Västerviks kommun

Västerviks kommun

Alla slutpriser för bostäder - Västerviks kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 836 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Stormandebo 7, Ankarsrum, Västerviks kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Stormandebo 7

Fritidshus
Ankarsrum, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

105 m²

5 rum

6 482 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 295 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Granvägen 7D, Ankarsrum, Västerviks kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Granvägen 7D

Radhus
Ankarsrum, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

84+8 m²

3 rum

292 m²
  • Uteplats

Slutpris 400 000 kr-16 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Hummelstad Gröna lund, Blackstad - Hummelstad, Västerviks kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Hummelstad Gröna lund

Villa
Blackstad - Hummelstad, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

110+74 m²

3 rum

1 880 m²

Slutpris 1 487 000 kr-13 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025

Vimpelgatan 9B

Lägenhet
Västervik, Västerviks kommun
Listed

52,5 m²

2 rum

4 230 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 300 000 kr-13 %

5 714 kr/m²

Listed
Listed
Tjädervägen 15, Gamleby, Västerviks kommun
  • Såld 20 okt. 2025
profilfoto på mäklare
EdwinÖstin

Tjädervägen 15

Villa
Gamleby, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

85+48 m²

3 rum

638 m²

Slutpris 740 000 kr-17 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Fridsborgsgatan 19, Stenhagen, Västerviks kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Fridsborgsgatan 19

Lägenhet
Stenhagen, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

56,5 m²

2 rum

4 329 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 870 000 kr-3 %

15 398 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Östersjövägen 42B, Karstorp, Västerviks kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Östersjövägen 42B

Lägenhet
Karstorp, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

80 m²

3 rum

5 224 kr/mån

Slutpris 1 200 000 kr+4 %

15 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Hallströmsgatan 57A, Östermalm, Västerviks kommun
  • Såld 19 okt. 2025
profilfoto på mäklare
TobiasAnkréus

Hallströmsgatan 57A

Lägenhet
Östermalm, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

64 m²

2 rum

3 823 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 595 000 kr-8 %

9 297 kr/m²

Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Älvdansgatan 24, Fågelbäret, Västerviks kommun
  • Såld 18 okt. 2025

Älvdansgatan 24

Villa
Fågelbäret, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

105+130 m²

4 rum

986 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 575 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Fossilsvängen 5, Kvännaren, Västerviks kommun
  • Såld 17 okt. 2025
profilfoto på mäklare
TobiasAnkréus

Fossilsvängen 5

Villa
Kvännaren, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

122 m²

5 rum

1 024 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 315 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Stångelandsgatan 6

Villa
Gamleby, Västerviks kommun
Properties & Partners Norrköping

152+44 m²

6 rum

1 527 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-6 %
Properties & Partners Norrköping
Properties & Partners Norrköping
Gasverksgatan 57, Västervik, Västerviks kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Gasverksgatan 57

Radhus
Västervik, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

92 m²

3 rum

157 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Johannesbergsvägen 18, Johannesdal, Västerviks kommun
  • Såld 14 okt. 2025

Johannesbergsvägen 18

Lägenhet
Johannesdal, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

55 m²

2 rum

4 463 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr±0 %

9 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Tomtegatan 13H, Västervik, Västerviks kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Tomtegatan 13H

Lägenhet
Västervik, Västerviks kommun

74 m²

3 rum

5 979 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 495 000 kr±0 %

6 689 kr/m²

Bjurfors Linköping
Gröndalsgatan 6, Piperskärr, Västerviks kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Gröndalsgatan 6

Villa
Piperskärr, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

112 m²

4 rum

1 920 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 670 000 kr+19 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Tjustvägen 6, Överum, Västerviks kommun
  • Såld 10 okt. 2025
profilfoto på mäklare
RobinStrömsten

Tjustvägen 6

Villa
Överum, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

98+97 m²

4 rum

1 203 m²
  • Uteplats

Slutpris 775 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Lysingsvägen 10A, Johannesdal, Västerviks kommun
  • Såld 10 okt. 2025

Lysingsvägen 10A

Lägenhet
Johannesdal, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

43 m²

1 rum

3 260 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 295 000 kr-9 %

6 860 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Irisdalsgatan 5, Örbäcken, Västerviks kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Irisdalsgatan 5

Villa
Örbäcken, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

97+114 m²

4 rum

816 m²

Slutpris 2 200 000 kr-21 %
LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Kungsvägen 55, Ankarsrum, Västerviks kommun
  • Såld 9 okt. 2025

Kungsvägen 55

Radhus
Ankarsrum, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

118+6 m²

5 rum

368 m²
  • Uteplats

Slutpris 875 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Lasthagsvägen 4, Ytterby Flatvarp, Västerviks kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Lasthagsvägen 4

Fritidshus
Ytterby Flatvarp, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

57 m²

3 rum

1 898 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 625 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Notuddsvägen 17, Verkebäck, Västerviks kommun
  • Såld 7 okt. 2025
profilfoto på mäklare
RobinStrömsten

Notuddsvägen 17

Villa
Verkebäck, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

105 m²

4 rum

1 037 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-15 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Lilla Oxebo 24, Oxebo, Västerviks kommun
  • Såld 7 okt. 2025

Lilla Oxebo 24

Fritidshus
Oxebo, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

60 m²

3 rum

1 015 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 100 000 kr+11 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Jättegatan 24, Johannesdal., Västerviks kommun
  • Såld 6 okt. 2025
profilfoto på mäklare
BirgittaPasschier

Jättegatan 24

Radhus
Johannesdal., Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

81+75 m²

3 rum

570 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 160 000 kr-8 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Hummelstad Björkliden , Hummelstad, Västerviks kommun
  • Såld 6 okt. 2025
profilfoto på mäklare
EdwinÖstin

Hummelstad Björkliden

Villa
Hummelstad, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

83+45 m²

5 rum

860 m²

Slutpris 850 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Rundsvängen 17, Örbäcken, Västerviks kommun
  • Såld 6 okt. 2025

Rundsvängen 17

Villa
Örbäcken, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

138+121 m²

6 rum

761 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr+1 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Rågvägen 32, Gamleby, Västerviks kommun
  • Såld 4 okt. 2025
profilfoto på mäklare
BirgittaPasschier

Rågvägen 32

Radhus
Gamleby, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

107+33 m²

4 rum

140 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 845 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Fjellstedtsvägen 4, Överum, Västerviks kommun
  • Såld 3 okt. 2025
profilfoto på mäklare
JennyArkmo

Fjellstedtsvägen 4

Villa
Överum, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

90+54 m²

4 rum

1 528 m²
  • Balkong

Slutpris 680 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Cederflychtsgatan 12, Lidhem, Västerviks kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Cederflychtsgatan 12

Lägenhet
Lidhem, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

39,7 m²

1 rum

2 646 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 550 000 kr-15 %

13 854 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Hallströmsgatan 11, Östermalm, Västerviks kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Hallströmsgatan 11

Lägenhet
Östermalm, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

86,8 m²

4 rum

5 310 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 675 000 kr-7 %

7 776 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Hallingeberg Prästgården 2, Hallingeberg, Västerviks kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Hallingeberg Prästgården 2

Villa
Hallingeberg, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

270+270 m²

10 rum

6 027 m²

Slutpris 5 100 000 kr-12 %
LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Tallgatan 26, Gamleby, Västerviks kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Tallgatan 26

Villa
Gamleby, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

108+54 m²

5 rum

1 080 m²

Slutpris 1 815 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

Sålt i september 2025

Slånbärsstigen 6A, Gamleby, Västerviks kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Slånbärsstigen 6A

Lägenhet
Gamleby, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

39,5 m²

1 rum

3 411 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 80 000 kr-36 %

2 025 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Greby 5, Hallingeberg, Västerviks kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Greby 5

Gård/Skog
Hallingeberg, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

150+10 m²

4 rum

22 ha

Slutpris 4 750 000 kr+10 %
LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Maechelsgatan 21, Fimmelstången, Västerviks kommun
  • Såld 30 sep. 2025

Maechelsgatan 21

Villa
Fimmelstången, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

130+45 m²

5 rum

568 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 800 000 kr-3 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Ejdergatan 12E, Västervik, Västerviks kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Ejdergatan 12E

Lägenhet
Västervik, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

83,5 m²

3 rum

4 865 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 375 000 kr±0 %

16 467 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Esplanaden 13, Södermalm, Västerviks kommun
  • Såld 28 sep. 2025

Esplanaden 13

Villa
Södermalm, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

155+42 m²

5 rum

662 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Andra Västralundsgatan 4, Västralund, Västerviks kommun
  • Såld 26 sep. 2025
profilfoto på mäklare
JennyArkmo

Andra Västralundsgatan 4

Villa
Västralund, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

118 m²

4 rum

670 m²
  • Balkong

Slutpris 2 000 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Ekbacksgatan 29A, Marieborg, Västerviks kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Ekbacksgatan 29A

Lägenhet
Marieborg, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

73 m²

3 rum

3 862 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr-5 %

17 808 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Sjöstadsvägen 8A, Gertrudsvik Sjöstad, Västerviks kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Sjöstadsvägen 8A

Lägenhet
Gertrudsvik Sjöstad, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

78,5 m²

3 rum

5 155 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 925 000 kr-1 %

24 522 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Strömmingsgränd 29, Skogshaga, Västerviks kommun
  • Såld 24 sep. 2025
profilfoto på mäklare
MoaKronståhl Pil

Strömmingsgränd 29

Radhus
Skogshaga, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

128 m²

4 rum

391 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 750 000 kr+5 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Stora Trädgårdsgatan 2D, Marieborg, Västerviks kommun
  • Såld 24 sep. 2025

Stora Trädgårdsgatan 2D

Lägenhet
Marieborg, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

56,9 m²

2 rum

3 600 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 850 000 kr±0 %

14 938 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Östersjövägen 81A, Johannesdal, Västerviks kommun
  • Såld 24 sep. 2025

Östersjövägen 81A

Lägenhet
Johannesdal, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

75 m²

3 rum

5 026 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 635 000 kr±0 %

8 467 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Getingstigen 31, Fågelbäret, Västerviks kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Getingstigen 31

Villa
Fågelbäret, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

100+100 m²

4 rum

723 m²

Slutpris 2 750 000 kr+4 %
LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Tändsticksbryggan 1, Tändstickan, Västerviks kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Tändsticksbryggan 1

Lägenhet
Tändstickan, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

73 m²

3 rum

3 688 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 900 000 kr-3 %

53 425 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Skeppsbrogatan 5C, Skeppsbron, Västerviks kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Skeppsbrogatan 5C

Lägenhet
Skeppsbron, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

51 m²

2 rum

3 722 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 675 000 kr-4 %

32 843 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Rådjursstigen 5, Brevik, Västerviks kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Rådjursstigen 5

Villa
Brevik, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

67+71 m²

3 rum

588 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 200 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Jennyvägen 1, Jenny, Västerviks kommun
  • Såld 18 sep. 2025
profilfoto på mäklare
RobinStrömsten

Jennyvägen 1

Villa
Jenny, Västerviks kommun
Fastighetsbyrån Västervik

142+68 m²

5 rum

1 282 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 500 000 kr-6 %
Fastighetsbyrån Västervik
Fastighetsbyrån Västervik
Östersjövägen 38c, Karstorp, Västerviks kommun
  • Såld 18 sep. 2025

Östersjövägen 38c

Lägenhet
Karstorp, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

80 m²

3 rum

5 224 kr/mån

Slutpris 1 150 000 kr±0 %

14 375 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Blåvingegatan 13, Örbäcken, Västerviks kommun
  • Såld 17 sep. 2025

Blåvingegatan 13

Villa
Örbäcken, Västerviks kommun
LF Fastighetsförmedling Västervik

157+1 m²

6 rum

840 m²

Slutpris 2 050 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Västervik
LF Fastighetsförmedling Västervik
Arabievägen 1C, Reginelund, Västerviks kommun
  • Såld 16 sep. 2025

Arabievägen 1C

Lägenhet
Reginelund, Västerviks kommun
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

58 m²

2 rum

4 018 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 870 000 kr-2 %

15 000 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Svensk Fastighetsförmedling Västervik

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet