Umeå kommun

Umeå kommun

Alla slutpriser för bostäder - Umeå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

14 950 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Skärvstensgatan 52, Mariehöjd, Umeå kommun
  • Såld 29 apr. 2026

Skärvstensgatan 52

Lägenhet
Mariehöjd, Umeå kommun
Boporten

48 m²

2 rum

3 284 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 750 000 kr-3 %

36 458 kr/m²

Boporten
Boporten
Fredrikshall 44, Hundsjön/Tavelsjö, Umeå kommun
  • Såld 29 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterLindeberg

Fredrikshall 44

Fritidshus
Hundsjön/Tavelsjö, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

44+40 m²

3 rum

1 645 m²

Slutpris 865 000 kr+9 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Vallstigen 7

Villa
Sörmjöle, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

127+55 m²

5 rum

955 m²

Slutpris 3 900 000 kr+6 %
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Storgatan 10AA

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

44 m²

2 rum

4 311 kr/mån

Slutpris 1 550 000 kr±0 %

35 227 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Borgvägen 9C

Radhus
Umeå, Umeå kommun
MOHV Umeå

110 m²

4 rum

106 m²

Slutpris 3 275 000 kr-6 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Rågången 6A

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

55,5 m²

2 rum

Slutpris 1 900 000 kr

34 234 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 apr. 2026

Domarevägen 27A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

51 m²

2 rum

4 660 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 695 000 kr±0 %

33 235 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Generalsgatan 9, Haga, Umeå kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Generalsgatan 9

Radhus
Haga, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

120+60 m²

5 rum

129 m²

Slutpris 5 585 000 kr+12 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Parkvägen 38, Holmsund, Umeå kommun
  • Såld 28 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TobiasSandström

Parkvägen 38

Lägenhet
Holmsund, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

56 m²

2 rum

5 305 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 890 000 kr±0 %

33 750 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Stjärnvägen 5, Ersmark, Umeå kommun
  • Såld 28 apr. 2026

Stjärnvägen 5

Villa
Ersmark, Umeå kommun
Boporten

219+35 m²

7 rum

888 m²

Slutpris 5 180 000 kr+4 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Tankvägen 20B

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
MOHV Umeå

34 m²

1 rum

2 536 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

43 971 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 28 apr. 2026

Symfonivägen 9C

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

79 m²

3 rum

4 472 kr/mån

Slutpris 2 560 000 kr±0 %

32 405 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Gustav Garvares gata 6A, Haga, Umeå kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Gustav Garvares gata 6A

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
MOHV Umeå

77 m²

3 rum

6 663 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 550 000 kr-5 %

33 117 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Rosettvägen 26, Röbäck, Umeå kommun
  • Såld 27 apr. 2026

Rosettvägen 26

Lägenhet
Röbäck, Umeå kommun
Svensk Fastighetsförmedling Umeå

74,5 m²

3 rum

5 911 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 595 000 kr±0 %

21 409 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Svensk Fastighetsförmedling Umeå
Regementsgatan 38, Haga, Umeå kommun
  • Såld 27 apr. 2026
profilfoto på mäklare
Bo-GunnarSamuelsson

Regementsgatan 38

Villa
Haga, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

247 m²

734 m²

Slutpris 8 500 000 kr+8 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Videvägen 16, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 26 apr. 2026
profilfoto på mäklare
PeterLindeberg

Videvägen 16

Villa
Umedalen, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

168+45 m²

6 rum

892 m²

Slutpris 5 950 000 kr-7 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Kungsgatan 112A

Lägenhet
Öst på stan, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

64,3 m²

2 rum

4 189 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 875 000 kr-15 %

29 160 kr/m²

Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 25 apr. 2026

Stenmarksvägen 5A

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

25,5 m²

1 rum

2 268 kr/mån

Slutpris 950 000 kr-5 %

37 255 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Piruettvägen 12, Umedalen, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Piruettvägen 12

Villa
Umedalen, Umeå kommun
Boporten

134 m²

6 rum

657 m²

Slutpris 4 995 000 kr±0 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Olof Palmes Gata 59

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Properties & Partners

74,5 m²

3 rum

6 669 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 950 000 kr+2 %

39 597 kr/m²

Properties & Partners
Properties & Partners
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Mariehemsvägen 1 A

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun

87 m²

3 rum

3 877 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr+8 %

23 563 kr/m²

Hemverket AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Hinkgränd 82

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

63 m²

2 rum

4 655 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr-4 %

19 048 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kravattvägen 6, Röbäck, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026

Kravattvägen 6

Villa
Röbäck, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

147+350 m²

7 rum

1 116 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 6 550 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Olof Palmes gata 57, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TobiasSandström

Olof Palmes gata 57

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

74,5 m²

3 rum

6 669 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 860 000 kr+15 %

38 389 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Kvarnvägen 5, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TobiasSandström

Kvarnvägen 5

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

95 m²

4 rum

5 075 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

31 526 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Sörforsvägen 5, Brännland, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
SusanneLindgren

Sörforsvägen 5

Villa
Brännland, Umeå kommun
LF Fastighetsförmedling Umeå

82+82 m²

3 rum

998 m²

Slutpris 3 195 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Umeå
LF Fastighetsförmedling Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Rådhusesplanaden 18D

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
MOHV Umeå

41 m²

2 rum

2 861 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

48 780 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Kålhagsvägen 27C

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

63 m²

3 rum

5 581 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 825 000 kr-13 %

28 968 kr/m²

Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Lugna gatan 5

Fritidshus
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

60 m²

3 rum

2 000 m²

Slutpris 1 170 000 kr
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Orrvägen 10, Teg, Umeå kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Orrvägen 10

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

80 m²

3 rum

5 082 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

33 688 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AnnaSundkvist

Kungsgatan 27B

Villa
Centrum, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

230+29 m²

8 rum

319 m²

Slutpris 6 950 000 kr±0 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Södra Ersmarksgatan 14, Haga, Umeå kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
WilliamBoström

Södra Ersmarksgatan 14

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

53 m²

2 rum

3 535 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 740 000 kr+3 %

32 830 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Sjöråvägen 8D

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

54,9 m²

2 rum

5 286 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr

27 231 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Älvans väg 51

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

67 m²

2 rum

5 878 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

19 328 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Nygatan 38A

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

29 m²

1 rum

2 260 kr/mån

Slutpris 1 690 000 kr-3 %

58 276 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Mariehemsvägen 144, Mariestrand, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Mariehemsvägen 144

Lägenhet
Mariestrand, Umeå kommun
MOHV Umeå

100,1 m²

4 rum

7 434 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr+6 %

25 475 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kålhagsvägen 27A, Tomtebo, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Kålhagsvägen 27A

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Boporten

63 m²

3 rum

5 581 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

31 667 kr/m²

Boporten
Boporten
Ystarvägen 9, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Ystarvägen 9

Radhus
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

118 m²

3 rum

166 m²

Slutpris 3 200 000 kr-6 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Sandåkersgatan 1, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Sandåkersgatan 1

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

72 m²

3 rum

4 886 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-4 %

31 944 kr/m²

Boporten
Boporten
Tomtebo Koloniområde, Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Tomtebo Koloniområde

Fritidshus
Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
MOHV Umeå

25 m²

2 rum

340 m²

Slutpris 625 000 kr-7 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Skeppargatan 3A, Teg, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Skeppargatan 3A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Boporten

63 m²

2 rum

4 030 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 525 000 kr-5 %

55 952 kr/m²

Boporten
Boporten
Östra Kyrkogatan 30A, Haga, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Östra Kyrkogatan 30A

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

27 m²

1 rum

2 470 kr/mån

Slutpris 1 190 000 kr-4 %

44 074 kr/m²

Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Älvans väg 5

Lägenhet
Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
MOHV Umeå

42 m²

2 rum

4 402 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 100 000 kr-4 %

26 190 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Stöcksjö Svartnäsväg 71

Fritidshus
Stöcksjö, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

60 m²

3 rum

1 170 m²

Slutpris 1 500 000 kr-23 %
HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Ström 11

Villa
Umeå, Umeå kommun
Boporten

109+69 m²

4 rum

1 828 m²

Slutpris 4 150 000 kr+12 %
Boporten
Boporten
Trastvägen 7B, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Trastvägen 7B

Radhus
Mariehem, Umeå kommun
Boporten

122 m²

6 rum

211 m²

Slutpris 3 995 000 kr-5 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Skidspåret 13

Lägenhet
Berghem, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

56 m²

2 rum

3 583 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-11 %

28 571 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Kragvägen 115, Röbäck, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Kragvägen 115

Lägenhet
Röbäck, Umeå kommun
MOHV Umeå

104 m²

5 rum

7 332 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 595 000 kr±0 %

24 952 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Rödhakevägen 35B, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Rödhakevägen 35B

Radhus
Mariehem, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

138+69 m²

5 rum

131 m²

Slutpris 4 850 000 kr+13 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Saxofonstråket 6, Rödäng, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Saxofonstråket 6

Radhus
Rödäng, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

127+34 m²

5 rum

254 m²

Slutpris 3 650 000 kr-4 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet