Umeå, Umeå kommun

Umeå

Alla slutpriser för bostäder - Umeå, Umeå kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

11 486 sålda bostäder

Sålt i april 2026

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Mariehemsvägen 1 A

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun

87 m²

3 rum

3 877 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 050 000 kr+8 %

23 563 kr/m²

Hemverket AB
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 24 apr. 2026

Hinkgränd 82

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

63 m²

2 rum

4 655 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 200 000 kr-4 %

19 048 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Olof Palmes gata 57, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TobiasSandström

Olof Palmes gata 57

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

74,5 m²

3 rum

6 669 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 860 000 kr+15 %

38 389 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Kvarnvägen 5, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 24 apr. 2026
profilfoto på mäklare
TobiasSandström

Kvarnvägen 5

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

95 m²

4 rum

5 075 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 995 000 kr±0 %

31 526 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Rådhusesplanaden 18D

Lägenhet
Centrum, Umeå kommun
MOHV Umeå

41 m²

2 rum

2 861 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 2 000 000 kr-5 %

48 780 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Kålhagsvägen 27C

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

63 m²

3 rum

5 581 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 825 000 kr-13 %

28 968 kr/m²

Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Orrvägen 10, Teg, Umeå kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Orrvägen 10

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

80 m²

3 rum

5 082 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 695 000 kr±0 %

33 688 kr/m²

Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AnnaSundkvist

Kungsgatan 27B

Villa
Centrum, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

230+29 m²

8 rum

319 m²

Slutpris 6 950 000 kr±0 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Södra Ersmarksgatan 14, Haga, Umeå kommun
  • Såld 23 apr. 2026
profilfoto på mäklare
WilliamBoström

Södra Ersmarksgatan 14

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

53 m²

2 rum

3 535 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 740 000 kr+3 %

32 830 kr/m²

Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Sjöråvägen 8D

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

54,9 m²

2 rum

5 286 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 495 000 kr

27 231 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Älvans väg 51

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

67 m²

2 rum

5 878 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 295 000 kr±0 %

19 328 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 apr. 2026

Nygatan 38A

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

29 m²

1 rum

2 260 kr/mån

Slutpris 1 690 000 kr-3 %

58 276 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Mariehemsvägen 144, Mariestrand, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Mariehemsvägen 144

Lägenhet
Mariestrand, Umeå kommun
MOHV Umeå

100,1 m²

4 rum

7 434 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 550 000 kr+6 %

25 475 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kålhagsvägen 27A, Tomtebo, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Kålhagsvägen 27A

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
Boporten

63 m²

3 rum

5 581 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 995 000 kr±0 %

31 667 kr/m²

Boporten
Boporten
Ystarvägen 9, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Ystarvägen 9

Radhus
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

118 m²

3 rum

166 m²

Slutpris 3 200 000 kr-6 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Sandåkersgatan 1, Sandåkern, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Sandåkersgatan 1

Lägenhet
Sandåkern, Umeå kommun
Boporten

72 m²

3 rum

4 886 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 2 300 000 kr-4 %

31 944 kr/m²

Boporten
Boporten
Tomtebo Koloniområde, Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Tomtebo Koloniområde

Fritidshus
Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
MOHV Umeå

25 m²

2 rum

340 m²

Slutpris 625 000 kr-7 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Skeppargatan 3A, Teg, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Skeppargatan 3A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
Boporten

63 m²

2 rum

4 030 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 525 000 kr-5 %

55 952 kr/m²

Boporten
Boporten
Östra Kyrkogatan 30A, Haga, Umeå kommun
  • Såld 22 apr. 2026

Östra Kyrkogatan 30A

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling

27 m²

1 rum

2 470 kr/mån

Slutpris 1 190 000 kr-4 %

44 074 kr/m²

Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Ahlm & Dahl Fastighetsförmedling
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 22 apr. 2026

Älvans väg 5

Lägenhet
Tomtebo/Nydalaviken, Umeå kommun
MOHV Umeå

42 m²

2 rum

4 402 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 100 000 kr-4 %

26 190 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Trastvägen 7B, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026

Trastvägen 7B

Radhus
Mariehem, Umeå kommun
Boporten

122 m²

6 rum

211 m²

Slutpris 3 995 000 kr-5 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 apr. 2026

Skidspåret 13

Lägenhet
Berghem, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

56 m²

2 rum

3 583 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 600 000 kr-11 %

28 571 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Rödhakevägen 35B, Mariehem, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
UlricaJohansson

Rödhakevägen 35B

Radhus
Mariehem, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

138+69 m²

5 rum

131 m²

Slutpris 4 850 000 kr+13 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Saxofonstråket 6, Rödäng, Umeå kommun
  • Såld 21 apr. 2026
profilfoto på mäklare
MagnusForsberg

Saxofonstråket 6

Radhus
Rödäng, Umeå kommun
Mäklarringen Umeå

127+34 m²

5 rum

254 m²

Slutpris 3 650 000 kr-4 %
Mäklarringen Umeå
Mäklarringen Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Kylgränd 55

Radhus
Umeå, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

99 m²

4 rum

Slutpris 2 650 000 kr

26 768 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Näckrosvägen 3, Västerslätt, Umeå kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Näckrosvägen 3

Lägenhet
Västerslätt, Umeå kommun
MOHV Umeå

31,5 m²

1 rum

2 142 kr/mån

Slutpris 1 095 000 kr±0 %

34 762 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Olof Palmes gata 8, Dragonfältet, Umeå kommun
  • Såld 20 apr. 2026

Olof Palmes gata 8

Lägenhet
Dragonfältet, Umeå kommun
Boporten

61 m²

2 rum

3 305 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 270 000 kr-1 %

37 213 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Skärvstensgatan 20

Lägenhet
Mariehöjd, Umeå kommun
Boporten

40 m²

1 rum

3 091 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 520 000 kr±0 %

38 000 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Mariehemsvägen 31A

Lägenhet
Mariehem, Umeå kommun
Boporten

113 m²

5 rum

7 764 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 395 000 kr±0 %

12 345 kr/m²

Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Skolgatan 117B

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

104 m²

4 rum

7 960 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr-3 %

33 654 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 20 apr. 2026

Älvans väg 89

Lägenhet
Tomtebo, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

73 m²

3 rum

6 283 kr/mån
  • Uteplats
  • Hiss

Slutpris 1 795 000 kr±0 %

24 589 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 18 apr. 2026

Östra Strandgatan 17E

Lägenhet
Öst På Stan, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

39 m²

2 rum

4 239 kr/mån

Slutpris 1 400 000 kr-3 %

35 897 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Hissjövägen 34, Haga, Umeå kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Hissjövägen 34

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
Boporten

48,5 m²

2 rum

4 341 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 495 000 kr±0 %

30 825 kr/m²

Boporten
Boporten
Slipmästargränd 14, Gimonäs, Umeå kommun
  • Såld 17 apr. 2026

Slipmästargränd 14

Villa
Gimonäs, Umeå kommun
Boporten

144+9 m²

6 rum

702 m²

Slutpris 5 950 000 kr+8 %
Boporten
Boporten
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026
profilfoto på mäklare
AnnaSundkvist

Pilgatan 26A

Villa
Öst på stan, Umeå kommun
Mäklarcity Umeå

339+154 m²

11 rum

726 m²

Slutpris 8 260 000 kr+3 %
Mäklarcity Umeå
Mäklarcity Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Kärnvägen 213

Lägenhet
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

93 m²

4 rum

5 571 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 650 000 kr±0 %

17 742 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 17 apr. 2026

Stenmarksvägen 13C

Lägenhet
Haga, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

77 m²

3 rum

5 360 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 295 000 kr±0 %

29 805 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Målargränd 3G

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

77 m²

3 rum

4 897 kr/mån

Slutpris 2 900 000 kr+4 %

37 662 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Näckens väg 2

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
MOHV Umeå

70 m²

3 rum

5 397 kr/mån

Slutpris 2 165 000 kr

30 929 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Södra Slevgränd 83, Ersboda, Umeå kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Södra Slevgränd 83

Radhus
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

100 m²

4 rum

252 m²

Slutpris 2 800 000 kr+6 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Kronovägen 7A, Teg, Umeå kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Kronovägen 7A

Lägenhet
Teg, Umeå kommun
MOHV Umeå

38 m²

1 rum

3 570 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 200 000 kr-9 %

31 579 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Kärnvägen 5

Radhus
Ersboda, Umeå kommun
MOHV Umeå

105 m²

4 rum

6 509 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 950 000 kr-7 %

18 571 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Storgatan 8e, Väst på stan, Umeå kommun
  • Såld 16 apr. 2026

Storgatan 8e

Lägenhet
Väst på stan, Umeå kommun
MOHV Umeå

44 m²

2 rum

4 971 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

31 818 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Symfonivägen 9B

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

79 m²

3 rum

4 472 kr/mån

Slutpris 2 550 000 kr±0 %

32 278 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Mellanbågen 8

Villa
Sofiehem, Umeå kommun
MOHV Umeå

99+99 m²

4 rum

952 m²

Slutpris 3 425 000 kr+4 %
MOHV Umeå
MOHV Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 apr. 2026

Sandhallavägen 5A

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
HusmanHagberg Umeå

63 m²

2 rum

4 275 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 800 000 kr-5 %

28 571 kr/m²

HusmanHagberg Umeå
HusmanHagberg Umeå
Sofiehemsvägen 58, Sofiehem, Umeå kommun
  • Såld 15 apr. 2026

Sofiehemsvägen 58

Lägenhet
Sofiehem, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

70,2 m²

4 rum

5 671 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 970 000 kr-1 %

28 063 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Biologigränd 31

Lägenhet
Ålidhem, Umeå kommun
Mäklarhuset Umeå

37 m²

1 rum

2 810 kr/mån

Slutpris 1 320 000 kr+2 %

35 676 kr/m²

Mäklarhuset Umeå
Mäklarhuset Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Olof Palmes Gata 9

Lägenhet
Umeå, Umeå kommun
Fastighetsbyrån Umeå

83 m²

4 rum

Slutpris 2 440 000 kr

29 398 kr/m²

Fastighetsbyrån Umeå
Fastighetsbyrån Umeå
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 14 apr. 2026

Tallparksvägen 17C

Lägenhet
Grisbacka, Umeå kommun
MOHV Umeå

82 m²

3 rum

5 161 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 2 400 000 kr+2 %

29 268 kr/m²

MOHV Umeå
MOHV Umeå

Visar 51 - 100 av 2500

Artiklar från Hemnet