
5 419 kr/mån
119 615 kr/m²

Har du alltid drömt om att bo i en elegant designad lägenhet med en fantastisk utsikt över stad och hav? Här erbjuds du möjligheten att förvärva en av de åtta exklusiva, skräddarsydda penthouse lägenheterna i etage som planeras att uppföras högst upp i före detta Överstens lokaler i ett av Malmös mest välkända landmärken, Kronprinsen. Här erbjuds bostäder som sannerligen är något utöver det…

Premium
Nyproduktion
Hiss
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling

Juli 2025

4 rum lägenhet på Regementsgatan 52A Malmö, Malmö kommun - bild 1
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52A Malmö, Malmö kommun - bild 2
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52A Malmö, Malmö kommun - bild 3
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52A Malmö, Malmö kommun - bild 4
4 rum lägenhet på Regementsgatan 52A Malmö, Malmö kommun - bild 5

Regementsgatan 52A

Lägenhet
Malmö, Malmö kommun
Croisette Fastighetsförmedling
12 995 000 kr
119 m²
4 rum
4 961 kr/mån
109 202 kr/m²

Premium
Nyproduktion
Hiss
Croisette Fastighetsförmedling
Croisette Fastighetsförmedling

Visar alla 25

I närheten av din sökning

Matchar nästan din sökning

Kommande nybyggen i området

Artiklar från Hemnet