Uddevalla, Uddevalla kommun

Uddevalla

Alla slutpriser för bostäder - Uddevalla, Uddevalla kommun

Hitta en lokal mäklare!

Se vilka som sålt i området.

Vill du veta vad din bostad är värd?

Värdeindikation på din bostad

Sortera på

5 699 sålda bostäder

Sålt i oktober 2025

Sockertoppsvägen 4, Egersberg, Uddevalla kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Sockertoppsvägen 4

Villa
Egersberg, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

141+60 m²

5 rum

414 m²
  • Uteplats

Slutpris 3 500 000 kr-3 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Kaparegatan 4D, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Kaparegatan 4D

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

68 m²

3 rum

5 002 kr/mån
  • Hiss

Slutpris 1 145 000 kr-12 %

16 838 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Bratterödsvägen 32, Kapelle, Uddevalla kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Bratterödsvägen 32

Villa
Kapelle, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

67+20 m²

3 rum

503 m²

Slutpris 2 695 000 kr±0 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Bokevägen 15, Ramneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 31 okt. 2025

Bokevägen 15

Villa
Ramneröd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

142+30 m²

5 rum

846 m²

Slutpris 2 900 000 kr-6 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Kämpegatan 41, Hönseberget, Uddevalla kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Kämpegatan 41

Lägenhet
Hönseberget, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

79,5 m²

3 rum

5 081 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 800 000 kr+3 %

22 642 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Östanvindsvägen 4, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Östanvindsvägen 4

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

69 m²

2 rum

4 517 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 895 000 kr±0 %

12 971 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Helenedalsvägen 22C, Bleket, Uddevalla kommun
  • Såld 30 okt. 2025

Helenedalsvägen 22C

Radhus
Bleket, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

123+11 m²

5 rum

4 500 kr/mån
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 900 000 kr-3 %

23 577 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Orgelvägen 19, Boxhult, Uddevalla kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Orgelvägen 19

Villa
Boxhult, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

84+104 m²

826 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 250 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Hermelinstigen 22, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Hermelinstigen 22

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

118+88 m²

6 rum

501 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 350 000 kr-2 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Strömstadsvägen 10C, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 29 okt. 2025

Strömstadsvägen 10C

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

47 m²

2 rum

3 036 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 125 000 kr+3 %

23 936 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Tryffelstigen 11, Vännerberg, Uddevalla kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Tryffelstigen 11

Radhus
Vännerberg, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

120 m²

5 rum

5 710 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 2 065 000 kr±0 %

17 208 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Morgonbrisvägen 1A, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Morgonbrisvägen 1A

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

57,8 m²

2 rum

4 331 kr/mån

Slutpris 680 000 kr-3 %

11 765 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Morgonbrisvägen 1B, Unneröd, Uddevalla kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Morgonbrisvägen 1B

Lägenhet
Unneröd, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

57,8 m²

2 rum

4 141 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 575 000 kr±0 %

9 948 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Kämpegatan 53, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Kämpegatan 53

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling

99,5 m²

4 rum

6 209 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 850 000 kr-2 %

18 593 kr/m²

Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Ridhusgatan 7, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 28 okt. 2025

Ridhusgatan 7

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

46 m²

2 rum

3 644 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 875 000 kr-8 %

19 022 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Motettvägen 12, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Motettvägen 12

Lägenhet
Hovhult, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

84 m²

4 rum

6 335 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 850 000 kr-13 %

10 119 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fritjof Nansens Väg 11, Sommarhemmet, Uddevalla kommun
  • Såld 24 okt. 2025

Fritjof Nansens Väg 11

Lägenhet
Sommarhemmet, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

71 m²

3 rum

5 482 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 025 000 kr-11 %

14 437 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 23 okt. 2025

Kaparegatan 2C

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

51 m²

2 rum

3 683 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 875 000 kr-8 %

17 157 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Österled 1A, Äsperöd, Uddevalla kommun
  • Såld 23 okt. 2025

Österled 1A

Lägenhet
Äsperöd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

28 m²

1 rum

2 372 kr/mån

Slutpris 375 000 kr-17 %

13 393 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Orkestervägen 22, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Orkestervägen 22

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

147+80 m²

6 rum

896 m²

Slutpris 2 000 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Skandiavägen 2A, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 22 okt. 2025

Skandiavägen 2A

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

37 m²

1 rum

2 688 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 525 000 kr-12 %

14 189 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 21 okt. 2025

Västerlånggatan 5A

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

50 m²

2 rum

2 875 kr/mån

Slutpris 750 000 kr-6 %

15 000 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Fritjof Nansens Väg 11, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Fritjof Nansens Väg 11

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

71 m²

3 rum

5 482 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 270 000 kr-6 %

17 887 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Karl Gustavsgatan 2B, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 20 okt. 2025

Karl Gustavsgatan 2B

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

76 m²

3 rum

4 982 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 300 000 kr±0 %

17 105 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Västerlånggatan 5C, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 19 okt. 2025

Västerlånggatan 5C

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

54 m²

2 rum

3 548 kr/mån

Slutpris 975 000 kr±0 %

18 056 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Duettvägen 4, Fasseröd, Uddevalla kommun
  • Såld 16 okt. 2025

Duettvägen 4

Villa
Fasseröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

100+100 m²

6 rum

1 106 m²
  • Balkong
  • Uteplats

Slutpris 2 875 000 kr-4 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 15 okt. 2025

Skogstorpsvägen 13

Radhus
Kapelle, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

133+39 m²

6 rum

865 m²

Slutpris 3 000 000 kr-12 %
HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Skandiavägen 2A, Bohusgården, Uddevalla kommun
  • Såld 15 okt. 2025

Skandiavägen 2A

Lägenhet
Bohusgården, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

59 m²

2 rum

3 975 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 065 000 kr-11 %

18 051 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Februarivägen 10, Kurveröd, Uddevalla kommun
  • Såld 13 okt. 2025

Februarivägen 10

Villa
Kurveröd, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

176 m²

6 rum

856 m²

Slutpris 3 700 000 kr-5 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Karl Gustavsgatan 6A, Centralt, Uddevalla kommun
  • Såld 8 okt. 2025

Karl Gustavsgatan 6A

Lägenhet
Centralt, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

74 m²

3 rum

4 871 kr/mån

Slutpris 1 425 000 kr-8 %

19 257 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Kämpegatan 43, Hönseberget, Uddevalla kommun
  • Såld 6 okt. 2025

Kämpegatan 43

Lägenhet
Hönseberget, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

62 m²

2 rum

3 842 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 400 000 kr-6 %

22 581 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Femöringsgränd 8, Helenedal, Uddevalla kommun
  • Såld 3 okt. 2025

Femöringsgränd 8

Villa
Helenedal, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

117+33 m²

6 rum

382 m²

Slutpris 2 750 000 kr-2 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 2 okt. 2025

Regementsvägen 2

Lägenhet
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

70 m²

3 rum

4 245 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 050 000 kr-7 %

29 286 kr/m²

HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Pianovägen 18, Boxhult, Uddevalla kommun
  • Såld 2 okt. 2025

Pianovägen 18

Radhus
Boxhult, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

90 m²

4 rum

138 m²
  • Uteplats

Slutpris 2 100 000 kr±0 %
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Parkgatan 8D, Söder, Uddevalla kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Parkgatan 8D

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

84 m²

4 rum

6 067 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

18 452 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Bävedalsvägen 12, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 1 okt. 2025

Bävedalsvägen 12

Villa
Uddevalla, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

148+10 m²

6 rum

1 952 m²

Slutpris 2 500 000 kr+6 %
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

Sålt i september 2025

Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 29 sep. 2025

Oxdansvägen 1

Villa
Hovhult, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

107+140 m²

5 rum

556 m²

Slutpris 1 600 000 kr-12 %
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Onsdagsvägen 6, Kurveröd, Uddevalla kommun
  • Såld 29 sep. 2025

Onsdagsvägen 6

Lägenhet
Kurveröd, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

77 m²

3 rum

5 226 kr/mån
  • Uteplats

Slutpris 1 425 000 kr-8 %

18 506 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Kyrkogårdsgatan 14, Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Kyrkogårdsgatan 14

Villa
Uddevalla centrum, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

80 m²

5 rum

256 m²

Slutpris 1 900 000 kr-17 %
HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla
Carl roséns gränd 12, Dalaberg, Uddevalla kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Carl roséns gränd 12

Lägenhet
Dalaberg, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

69 m²

3 rum

4 590 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 355 000 kr-40 %

5 145 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Tant Bruns väg 89, Dalaberg, Uddevalla kommun
  • Såld 26 sep. 2025

Tant Bruns väg 89

Lägenhet
Dalaberg, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

69 m²

2 rum

4 723 kr/mån

Slutpris 665 000 kr-1 %

9 638 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Norra Hamngatan 10, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 25 sep. 2025

Norra Hamngatan 10

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

86 m²

4 rum

5 560 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 3 300 000 kr-3 %

38 372 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Fredagsvägen 20, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 23 sep. 2025

Fredagsvägen 20

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling

67+14 m²

2 rum

4 660 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 1 500 000 kr-6 %

22 388 kr/m²

Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Bostadsbyrån Fastighetsförmedling
Morgonbrisvägen 2A, Skogslyckan, Uddevalla kommun
  • Såld 22 sep. 2025

Morgonbrisvägen 2A

Lägenhet
Skogslyckan, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

71,2 m²

3 rum

5 315 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 750 000 kr-6 %

10 534 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Färövägen 3, Sommarhemmet, Uddevalla kommun
  • Såld 19 sep. 2025

Färövägen 3

Lägenhet
Sommarhemmet, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

87,5 m²

3 rum

5 825 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 550 000 kr-9 %

17 714 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Maps Data: Google © 2026
Karta för bostaden
  • Såld 16 sep. 2025

Studievägen 13

Lägenhet
Söder, Uddevalla kommun
Fastighetsbyrån Uddevalla

70 m²

3 rum

5 596 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 2 395 000 kr±0 %

34 214 kr/m²

Fastighetsbyrån Uddevalla
Fastighetsbyrån Uddevalla
Motettvägen 16, Hovhult, Uddevalla kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Motettvägen 16

Lägenhet
Hovhult, Uddevalla kommun
LF Fastighetsförmedling Uddevalla

84 m²

3 rum

6 211 kr/mån
  • Balkong

Slutpris 580 000 kr-11 %

6 905 kr/m²

LF Fastighetsförmedling Uddevalla
LF Fastighetsförmedling Uddevalla
Morgonbrisvägen 2 A, Uddevalla, Uddevalla kommun
  • Såld 12 sep. 2025

Morgonbrisvägen 2 A

Lägenhet
Uddevalla, Uddevalla kommun
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla

71,2 m²

3 rum

5 315 kr/mån

Slutpris 600 000 kr±0 %

8 427 kr/m²

Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Svensk Fastighetsförmedling Uddevalla
Lagerbergsgatan 3, Centrum, Uddevalla kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Lagerbergsgatan 3

Lägenhet
Centrum, Uddevalla kommun
Bostadsbutiken

73,5 m²

3 rum

5 381 kr/mån
  • Balkong
  • Hiss

Slutpris 1 950 000 kr-2 %

26 531 kr/m²

Bostadsbutiken
Bostadsbutiken
Klippinggränd 13, Helenedal, Uddevalla kommun
  • Såld 9 sep. 2025

Klippinggränd 13

Villa
Helenedal, Uddevalla kommun
HusmanHagberg Uddevalla

180+80 m²

7 rum

750 m²

Slutpris 1 950 000 kr-15 %
HusmanHagberg Uddevalla
HusmanHagberg Uddevalla

Visar 201 - 250 av 2500

Artiklar från Hemnet