Västerås kommun

Västerås kommun

Alla slutpriser för bostäder - Västerås kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

26 391 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Gideonsbergsgatan 21C

Lägenhet
Gideonsberg, Västerås kommun
MAM Homes AB

55 m²

2 rum

3 549 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr

21 818 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Bandverksgatan 237

Radhus
Bäckby, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

132 m²

5 rum

300 m²

Slutpris 2 325 000 kr+37 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Rudbecksgatan 3

Lägenhet
Centrum, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

105 m²

4 rum

7 738 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 010 000 kr+16 %

28 667 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Nicksborgsvägen 6A

Radhus
Barkarö, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

112 m²

5 rum

5 800 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 3 125 000 kr+12 %

27 902 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Klockargatan 16b

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun

37,4 m²

1 rum

Slutpris 750 000 kr

20 053 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Klockartorpsgatan 15A

Lägenhet
Klockartorpet, Västerås kommun

49 m²

2 rum

3 921 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 125 000 kr-2 %

22 959 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Långängsvägen 21F

Övrigt
Skälby, Västerås kommun
72 m²
  • Nyproduktion

Slutpris 1 210 000 kr+9 %
Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

VIKSÄNGSGATAN 15

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

72 m²

3 rum

Slutpris 1 600 000 kr

22 222 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

KUNGSÄNGSGATAN 19A

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

90 m²

3 rum

Slutpris 3 100 000 kr

34 444 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Skälbygatan 228

Lägenhet
Skälby, Västerås kommun

95,8 m²

4 rum

7 941 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 270 000 kr-6 %

13 257 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Klockartorpsgatan 18C

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
MAM Homes AB

126 m²

4 rum

5 519 kr/mån

Slutpris 4 100 000 kr

32 540 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Långbackegatan 12

Villa
Västerås, Västerås kommun
MAM Homes AB

166+6 m²

6 rum

628 m²

Slutpris 7 500 000 kr
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Jägmästargatan 3

Villa
Västerås, Västerås kommun

115+66 m²

5 rum

749 m²

Slutpris 4 200 000 kr
Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Släggkastargatan 10

Lägenhet
Rönnby, Västerås kommun
MAM Homes AB

48,5 m²

2 rum

4 081 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 925 000 kr-3 %

19 072 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Mälargatan 12

Lägenhet
Östra Hamnen, Västerås kommun

142,6 m²

5 rum

7 700 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 9 250 000 kr-3 %

64 867 kr/m²

Notar
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Välljärnsgatan 490

Lägenhet
Bäckby, Västerås kommun

66,5 m²

2 rum

4 079 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 540 000 kr-13 %

8 120 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Landerigatan 11

Radhus
Nordanby, Västerås kommun

138+8 m²

5 rum

437 m²

Slutpris 5 500 000 kr+10 %
Notar
Bomansgatan 24A, Kristiansborg, Västerås kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Bomansgatan 24A

Lägenhet
Kristiansborg, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

65 m²

3 rum

4 713 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-5 %

24 615 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Västra Ringvägen 21A

Lägenhet
Västermalm, Västerås kommun

112 m²

4 rum

7 896 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 295 000 kr±0 %

29 420 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Skjutbanegatan 9D

Lägenhet
Haga, Västerås kommun
MAM Homes AB

55,9 m²

2 rum

2 584 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 950 000 kr+6 %

16 995 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

VINKELVÄGEN 10

Villa
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

97 m²

6 rum

Slutpris 4 375 000 kr
Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Morkullegatan 22

Lägenhet
Råby, Västerås kommun
MAM Homes AB

81 m²

3 rum

4 471 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 615 000 kr+3 %

7 593 kr/m²

MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Backsippsgatan 13B

Lägenhet
Gideonsberg, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

68 m²

3 rum

4 341 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 050 000 kr+6 %

15 441 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Gästrikevägen 7

Villa
Önsta Gryta, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

150 m²

7 rum

704 m²
  • Uteplats

Slutpris 4 325 000 kr+14 %
SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Narvavägen 61

Lägenhet
Hammarby, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

21,5 m²

1 rum

2 136 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 390 000 kr+32 %

18 140 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Drottninggatan 32A

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun

86 m²

3 rum

6 684 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-7 %

23 256 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Blomstergatan 4

Lägenhet
Gideonsberg, Västerås kommun

25 m²

1 rum

1 728 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 390 000 kr-1 %

15 600 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Polstjärnegatan 31A

Lägenhet
Vetterstorp, Västerås kommun

44,5 m²

2 rum

2 077 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 850 000 kr±0 %

19 101 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Ringduvegatan 33

Lägenhet
Råby, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

87 m²

3 rum

5 332 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 895 000 kr±0 %

10 287 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Rotorvägen 4

Lägenhet
Asea-stan, Västerås kommun

65 m²

2 rum

4 555 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 995 000 kr±0 %

15 308 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Bysågsgatan 10

Villa
Norra Vallby, Västerås kommun

118+146 m²

6 rum

944 m²

Slutpris 4 250 000 kr+1 %
Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Stora gatan 75A

Lägenhet
Vasastaden, Västerås kommun

61 m²

2 rum

4 739 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

39 262 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

GJUTARE GRANSTRÖMS GATA 11

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
Fastighetsbyrån Västerås

35 m²

1 rum

Slutpris 1 100 000 kr

31 429 kr/m²

Fastighetsbyrån Västerås
Fastighetsbyrån Västerås
Klockargatan 5A, Klockartorpet, Västerås kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Klockargatan 5A

Lägenhet
Klockartorpet, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

79,8 m²

3 rum

4 804 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

18 734 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Adolf Zethelius gata 1

Lägenhet
Bäckby, Västerås kommun

96 m²

4 rum

6 601 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 150 000 kr+5 %

11 979 kr/m²

Widerlöv Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Barkarö Bygata 57

Radhus
Barkarö, Västerås kommun
MAM Homes AB

137 m²

5 rum

512 m²

Slutpris 4 500 000 kr
MAM Homes AB
MAM Homes AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Skedgatan 15

Villa
Skälby, Västerås kommun
LF Fastighetsförmedling Västerås

147 m²

6 rum

837 m²

Slutpris 4 000 000 kr+3 %
LF Fastighetsförmedling Västerås
LF Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Kaserngatan 81

Lägenhet
Viksäng, Västerås kommun
SkandiaMäklarna Västerås

80 m²

3 rum

4 241 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 095 000 kr±0 %

26 188 kr/m²

SkandiaMäklarna Västerås
SkandiaMäklarna Västerås
Håkantorpsgatan 100, Västerås, Västerås kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Håkantorpsgatan 100

Villa
Västerås, Västerås kommun

132 m²

5 rum

355 m²

Slutpris 2 425 000 kr+3 %
Svensk Fastighetsförmedling Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Mimergatan 4

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun

81,5 m²

3 rum

4 789 kr/mån

Slutpris 3 060 000 kr+9 %

37 546 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Lövhagsgatan 43

Lägenhet
Råby, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

63 m²

2,5 rum

3 915 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 600 000 kr

9 524 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Rapportgatan 4

Villa
Västerås, Västerås kommun
HusmanHagberg Västerås

98 m²

3 rum

740 m²

Slutpris 3 700 000 kr
HusmanHagberg Västerås
HusmanHagberg Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Kopparbergsvägen 18C

Lägenhet
Centralt, Västerås kommun

53 m²

2 rum

4 209 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 575 000 kr+2 %

29 717 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Smältverksgatan 197

Lägenhet
Bäckby, Västerås kommun

31 m²

1 rum

2 176 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 500 000 kr-8 %

16 129 kr/m²

Bjurfors Västerås
Bomansgatan 30D, Kristiansborg, Västerås kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Bomansgatan 30D

Lägenhet
Kristiansborg, Västerås kommun

37 m²

1 rum

3 199 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 560 000 kr

15 135 kr/m²

Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Ringduvegatan 33

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun
Svenska Mäklarhuset Västerås

87 m²

4 rum

5 222 kr/mån

Slutpris 1 300 000 kr-4 %

14 943 kr/m²

Svenska Mäklarhuset Västerås
Svenska Mäklarhuset Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Sjöjungfrugatan 2

Lägenhet
Öster Mälarstrand, Västerås kommun

49 m²

2 rum

3 307 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr-4 %

48 878 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Violstigen 5

Lägenhet
Västerås, Västerås kommun

99 m²

3 rum

6 581 kr/mån

Slutpris 2 475 000 kr+3 %

25 000 kr/m²

Bjurfors Västerås
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 19 apr. 2026

Guttorms väg 16

Radhus
Irsta, Västerås kommun

113+9 m²

4 rum

369 m²

Slutpris 3 300 000 kr
Mäklarhuset Västerås
Smältverksgatan 66, Bäckby, Västerås kommun
  • Såld 19 apr. 2026

Smältverksgatan 66

Lägenhet
Bäckby, Västerås kommun

76,5 m²

3 rum

6 134 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 550 000 kr-37 %

7 190 kr/m²

Mäklarhuset Västerås

Visar 151 - 200 av 2500

Artiklar från Hemnet