Vara kommun

Vara kommun

Alla slutpriser för bostäder - Vara kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

1 679 sålda bostäder

Sålt i december 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 5 dec. 2025

Hantverkaregatan 6

Villa
Vara, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

86 m²

3 rum

528 m²

Slutpris 780 000 kr+58 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Juristvägen 1, Centrala Vara, Vara kommun
  • Såld 3 dec. 2025

Juristvägen 1

Villa
Centrala Vara, Vara kommun
Mäklarhuset Lidköping/Vara

91+25 m²

3 rum

832 m²

Slutpris 1 990 000 kr±0 %
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Mäklarhuset Lidköping/Vara

Sålt i november 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 nov. 2025

Vedum Lars Andersgården 3

Villa
Vedum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

39+18 m²

2 rum

1 626 m²

Slutpris 550 000 kr-15 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Allégatan 8, Centralt, Vara kommun
  • Såld 26 nov. 2025

Allégatan 8

Lägenhet
Centralt, Vara kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

54,5 m²

2 rum

4 415 kr/mån

Slutpris 495 000 kr±0 %

9 083 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Tråvad Brotorp 1, Tråvad, Vara kommun
  • Såld 24 nov. 2025
profilfoto på mäklare
AmandaHolsendahl

Tråvad Brotorp 1

Villa
Tråvad, Vara kommun
Bostada Fastighetsmäklare

95+90 m²

5 rum

4 380 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 700 000 kr-15 %
Bostada Fastighetsmäklare
Bostada Fastighetsmäklare
Storgatan 34, Stora Levene, Vara kommun
  • Såld 19 nov. 2025

Storgatan 34

Villa
Stora Levene, Vara kommun
Mäklarhuset Lidköping/Vara

103+76 m²

4 rum

1 128 m²

Slutpris 975 000 kr-19 %
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Tumleberg Tallbacken 1, Tumleberg, Vara kommun
  • Såld 18 nov. 2025

Tumleberg Tallbacken 1

Villa
Tumleberg, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

148+85 m²

6 rum

2 600 m²

Slutpris 1 100 000 kr-8 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 nov. 2025

Lidköpingsvägen 9

Villa
Stora Levene, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

92+59 m²

4 rum

1 355 m²

Slutpris 600 000 kr-20 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 nov. 2025

Allégatan 18

Lägenhet
Centrala Vara, Vara kommun
Mäklarhuset Lidköping/Vara

45,5 m²

1 rum

3 540 kr/mån

Slutpris 395 000 kr±0 %

8 681 kr/m²

Mäklarhuset Lidköping/Vara
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 nov. 2025

Korsgatan 14

Villa
Kvänum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

112+160 m²

6 rum

973 m²

Slutpris 1 600 000 kr-20 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 11 nov. 2025

Kvänum Smedjegården 5

Gård/Skog
Kvänum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

76+2 m²

4 rum

6 ha

Slutpris 2 495 000 kr+4 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Almgatan 4B, Centralt, Vara kommun
  • Såld 6 nov. 2025
profilfoto på mäklare
AmandaHolsendahl

Almgatan 4B

Lägenhet
Centralt, Vara kommun
Bostada Fastighetsmäklare

80 m²

3 rum

5 465 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 575 000 kr-17 %

7 188 kr/m²

Bostada Fastighetsmäklare
Bostada Fastighetsmäklare
Hantverkaregatan 34, Vara, Vara kommun
  • Såld 1 nov. 2025

Hantverkaregatan 34

Villa
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

114+114 m²

7 rum

886 m²

Slutpris 1 650 000 kr-15 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara

Sålt i oktober 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 okt. 2025

Smedjegårdsgatan 4E

Lägenhet
Kvänum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

69 m²

2 rum

2 876 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 395 000 kr±0 %

5 725 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Parkvägen 11, Stora Levene, Vara kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Parkvägen 11

Villa
Stora Levene, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

110+63 m²

5 rum

1 061 m²

Slutpris 875 000 kr+26 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Götgatan 1, Kvänum, Vara kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Götgatan 1

Villa
Kvänum, Vara kommun
Broberg Mäkleri AB

156+140 m²

6 rum

1 126 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 385 000 kr±0 %
Broberg Mäkleri AB
Broberg Mäkleri AB
Villabergsvägen 31, Öttum, Vara kommun
  • Såld 21 okt. 2025

Villabergsvägen 31

Villa
Öttum, Vara kommun
Broberg Mäkleri AB

160+12 m²

7 rum

1 681 m²

Slutpris 750 000 kr-21 %
Broberg Mäkleri AB
Broberg Mäkleri AB
Skarstad Backen 1, Vara, Vara kommun
  • Såld 18 okt. 2025

Skarstad Backen 1

Gård/Skog
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

145+9 m²

5 rum

3,5 ha

Slutpris 3 375 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 okt. 2025

Öttum Villaberg 3

Villa
Öttum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

202+51 m²

6 rum

4 656 m²

Slutpris 1 725 000 kr-4 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Bitterna Karlagården 1, Vedum Med Omnejd, Vara kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Bitterna Karlagården 1

Villa
Vedum Med Omnejd, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

78 m²

3 rum

455 m²

Slutpris 625 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 13 okt. 2025

Källeryd Nybygget 1

Gård/Skog
Larv, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Falköping

85 m²

4 rum

7,2 ha

Slutpris 2 400 000 kr+37 %
LF Fastighetsförmedling Falköping
LF Fastighetsförmedling Falköping
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025

Storgatan 29

Villa
Kvänum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

179 m²

9 rum

1 127 m²

Slutpris 650 000 kr-13 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 12 okt. 2025

Larv Lassagården 6

Villa
Larv, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

188+44 m²

6 rum

2 348 m²

Slutpris 825 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Nya vägen 4, Centrala Kvänum, Vara kommun
  • Såld 11 okt. 2025

Nya vägen 4

Villa
Centrala Kvänum, Vara kommun
Mäklarhuset Lidköping/Vara

133+150 m²

7 rum

1 006 m²

Slutpris 605 000 kr-24 %
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Almgatan 2D lgh 1202, Vara, Vara kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Almgatan 2D lgh 1202

Lägenhet
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

80 m²

3 rum

5 297 kr/mån

Slutpris 520 000 kr-20 %

6 500 kr/m²

Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Allégatan 8

Lägenhet
Vara, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

63,5 m²

2 rum

5 180 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 525 000 kr-5 %

8 268 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Prinsagårdsgatan 3A

Lägenhet
Kvänum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

74,3 m²

3 rum

3 608 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 260 000 kr-12 %

3 499 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 3 okt. 2025

Tråvad Gammaltråvad 9

Villa
Tråvad, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

231+231 m²

11 rum

1,3 ha

Slutpris 3 000 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara

Sålt i september 2025

Vedum Kroken 1, Vedum Med Omnejd, Vara kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Vedum Kroken 1

Villa
Vedum Med Omnejd, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

75 m²

4 rum

1 198 m²

Slutpris 650 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Fyrunga Björkbacka 1, Fyrunga, Vara kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Fyrunga Björkbacka 1

Gård/Skog
Fyrunga, Vara kommun
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB

160+40 m²

8 rum

4 ha
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 1 600 000 kr-17 %
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
Arentorp Torpa 5, Arentorp Med Omnejd, Vara kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Arentorp Torpa 5

Villa
Arentorp Med Omnejd, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

110 m²

6 rum

3 012 m²

Slutpris 1 300 000 kr+4 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Önum Mossbrott 4, Mossbrott, Vara kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Önum Mossbrott 4

Fritidshus
Mossbrott, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

35 m²

2 rum

828 m²

Slutpris 390 000 kr+11 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Kullenvägen 6, Centralt, Vara kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Kullenvägen 6

Villa
Centralt, Vara kommun
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB

116+52 m²

5 rum

810 m²
  • Uteplats

Slutpris 1 270 000 kr-13 %
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
Sveagatan 2B, Vara, Vara kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Sveagatan 2B

Lägenhet
Vara, Vara kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

54,5 m²

2 rum

2 954 kr/mån

Slutpris 500 000 kr-4 %

9 174 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Fyrunga Löjtnantsholm 2, Kvänum, Vara kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Fyrunga Löjtnantsholm 2

Villa
Kvänum, Vara kommun
Etage Mäklarbyrå

100 m²

2 844 m²

Slutpris 260 000 kr-25 %
Etage Mäklarbyrå
Etage Mäklarbyrå
Edsvära Ullstorp 1, Kvänum Med Omnejd, Vara kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Edsvära Ullstorp 1

Fritidshus
Kvänum Med Omnejd, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

100 m²

5 rum

3 416 m²

Slutpris 1 350 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 sep. 2025

Sparlösa Österäng 1

Villa
Sparlösa, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

105+7 m²

5 rum

5 272 m²

Slutpris 1 800 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Tvärgatan 5, Kvänum, Vara kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Tvärgatan 5

Villa
Kvänum, Vara kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

92+60 m²

3 rum

731 m²

Slutpris 675 000 kr-10 %
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Ringvägen 2, Tråvad, Vara kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Ringvägen 2

Villa
Tråvad, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

125+99 m²

4 rum

983 m²

Slutpris 600 000 kr-22 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Bondegatan 2, Vara, Vara kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Bondegatan 2

Villa
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

124 m²

4 rum

759 m²

Slutpris 2 775 000 kr-7 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025

Allégatan 14

Lägenhet
Vara, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

78 m²

3 rum

5 884 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 695 000 kr±0 %

8 910 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 8 sep. 2025

Barnegatan 12

Villa
Vara, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara

208+79 m²

7 rum

787 m²

Slutpris 2 450 000 kr-9 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara
Tomtvägen 2, Tråvad, Vara kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Tomtvägen 2

Villa
Tråvad, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

117 m²

4 rum

534 m²

Slutpris 1 220 000 kr±0 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Levenegatan 3, Vara, Vara kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Levenegatan 3

Villa
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

108+108 m²

5 rum

689 m²

Slutpris 1 850 000 kr+16 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Allégatan 9E, Centrala Vara, Vara kommun
  • Såld 8 sep. 2025

Allégatan 9E

Lägenhet
Centrala Vara, Vara kommun
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB

54 m²

2 rum

3 778 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 600 000 kr+6 %

11 111 kr/m²

REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
REDO Fastighetsförmedling i Sverige AB
Almgatan 2C, Vara, Vara kommun
  • Såld 6 sep. 2025

Almgatan 2C

Lägenhet
Vara, Vara kommun
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm

66 m²

2 rum

4 637 kr/mån

Slutpris 495 000 kr±0 %

7 500 kr/m²

SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
SkandiaMäklarna Hjo/Karlsborg/Skövde/Tibro/Tidaholm
Jung Törestorp 7, Jung, Vara kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Jung Törestorp 7

Villa
Jung, Vara kommun
Mäklarhuset Lidköping/Vara

142+65 m²

6 rum

2 055 m²

Slutpris 2 025 000 kr+19 %
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Mäklarhuset Lidköping/Vara
Karlagatan 6, Vara, Vara kommun
  • Såld 4 sep. 2025

Karlagatan 6

Villa
Vara, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

160+58 m²

7 rum

693 m²

Slutpris 1 800 000 kr-14 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara
Solängsvägen 7, Helås Med Omnejd, Vara kommun
  • Såld 1 sep. 2025

Solängsvägen 7

Villa
Helås Med Omnejd, Vara kommun
Fastighetsbyrån Vara

140+60 m²

4 rum

1 566 m²

Slutpris 1 300 000 kr-13 %
Fastighetsbyrån Vara
Fastighetsbyrån Vara

Sålt i augusti 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 aug. 2025

Bitternavägen 19

Övrigt
Vedum, Vara kommun
LF Fastighetsförmedling Vara
2 229 m²

Slutpris 900 000 kr-31 %
LF Fastighetsförmedling Vara
LF Fastighetsförmedling Vara

Visar 51 - 100 av 1679

Artiklar från Hemnet